بازدید: 202

بهره‌برداری از منابع گاز و نفت، شانس ویژه نسل ما است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1257243
معاون وزیر نفت در امور مهندسی گفت: ایران صاحب بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان است و نسل ما نسبت به نسل‌های پیشین یک شانس ویژه برای بهره‌برداری از این منابع دارد.
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، حبیب الله بیطرف در چهارمین همایش تولید پایدار گاز در جمع مدیران ارشد صنعت گاز کشور اظهار کرد: وجود مجموعه فعالیت های تولید و پالایش تا انتقال، توزیع، فروش و صادرات گاز در شرکت ملی گاز به عنوان یک شرکت مادر تخصصی، در زمره اهداف نظام در برنامه سوم توسعه بود که اکنون محقق شده و حضور دولت به حداقل رسیده است.

وی با بیان این که پیش از این دولت در شرکت ها حضور پررنگی داشت، ادامه داد: اکنون حضور دولت به حداقل رسیده و این فرصت ایجاد شده تا شرکت های مادر تخصصی به صورت جامع به تمامی ابعاد فعالیت خود بپردازند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با بیان این که نقطه قوت شرکت گاز اتکا به ذخایر عظیم گازی ایران است، زیرا در ظرفیت های نفتی و گازی خود موقعیت بی نظیری در جهان داریم، تصریح کرد: ۹ درصد از ذخایر نفتی جهان و ۱۸ درصد از منابع گازی جهان در اختیار ماست و این موقعیت، ما را در رتبه نخست میان کشور های صاحب منابع نفتی و گازی جهان قرار داده است.

بیطرف با تأکید بر این که کشور ما در مقطع زمانی کنونی دوره خاصی را در بهره برداری از منابع عظیم نفتی و گازی طی می کند، اظهار کرد: اکنون در اکتشاف، استخراج و بهر ه برداری یک شانس ویژه در اختیار داریم که نسل های قبل از آن محروم بودند، بر این اساس ما باید در بهره برداری از منابع، منافع نسل فعلی و آتی را رعایت کنیم و نسبت به تحولات تکنولوژیک به صورت درست و صیانتی رفتار کنیم. این تکلیفی بر دوش مدیران صنعت گاز و نفت کشور است.

وی با تاکید بر این که ایران در بخش مصرف انرژی شرایط مطلوبی ندارد، اظهار کرد: مصرف حامل های انرژی در کشور ما بسیار بالا است و سهم بخش های مولد نسبت به سایر بخش ها در زمینه مصرف انرژی بسیار کمتر است.

معاون وزیر نفت با اشاره به این که بخشی از گاز تولیدی کشور برای صادرات و ارزآوری در نظر گرفته می شود و بخشی نیز به عنوان سوخت داخل کشور مصرف می شود، ادامه داد: ما در زمینه مصرف سوخت عملکرد بهینه ای از خود بر جای نگذاشته ایم، با توجه به ذخایر گاز، امکان تولید سالانه ۴۰۰ میلیارد مترمکعب گاز را داریم که این رقم برای چشم انداز ۱۴۰۰، ۳۰۰ میلیارد مترمکعب در سال تعریف شده و سال گذشته نیز ۲۱۴ میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید شده است.

وی با بیان این که سیستم انتقال و توزیع گاز نیازمند بازنگری های اساسی است، اظهار کرد: اکنون با همت مدیران و متخصصان، یک شبکه انتقال گاز وسیع در کشور گسترده شده، اما تا چه زمانی می تواند کارایی لازم را داشته باشد؟! این موضوع همواره باید مورد توجه قرار بگیرد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با اشاره به میزان تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی گفت: پارسال رکورد تولید ۵۷۰ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی فراهم و هدف مان در پیشی گرفتن از تولید قطر محقق شد.

بیطرف با بیان این که دو بخش تاسیس و بهره برداری در عمر سیستم های صنعتی تعریف شده است؛ تصریح کرد: این دو بخش کاملا متمایز هستند. در بخش نخست مطالعات و سرمایه گذاری برای ایجاد تاسیسات انجام می شود، اما در بخش دوم تنها به بهره برداری از این تاسیسات می پردازیم. اگر از منظر تولید پایدار گاز به این تاسیسات نگاه کنیم باید به هر دو بخش توجه کافی داشته باشیم، زیرا اگر فقط به یکی از این بخش ها توجه کنیم زیان های بزرگی متوجه ما خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با تاکید بر این که صنعت نفت و صنعت گاز ملزم به رعایت اصل ۴۴ قانون اساسی هستند، تأکید کرد: این قانون بر خصوصی سازی واقعی تاکید دارد.

وی ادامه داد: ما در جذب و نگهداری نیرو های انسانی کیفی با مشکل مواجه هستیم و همچنین در رعایت قوانین دولتی حاکم بر شرکت های دولتی دچار چالش شده ایم، در کنار این موارد باید برون سپاری را نیز جدی بگیریم.

بیطرف ادامه داد: تشکیل شرکت های o&m (بهره بردار و نگهداشت) برای تولید، تجربه بسیار خوبی است؛ تاکنون یک قرارداد در حوزه پارس جنوبی و یک قرارداد در حوزه نفت برای غرب کارون منعقد شده، اما باید با جدیت بیشتری این قرارداد ها را پیگیری کنیم.

بیطرف افزود: شورای معاونان وزارت نفت تصویب کرده تا هر شرکت بتواند ۲ واحد از واحد های بهره برداری خود را به شرکت های خارجی واگذار کند، این بدان معنا نیست که بهره برداری کامل یک پالایشگاه به شرکت های خارجی واگذار شود، بلکه منظور فقط مدیریت O&M است.

وی افزود: برای دستیابی به این مقصود یک استعلام برای شناسایی شرکت های بین المللی در این زمینه انجام داده ایم و می خواهیم فهرست بلندی از این شرکت ها به دست بیاوریم؛ البته خود شرکت های اصلی پیمانکار سازنده پالایشگاه نیز می توانند عملیات بهره برداری را انجام دهند. همه این موارد فعلا در حد یک گزینه مطرح شده اند.

بیطرف با اشاره به این که سازنده های بزرگ دنیا صاحب یک دپارتمان O&M هستند، اظهار کرد: سازمانی که آن ها برای بهره برداری طراحی می کنند کم حجم و چابک است و بهره برداری حرفه ای و بهینه انجام می دهد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با بیان این که افزون بر صنعت گاز، سایر بخش ها نیز می توانند از این روش استفاده کنند، توضیح داد: ایستگاه های تقویت فشار گاز، تولیدکنندگان خوبی در سطح کشور دارند که رتبه آن ها در جایگاه بین المللی نیز مطرح می شود. این شرکت ها تولید کننده توربین، ژنراتور و توربوکمپرسور هستند که می توانند به جای فروش صرف تجهیزات به ما، خودشان نیز سرمایه گذاری و بهره برداری را انجام دهند.

وی اظهار کرد: ما باید به استقبال فناوری ها برویم و به فناوری های موجود در حوزه کاری خود مسلح باشیم.
 
انتهای پیام/

بهره‌برداری از منابع گاز و نفت، شانس ویژه نسل ما است
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان