بازدید: 295

تفکر دولتی و تولید ملی

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1237391
باید قبول کنیم که بخش دولتی از حل کردن مشکل، فقط پول خرج کردن آن را یاد گرفته است. به عبارت دیگر حل کردن مشکل از نظر آن‌ها یعنی پول خرج کردن

تفکر دولتی و تولید ملیبه گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با یک جستجوی ساده در اینترنت، می توانید چالش های موجود در تولید کالای ایرانی را مشاهده و بررسی کنید، از آنجایی که تاکنون در این خصوص مقالات و یادداشت های زیادی چاپ شده است و سخنرانی ها، سمینار ها و همایش های زیادی به طور سالانه با موضوع حمایت از کالا های ایرانی برگزار می گردد لذا دسترسی به انواع اطلاعات و منابع لازم جهت آشنایی با این موضوع در اینترنت موجود می باشد؛ بنابراین برای آگاهی از مشکلات تولید، به تخصص، تحقیق علمی، کار کارشناسی و زمان طولانی نیاز نداریم. در چند دقیقه می توانید با انواع مشکلاتی که عمده آن ها در صنایع مختلف وجود دارند و تولید کننده ایرانی را در سراشیبی کسب و کار می اندازد، آشنا شوید.

با این توضیحات، یک سئوال قابل طرح است و آن این است که اگر شناخت مشکلات تولید داخلی، به این سادگی ممکن است، پس مشکل عدم رونق و رشد محصولات ایرانی چیست؟

در این یادداشت، برای پاسخ به این سئوال از زاویه دیگری به شرح زیر موضوع پرداخته شده است.

۱. فاصله بین منبع مشکل و بخش تصمیم گیرنده: فرض کنید صاحب شرکتی هستید که می خواهید اقدام به ایجاد کارخانه ای بکنید یا می خواهید دفتر صادرات تاسیس نموده و صادرات کنید، برای تاسیس کارخانه باید زمین خریداری کرده و ساختمان و سوله ساخته و ماشین آلات و تجهیزات را نصب کنید به عبارت دیگر باید پول را به زمین پیچ کنید.در بخش صادرات، کسانی که صادرات انجام داده باشند می دانند که با هزار و یک زحمت باید مشتری را پیدا کنید و سپس با عبور از هفت خوان مربوط به کیفیت محصول و قیمت رقابتی و مسائل ارزی، بانکی، مالیاتی و نقدینگی و ... محصول خود را صادر کنید در تمام طول این دو مسیر بخش تصمیم ساز و تصمیم گیر دولتی کجاست؟ آیا واقعا بخش سیاستگذار دولتی برای مرتفع نمودن این مسائل دارای تخصص و مهارت است؟ بر فرض که اعلام شود دارای مهارت است. این مهارت ها را در کدام قسمت از کسب و کار آموخته است؟ برای ایجاد یک کارخانه، چه مقدار سرمایه گذاری ثابت و بلندمدت انجام داده است؟ اگر اغراق نکنیم به جرات می توانیم بگوییم که تصمیم ساز های بحش قانون گذار در این مسیر حضور خیلی کم رنگ دارد. برای مثال اگر حضور داشت نبایستی شاهد مشکلات مربوط به مالیات ارزش افزوده در بخش صادرات و مسایل دیگر باشیم. به نظر می رسد دولت باید صادر کننده را تشویق کند در حالیکه تنبیه می کند. چرا؟ چون در جریان کم و کیف صادرات نیست. چون تاکنون احتمال قریب به یقین هیچ کدام از تصمیم گیرندگان دولتی، محصولی را صادر نکرده اند. پس اولین دلیل اینکه مسایل مربوط به تولید مرتفع نمی شود فاصله بین منبع مشکل و تصمیم گیرنده از بعد مهارت، تجربه، دانش و تخصص است.

۲. دستوری بودن اقتصاد به جای تخصصی بودن آن. دستوری بودن دولت و تجویز نسخه فقط در بخش اقتصاد نیست. در جاییکه دولت برای حل مسایل مربوط به کاهش میزان سزارین و افزایش تعداد زایمان طبیعی، به جای آموزش مردم، اقدام به صدور بخشنامه جهت رتبه بندی بیمارستان می کند چه انتظاری می توان داشت که برای بخش اقتصاد با دستورات خود نسخه نپیچد. باید قبول کنیم که بخش دولتی از حل کردن مشکل، فقط پول خرج کردن آن را یاد گرفته است. به عبارت دیگر حل کردن مشکل از نظر آن ها یعنی پول خرج کردن. یادآوری این نکته ضروری است که ادامه سیاستگذاری توسط دولت یا مکانیزم دخالت دولت در اقتصاد به معنای این است که می خواهیم با تفکر کارمندی، مشکلات کارآفرینی را حل کنیم. به قول میلتون فریدمن برنده جایزه نوبل اقتصادی در کارآیی دولت ها، اگر دولت را مسئول صحرای بزرگ آفریقا کنید طی ۵ سال با بحران کمبود شن مواجه می شوید که نشان از عدم کارایی دولت است.

۳. رفتار سیپاز ی (سیب زمینی و پیاز). در این حالت اقتصاد به یکباره به یک سمت خاص سوق پیدا می کند. یعنی تصور می کنی که یک واحدی برای کل اقتصاد نسخه ای یکسان طراحی نموده و در حال اجرا کردن آن است. دقیقا همان کاری که کشاورزان یا دانشجویان برای کشت سیب زمینی و پیاز و انتخاب رشته انجام می دهند. در یک سال همه سیب زمینی می کارند و در سال بعد پیاز. در یکسال رشته های مهندسی مورد هجوم قرار می گیرند و در سال بعد رشته های پزشکی. در صنعت نیز شاهد مشکل سیپاز هستیم. برای مثال، در مقطعی از زمان شرکت ها به سمت توسعه واحد ها می روند و در مقطع دیگر همه به سمت ادغام شرکت ها با هم، کاهش نیروی انسانی و تجدید ارزیابی دارایی ها، کاهش وام و شریک خارجی مثال های دیگری از تصمیم های سیپازی است که در زمان های مختلف دیده شده است. ریشه تمام این مسائل در این است که سیاست گذاری کلان در درون شرکت ها، صورت نمی پذیرد. بایستی هر طرحی که به نحوی تولید را هدف قرار می دهد از سمت تولید کننده آمده باشد.

۴. خروج وجه نقد شرکت ها: با نیم نگاهی به صورت گردش وجوه نقد شرکت ها و بررسی این موضوع که هر شرکت، پول (وجوه نقد) خود را چگونه به دست آورده است و چگونه خرج کرده است به این نتیجه می رسیم که عمده وجوه پرداختی بابت هزینه های مالی، پرداختی به بانک ها، مالیات، بیمه و هزینه های گزاف مربوط به عدم کارایی تولید است. این نوع پول خرج کردن در واقع نوعی خروج نقدینگی از چرخه تولید است. پول هایی که خروج آن سال به سال از چرخه تولید مشهودتر به نظر می رسد. وقتی شرکتی برای پرداخت حقوق پرسنل خود، یا پرداخت سود سهام داران، مبادرت به دریافت وام می کند قطعا در تولید محصول با مشکلات فراوانی مواجه خواهد بود.

 

میر محمد حشمتی مدرس رفتار مالی

 

انتهای پیام/


تفکر دولتی و تولید ملی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از فرود هواپیمای ۷۰۷ در باند مرگ

گزارشی از فرود هواپیمای ۷۰۷ در باند مرگ

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش تصویری دیدار تیم‌های لبنان و کره شمالی

گزارش تصویری دیدار تیم‌های لبنان و کره شمالی

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران

ویدیو / گزارش «وال استریت ژورنال» از مراحل آماده شدن ۲۴ نامزد دموکرات علیه ترامپ در ۲۰۲۰ / از «مزه دهان مردم» تا لحظه «من اسپارتاکوس هستم» +زیرنویس فارسی

ویدیو / گزارش «وال استریت ژورنال» از مراحل آماده شدن ۲۴ نامزد دموکرات علیه ترامپ در ۲۰۲۰ / از «مزه دهان مردم» تا لحظه «من اسپارتاکوس هستم» +زیرنویس فارسی

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است

گزارش دولت آمریکا به شکست سیاست فشار به ایران اذعان کرده است