بازدید: 63

اسناد پارادایس یا بهشت مالیاتی معضل جدید اردوغان

یک نماینده حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه اعلام کرد: نخست وزیر ترکیه باید هرچه سریع‌تر به مردم درباره اتهامات مطرح شده علیه خویشاوندان و نزدیکانش توضیح دهد

گروه بین الملل: رجب طیب اردوغان همانگونه که در ماههای اخیر با همراهی با روسیه، ایران و تا حدودی سوریه توانست بالانس سیاسی در روابط خارجی را به نفع ترکیه تغییر دهد اما در اوضاع داخلی ترکیه، در به روی همان پاشنه سابق می چرخد، به نحوی که برخوردها در سطح داخلی با مخالفین کماکان ادامه دارد. بعد از پاکسازی ترکیه از مخالفین کرد و اعضای فتح الله گولن تنش ها بین اردوغان و تنها حزب مخالف این کشور به رهبری قلیچداراوغلو کماکان ادامه دارد. ‏در ژانویه سال 2016 قلیچ دار ‏اوغلو‏ بعد از آنکه ‏اردوغان را «دیکتاتوری ‏آشغال» توصیف کرده بود تحت ‏پیگرد قضایی قرار گرفت.‏ پیش تر دادستانی آنکارا در ‏آخر ماه اکتبر تحقیق قضایی ‏علیه بولنت تزجان، سخنگوی حزب ‏سوسیال-دموکرات ‏جمهوریخواه ‏‏خلق به علت آنکه ‏اردوغان را دیکتاتوری فاشیست ‏توصیف کرده بود را آغاز کرد.

اسناد پارادایس یا بهشت مالیاتی معضل جدید اردوغان

به گزارش بولتن نیوز، در تازه ترین دور تنشها اردوغان علیه قلیچدار اوغلو بار دیگر طرح دعوا کرده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ‏ترکیه  روز (جمعه) علیه ‏‏«کمال قلیچدار ‏اوغلو»‏ رهبر ‏حزب سوسیال-دموکرات ‏‏جمهوریخواه ‏خلق (حزب اصلی مخالف ‏دولت) به اتهام توهین شکایت کرد.‏بر این اساس، اردوغان از قلیچدار ‏اوغلو به علت سخنانی که ‏علیه او و خانواده اش بیان ‏کرده به دادگاهی در ‏استانبول شکایت کرده است. ‏احمد اوزل، وکیل اردوغان این ‏شکایت را تسلیم دادگاهی در ‏استانبول کرد و خواستار یک ‏و نیم میلیون لیره معادل 380 ‏هزار دلار خسارت به خاطر آسیب ‏های روحی و روانی شد که به ‏او و خانواده اش وارد شده ‏است. ‏

کمال قلیچدار ‏اوغلو در ‏سخنانی در نشست هفتگی ‏نمایندگان حزبش در روز سه ‏شنبه این هفته، اردوغان را ‏خطاب قرار داد و گفت: «آیا او ‏از میلیون ها دلاری که اعضای ‏خانواده اش در بهشت مالیاتی ‏سرمایه گذاری کرده اند خبر ‏دارد؟»‏اکنون وکیل اردوغان با تحقیر آمیز توصیف ‏کردن این سخنان قلیچ ‏دار ‏اوغلو می گوید‏ سخنان وی ‏مصداق بارز تهمت و دروغگویی ‏است و او باید تحت پیگرد قضایی قرار گیرد.

یک نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه اعلام کرد: نخست وزیر ترکیه باید هرچه سریع تر به مردم درباره اتهامات مطرح شده علیه خویشاوندان و نزدیکانش توضیح دهد. براساس اسناد منتشر شده که با همکاری یک روزنامه آلمانی با کنسرسیوم بین المللی تحقیقاتی خبرنگاران تهیه شده است، هشت شرکت در جزیره مالتا وابسته به پسران، عموها و برادرزاده ها و خواهرزاده ها ییلدیریم وجود دارد.

جزیره مالتا به عنوان یکی از پناهگاه های امن مالیاتی شناخته می شود. اکرم و بولنت ییلدیریم، پسران نخست وزیر ترکیه درکل ۵ شرکت در این جزیره دارند. یکی از شرکت ها، شرکت دریایی «عقاب سیاه» است که در اکتبر ۲۰۰۷ ثبت شده و به خرید و فروش کشتی های دریایی می پردازد. اسناد لو رفته که به آن لقب «اسناد پارادایس» یا بهشت داده شده حاوی ۱۳.۴ میلیون سند است که عمدتا از یک شرکت فراساحل به بیرون درز کرده است.

مثل اسناد پاناما که سال پیش منتشر شد، این اسناد به دست روزنامه آلمانی زودویچه تسایتونگ رسید که از کنسرسیوم بین المللی روزنامه گاران کاوشگر خواست بر این تحقیقات نظارت کنند. افشاگری های انجام شده تنها بخش کوچکی از افشاگری ها است که امور مالی و مالیاتی صدها فرد و شرکت را که در این اسناد آمده برملا می کند که بعضی از آنها ارتباطات نزدیکی با بریتانیا دارند.

به نظر می رسد علیرغم دستگیری دهها هزار تن از مخالفتان اردوغان و یا اخراج و دورکردن آنها از کار اما مخالفتها با وی در داخل این کشور کماکان ادامه دارد. اگرچه باید اذعان کرد که اردوغان تا حدود زیادی توانسته است فضا را در ترکیه به قیمت استفاده از زور دولت به نفع خود تغییر دهد. اردوغان امیدوار است که در انتخابات ریاست جمهوری 2019 میلادی هیچ فردی توانایی رقابت جدی با وی را نداشته باشد، از این رو مخالفین یا از ترکیه فرار کرده یا راهی زندان هستند. تنها رقیب باقی مانده در این میان که عملا در فضای رقابت شدید با اردوغان می باشد کمال قلیچدار اوغلو می باشد که با تکیه بر اسناد متعدد درصدد است از میزان محبوبیت اردوغان در میان مردم ترکیه کاسته و در انتخابات سال 2019 رقیبی جدی و اساسی برای پست ریاست جمهوری مورد نظر اردوغان باشد.

همه پرسی اردوغان برای اصلاح قانون اساسی ترکیه نیز بصورت بسیار شکننده به نفع اردوغان خاتمه یافت از این رو مخالفین و بخصوص کمال قلیچدار اوغلو امیدوار هستند که این شکنندگی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 به نفع اردوغان خاتمه نیابد و بتوانند پایانی بر سلطنت اردوغان بر ترکیه باشند.

مخالفین در این میان تلاش می کنند توجه آمریکا و اتحادیه اروپا را به سوی خود جلب کنند علی الخصوص که اختلافات اردوغان با اتحادیه اروپا و آمریکا هر روز در حال افزایش است. در مقابل اردوغان با ادامه حمایتهای خویش از تندروها در این کشور بر این باور است که می تواند آرای اکثریتی را در ترکیه به نفع خود کسب کند و باردیگر رئیس جمهور ترکیه شود. برخوردها با مخالفین در ترکیه اگرچه ادامه خواهد داشت اما بدون شک اردوغان نیز راه آسانی برای نشستن دوباره بر پست ریاست جمهوری در قصر 611 میلیون دلاری نخواهد داشت.


اسناد پارادایس یا بهشت مالیاتی معضل جدید اردوغان
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند