بازدید: 22

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره شهر رقه سوریه

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1253461
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره شهر رقه سوریه به درخواست سوریه و روسیه برگزار شد.

آغاز نشست شورای امنیت درباره شهر رقه سوریهبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره شهر رقه سوریه به درخواست سوریه و روسیه برگزار شد.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در این نشست گفت: «اکنون ثبات در غوطه شرقی برقرار شده است، اما اوضاع در رقه فاجعه بار است. شهر رقه به صورت کامل ویران شده است و هزاران جسد در این شهر زیر آوار مانده است. نهاد های دولتی باید به شهر الرقه سوریه بازگردند و اشغالگری آمریکا در این شهر پایان پذیرد.»

نماینده روسیه افزود: «اوضاع انسانی در رقه که تحت کنترل آمریکایی هاست به شدت وخیم است. این جلسه به منظور بررسی شرایط رقه تشکیل شده است.»

نبنزیا ادامه داد: «چندین تظاهرات ضد آمریکایی در رقه برگزار شده است و اشغال آمریکا در آنجا چیزی جز خرابی به بار نیاورده است. وجود پایگاه آمریکا در نزدیکی اردوگاه الرکبان در منطقه تنف سوریه نقض آشکار حاکمیت سوریه محسوب می شود و موجب نگرانی اردنی ها است. ائتلاف تحت امر آمریکا ورود کمک های بشردوستانه را به اردوگاه الرکبان در رقه با مشکل مواجه می کند.»

نماینده روسیه در سازمان ملل یادآور شد: «اوضاع در غوطه شرقی دمشق با ثبات است و ما گام هایی را برای تضمین ثبات در این منطقه بر داشته ایم. آمریکا، انگلیس و فرانسه پس از تجاوزی که به سوریه انجام دادند به لحاظ اخلاقی حق ندارند در خصوص سوریه طرحی بدهند.»

وی گفت: «کشور های غربی پس از حمله به سوریه شروع به ارائه طرح و پیشنهاد کرده اند. هرگونه طرح پیشنهادی نباید مشتمل بر تغییر حکومت در سوریه باشد. جنگ در سوریه نیازمند راه حل سیاسی است. منطق غرب علیه روسیه هرگز موفق نبوده و نخواهد بود. نباید توهم این را داشته باشیم که، رئیس جمهور سوریه در مقام جنایتکار جنگی در مقابل دادگاه بین المللی کیفری محاکمه خواهد شد.»

نبنزیا ادامه داد: «با تمام طرف های درگیر در سوریه همکاری می کنیم و بر احیای مذاکرات ژنو تأکید می کنیم. از آمریکا و هم پیمانانش می خواهیم از در پیش گرفتن اقدامات تحریک آمیز علیه دولت سوریه و نقض حاکمیت این کشور خودداری کنند. معارضان سوری نیز باید به سخنان و مواضع تحریک آمیز خود علیه بشار اسد و روسیه پایان دهند.»

نماینده کویت در سازمان ملل بیان داشت: «اوضاع در سوریه خطرناک است. ما بار دیگر خواهان دسترسی کمک های بشردوستانه در سوریه و متوقف شدن حملات به غیرنظامیان هستیم.»

معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «روسیه ما را برای منحرف کردن توجهات از شرارت های رژیم اسد متهم می کند! اسد از حمله شیمیایی در غوطه شرقی استفاده کرده است!»

نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز گفت: «اوضاع میدانی در سوریه کابوسی است که پایان ندارد. اوضاع انسانی در سوریه اهانت به وجدان بشری است.»

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل نیز در سخنانش بیان داشت: «چرا شما خواهان پایان اشغال آمریکا، ترکیه و اسرائیل در سوریه نمی شوید و چرا حمله به سوریه را محکوم نمی کنید؟»

نماینده سوریه ادامه داد: «برخی از اعضای حاضر در شورای امنیت به دنبال جزئیات هستند و موضع بزرگتر یعنی تجاوز نظامی به کشورم را نادیده می گیرند. آیا بهتر نبود معاون نماینده آمریکا در شورای امنیت از ترویست های داعش بخواهد نقشه مین گذاری ها را پیش از خروج از رقه در اختیار آن ها قرار دهد؟»

بشار جعفری افزود: «نماینده سوئد در سخنان خود ۱۶ بار از دولت سوریه خواست اقداماتی را انجام دهد، ولی حتی یک بار از اشغالگران نخواست سوریه را ترک کنند و حتی حمله به کشورم را محکوم نکرد. نماینده فرانسه به اطلاعات سازمان پزشکان بدون مرز که ساخته دست نهاد های اطلاعاتی فرانسه است و شبیه به گروه کلاه سفیدهاست، استناد می کند. آنچه برای نماینده فرانسه اهمیت دارد این است که دخالت ها در سوریه نامحدود باشد. زمان خروج استعمار فرانسه از سوریه فرا رسیده است، ولی به نظر می رسد کشور های متجاوز هنوز نفهمیده اند دوران سلطه گری به سر آمده است.»

نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: «تیم امنیتی سازمان ملل روز سه شنبه از دوما بازدید کرد و بازرسان تسلیحات شیمیایی بین المللی قرار است روز چهارشنبه به دوما سفر کنند. دولت سوریه همه اقدامات لازم را برای ورود کمیته حقیقت یاب به دوما انجام داد و این کمیته روز سه شنبه ساعت سه به وقت دمشق وارد دوما شد. این کمیته مأموریت خود را آغاز کرده است و تمام مطالبی که درباره تأخیر ورود آنان شنیده اید کذب محض است که با هدف مخدوش کردن فعالیت های آنان منتشر می شود.»

وی افزود: «از هیأت روسیه تشکر می کنم که درخواست برگزاری این نشست را برای بررسی اوضاع شهر رقه که از سوی ائتلاف آمریکایی نابود شده است، مطرح کرد. کمیته سازمان ملل برای بررسی اوضاع رقه اعلام کرده است این شهر به بازسازی کامل نیاز دارد. ائتلاف، ۴ هزار تروریست را از این شهر بیرون کرده در حالی که این تروریست ها باعث آواره شدن ۳۰۰ هزار غیرنظامی شده اند. خدمت رسانی های عمومی در این شهر دچار ضعف بزرگی است. تحولات شهر رقه تنها یک نمونه از جنایت های ائتلاف آمریکایی است که هدف آن ها حتی یک روز مبارزه با تروریسم نبوده است، بلکه هدف آن ها ایجاد مانع در مقابل پیشروی های ارتش سوریه و حمایت از ترویست های داعش بوده است.»

بشار جعفری اظهار داشت: «آمریکا، انگلیس و فرانسه با حمله به سوریه که از حمایت عربستان، قطر و اسرائیل برخوردار بودند حمایت خود را از تروریست ها نشان دادند. آمریکا مسئول کامل همه اتفاقاتی است که در اردوگاه الرکبان در منطقه التنف در شرق سوریه رخ می دهد. آمریکا از این اردوگاه برای آموزش تروریست های داعش استفاده می کند. شورای امنیت نباید در مقابل خواسته های آمریکا، فرانسه و انگلیس که جز در مورد نقض منشور سازمان ملل توافق ندارند، تسلیم شود.»

انتهای پیام/

شورای امنیت درباره رقه سویه تشکیل جلسه داد

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره شهر رقه سوریه
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸