بازدید: 419

پهن کردن سفره افطاری چقدر هزینه دارد؟

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1273983
سفره افطاری در ماه رمضان می‌تواند بنا بر سلیقه و علاقه روزداران متفاوت باشد و بعضی‌ها آن را ساده و با یک فنجان چای، نان و پنیر و خرما برگزار می‌کنند و برخی دیگر مواد غذایی و دسر‌هایی را اضافه و سفره‌شان را رنگین‌تر می‌چینند.
به گزارش صبحانه،سفره افطاری در ماه رمضان می‌تواند بنا بر سلیقه و علاقه روزداران متفاوت باشد و بعضی‌ها آن را ساده و با یک فنجان چای، نان و پنیر و خرما برگزار می‌کنند و برخی دیگر مواد غذایی و دسر‌هایی را اضافه و سفره‌شان را رنگین‌تر می‌چینند.

در این میان، بررسی وضعیت قیمت اقلامی که مردم بیشتر به سراغ آن‌ها در ماه مبارک رمضان می‌روند، نشان می‌دهد هر سفره افطار برای یک خانواده ۴ نفره به طور متوسط ۲۰ هزار تومان تمام می‌شود.

در ماه مبارک رمضان اقلامی مانند زولبیا وبامیه، آش، حلیم و خرما که شاید در ماه‌های عادی کمتر مورد استفاده خانوار قرار می‌گیرد، به سبد کالایی آنان افزوده می‌شود، همچنین در این ماه هندوانه، ملون و طالبی به پرمصرف‌ترین میوه‌ها تبدیل می‌شوند. البته افزایش قیمت برخی کالا‌ها در سال جاری سبب می‌شود که مردم رمضان گران تری را نسبت به سال قبل تجربه کنند.

برای اینکه برآورد کنیم یک سفره افطار چقدر تمام می‌شود، باید از وضعیت قیمت اقلامی که در ماه مبارک رمضان مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند، اطلاع دقیقی داشته باشیم.

برهمین اساس، گزارش میدانی میزان از بازارنشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت چرخ کرده مخلوط گوساله و گوسفند ۵۰ هزار تومان، خورشتی گوساله ۴۰ هزار تومان، مرغ ۸ هزار و ۱۵۰ تومان، هر شانه تخم مرغ ۱۳ هزار تومان، شیر ۱.۵ درصد چربی ۱۷۰۰ تومان، پنیر خامه‌ای ۱۰۰ گرمی ۱۵۰۰ تومان، هر کیسه ده کیلویی برنج ایرانی از ۱۱ هزار تا ۱۷ هزارتومان، برنج هندی از ۵ هزار تا ۷ هزار تومان، بطری روغن مایع آفتابگردان ۵ تا ۱۵ هزار تومان، قیمت هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی ۴۰۰ تومان، هر بسته خرما درجه یک نیز ۱۰ هزار تومان، قیمت هرعدد نان از ۲۵۰ تا ۳ هزار تومان است؛ همچنین قیمت هر بسته چای ۵۰۰ گرمی نیز بسته به نوع آن متفاوت و بین ۱۷ تا ۱۹ هزار تومان است. قیمت طالبی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، ملون از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان و هندوانه ۱۳۰۰ تومان است؛ هرکیلوگرم سبزی خوردن نیز در مغازه‌ها ۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

براساس این گزارش طبق گفته علی بهره مند، رئیس اتحادیه قنادان، قیمت هر کیلوگرم زولبیا و بامیه درجه یک ۱۴ هزار تومان و درجه دو هر کیلوگرم ۱۳ تومان تعیین شده است.

همچنین علی محمدی، رئیس اتحادیه آش و حلیم با اشاره به ثبات قیمت آش و حلیم در رضمان امسال گفت:قیمت هر کیلوگرم حلیم معجون ۱۵ هزار تومان تعیین شده است، همچنین هر کیلوگرم حلیم ساده نیز ۱۲ هزار تومان عرضه خواهد شد.

وی در خصوص قیمت هر کیلو آش در مه مبارک رمضان، گفت: هر کیلو آش شله قلمکار ۱۵ هزار تومان، آش رشته ۱۳ هزار تومان و هر پرس انواع آش به قیمت ۸ هزار تومان در ماه مبارک رمضان به فروش می‌رسید.

حال با بررسی تاثیر این قیمت‌ها بر سر سفر افطار خانوار می‌توان چنین برآورد کرد که هر خانواده ۴ نفره به طور متوسط در ماه مبارک رمضان ۲ کیلوگرم گوشت چرخ کرده، ۳ کیلوگرم گوشت خورشتی، ۲ کیلوگرم زولبیا و بامیه، ۲ کیلوگرم حلیم، یک کیلوگرم آش، ۱۵ کیلوگرم سبزی، ۱۵ کیلوگرم هندوانه، ملون و طالبی، ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ لیتر شیر، ۴ بسته پنیر، ۴ بسته خرما، یک بسته چای، یک بسته شکر، ۳۰ عدد نان بربری، ۳۰ عدد نان سنگگ و ۲ لیتر روغن مصرف می‌کنند؛ بنابراین اگر در روز‌های آینده افزایش قیمتی در هیچ یک از کالای مذکور رخ ندهد، با یک سرانگشتی می‌توان فهمید که رمضان امسال برای هر خانواده ۴ نفره ایرانی ۹۰۰ هزار تومان (۳۰ روز) تمام می‌شود.

قیمت انواع مواد غذایی که در این گزارش لحاظ شده بر اساس نرخ‌های متوسط سطح شهر بوده و همچنین با توجه به اینکه چیدن سفره افطار کاملا سلیقه‌ای و تا حدودی براساس سطح درآمد افراد است، هزینه محاسبه شده کاملا نسبی است و به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن تعیین کرد و می‌توان مبلغ کمتر یا بیشتر برای آن در نظر گرفت.

پهن کردن سفره افطاری چقدر هزینه دارد؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده