بازدید: 155

مهندس نقشه‌کشی که گله‌دار گوسفند شد

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1256237
یک کارآفرین فعال خطاب به مسئولان گفت: ازمسئولین انتظار داریم که تسهیلات قرض‌الحسنه، بازاریابی مناسب، خدمات دامپزشکی، خدمات بیمه‌ای، تهیه علوفه دام یارانه‌ای را جهت پرورش بیشتر دام در اختیار دامداران قرار دهند.
مهندس نقشه‌کشی که گله‌دار گوسفند شد

یک کارآفرین فعال خطاب به مسئولان گفت: ازمسئولین انتظار داریم که تسهیلات قرض‌الحسنه، بازاریابی مناسب، خدمات دامپزشکی، خدمات بیمه‌ای، تهیه علوفه دام یارانه‌ای را جهت پرورش بیشتر دام در اختیار دامداران قرار دهند.

خبرگزاری تسنیم: از آنجا که میزان بیکاری جوانان، به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی بالاست مسئولان از گفتن آن اباء دارند و برخی از دلایل این معضل مربوط به افزایش تصاعدی جمعیت جوان کشور و نیز وارد شدن دختران تحصیلکرده و زنان سرپرست خانوار به بازار کار است. شاید میتوان گفت: ارائه مجوز های غلط که همچنان به وفور دیده می شود برای واردات کالا و همچنین قاچاق بی رویه از مهم ترین دلایل بیکاری جوانان شمرده میشود. با واردات بی رویه و حمایت نکردن از تولیدات داخلی و حمایت نکردن بانک ها برای پرداخت تسهیلات با سود کم یا نگرفتن مالیات از کارگاه های کوچک زمینه فلج شدن اقتصاد کشور فراهم می شود. همچنین اشتغال به کار ممتد گروهی از افراد بازنشسته، جلوی جذب جوانان در سال های اخیر را گرفته است.

از طرفی در حال حاضر، میان تعداد فرصت های شغلی تخصصی ایجاد شده در جامعه و شمار دانش آموختگان تناسبی وجود ندارد و به همین دلیل تدوین سیاست های مناسب هدایت تحصیلی برای سال های آینده ضروری به نظر می رسد. آمار ها نشان می دهد، بیشترین آمار بیکاری در سطح کل کشور مربوط به قشر تحصیلکرده است و در هر خانواری چند فرزند دارای تحصیلات بالاتر از لیسانس بیکارند.

وحید پیشگاهی، کارآفرین اقتصاد مقاومتی به منظور نماندن در صف بیکاری به دنبال ایجاد اشتغال برای خود و بخشی از جوانان بوده است.

کارآفرین اقتصاد مقاومتی گفت: انگیزه اصلی بنده جهت فعالیت در این عرصه؛ یافتن شغل مناسب با درآمد بالا برای امرارمعاش بهتر زندگی، ارائه الگویی برای جوانان بیکار منطقه و کمک به تولید در راستای اقتصاد مقاومتی با حمایت ها و مشاوره های بسیج سازندگی بوده است.

استرالیا بزرگترین پرورش دهنده گوسفند، چین اولین تولیدکننده برنج و چای و همچنین آمریکا اولین تولیدکننده شیرخام در جهان است.»

- استرالیا با تولید سالانه ی ۴۷۵ هزار تن پشم بزرگ ترین تولید کننده این محصول و هم چنین بزرگ ترین تولید کننده گوشت گوسفند محسوب می شود.

در حال حاضر بیش از دویست نوع نژاد مشخص گوسفند در سراسر دنیا پراکنده است و چنین تنوع نژادی کمتر در سایر حیوانات دیده می شود. با اینکه از نظر شکل بدن و اختصاصات کمی وکیفی پشم با یکدیگر اختلاف دارند. بهر حال بنظر می رسد که گوسفند اولین حیوانی است که حدود ۸ تا ۱۰ هزار سال پیش به دست انسان اهلی شده است بدون شک کوچکی جثه، قابلیت رام شدن و بهره دهی زیاد از نقطه نظر تولید شیر و گوشت و پشم و سایر فرآورده ها باعث شده که نظر انسان به این حیوان جلب گردد؛ و به اهلی کردن آن اقدام نماید نژاد های مختلف از نظر تولید گوشت، رنگ، شکل شاخ- طول و عرض دنبه کاملاً از هم تفاوت دارند.

کشاورزی و دامداری مردمی ترین بخش اقتصادی است که در اثر افزایش درآمد های ارزی ناشی از نفت مورد غفلت قرار گرفته و به حاشیه رفته است. سرمایه گذاری در این بخش ها یکی از موثرترین استراتژی های کاهش فقر و گرسنگی و بهبود توسعه پایدار است.

در شهرستان نظرآباد ظرفیت های پنهان و مغفولی وجود دارد که در صورت حمایت و شناسایی قابلیت های بومی می تواند به عنوان راهکار هایی در اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصادی شهرستان باشد.

وحید پیشگاهی پور، بسیجی کارآفرین است که قید زندگی شهری و مدرک مهندسی نقشه کشی را زده و توانسته است با استفاده از تسهیلات اقتصاد مقاومتی که از بسیج سازندگی ناحیه نظرآباد دریافت کرده است و با راه اندازی کارگاه پرورش دام سبک در روستای مصطفی آباد نظرآباد به شعار سال جامه عمل بپوشاند.

وی یکی از پرورش دهندگان تازه کار دام سبک در روستای مصطفی آباد نظراباد است است که با پشتکار و قاطعیت تمام مشغول به کار است.

*بسیج سازندگی امیدوارم کرد

مهندس نقشه کش با بیان اینکه سازمان بسیج سازندگی با ارائه تسهیلات اقتصاد مقاومتی جوانان را تشویق به اشتغالزایی می کند گفت: با دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی از بسیج سازندگی و با توجه به علاقه ای که در گذشته داشتم تصمیم به پرورش دام سبک گرفتم و با تلاش فراوان کارگاه پرورش دام سبک را در روستای مصطفی آباد راه اندازی کردم و توانستم برای ۳ نفر اشتغالزایی کنم. این ۳ نفر به صورت دائم در کارگاه مشغول به کار هستند که ماهانه هرکدام در حدود یک و نیم میلیون تومان از من دریافت می کنند. بسیج سازندگی در امر اشتغالزایی در این چند سال اخیر زحمت های فراوانی کشیده است و توانسته کارگاه های فراوانی را در عرصه های اقتصاد مقاومتی راه اندازی نماید.

*پرورش دام برکت خاص خودش را دارد

پیشگاهی اضافه کرد: فعال اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه بسیاری از آشنایان من را از آغاز کار می ترساندند گفت: همه می گفتند «ضرر می کنی و اینکه این کار در شان تو نیست تو مهندس هستی شروع نکن»، اما با توکل بر خدا شروع کردم و با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه داشتم دیدم که سود خوبی دارد به خصوص با توجه به اینکه به نیت کمک به خودکفایی کشور هم بود کارم برکت بسیار زیادی پیدا کرد. در کل من اعتقاد دارم که کار پرورش دام سبک برکت خاص خودش را دارد و با عشق باید این کار را شروع کرد.

وی با اشاره به اینکه از سود کارگاه پرورش دام رضایت دارد افزود: درآمد در این کار معمولاً در فصل فروش دام یعنی پاییز و بهار است و غیر از پرورش گوسفند و گوشت آوری دام فروش شیر هم می تواند منبع درآمد خوبی باشد. من در روز ۱۰۰ کیلو شیر از گوسفندان می دوشم و از فروش شیر نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان فروش دارم. وقتی بره ها هم بزرگ بشوند در فصل خودش به فروش می رسانم و از این راه هم سود خوبی عایدم می شود.

*بازار فروش گوسفند همیشه خوب است

وی با بیان اینکه در اولین دوره با ۶۰ گوسفند کار خود را آغاز کردم گفت: در حال حاضر ۱۰۰ عدد گوسفند دارم و برکت اینکار باعث ازدیاد گوسفندانم شده است و خوشبختانه بازار فروش گوسفند در هر شرایط خوب است و هیچ وقت گوشت گوسفند روی دستت باقی نمی ماند.

فروش گوسفند از ۳۰۰ هزار تومان آغاز می شود تا حدود ۹۰۰ هزار تومان که با توجه به شرایط وزنی و گوشتی گوسفند متفاوت است گفت: با درامدی که در این عرصه به دست آوردم تصمیم دارم کار خود را گسترش بدهم و در سال آینده با جدیت بیشتر به کار خود ادامه دهم تا بلکه سهمی در تقویت اقتصاد کشورم داشته باشم.

*پرورش دام سبک راحت ترین کار است/ جوانان نترسند شروع کنند

این جوان فعال اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه هیچ وقت فکر نمی کردم با ایجاد این کارگاه پرورش دام بتوانم به چنین سودآوری دست پیدا کنم گفت: این موفقیت را مدیون بسیج سازندگی شهرستان نظرآباد هستم که با سرمایه گذاری در ترویج سیاست های اقتصاد مقاومتی قدم خیری در موفقیت جوانان برداشته است. باید این فرهنگ اشتغالزایی در کشور ادامه پیدا کند. باید جوانان به عرصه های اقتصاد مقاومتی اعتماد کنند. با یک آشنایی مختصر و صحبت با چند گله دار به راحتی در روستا جوانان می توانند پرورش دام سبک را راه اندازی کنند. خیلی سخت نیست و براحتی امکان پذیر است. چند گوسفند بخری و به چِرا بفرستی کار راحتی است. اگر خودشان هم نمی خواهند چوپانی کنند یک چوپان استخدام کنند.

*روستا ها کارگاه خدادادی اقتصاد مقاومتی هستند / جوانان از این فرصت استفاده کنند

مخصوصاً جوانانی که از روستا به شهر می آیند بزرگترین اشتباه را انجام می دهند. روستا خودش بهترین محل برای انجام فعالیت های اقتصاد مقاومتی است. روستا کارگاه خدادادی اقتصاد مقاومتی است. فقط مرد عمل می خواهد که در این عرصه ها عرق بریزد. من ناراحت می شوم می بینم برخی از جوانان برای کار به شهر می آیند، اما بعد از مدتی شکست خورده به روستا یا بر می گردند یا دور تسلسل می زنند در شهر برای هیچ هیچ. مثلا یکی از دوستانم پدرش کشاورز فعال است و درامد خوبی هم دارد، اما تمایل به روستا ماندن و ادامه شغل پدرش را نداشت به شهر رفت و شغلی پیدا کرد، اما هرچه در می اورد به اجاره مسکن و خورد و خوراکش می گذشت و هیچ پس اندازی نداشت تا اینکه بعد از مدتی به روستا برگشت و کار پدرش را ادامه داد و الان بسیار موفق است و دو برابر یک کارمند در می آورد.

پیشگاهی گفت: ازمسئولین انتظار داریم که تسهیلات قرض الحسنه، بازاریابی مناسب، خدمات دامپزشکی، خدمات بیمه ای، تهیه علوفه دام یارانه ای را جهت پرورش بیشتر این نژاد دامی درمنطقه در اختیار دامداران قرار دهند.

مهندس نقشه‌کشی که گله‌دار گوسفند شد
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری از سقوط هواپیما در نزدیکی کرج

گزارش تصویری از سقوط هواپیما در نزدیکی کرج

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر