بازدید: 61

روان‌های خط خطی در گوشه گوشه‌ی شهر

منبع : برترین ها کد خبر: 1237162
گویی از پیش آماده دعوا و منتظر فرصتی برای بروز آن هستیم، درحالی که می‌توانیم مشکل را با گفت‏ و گو حل کنیم، اما ماجرا را به شکایت، دادگاه و قاضی‌‌ می‌کشانیم. در اینجا بیش از هر چیزی پایین آمدن آستانه تحمل افراد پررنگ شده و نشان می‌دهد جامعه با درجه‌ای از اختلالات روانی مواجه شده است.

روزنامه همدلی - آسو محمدی: گویی از پیش آماده دعوا و منتظر فرصتی برای بروز آن هستیم، درحالی که می توانیم مشکل را با گفت‏ و گو حل کنیم، اما ماجرا را به شکایت، دادگاه و قاضی می کشانیم. در اینجا بیش از هر چیزی پایین آمدن آستانه تحمل افراد پررنگ شده و نشان می دهد جامعه با درجه ای از اختلالات روانی مواجه شده است. برای خیلی از ما اتفاق افتاده است؛ اینکه در رفت‏وآمدهای روزانه شهری هنگام پیاده شدن از اتوبوس یا در شلوغی مترو یا برخورد ساده دو ماشین در خیابان آدم ها چگونه با یکدیگر برخورد می کنند. در میان تعاملات روزمره هم با افرادی مواجهه شده‏ایم که تا رفتاری خلاف میل شان می بینند دست به پرخاشگری می‏زنند و جنجال به پا می‏کنند.

صحبت از«سلامت روان» است. موضوعی که روز گذشته معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره آن گفت: سطح سواد سلامت روان مردم مطلوب نیست و باید این سطح از سواد، افزایش یابد. علی اسدی افزود: این مهم، هم اینک با وجود کارشناسان سلامت روان درحال بهبود است؛ چرا که یکی از وظایف این کارشناسان، آموزش جمعیت عمومی است، اما نباید انتظار داشت که این اتفاق به سرعت به وقوع بپیوندد. اسدی تاکید کرد: رسانه های جمعی، مراکز علمی و دانشگاه ها باید روی این موضوع کار کنند، چرا که تا زمانی که سطح سواد سلامت روان مردم به حد مطلوب نرسد، با مشکلاتی از قبیل عدم مراجعه مردم به روانپزشک و روانشناس و همچنین ترس از انگ روانی مواجه هستیم.

روان های خط خطی

از هر چهار نفر، یکی اختلال روانی دارد

وی خاطرنشان کرد: ممکن است افراد به دلیل عدم آگاهی از نوع بیماری یا اختلالی که دارند، برای پیگیری اختلال خود به پزشک مراجعه نکنند؛ در بسیاری مواقع نیز مردم به دلیل انگ بیماری روانی مشکلات خود را پنهان می کنند و به روانپزشک مراجعه نمی کنند. وی به اختلالات روان در شماری از ایرانی ها اشاره کرد و گفت: درحال حاضر 23درصد از جمعیت 15 تا 64 سال کشور از یک اختلال روانپزشکی رنج می برند، یعنی از هر چهار نفر در این گروه سنی یک نفر دچار یکی از اختلالات روانپزشکی است. اسدی در عین حال به این نکته نیز اشاره کرد که این میزان اختلالات در هموطنان به معنای آن نیست که نسبت به کشورهای دیگر در وضعیت نامناسبی قرار داریم، بلکه درحال حاضر همین آمار در آمریکا 26درصد است و در برخی کشورها بیشتر است.

اختلال روانی ۳۶ درصد جمعیت کشور

در این میان با افزایش آسیب های اجتماعی خشونت نیز افزایش می یابد. در واقع مسائل اجتماعی باید به صورت ریشه ای بررسی شود. وقتی راننده ای در یک تصادف ساده دست به یقه می شود، وقتی مامور راهنمایی و رانندگی در برخورد با مردم رفتار تندی از خود نشان می دهد یا مردم در مکان های عمومی با کوچک ترین صحبت با یکدیگر دعوا می کنند، نشانی از پایین آمدن آستانه تحمل افراد دارد که تا اندازه ای به وضعیت سلامت روان جامعه برمی گردد. حالا ماجرا آنجا قابل تامل تر می شود که احمدعلی نوربالا، مشاور وزیر بهداشت هم می‏گوید: «نسبت به ۱۵سال گذشته سلامت روان پایتخت‏نشینان از میانگین کشوری خارج و به مرز بدترین حالت ممکن رسیده است.»

از سوی دیگر، رئیس مرکز نگهداری بیماران روانی نیز توضیح می دهد: «در مطالعه ای که از سوی وزارت بهداشت انجام شد، مشخص شد ۳۶درصد جمعیت کشور اختلال روانی دارند.» فرهاد رمضانی‏نژاد به پیشینه این موضوع اشاره می‏کند و می گوید:« یافته های پیمایش دانشگاه علوم پزشکی ایران و انستیتو روانپزشکی ایران در سال ۹۰ از آن حکایت داشت که ۳۶درصد افراد 15 تا 64ساله کشور، دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی بودند. این آمار شیوع ۲۰درصدی اختلالات روانی در مردان و ۲۶درصدی در زنان را نشان می داد.»

350 میلیون نفر از اختلالات و افسردگی رنج می برند

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از ٣۵٠ میلیون نفر در تمام سنین در سراسر دنیا از اختلالات و افسردگی رنج می برند. این مسئله ابعادی جهانی دارد و مشخص کردن این امر تا حدی تحت تاثیر عواملی نظیر جنسیت، سن، تاثیرات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و روش های مختلفی است. پژوهش انجام شده در سال ٢٠١١ فرانسه را با ٢١ درصد در صدر و ایالات متحده آمریکا را با ٢/١٩ درصد در پایین فهرست مبتلایان به اختلالات و افسردگی قرار داد. کمترین میزان در مکزیک با ٨درصد گزارش شده است.

روان های خط خطی

عکس العمل مغز در برابر فشارهای زندگی

اما کم‏ تحملی و اختلال روانی موجب مختل شدن زندگی افراد در ابعاد و زمینه های شخصی، خانوادگی و اجتماعی می شود؛ مسئله‏ای که بخش زیادی از جمعیت امروز ایران با آن درگیر است. اقلیما در این باره معتقد است: «وقتی فشار اجتماعی و اقتصادی بالا برود به طور طبیعی مغز شروع به عکس العمل می کند حالا انسان در چنین وضعیتی یا عصبانی می شود و آن را بر سر همسر و خانواده اش خالی می کند، یا کودک آزاری رخ می دهد یا سلامت جسمانی اش به خطر می افتد و از درون تحلیل می رود. از سوی دیگر، اختلالات روانی یک شبه و بی دلیل سراغ کسی نمی آیند، نشانه هایی دارند که با آگاهی نسبت به آنها می توان از شدید شدن این اختلالات جلوگیری کرد. اگرچه دلیل شیوع اختلالات روان چندان مشخص و واضح نیست

اما به عقیده جامعه شناسان عواملی مانند تغییر سبک زندگی، مشکلات خاص شهرنشینی و زندگی صنعتی و انواع آلودگی های صوتی را در این اتفاق موثر دانسته اند. البته استرس های ناشی از بیکاری و مسائل اقتصادی و همچنین استرس ناشی از زندگی در فضاهای کوچک آپارتمانی و کاهش امیدواری مردم را هم باید به این موارد اضافه کرد. شاید بتوان مشکلات اقتصادی و زندگی استرس‏زای شهری را از مهم‏ترین عوامل بیرونی این مسئله عنوان کرد. نکته‏ای که مریم رسولیان، رئیس انجمن علمی روانپزشکیان آن اشاره می‏کند و می‏گوید: «عواملی همچون بیکاری، فقر و... از جمله عواملی است که در شیوع اختلالات روانپزشکی تاثیرگذار است. اختلالاتی مانند افسردگی و نوع شدید آن با عوامل اجتماعی ارتباط مستقیم دارد ولی عوامل فردی و بیولوژیک در آن دخیل است.»

مردم با مشکلات اقتصادی دست وپنجه نرم می کنند

از سوی دیگر به اعتقاد مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران: «وقتی کرایه های اتوبوس، مینی بوس و مترو در مدت سه سال بیش از سه برابر می شود، همه اینها فشار اقتصادی به مردم وارد می کند. امنیت شغلی زمان دولت نهم و دهم از بین رفت، چراکه استخدام ممنوع شد. میزان درآمد افراد به نسبت میزان تورم به گونه ای است که زندگی نمی چرخد. افراد وقتی با مشکلات اقتصادی دست وپنجه نرم می کنند و آرامش ندارند، طبیعی است که آستانه تحمل شان کاهش یابد نتیجه این می شود که آمارها نشان می دهد خشونت در جامعه افزایش یافته است.»

روان های خط خطی

همچنین براساس آمار انجمن علمی روانپزشکان از هر چهار نفر انسان، یکی از یک ناهنجاری یا بیماری ذهنی یا رفتاری رنج می برد. این اختلالات روانی چنان روی رفتارها و درک شخص از جهان اطرافش تاثیر می گذارند که در بسیاری از موارد ارتباط او را با واقعیت دنیای اطراف به طورکلی قطع می کنند و فرد به دنیای خیالی و توهمی خود پناه می‏برد و این دنیای خیالی و توهمی تنها دنیایی است که شخص بیمار می‏شناسد.» با همه اینها آن طور که آمارها نشان می دهد پایین آمدن آستانه تحمل جامعه با توجه به سبک و شرایط زندگی امروز در همه دنیا و به دنبال آن در ایران رو به افزایش است که باید برای آن فکری کرد.

به عقیده اقلیما، «زیرساخت های کشور دچار مشکل شده درحالی که رهبر انقلاب همواره دو رهنمود را به روسای جمهور و مسئولان بخش های مختلف دارند؛ اول شایسته سالاری و دوم پاسخگویی. اما در عمل چه اتفاقی افتاده؟ وقتی آنهایی که مسئولیتی دارند کار خود را به خوبی انجام نمی دهند، نمود آن در جامعه نیز اتفاق می افتد و این گونه وظایف و رفتار انسانی انجام نمی شود.»

اشتغال ایجاد شود

اما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران راهکارهای دیگری هم ارائه می دهد و می گوید: «باید اشتغال ایجاد شود، وضعیت اقتصاد کشور ارتقا یابد و تبعیض از بین برود. در چنین شرایطی دیگر نمی پرسیم چرا طلاق، اعتیاد، خشونت، کودک آزاری، کودکان کار و... افزایش یافته است.» همه اینها درحالی است که ماجرا درباره بهداشت و سلامت روان ایرانیان به همین جا ختم نمی شود چراکه افسردگی نیز در جمعیت کشور افزایش یافته است به طوری که حدود 50درصد از مبتلایان به این اختلال روانی که می‏تواند زمینه‏ساز برخی آسیب‏های اجتماعی باشد برای درمان مراجعه نمی‏کنند زیرا از بیماری خود اطلاع نداشته یا خود را بیمار نمی‏دانند.

براساس گزارش مرکز ملی پایش سلامت، مراجعه نکردن این تعداد از بیماران درحالی می‏تواند برای نظام سلامت روان و کنترل اختلالات روانی خطرساز باشد که کاهش شیوع اختلالات به تعویق خواهد افتاد در صورتی که با مراجعه، درمان و اجرای روش های صحیح پیشگیری مبتنی بر اصول بهداشت روان، شیوع اختلالات روانی در کشور می‏تواند تا 15سال آینده به کمتر از 15درصد کاهش یابد. چنانکه آمار 20سال قبل شیوع اختلالات روانی در کشور حدود 18درصد بوده اما حالا به بیش از 23درصد افزایش یافته است.

حالا با آمارهایی که هر یک زنگ خطری برای جامعه و کشور محسوب می شوند به نظر می رسد مسئولان باید برای مسائل اقتصادی و فرهنگ سازی به منظور خویشتن داری فکری کنن با این توضیح که سواد سلامت روان در یک جامعه نشان دهنده آگاهی افراد از موضوعات مرتبط با ابعاد روانشناختی است و فردی که از سواد سلامت روانی برخوردار باشد، با استفاده از آگاهی و دانش خود می تواند در مرحله اول به خود و سپس به اطرافیان کمک کند تا شاید اندکی کیفیت روانی جامعه بهبود یابد.


روان‌های خط خطی در گوشه گوشه‌ی شهر
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • روان‌های خط خطی در گوشه گوشه‌ی شهر


  گویی از پیش آماده دعوا و منتظر فرصتی برای بروز آن هستیم، درحالی که می‌توانیم مشکل را با گفت‏ و گو حل کنیم، اما ماجرا را به شکایت، دادگاه و قاضی‌‌ می‌کشانیم. در اینجا بیش از هر چیزی پایین آمدن آستانه تحمل افراد پررنگ شده و نشان می‌دهد جامعه با درجه‌ای
 • گوشه گوشه جهان، مخالف با ترامپ +تصاویر


  زنان در سراسر جهان مخالفت خود را با برپایی راهپیمایی نشان دادند.
 • حفظ سلامت روان با انجام فعالیت‌های گروهی/انزوا طلبی و گوشه‌گیری در کمین جوانان و نوجوانان


  یک کارشناس سلامت با اشاره به تأثیر انجام فعالیت‌های گروهی در حفظ سلامت روان و سلامت اجتماعی گفت: گذراندن اوقات فراغت با وسایل ارتباطی نوین سبب انزواطلبی و گوشه گیری می‌شود.
 • گوشه ای از بهای حفظ نظام!


  در روزهای حماسه کم نظیر عملیات_کربلای ۵ بسر می بریم. حماسه عظیمی که بسیجیان حضرت روح الله، به تبعیت از یاران عاشورایی اباعبدالله الحسین (ع)...
 • قابوس، برج تنها، برج گوشه‌گیر


  تا هفت ماه پیش فقط یک تابلو مسافران گلستان را به بلندترین برج تمام‌آجری جهان راهنمایی می‌کرد؛ یک برج جهانی و این همه گوشه‌گیری.
 • عکس/ فقر و فلاکت در گوشه تهران


  سلامت نیوز:شوهرم کارگر است یک روز کار هست و ده روز کار نیست، ماهی 300 هزار تومان باید بابت اجاره دو اتاق پرداخت کنیم، یکی از دخترهایم هم رفته و برگشته و طلاق گرفته، آن یکی هم که با یک بچه برگشته و معلوم نیست باید چکار کنیم، اگر کار باشد خودم و دختره
 • دلایل ریش ریش شدن گوشه های ناخن


  سلامت نیوز: پوسته شدن اطراف ناخن ناخن ریش معمولا یک عارضه بی خطر است، ولی گاهی می تواند نشانه زیاده روی در مصرف ویتامین A باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، پوست پوست شدن اطراف ناخن معمولا به دلیل کم آبی لایه شاخی (stratum corneum) پوس
 • «گوشه چشمي به ايران»


 • فصل رقص برگ ها در چهار گوشه جهان (+عکس)


 • چرا کودکان گوشه گیر میشوند؟


  اگر با فرزندتان در جمعی یا با فردی هستید و شخص سوم حتی از روی محبت ابراز می‌کند که فرزندتان خجالت می‌کشد، بلافاصله بگویید « نه فقط کمی زمان می‌برد تا به دیگران و موقعیت جدید عادت کند‌».
 • وضعیت آب و هوا در هر گوشه دنیا


  دمای امروز لندن پایتخت انگلستان ، 14 درجه سانتی گراد بوده و آسمانی ابری برای آن پیش بینی شده است.
 • هنرگردی در گوشه و کنار شهر


  نقاشی، عکس، حجم و.... از هنرمندان مختلف در گالری ها و نگارخانه ها میزبان هنردوستان می شوند.
 • شجاعی: مردم گوشه‌ای از قلب و ذهن ما هستند


  مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران گفت: مردم گوشه‌ای از قلب و ذهن ما هستند و فوتبال برای خیلی از مردم ایران مثل یک مسکن است.
 • گوشه‌ای از علم لدنی امام حسن عسکری(ع)


  کانون خبرنگاران نبأ ــ خطیب حرم مطهر رضوی گفت: ابوهاشم جعفری که حیات چهار یا پنج امام را درک کرده است، در روایتی می‌گوید که شخصی نزد امام عسکری(ع) آمد و از ایشان سؤال فقهی پرسید و نسبت به آن حکم شرعی که در مورد ارث هم بود، اعتراض داشت و حضرت نیز پاسخ
 • دلیل گوشه گیری کودکان


  مادران افسرده اغلب به فرزند خود به چشم مزاحم نگاه می کنند و رفتارهای طبیعی کودک را بسیار منفی تلقی می کنند.

گزارش ها

از شایعه قتل خاوری در کانادا تا گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران + تصاویر

از شایعه قتل خاوری در کانادا تا گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران + تصاویر

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه "CFT"

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران