بازدید: 46

این 200 هزار دانشجوی پزشکی خواستنی/ زور وزارت علوم به وزارت بهداشت می رسد؟

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1268375
سلامت نیوز: معاون وزیر علوم دوباره خواستار آموزش پزشکی در این وزارتخانه شد؛ پیش تر وزیر بهداشت واکنش تندی به این موضوع داشت آموزش این دانشجویان پزشکی در وزارتخانه بهداشت یا علوم سبب افزایش رشد علمی و کمک به درآمدزایی آن وزارتخانه می شود. به گزارش س

سلامت نیوز: معاون وزیر علوم دوباره خواستار آموزش پزشکی در این وزارتخانه شد؛ پیش تر وزیر بهداشت واکنش تندی به این موضوع داشت آموزش این دانشجویان پزشکی در وزارتخانه بهداشت یا علوم سبب افزایش رشد علمی و کمک به درآمدزایی آن وزارتخانه می شود.

به گزارش سلامت نیوز، فرهیختگان نوشت: مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم روز گذشته در نشست خبری همایش «سرآمدان آموزش عالی» دوباره بر مساله ادغام رشته های پزشکی و غیرپزشکی تاکید کرد و گفت: «معتقدم آموزش پزشکی و غیرپزشکی باید یکی شود و نمی توان آموزش پزشکی در یک وزارتخانه و غیرپزشکی در وزارتخانه دیگر باشد.»

مساله ای که پیش تر و در مرداد ماه 96 نیز از سوی او مطرح شده بود. معاون آموزشی وزیر علوم سال گذشته در پنجاهمین نشست معاونان آموزشی دانشگاه های سراسر کشور عنوان کرده بود: «اعتقاد این وزارتخانه آن است که آموزش رشته های پزشکی و غیرپزشکی باید با هم یکی شوند و باید به زمانی برگردیم که آموزش این رشته ها در کنار هم بود؛ هرچند بیان این مساله تازگی ندارد و اولین بار در ابتدای دولت نهم و با تصویب طرح «بازگشت آموزش پزشکی به وزارت علوم» در مجلس بر سر زبان ها افتاد، اما مساله اصلی درباره این موضوع آن است که مخالفان و موافقان این طرح هر کدام ادله خاص خود را دارند و شاید عدم همراهی کامل جامعه دانشگاهی و نهادهای ذی ربط با موضوع باعث شده این مهم همچنان در حد حرف باقی بماند و وزارت بهداشت به عنوان اصلی ترین نهاد در راستای اجرایی کردن این طرح، حاضر به اجرای آن نشده است.

هرچند این موضوع از سوی عالی ترین مقام های وزارت علوم مطرح شده و می شود، اما در مقابل بالاترین مقام وزارت بهداشت به عنوان اصلی ترین رکن برای اجرای این طرح، نه تنها مخالف آن است، بلکه در آبان سال گذشته حمله ای تند به مساله ادغام دو رشته داشت و حتی بیان چنین طرح هایی را به دلیل «بیکار» بودن برخی مسئولان دانست. قاضی زاده هاشمی در طول مدتی که مساله ادغام آموزش عالی مطرح شده، چندان تمایلی به حرف زدن درباره این موضوع نداشته و همان چند باری هم که در این باره صحبت کرده، این موضوع را به باد انتقاد گرفته است. وزیر بهداشت که عنوان کرده بود «هیچ عقل سلیمی انتزاع آموزش پزشکی از وزارت بهداشت را نمی پذیرد»، صحبت های مسئولان وزارت علوم را نسنجیده قلمداد کرده است.

شاید از نظر موافقان این طرح، اصلی ترین مخالف در بحث ادغام آموزش پزشکی و غیرپزشکی، شخص وزیر بهداشت باشد، اما پیش تر نیز افراد زیادی بودند که با این طرح مخالفت کرده اند. سید علی رضا مرندی که زمانی سکاندار وزارت تحت امر قاضی زاده هاشمی بوده، نیز در همان دوران با این موضوع مخالفت کرده است. شاید یکی از اصلی ترین دلایل مخالفت او درباره ادغام آموزش این دو رشته، از دست رفتن تخت های بیمارستانی باشد. به گفته او در صورت ادغام، نیمی از تخت های بیمارستانی وزارت بهداشت از دست می رود و همین مساله باعث خواهد شد وزارت بهداشت نتواند در مقابل سلامت جامعه مسئول باشد.

یکی از نکات قابل توجه در بحث ادغام این دو رشته، وجود تخت های آموزشی و درمانی در دانشگاه های کشور است؛ موضوعی که مرندی نیز درباره آن گفته بود: «درصورت ادغام آموزش پزشکی با وزارت علوم یا باید دانشگاه ها را تعطیل کنیم یا اینکه دیگر وزارت بهداشت در قبال بحث درمانی بسیاری از استان ها مسئول نیست که این موضوع به ضرر بسیاری از استان هاست.»

علاوه بر مخالفت مسئولان بهداشت و درمان با این طرح، اسامی روسای برخی دانشگاه های علوم پزشکی نیز به عنوان مخالفان به چشم می خورد؛ مخالفانی که استدلال های خاص خود را دارند و معتقدند این اقدام باعث یکپارچه شدن آموزش عالی و در نتیجه توسعه این مهم در حوزه های کمی و کیفی خواهد شد. البته در مقابل موافقانی نیز هستند که طرفداران سرسخت اجرای این طرح به شمار می روند؛ سیدضیاء هاشمی، سرپرست سابق وزارت علوم یکی از آنها است. او سال گذشته عنوان کرده بود: «تکه تکه کردن آموزش عالی به نفع کشور نیست، اینکه حوزه ای را به دلیل پیوند با بیمارستان ها به یک حوزه و حوزه دیگری را به دلیل پیوند با پالایشگاه به حوزه دیگر واگذار کنیم، درست نیست.»

محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش مجلس یکی از موافقان این طرح است؛ موافقی که معتقد است: «تمرکز امر آموزش در وزارت علوم می تواند آثار مثبتی در پی داشته باشد؛ یعنی از لحاظ استانداردهای آموزشی و همچنین انسجام در سیاست های کلی آموزشی می تواند به ارتقای بیشتر علوم پزشکی کمک کند.»

علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز پیش تر در گفت وگو با «فرهیختگان» در موافقت اجرای ادغام آموزش پزشکی و غیرپزشکی گفته بود: «دولت ما بسیار بزرگ است و تعدد مراکز تصمیم گیری در هر حوزه ای می تواند به آن حوزه ها آسیب برساند، بنابراین مسائل مربوط به آموزش عالی در کشور باید تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد، یعنی بهتر است یکجا تصمیم گیری شود.» به گفته نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، امروز به دلیل پاره پاره کردن تصمیم گیری ها نمی توانیم یک اقدام یکنواخت داشته باشیم، بنابراین این ادغام می تواند به تصمیم گیری یکپارچه دراین حوزه کمک کند. این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید می کند که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ژاپن و برخی کشورهای اروپایی اقدامی مشابه با این ادغام صورت گرفته و به هیچ وجه هم سلامت مردم تحت الشعاع قرار نگرفته، بلکه پیشرفت هایی هم در بحث ارتقای سلامت برای آنها حاصل شده است. اما آموزش عالی و حوزه سلامت از اهمیت بالایی برخوردارند، بنابراین سرعت بخشی در رسیدن به وحدت رویه دربحث ادغام یا عدم ادغام آموزش پزشکی با وزارت علوم، هم به ارتقای سلامت کمک می کند و هم موجب افزایش کیفیت در حوزه آموزش پزشکی خواهد شد.

اگر نگاه های علمی و توسعه کمی و کیفی در بحث آموزش عالی و دلایلی را که از سوی موافقان این طرح مطرح می شود، کنار بگذاریم، بحث مسائل مالی و کسب سود سرسام آور از حضور دانشجویان پزشکی ذیل وزارت علوم موضوعی نیست که بتوان به راحتی چشم بر آن بست؛ چراکه وزارت علوم نیز همانند دیگر نهادهای کشور با مشکلات مالی مواجه است و بیمارستان های آموزشی می توانند منبع درآمدی بسیار خوبی برای این وزارتخانه به شمار بیایند. هرچند این گونه بیمارستان ها در کشور وضعیت خوبی از لحاظ مالی ندارند، اما حضور 200 هزار دانشجو در این رشته نه تنها می تواند بخشی از مشکلات مالی این وزارتخانه را تامین کند، بلکه از لحاظ پیشرفت علمی نیز دستاوردهای بسیار خوبی را نصیب وزارت علوم می کند، در حقیقت اضافه شدن 30 درصد از دانشجویان کل کشور به وزارت علوم، سرعت پیشرفت علمی در این وزارتخانه را تسریع خواهد کرد.

با همه کش و قوس ها بر سر ادغام یا عدم ادغام آموزش این دو رشته، مساله قابل توجه این است که هنوز مسئولان وزارت علوم نتوانسته اند طرحی را که سال ها پیش به تصویب رسیده و دوباره بر سر زبان ها افتاده، اجرایی کنند، با این حال باید منتظر ماند تا دید بالاخره زور وزارت علوم به وزارت بهداشت می رسد یا خیر.


این 200 هزار دانشجوی پزشکی خواستنی/ زور وزارت علوم به وزارت بهداشت می رسد؟
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها