بازدید: 57

نقدینگی شرکت‌های دانش بنیان و فناور در دست صندوق خطر پذیر / با وام دادن به شرکت‌های نوپا خیانت نکنیم /ارائه ۴ هزار خدمت مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق صندوق خطر پذیر طی ۱۰ سال

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1244440

رشد اقتصادی کشور امروز به دست شرکت های دانش بنیان رقم می خورد و این شرکت ها برای پیشرفت خود نیاز به حمایت دارند حمایت هایی که از سوی صندوق های خطرپذیر تامین می شود.

 

به گزارش خبرنگار  حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  شرکت های دانش بنیان و فناور امروز به عنوان نهادهایی هستند که اقتصاد کشور را متحول کرده اند؛ اقتصادی که سالیان سال متکی به نفت و خام فروشی بوده است باید به دانش و خلاقیت جوانان تکیه کند.

  این اقتصاد  رشد نمی کند مگر با حمایت از شرکت های دانش بنیان و تیم های خلاق استارت آپی  که برای کمک و حمایت از این شرکت ها نهاد های بسیاری روی کار آمده اند و با حمایت های خود سبب رشد شرکت های دانش بنیان شده اند یکی از این نهاد ها صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های نوین  است که تاکنون به بیش از هزار شرکت تسهیلات مختلفی در قالب سرمایه گذاری ، صدور ضمانت نامه ، وام و غیره داده است.

نقدینگی شرکت های دانش بنیان در دست صندوق های خطر پذیر / با وام دادن به شرکت های نوپا خیانت نکنیم /تعلق۴ هزار خدمت مالی به شرکت های دانش بنیان از طریق صندوق های خطر پذیر

برای آشنایی بیشتر با این صندوق و فعالیت هایش با روح الله میرامینی، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های نوین،  به گفت و گو نشسته ایم که مشروح آن را می خوانید:

باشگاه خبرنگاران جوان: یکی از فعالیت های شما در صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری های نوین ، سرمایه گذاری در استارتاپ ها است، در این حوزه بیشتر توضیح می دهید؟

میرامینی: یکی از خدمات مالی در حوزه تجاری سازی فناوری که هم سبب اشتغال فارغ التخصیلان وتوسعه فناوری در کشور می شود و هم می تواند یک محصول یا خدمت را تجاری سازی کند، سرمایه گذاری های خطرپذیر یا سرمایه گذاری جسورانه است، به این ترتیب که صاحب ایده و نوآوری پس از رسیدن به محصول اولیه به یکی از نهاد های سرمایه گذاری خطر پذیرمراجعه می کند و در ازای واگذار کردن بخشی از سهام یا منفعت خود، منابع مالی هوشمند دریافت می کند یعنی سرمایه گذار در کنار پرداخت منابع مالی به شرکت، خدمات فنی، مالی، حقوقی و نیروی انسانی و.. به شریک خود ارائه می کند تا به این ترتیب کارآفرین روند رو به رشد کسب و کار خود را سریع تر طی کند و بتواند سهم بیشتری را از بازار داشته باشد.

مجموعه این فعالیت ها با عنوان سرمایه گذاری های جسورانه شناخته می شوند ؛ از گذشته تا به امروز فرهنگ مشارکت در کشور ما ضعیف بوده است، اما اکنون این فرهنگ درحال شکل گیری است؛ در چند سال اخیر مخصوصا با رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نهاد ها و حلقه های سرمایه گذاری خطرپذیر در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور ایجاد و رشد کرده اند برای مثال در گذشته موضوع شتاب دهنده های تخصصی و فناوری در کشور وجود نداشتند، اما امروز می بینیم که تعداد بسیاری زیادی از این شتاب دهنده ها در کنار شرکت های نوپا ایستاده اند و به آنان کمک می کنند.

لازمه فرهنگ سازی مناسب در بحث سرمایه گذاری خطر پذیر

باشگاه خبرنگاران جوان: تعامل صندوق های سرمایه گزاری خطر پذیر با نهاد های مختلف کشور به چه صورت است؟

میر امینی: در طول ۱۰ سال گذشته به دلیل نوپا بودن موضوع سرمایه گذاری در استارتاپ ها، فرهنگ متناسب با آن هنوز ایجاد نشده بود  و به همین دلیل نیاز به فرهنگ سازی و تدوین قوانین و مقررات مربوطه اهمیت بسیاری داشت؛ لذا با کمک نهاد هایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک علم و فناوری پردیس و شبکه ایجاد شده در انجمن سرمایه گذاری خطر پذیر سعی کردیم تا نهاد های متولی را توجیه کنیم و در حال حاضر سازمان های قانونی مانند بورس به این نوع فعالیت ها نیز مجوز رسمی در قالب صندوق های جسورانه می دهند.

این صندوق ها هم توانسته اند با استفاده از ظرفیت سایر نهاد های فعال در حوزه سرمایه گذاری خطر پذیر، سرمایه گذاری های خوبی را داشته و به واسطه این فعالیت های قانونی و فرهنگ سازی مناسب در کشور حلقه های واسط در حال کامل تر شدن هستند در گذشته بورس، بحث صندوق های جسورانه را در دستور کار خود قرار نداده بود، اما امروز بیش از ۸ صندوق سرمایه گذار خطرپذیر در بورس فعالیت می کنند و در کنار آنان انجمن سرمایه گذاری های خطرپذیر تشکیل شده است که در آنجا فعالیت های آموزشی، ترویجی، تبادل تجربه، پیشنهادات تدوین قوانین و مقررات پیگیری می شود و این ها از جمله کار هایی است که در اکوسیستم کشور در حال شکل گیری است.

نقدینگی شرکت های دانش بنیان در دست صندوق های خطر پذیر / با وام دادن به شرکت های نوپا خیانت نکنیم /تعلق۴ هزار خدمت مالی به شرکت های دانش بنیان از طریق صندوق های خطر پذیر

باشگاه خبرنگاران جوان: نقش صندوق در شکل گیری این اکوسیستم به چه صورت بوده است؟

میرامینی: صندوق توسعه فناوری های نوین در این جریان نقش موثری داشت، ما به جهت عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس توانستیم ارتباط بسیار خوب و موثری با نهاد های متولی توسعه فناوری کشور برقرار کنیم و به همراه چند صندوق دیگر موفق به تاسیس انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر شدیم  و تاکنون عضو هیات مدیره انجمن هم  بوده ایم.

صندوق برای اینکه بتواند دامنه وسیع تری از سرمایه گذاری در طرح های متنوع فناوری را پوشش دهد، در کنار سرمایه گذاری مستقیم بر استارتاپ ها، در شتاب دهنده هایی با موضوعات مختلف از جمله ICT، نانو، بایو، علوم شناختی، دارو، بازی و سرگرمی وغیره سرمایه گذاری کرده است و اکنون هم در ۳ صندوق جسورانه بورسی به عنوان موسس و عضو هیات مدیره و کمیته سرمایه گذاری فعالیت می کنیم.

از طرف دیگر از آنجایی که مورد اعتماد برخی از دستگاه های اجرایی کشور هستیم می توانیم با استفاده ازظرفیت استارتاپ ها و شبکه ایجاد شده در صندوق و همچنین با در اختیار داشتن سایر خدمات صندوق از جمله وام و تسهیلات، ضماتنامه، نیاز های ایشان و استارتاپ ها را رفع کنیم و به این ترتیب به یک شرکت کمک کنیم تا در سریعترین زمان ممکن بتواند محصول خود را به جامعه مخاطب معرفی کند.

نقدینگی شرکت های دانش بنیان در دست صندوق های خطر پذیر / با وام دادن به شرکت های نوپا خیانت نکنیم /تعلق۴ هزار خدمت مالی به شرکت های دانش بنیان از طریق صندوق های خطر پذیر

باشگاه خبرنگاران جوان: نقش صندوق های خطرپذیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

میرامینی: این صندوق های خطرپذیر جزء موثرترین ابزار های تجاری سازی هستند و توانسته اند یک مدل حرفه ای را در کشور به وجود بیاورند ؛ کاری که این صندوق ها انجام می دهند در مقایسه با وام تفاوت های بسیاری دارد چراکه برای گرفتن یک وام قبل از هرچیزی باید دید که آیا شرکت توان بازپرداخت وام در مدت کوتاه را دارد یا خیر؟

اگر این شرکت نتواند در مدت زمان مقرر شده پول را به بانک بازگرداند بدهکار می شود و تا مرز ورشکستگی می رود به همین دلیل است که می گوییم وام تنها برای جایگاه های خاصی از رشد یک شرکت اهمیت و کارایی دارد.

وام برای شرکت هایی مناسب است که محصول خود را در بازار عرضه کرده اند و این شرکت ها با فروش محصولات خود می توانند اقساط را پرداخت کنند، اما یک شرکت نوپا که تازه شروع به کار کرده است نمی تواند از ابزار وام به صورت مناسب استفاده کند، زیرا این شرکت در ابتدای معرفی محصول خود به بازار است و نمی تواند تعهدات خود را به صاحبان منابع و بانک ها به موقع انجام دهد و از طرفی امکان معرفی تضامین و وثائق را هم ندارد ؛ بسیاری از شرکت ها از این موضوع آگاهی ندارند و پس از مدتی به سازمان دولتی  یا یک وزارتخانه بدهکار می شوند و آن نهاد دولتی و یا بانک طبق قوانین و مقررات موظف است تا منابع بازپرداختی  را بازگرداند.

نقدینگی شرکت های دانش بنیان در دست صندوق های خطر پذیر / با وام دادن به شرکت های نوپا خیانت نکنیم /تعلق۴ هزار خدمت مالی به شرکت های دانش بنیان از طریق صندوق های خطر پذیر

تشکیل کارگروه های مالی در معاونت و وزارت ارتباطات برای کمک به شرکت های دانش بنیان

باشگاه خبرنگاران جوان : با توجه به صحبتی که داشتید وام دادن به شرکت های دانش بنیان نوپا مناسب نیست؛ این شرکت ها چگونه باید به تامین مالی بپردازند و بر چه اساسی وام به شرکت ها  باید داده شود؟

 میر امینی: دکتر ستاری چند ماه پیش در رابطه با همین وام ها گفتند که وام دادن به شرکت های دانش بنیان نوپا خیانت کردن به آنهاست به دلیل بی تجربه بودن شرکت ها وناتوانی آنان برای بازپرداخت پول پس از مدتی ورشکسته می شوند و منابع خود را از دست می دهند؛ امروز توجه به صندوق های خطرپذیر بسیار بیشتر از گذشته شده و  شرکت ها از طریق این نهاد ها می توانند سرمایه به دست آورند ؛در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کارگروه هایی تشکیل شده است که در حوزه تامین مالی وارد می شوند؛در آن کارگروه ها هم اکنون در رابطه با منابع هوشمند صحبت می شود.

امروز بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا از طریق سرمایه گذاری های خطرپذیر رشد کرده اند و  توجه به این نکته ضروری است که بدانیم اگر شرکتی رشد کرده الزاما وامی دریافت نکرده؛ این درست است که وام ابزار مالی محسوب می شود، اما مبتنی با وضعیت یک شرکت باید به آن داده شود.

شرکت های بزرگ می توانند وام دریافت کنند، اما شرکت های نوپا و تیم های استارت آپی به هیچ عنوان نباید وام ها را دریافت کنند، زیرا احتمال اینکه نتواند وام را بازگرداند، بسیار زیاد است.

باشگاه خبرنگاران جوان: وضعیت صندوق های خطرپذیر امروز در کشور ما چگونه است؟

میرامینی: صندوق های سرمایه گذار خطرپذیر در گذشته مشکلات خاصی در حوزه های فرهنگ، قوانین و مقررات، تنظیم گیری و برداشت های ناصحیح داشتند و حتی دستگاه های دولتی هم در رابطه با این صندوق ها برداشت های ناصحیحی  داشتند، اما هرچه جلوتر رفتیم و با گذشت زمان این تهدید ها از بین رفت و تبدیل به فرصت شدند.

صندوق ما به کمک تمام ابزار های حوزه سرمایه گذاری که را در اختیار دارد توانسته به شرکت های فناور یا دانش بنیان کمک کند تا نگاه قدیمی از بین برود و جامعه مخاطب بزرگ شود و راهی برای استفاده آسان و موثر شرکت های کوچک از ابزار های تجاری سازی فراهم شود.

یکی از معدود صندوق هایی هستیم که هم موضوع سرمایه گذاری، هم ضمانمت نامه و هم انواع وام و تسهیلات را در صندوق اجرایی کرده ایم و به فراخور نیاز هر شرکت نوپا، درحال رشد و بالغ  یا دستگاه های اجرایی، می توانیم از هریک از ابزار ها  یا به صورت ترکیبی، بهره برداری کنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: تسهیلاتی که در خصوص  لیزینگ شرکت های دانش بنیان داده شده، به چه صورتی بوده است، زیرا این بحث به سرمایه گذاری مربوط می شود؟

میرامینی: لیزینگ به این معنا است که محصولی را از شرکتی دیگر خریداری کنیم و آن را به یک شرکت دیگر به صورت اقساط بفروشیم تا به کمک این این موضوع بتوانیم به فروشنده کمک کنیم تا بتواند منابعی را به صورت نقد در احتیار داشته باشد و خریدار هم به صورت اقساط پول را بازپرداخت کند.

این موضوع سبب می شود تا شرکت های دانش بنیان فعالیت خود را بتوانند گسترش دهند. این موضوع را در صندوق نوآوری و شکوفایی هم تسری دادیم و  اکنون تعداد