بازدید: 39

ستاد دیه مصداق عملی «تعاونوا علی البرّ و التقوی» است

حجت‌الاسلام انصاریان با حضور در ستاد دیه، این نهاد مردمی را بواسطه حضور خیرین خداجو و گره‌گشایی از کار گرفتاران، مصداق عملی آیه شریفه «و تعاونوا علی البرّ و التّقوی» عنوان کرد.
عقیق: حجت‌‎الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان مولف، مفسر و مدرس علوم دینی با تاکید بر موضوع پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها اظهار کرد: به برکت حضور نیکوکاران و به یمن وجود نهادی حمایتی به نام ستاد دیه، بسیاری از دربندان دردمند دیر یا زود با رفع مشکلات قضایی و تلاش خانواده‌های این زندانیان، از حبس رهایی خواهند یافت. اما برای اصلاح مشکلات این دسته از جمعیت کیفری و برای تضمین سلامت اجتماعی، هرچند رفع موانع فعلی ضرورت دارد اما الویت ما باید جنبه درمانی باشد و درصدد باشیم تمرکزمان را صرف آن کنیم که در کنار آزادی یک محکوم غیرعمد، از ورود هموطنان دیگر به داخل ندامتگاه‌ها ممانعت به عمل آوریم.

این معلم قرآن عامل اصلی بسیاری از معضلات حقوقی را ضعف در آموزش عمومی اعلام کرد و گفت: هر کس و هر مجموعه‌ای بر حسب تکلیف شرعی و قانونی خود در برابر بسیاری از مشکلات جامعه تکلیف بر عهده دارند؛ تکلیفی که به زبان ساده اگر برای نمونه یک خطیب آن را در حیطه‌اش رعایت نکند، نه اینکه تفریط کرده باشد بلکه در نزد خدا مسئول است. مسئولیتی که طبق آمار ارایه شده از سوی ستاد دیه، به سهم خود لااقل در برابر بیش از سه هزار زندانی حال حاضر تعهدات مهریه، در قیامت باید جوابگو باشد.

حجت‌الاسلام انصاریان یادآور شد: منابر وعظ و خطابه به عنوان یک رسانه در کشور همواره باید بر حسب نیازهای مخاطب و همگام با دغدغه‌های روز آن‌ها مدیریت شده و عالمان عاملی که در صدر آن قرار می‌گیرند، طبق تاکیدات دینی باید سعادت دینی و اخروی او را مد نظر داشته باشند. امروز آمار طلاق‌های ثبت شده و عاطفی در ایران هرگز شایسته مردمان این دیار نبوده و نیست. شاید برای همین معضل بزرگ است که در جلسات مذهبی ماه مبارک رمضان به شخصه این موضوع را چند سالی است پیگیری می‌کنم. امری که خوب است سخنرانان مساجد و هیات مذهبی نیز به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

بانی مؤسسه فرهنگی دارالعرفان با تبیین فلسفه مهریه اظهار کرد: از ابتدای رواج این سنت حسنه تا به امروز بر اساس مستندات تاریخی تعیین تعهدات پرداخت نشدنی وجاهت شرعی نداشته و ندارد. امروز شاید تصور شود مقصود از تعیین مهریه‌های معقول تعهد مهریه‌هایی ۱۱۰ سکه‌ای است. این مظلومیت آل‌الله است که برای نیل به مقاصد شخصی از نام و اعتبار ائمه معصومین خرج می‌کنیم. اگر نیت ما تعیین عدد مبارکی است اگر قصد ما تیمّن به اهل‌بیت پیامبر است چراحروف ابجد امام سجاد علیه‌السلام که ۶۸ است استفاده نمی‌کنیم. چرا جوانان به برکت نام جوان الائمه حضرت جواد علیه‌السلام ۱۴ سکه را مِهر نمی‌کنند. چرا به تاسی از چراغ هدایت حضرت هادی‌علیه‌السلام ۲۰ سکه را کابین دختران خود نمی‌کنیم. چرا به احترام امام زمان بر حسب نام زیبای امام مهدی (ع) سکه‌های تعیینی ما عدد ۵۹ نمی‌شود.

این مفسر قرآنی تعیین میزان مهریه را در فقه امامیه تراضی طرفین مطرح کرد و افزود: هرچند در قراردادهای خصوصی اگر رعایت نظم عمومی و نص متون دینی شده باشد، هیچ محدودیتی نمی‌توان اعمال نمود اما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می‌توانند بر حسب مصلحت اگر چه این موضوع در شمار احکام ثانویه نیست اما می‌توانند طبق رفاه حال عموم مردم معیار دیگری را برای رفع جنبه کیفری از صداق‌های پرداخت نشده تعیین نمایند که در این زمینه از قدرت معنوی و دقت همیشگی مراجع عظام تقلید نباید غافل بود. امید است با این پیگیری‌ها لااقل شاهد حبس جوانان تازه ازدواج کرده در زندان نباشیم.

حجت‌الاسلام انصاریان با اشاره به تجارب خود در شکل‌گیری دارالایتام گفت: موضوع دیگری که ستاد دیه بیش از گذشته باید به آن توجه داشته باشد بهره‌مندی از وجود آن دسته از افرادی است که مدت‌ها پیش در شمار مددجویان حامی و ساعی آن‌ها بوده و مقدمات آزادی‌شان را فراهم نموده است. این افراد چون خود دردکشیده‌اند برای درمان مشتاقانه مراجعه می‌کنند. لازم نیست حتما همکاری‌ها بار مالی داشته باشد، بسیاری ازگرفتاری‌ها و شکایت‌ها با تلاش این دسته از افراد، از جانب شکات خصوصی به نحو احسن حل و فصل خواهد شد.

در ادامه این دیدار، سید اسدلله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور در سخنانی گفت: امروز به برکت منبرهای با اخلاصی که بزرگوارانی چون حاج آقای انصاریان در محل زندان اوین داشتند، منافقان بسیاری در زندان‌ها جذب دین و انقلاب شدند. اتفاقی که هرچند به استعداد درونی این افراد برای بازگشت به حقیقت حکایت داشت اما تا حدود زیادی به نفس عالمی که برای آن‌ها از قرآن و پیامبر دم زد بستگی دارد.

وی با اعلام آمار جمعیت ۱۲ هزار و ۹۱۴ نفری زندانیان غیرعمد در کشور افزود: با دوندگی هجده ساله ستاد در زمینه تصویب قانون دائمی بیمه اجباری شخص ثالث و یا پیگیری سه ساله مسئولین این مجموعه مردم نهاد در مجلس در بحث رفع نواقص قانونی موضوعات  دیه‌های رانندگی و مهریه‌ها اقدامات مطلوبی صورت گرفته و هرچند در بحث مهریه ۱۱۰ سکه‌ای هنوز کار برای پیگیری داریم اما باید بگویم مشکلات ما امروز مربوط به ضعف قانون و مواد قانونی نیست بلکه مشکل اصلی ما رعایت همین قانون و اجرای درست قوانین است. امروز طبق الزامات و تضامین قانون جدید بیمه اجباری شخص ثالث کسی نباید بابت دیات فوتی و جرحی روانه حبس شود اما آیا به موازات این، میزان تصادفات رانندگی هم کم شده یا خیر. بدون شک آمار ثابت نبوده اما واقعا کاهش فاحشی را شاهد نیستیم.

منبع:فارس

ستاد دیه مصداق عملی «تعاونوا علی البرّ و التقوی» است
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای