بازدید: 41

۷ نکته کاربردی برای حفظ سلامت در ورزش

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1233363
ورزش کردن حتی با نام خود بار مثبتی از جنس سلامت و شادابی را یدک می‌کشد تا جایی که صحبت از صدمه دیدن و عوارض منفی ناشی از ورزش غیر اصولی بسختی در کنار آن می‌گنجد، اما واقعیت آن است که ۷۵ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید و بدون استراحت، مانند ماراتن سرعت، ورزش را از یک روش موثر و غیر قابل انکار برای تقویت سیستم ایمنی تبدیل به عاملی آسیب زننده و مضر می‌کند.
7 نکته کاربردی برای حفظ سلامت در ورزشبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، گرچه ورزش نکردن یک اشتباه و در واقع خیانت بزرگ در حق سلامت جسم و روان است، اما ورزش غیر اصولی نیز اشتباهی دیگر است که عوارض منفی آن چه بسا بزرگ تر و غیرقابل جبران تر نیز باشد. با این حال خیلی ها نمی دانند ورزشی که انجام می دهند از محور اصول و قواعد درست خود خارج است و بدتر از آن نمی دانند که ورزش غیر اصولی چه آسیبی به بدنشان وارد می کند. پس اگر می خواهید ورزش اصولی انجام دهید گفت وگوی ما را با دکتر مهرداد بهرامیان، فیزیوتراپیست و عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران بخوانید.

ورزش های قاتل زانو!

از مهم ترین ورزش های آسیب زا برای زانو می توان به ورزش های جهشی که ورزشکار با تمام وزن ناگهان روی مفصل فشار وارد می کند (والیبال، بسکتبال، فوتبال، کلیه ورزش های رزمی و کشتی) اشاره کرد.

از سوی دیگر، حرکت هایی که در وضعیت خم مفصل، ورزشکار را وادار به چرخش می کند باعث آسیب مستقیم به مینیسک و رباط صلیبی می شود و گاهی برای همیشه ورزشکار را از ورزش حرفه ای دور می کند؛ بنابراین تقویت درست عضلات زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی می تواند از بسیاری ازاین آسیب ها جلوگیری کند.

هنگام سرماخوردگی ورزش نکنید

اگر آنفلوآنزا (سرماخوردگی همراه با تب و عفونت) دارید با ورزش خطر بیماری و عوارض جدی آن را زیاد می کنید. در طول ورزش جریان خون در قلب حدود پنج مرتبه بیشتر از مواقع عادی است. عامل بیماری آنفلوآنزا می تواند روی قلب شما متمرکزشده و سبب التهاب در بافت قلب شود. فعالیت فیزیکی در زمان ابتلا به سرماخوردگی ضرر یا فایده ای ندارد، اما ورزش همراه با آنفلوآنزا می تواند آسیب جدی به سلامت تان وارد کند.

ورزش برای خانم ها بویژه پس از یائسگی

خانم ها بعد از ۵۰ سالگی با چند خطر مواجه هستند از جمله کاهش تحرک و افزایش وزن، کاهش سطح استروژن در بدن به دلایلی مثل یائسگی زودرس که هر دوی این ها می تواند روند تخریب سطوح مفصلی را سرعت ببخشد.

با این تفاسیر، مشاوره با یک متخصص غدد و کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست برای انتخاب ورزش مناسب و تمرینات آب درمانی بهترین انتخاب در این سن است. فراموش نکنید بهترین راه حل برای جلوگیری از به تعویق انداختن عوارض کهولت سن، ورزش کردن اصولی و درست است.

ورزش، آرتروز می آورد؟!

آرتروز پدیده ای است که با روند افزایش سن در همه افراد ایجاد می شود و علائمی، چون التهاب و تورم و کاهش فضای مفصلی به همراه دارد. ولی این خوردگی و التهاب سطوح مفصلی در ورزش هایی که تمام وزن روی مفاصل قرار دارد زودتر اتفاق می افتد، بخصوص در ورزش هایی مثل وزنه برداری و کشتی که این نیروی خارجی بیشتر است.

برای کاهش این نوع آسیب، کفش مناسب و سطح زمین تمرینی حرف اول را می زند. چون باعث کاهش عکس العمل سطح به سمت مفاصل می شود.

اصولی ورزش کنید

گرچه اصول درست تمرین کردن در هر رشته ورزشی و به طور اختصاصی برای هر مفصل متفاوت است، ولی اصولی همچون درست گرم کردن با افزایش انعطاف پذیری عضلات و تاندون ها، درست سرد کردن با کاهش تجمع اسید لاکتیک در عضلات، کفش و زمین مناسب با کاهش نیروی عکس العمل سطح و در نهایت مربی، بدنساز و فیزیوتراپیست کارکشته و متخصص برای هر رشته ورزشی نقش موثری در کاهش عوارض ورزش حرفه ای روی مفاصل، بخصوص آرتروز زودرس دارد.

وقتی ورزش بلای جان مفاصل می شود

از مهم ترین دلایل آسیب های ورزشی در بدن بویژه در زانو ها می توان به عدم رعایت درست گرم و سرد کردن بدن اشاره کرد. اما مهم تر از این دو موضوع نباید از تاثیرات ورزش در زمین نامناسب و با وسایل ورزشی غیر حرفه ای (کفش نامناسب و...) و نیز عدم استفاده از مربی با تجربه غافل شد.

عشق فوتبال ها مراقب باشند!

پسر بچه ها نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشور های دنیا از کودکی و نوجوانی به ورزش فوتبال علاقه زیادی دارند. تا جایی که حتی داخل خانه، حیاط مدرسه، پارک ها و نیز باشگاه های ورزشی همیشه تعدادی پسربچه عاشق فوتبال بسیار جوان و با انگیزه را می بینیم که دوست دارند در هر فرصتی پا به توپ باشند!

اما نکته مهم این است که آسیب در ورزش فوتبال بویژه به دنبال استفاده از چمن مصنوعی نامناسب بسیار شایع است. گرچه با پیشرفت فناوری زمین های چمن مصنوعی بهتری به بازار عرضه شده، ولی کماکان احتمال آسیب در این زمین ها به دلیل افزایش نیروی عکس العمل سطح بسیار بالاست.

به همین دلیل توصیه اکید فیزیوتراپیست ها به همه نوجوانان علاقه مند به فوتبال، گرم کردن و سرد کردن اصولی، استفاده از کفش و زمین مناسب و بهره جستن از مربیان متخصص است. گرچه توصیه می شود پس از هر آسیب ورزشی با یک فیزیوتراپیست مشورت کنند و از خود درمانی و مراجعه به افراد بی تخصص بپرهیزند.
 
منبع:جام جم
 
انتهای پیام/
 
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

۷ نکته کاربردی برای حفظ سلامت در ورزش
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • ۷ نکته کاربردی برای حفظ سلامت در ورزش


  ورزش کردن حتی با نام خود بار مثبتی از جنس سلامت و شادابی را یدک می‌کشد تا جایی که صحبت از صدمه دیدن و عوارض منفی ناشی از ورزش غیر اصولی بسختی در کنار آن می‌گنجد، اما واقعیت آن است که ۷۵ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید و بدون استراحت، مانند ماراتن سرعت
 • ۷ نکته کاربردی برای حفظ سلامت در ورزش


  ورزش کردن حتی با نام خود بار مثبتی از جنس سلامت و شادابی را یدک می‌کشد تا جایی که صحبت از صدمه دیدن و عوارض منفی ناشی از ورزش غیر اصولی بسختی در کنار آن می‌گنجد، اما واقعیت آن است که ۷۵ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید و بدون استراحت، مانند ماراتن سرعت
 • ۷ نکته کاربردی برای حفظ سلامت در ورزش


  ورزش کردن حتی با نام خود بار مثبتی از جنس سلامت و شادابی را یدک می‌کشد تا جایی که صحبت از صدمه دیدن و عوارض منفی ناشی از ورزش غیر اصولی بسختی در کنار آن می‌گنجد، اما واقعیت آن است که ۷۵ تا ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید و بدون استراحت، مانند ماراتن سرعت
 • 8 نکته کاربردی در هنر کیک پزی برای افراد مبتدی


  سلامت نیوز: پخت شیرینی، کیک و نان در خانه حس و حال خاص خودش را دارد؛ اگر به این کارها علاقه داشته باشید، قطعا احساس خیلی خوبی پیدا می کنید و با آماده شدن نتیجه کار این احساس خیلی بهتر هم خواهد شد. به گزارش سلامت نیوز، اگر جزو افراد مبتدی هستید و
 • 8 نکته کاربردی در هنر کیک پزی برای افراد مبتدی


  پخت شیرینی، کیک و نان در خانه حس و حال خاص خودش را دارد؛ اگر به این کارها علاقه داشته باشید، قطعا احساس خیلی خوبی پیدا می‌کنید و با آماده شدن نتیجه کار این احساس خیلی بهتر هم خواهد شد.
 • ۸ نکته کاربردی در هنر کیک پزی برای افراد مبتدی


  از اشتباهات رایجی که بعضی از خانم‌های مبتدی در زمینه پخت کیک و شیرینی انجام می‌دهند؛ این است که بلافاصله بعد از تمام شدن پخت، سعی می‌کنند کیک را از قالب خارج کنند؛ در حالی که این کار باعث خرد شدن کیک و از شکل افتادن آن می‌شود. بنابراین بگذارید کیک خن
 • ۲ نکته کاربردی و مهم برای جلب اعتماد کودکان


  یک متخصص اطفال گفت: والدین باید کودک خود را درک کنند، تا فرزند اعتماد به نفسش کم نشود.
 • مکمل برای یائسگی، چند نکته کاربردی


  یائسگی یکی از دوران‌های مهم زندگی زنان است که به جهت بالارفتن سن و همچنین تغییرات هورمونی شدید بدن، زنان نیاز به تقویت‌کننده‌های مفید دارد.
 • ۱۰ نکته‌ی کاربردی برای بهبود اعتماد به نفس


  با اینکه کسی دوست ندارد متکبر و از خود راضی بنظر بیاید ، اما اگراعتماد به نفس نداشته باشید جنبه های مختلف زندگی­تان تحت تأثیر قرار خواهد گرفت . عدم اعتماد به نفس اغلب اوقات از سنین پایین آغاز می­شود اما راه­‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد.
 • پنج نکته کاربردی برای کار با اپلیکیشن جیمیل


  ساخت ویجت برای ایمیل، کار بسیار مفیدی است. به جای اینکه وارد اپلیکیشن جیمیل شوید و ایمیل های تازه را تک تک بررسی کنید، یک ویجت روی صفحه اصلی قرار بدهید تا بتوانید با یک نگاه، از جدیدترین ایمیل ها خبردار شوید.
 • نکته سلامت؛ ترکاندن جوش‌ها به مرگ منجر می‌شود/ ورزش‌های قدرتی روند بیماری ام اس را آهسته می‌کند/ رابطه سنگ پا و افزایش قد!


  ترکاندن جوش‌ها به مرگ منجر می‌شود، ورزش‌های قدرتی روند بیماری ام اس را آهسته می‌کند، رابطه سنگ پا و افزایش قد و ... از جمله اخباری است که بسته سلامت میزان امروز به آن‌ها پرداخته است.
 • چند نکته کاربردی برای پیشگیری و درمان آلرژی چشم


  سلامت نیوز: خارش، اشک ریزی و قرمزی چشم ها خبر از حمله عامل آلرژی زا به چشم ها می دهد. البته این عوارض در واقع همان واکنش های دفاعی چشم ها در مواجهه با عوامل حساسیت زای خارجی هستند، اما خیلی ها در مواجهه با این واکنش ها کلافه و نگران می شوند. به گزا
 • چهار نکته کاربردی برای عکاسی از طبیعت


  عکاسی طبیعت شامل طیف وسیعی از ژانرهای عکاسی در فضای باز می‌شود و شامل مناظر، پدیده‌های آب‌وهوایی، عکاسی نجومی، پرندگان و حیات وحش است، اما تنها محدود به این موضوعات نمی‌شود. هر یک از این دسته‌ها دارای مهارت‌های تخصصی خاص خود هستند و می‌توانند بیشتر ا
 • چهار نکته کاربردی برای عکاسی از طبیعت


  عکاسی طبیعت شامل طیف وسیعی از ژانرهای عکاسی در فضای باز می‌شود و شامل مناظر، پدیده‌های آب‌وهوایی، عکاسی نجومی، پرندگان و حیات وحش است، اما تنها محدود به این موضوعات نمی‌شود
 • ۸ نکته کاربردی برای فروش وسایل دست دوم در اینترنت


  چندین عکس از زوایای مختلف، از وسیله‌ای که می‌خواهید بفروشید، بگیرید. سعی کنید عکس‌هایی که می‌گیرید از وضوح قابل توجهی برخوردار باشد، چرا که در فروش مجازی اولین چیزی که پس از معرفی محصول، باعث جذب خریدار می‌شود، عکس‌های است که شما از آیتم فروش خود گرف

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها