بازدید: 263

مربای چینی هم آمد؛ از واردات میخ تا سنگ‌پا

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1237948
نواع کالاهای مصرفی از منجوق لباس تا ناخن، لوبیاچیتی، ‌مربا، عینک دودی، راکت تنیس، زیپ، بیل، سنگ پا، پولک،‌ میخ، سوزن چرخ گرفته تا چوب ماهیگیری، بیسکوئیت،‌ شانه و گیره، کیسه، خاک رنگی، مدادتراش، آجر، دکمه قابلمه و ... از طریق گمرکات وارد کشور می‌شود.
به گزارش صبحانه،انواع کالاهای مصرفی از منجوق لباس تا ناخن، لوبیاچیتی، ‌مربا، عینک دودی، راکت تنیس، زیپ، بیل، سنگ پا، پولک،‌ میخ، سوزن چرخ گرفته تا چوب ماهیگیری، بیسکوئیت،‌ شانه و گیره، کیسه، خاک رنگی، مدادتراش، آجر، دکمه قابلمه و ... از طریق گمرکات وارد کشور می‌شود.

گمرک ایران اخیرا در گزارشی میزان واردات کشور در 10 ماهه ابتدای امسال را 34 میلیارد و 982 میلیون دلار اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 21.3 درصد رشد داشته است.

همچنین عنوان شده مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به مثبت 288 میلیون دلار رسید که نشان می‌دهد تراز تجاری کشورمان همچنان مثبت است. ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در 10 ماهه اول سال‌جاری در مجموع به 70 میلیارد و 252 میلیون دلار رسید که در مقایسه با پارسال 5.8 درصد رشد داشته و تجار ایرانی 3 میلیارد و 814 میلیون دلار بیشتر از پارسال با سایر کشورها تجارت داشته‌اند که نشان‌دهنده بزر‌گتر شدن تجارت خارجی ایران طی ده ماهه سال‌جاری است.

در عین حال، طبق آنچه که گمرک ایران اعلام کرده مجموع ارزش تجارت خارجی ایران در 10 ماهه سال گذشته 66 میلیارد و 438 میلیون دلار بود. البته صدور مجوز برای تعیین نوع واردات کالای خارجی به کشور وظیفه گمرک نیست ولی به صورت کلی به نظر می رسد در سالی که اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شده، بیشتر از آنکه برای جلوگیری از واردات کالاهای پیش پا افتاده، ساده و مشابه تولید داخل تلاش شود، روند ادامه واردات کالاهای عجیب و غریب مانند سال های قبل جریان داشته است.

بررسی گزارش گمرک ایران نشان می دهد که اقلام عمده وارداتی طی ده ماهه سال 1395 به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 161 میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش 774 میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به ارزش 666 میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور1500 تا 2000 سی سی به ارزش 626 میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور2000 تا2500 سی سی به ارزش 536 میلیون دلار بود.

چین همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی حفظ کرده به طوری که در ده ماهه سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به 6 میلیارد و 543 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9.53 درصد افزایش داشته که بهترین رشد در میان دیگر کشورهای عمده خریدار کالای ایرانی را داشته است.

با این حال، چین بزرگترین کشور صادر کننده کالاها و اقلام گوناگون تولیدات به ایران نیز است که در این میان می توان به برخی گروه های وارداتی جالب مانند راکت تنیس، منجوق لباس،‌ دستگاه پشم چینی حیوانات، انواع زیپ، عکس برگردان، عینک دودی، چوب ماهیگیری، بادام زمینی پوس کنده، لوبیا چیتی، مربا، ژله، پوره و ... اشاره کرد.

به نظر نمی رسد در سالی که باید دولت و دستگاه های مسئول به تولیدات داخلی و حمایت از بنگاه های بومی توجه بیشتری نشان می دادند، واردات با حجم بالای کالاهای غیرضرور و با وجود تولیدات مشابه تا این حد مورد نیاز باشد.

اما واردات کالاها و محصولات مختلف دیگری از جمله آب آناناس، موز، خاک رنگی، وان و دوش حمام، رخت آویز چوبی، آجر، مدادتراش، سنگ پا، دستمال سفره، بیل، گیره، سوزن چرخ، ناخن، نارگیل، کاغذ سیگار، دگمه قابلمه، پولک، زیپ، میخ، گاوآهن، سنجاق قفلی، چفت و بست، توپ فوتبال، شانه و گیره زلف، دندان مصنوعی، سوزن چرخ، بذر سیب زمینی و بیسکوئیت همچنان ادامه دارد.

منبع:ایبنا

مربای چینی هم آمد؛ از واردات میخ تا سنگ‌پا
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها