بازدید: 77

بیمه و سند اتیسم؛ دو خواسته مهم جامعه اتیسم

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1226394
سلامت نیوز:اتیسم اختلالی رشدی است که در سه سال اول زندگی اتفاق می افتد و شاخصه های اصلی مانند نقص در ارتباط و تعاملات اجتماعی، رفتارهای کلیشه ای و خزانه رفتاری و حرکتی و گفتاری محدود در کودکان دارد. پیچیده بودن این اختلال باعث شده در جامعه ناشناخ

سلامت نیوز:اتیسم اختلالی رشدی است که در سه سال اول زندگی اتفاق می افتد و شاخصه های اصلی مانند نقص در ارتباط و تعاملات اجتماعی، رفتارهای کلیشه ای و خزانه رفتاری و حرکتی و گفتاری محدود در کودکان دارد. پیچیده بودن این اختلال باعث شده در جامعه ناشناخته بماند و کمتر توجه دولت را به خود جلب کند؛ به همین دلیل مشکلات زیادی بر سر راه کودکان این طیف و خانواده های آنان وجود دارد.

به گزارش ایسنا، هزینه کردن برای اتیسم در دوران کودکی، باعث ذخیره سهم بسیار قابل توجهی از اقتصاد جامعه در بزرگسالی می شود. در حال حاضر آمار این اختلال در دنیا یک به ۶۸ و در ایران یک در هر ۱۵۰ تولد اعلام شده است. سازمان ملل نیز امسال شعار روز جهانی این اختلال را « توانمندسازی دختران و زنان اتیسم» انتخاب کرده است. سینا توکلی- دبیرهفته جهانی آگاه سازی اتیسم و عضو انجمن اتیسم ایران- تاکید می کند که دختران طیف اتیسم بیشتر از پسران در معرض مشکلات قرار دارند و به همین دلیل لازم است که زمینه حضور امن آنان در جامعه فراهم شود.

وی با اشاره به شعار امسال روزجهانی اتیسم تصریح کرد: از سال ۲۰۰۸ دومین روز آوریل توسط سازمان ملل به عنوان روز جهانی اتیسم شناخته شد و شعاری برای آن در نظر گرفته می شود. انجمن اتیسم با همکاری سازمان ها، انجمن های علمی و شبکه ملی اتیسم برنامه هایی در قالب هفت گام با اتیسم در نظر گرفته است که از امروز آغاز و تا هفته سلامت ادامه دارد. حضور در رسانه ها و برنامه های خبری و اجتماعی، نصب بیلبوردهای شهری و بنرهای اطلاع رسانی در تهران و بسیاری از استان ها، آبی کردن «پل طبیعت» و «برج آزادی» تهران هم زمان با برج های دنیا، پخش تیزر اتیسم در مترو تهران، نصب اینفوگرافی در خانه های بهداشت، برگزاری همایش علمی با مشارکت «یونسکو» با موضوع «توانبخشی مبتنی بر جامعه»، شروع حرفه آموزی با مشارکت سازمان فنی و حرفه ای ویژه نوجوانان دختر و پسر طیف اتیسم، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی با حضور خانواده ها، هنرمندان و مسئولان و اکران مستند «اختلالی به نام اتیسم» و برگزاری مراسم ویژه روز جهانی با هدف پیگیری مطالبات بیماران، برنامه هایی است که در این زمینه اجرا می شوند.

توکلی با اشاره به ضرورت تشخیص زودهنگام اختلال اتیسم در کودکان اظهار کرد: سن طلایی درمان و توانبخشی کودکان طیف اتیسم سه تا پنج سال است یعنی اگر خانواده ها بتوانند در سنین کمتر از سه سال این اختلال را در کودکان تشخیص دهند و درمان و توانبخشی درست و به اندازه را آغاز کنند می توان امیدوار بود که این کودکان به مدرسه بروند و در اجتماع تلفیق شوند. این توانبخشی در سنین نوجوانی و بزرگسالی نیز ادامه دارد چون این اختلال مادام العمر است و درمان دارویی قطعی ندارد.

دبیرهفته جهانی آگاه سازی اتیسم تاکید کرد: مشکل این کودکان ذهنی نیست اما گاهی ۲۰ تا ۳۰ درصد این کودکان با عقب ماندگی ذهنی روبرو می شوند. گاهی ۱۰ تا ۱۵ درصد آنان نبوغ خاصی دارند و درصورت تشخیص زودرس می توان این نبوغ را در آن ها تشخیص دهیم. ما در دنیا نوابغ اتیسم را داریم اما این موضوع در ایران کمتر اتفاق می افتد و انجمن ها تلاش می کنند استعدادهای نوجوانان این طیف را شناسایی کنند.

توکلی با تاکید بر اینکه آشنایی مردم با این اختلال نسبی است، گفت: مردم نام این اختلال را شنیده اند و می دانند که در کودکان اتفاق می افتد اما درک عمیقی از علت رفتارهای این کودکان همچنین آشنایی با علائم آن ندارند. مردم باید بدانند اتیسم علائمی مانند نداشتن تماس چشمی، دیرتر اتفاق افتادن لبخند اجتماعی و قان و قون کردن در دوران نوزادی و کلیشه های حرکتی دارد. درک کردن این کودکان به معنی کمک کردن به آنها نیست بلکه به این معناست که اجازه دهیم این کودکان از حقوق برابر شهروندی استفاده کنند.

وی افزود: اگر کودکی را در جامعه دیدیم که رفتارهای کلیشه ای دارد با مادرش ارتباط برقرار نمی کند و گاهی خنده یا گریه بی دلیل دارد با نگاه مستقیم خود به مادر یا کودک باعث آزار آنان نشویم چون این کودکان با نگاه مستقیم و خیره آشفته می شوند. همچنین سعی کنیم از مادر آن ها پرسش نکنیم چون اگر مادر بخواهد خودش درباره این موضوع توضیح می دهد تا مردم درباره این اختلال بدانند. برچسب هایی که با کلام خود می زنیم باعث ناراحتی آنان می شود. این کودکان ممکن است تحمل کمتری داشته باشند به همین دلیل اجازه دهیم گاهی بدون نوبت مراکز بهداشتی و درمانی و ... کارشان انجام شود.

شیوع و بروز اتیسم رو به افزایش است

توکلی با اشاره به آمار چهاربرابری شیوع اتیسم در پسران نسبت به دختران اظهارکرد: با وجود این آمار، اتیسم در دختران به دلیل شرایط خاصی که دارند خود را بارزتر نشان می دهد. خانواده هایی که دختر طیف اتیسم دارند برای حضور در اجتماع با مشکلات بیشتری روبرو هستند. هرچه سن آنان بالاتر می رود حضورش در اجتماع سخت تر می شود. برای مثال آنان به دلیل مشکلات حسی ممکن است پوشش و حجاب را نپذیرند و به همین دلیل خانواده نتواند از خانه خارج شود. وقتی این کودک رفتارهای عجیبی انجام می دهد خانواده نیز به دلیل مسائل فرهنگی با مشکلات بیشتری روبرو می شود.

دبیرهفته جهانی آگاه سازی اتیسم اضافه کرد: با توجه به اینکه بلوغ دختران زودتر از پسران اتفاق می افتد، بهم ریختگی رفتاری در آنان از حدود ۹ سالگی دیده می شود. علاوه بر این موارد ما در شهر تهران مدرسه اتیسم دخترانه و مراکز حرفه آموزی که بتواند به این دختران مهارت بیاموزد، نداریم همچنین مراکز جامع توانبخشی که بتواند درباره مسائل خاصی که گاهی دختران این طیف با آن روبرو می شوند مانند آموزش های بهداشتی و مسائل دوران بلوغ، ایجاد نشده است.

توکلی تاکید کرد: تعداد دختران طیف اتیسم بالاست و شیوع و بروز اتیسم در ایران روزبه روز بیشتر می شود. به همین دلیل باید برای آن فکری کرد. دختران طیف اتیسم در حال ورود به دوره نوجوانی هستند وتا چند وقت دیگر به زنان طیف اتیسم تبدیل می شوند. در جامعه ما حضور پسران راحت تر است. از سوی دیگر ما با مسائل خشونت اجتماعی روبرو هستیم و به همین دلیل دختران طیف اتیسم نمی توانند به تنهایی از خانه خارج شوند، البته این مشکلات برای پسران این طیف نیز اتفاق می افتد اما این دختران در تمام سنین با این مساله روبرو هستند و همیشه باید یک مراقب در کنار آنها حضور داشته باشد.

بیمه و سند اتیسم؛ دو خواسته مهم جامعه اتیسم

وی درباره مهم ترین چالش هایی که کودکان طیف اتیسم و خانواده ها با آنها روبرو هستند،گفت: اگر سند ملی اتیسم تصویب شود، غربالگری این اختلال از خانه های بهداشت آغاز می شود. امسال نیز اتیسم به بیماری های خاص اضافه و مقرر شد که هزینه درمان آن - که درماه به دو تا سه میلیون تومان می رسد- توسط بیمه سلامت پرداخت شود. در صورت محقق شدن این موارد بخش بزرگی از چالش های ما در این حوزه حل می شود. چالش دوم ما درمانگران مجرب و مراکز جامع توانبخشی است. بخش زیادی از وقت خانواده ها در جابجایی بین مراکز توانبخشی می گذرد. این موضوع باعث آشفتگی کودکان اتیسم می شود. ما در حال حاضر مراکز دولتی که این خدمات را با هزینه ای پایین ارائه کنند نداریم. مراکز جامع توانبخشی خصوصی وجود دارد اما همه خانواده ها توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارند.

وی ادامه داد: اتیسم هنوز سبب شناسی دقیقی ندارد و در کشورهای پیشرفته نیز علت و درمان دارویی قطعی آن کشف نشده است. این اختلال در کودکی و زیر سه سال اتفاق می افتد و مادام العمر همراه فرد است. به همین دلیل ماجرا پیچیده تر می شود.اگر در سنین پایین به فکر این اختلال نباشیم، در سنین بالاتر هزینه های زیادی به دولت و جامعه تحمیل می شود.

به اعتقاد توکلی اختلالات حوزه روان از جمله اتیسم کمتر از طرف جامعه و دولت دیده شده است. با تلاش هایی که در سال های اخیر انجام شده این ماجرا کمی بهتر شده است اما همچنان مشکلات زیادی وجود دارد.

کودکان اتیسم آسیب رسان نیستند

به گفته دبیر روز جهانی آگاه سازی اتیسم هنوز در بسیاری از استان ها مراکز درمانی اتیسم، روانپزشک کودک که بتواند این اختلال را تشخیص دهد همچنین امکانات اولیه مورد نیاز این کودکان وجود ندارد. بخش از زیادی پدران و مادران و خواهران و برادران کودکان این طیف نیاز به مشاوره و آموزش گرفتن دارند اما دولت آن ها را ندیده است و سمن ها در این حوزه فعالیت می کنند بنابراین دولت از سازمان های مردم نهاد حمایت کنند. امروز در دنیا توانبخشی مبتنی بر خانواده و جامعه به کارگرفته می شود چون اگر بستر جامعه آماده باشد افراد دارای اختلالات روان به راحتی می توانند در جامعه حضور داشته باشند.

توکلی در پایان اظهارکرد: با توجه به اینکه این اختلال در کودکان اتفاق می افتد، خانواده ها به دلیل نبود امکانات درمانی و شرایط اجتماعی تمایل زیادی ندارند که درباره این اختلال صحبت کنند اما امروز از خانواده ها می خواهیم که درباره فرزندان خود با مردم صحبت کنند و خودشان سفیر اتیسم باشند. این کودکان به هیچ وجه خطرناک و آسیب رسان نیستند. ممکن است کودکان طیف اتیسم سطح سه که همراه با عقب ماندگی ذهنی هستند به خود آسیب بزنند، اما به مردم آسیبی نمی رسانند. این کودکان به پذیرش عشق و آموزش و حمایت نیاز دارند.


بیمه و سند اتیسم؛ دو خواسته مهم جامعه اتیسم
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • بیمه و سند اتیسم؛ دو خواسته مهم جامعه اتیسم


  سلامت نیوز:اتیسم اختلالی رشدی است که در سه سال اول زندگی اتفاق می افتد و شاخصه های اصلی مانند نقص در ارتباط و تعاملات اجتماعی، رفتارهای کلیشه ای و خزانه رفتاری و حرکتی و گفتاری محدود در کودکان دارد. پیچیده بودن این اختلال باعث شده در جامعه ناشناخ
 • 10 نشانه اتیسم/آغاز غربالگری آنلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال


  رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی بهزیستی گفت: برنامه ملی غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم به صورت آنلاین در استان‌هایی که دارای مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی این بیماری هستند، آغاز شد.
 • بیماران ام اس، پروانه ای و اتیسم تحت پوشش بیمه بیماری های خاص


  سلامت نیوز:سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷، گفت: دولت مکلف است بخشی از هزینه بیماران متابولیک، ام اس، بال پروانه ای و اوتیسم را مانند بیماری های خاص محاسبه و پرداخت کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علی اصغر یوسف نژاد با اشاره به نشست کمیسیون ت
 • 10 نشانه اتیسم


 • 10 نشانه اتیسم


  مریم پورسید گفت: طبق آزمایش‌های علمی معتبر 10 نوع از علائم ابتلای کودک به بیماری اوتیسم مشخص شده است که خانواده‌ها در صورت دیدن 3 علامت یا بیشتر در کودک خود باید برای درمان آن اقدام کنند.
 • بار سنگین بیماری به نام اتیسم


  سلامت نیوز: اختلال اتیسم از جمله اختلالات رایج بین کودکان است که تشخیص آن بدو تولد ممکن نیست و هزینه های سنگینی را بر خانواده آنان تحمیل می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا چند سال است که واژه اتیسم وارد ادبیات زندگی ما شده اما در همین مدت
 • «اتیسم» را قضاوت نکنیم


  سعیده غفاری، با اشاره به وسعت طیف اختلال اتیسم، بیان کرد: بزرگ‌ترین شاخصه این کودکان عدم یکپارچگی حسی در آنها است. آنها نمی‌توانند مشکلات خود را بیان کنند و آنها را در قالب رفتارهای غیرمتعارف تکراری و ناشناخته توسط جامعه بروز می‌دهند. در عین حال یک ف
 • «دست‌های آبی» هنرمندان اتیسم را در گالری مهر هنر ببینید


  گروه هنر ــ گالری مهر هنر از روز یکشنبه تا جمعه هفته آینده میزبان نمایشگاه گروهی «دست‌های آبی» هنرمندان اتیسم است.
 • شیوع و بروز اتیسم رو به افزایش است


 • نباید "اتیسم" را قضاوت کنیم!


  مدیرعامل انجمن اتیسم تاکید کرد که جامعه نباید رفتار افراد داخل طیف اتیسم را مورد قضاوت قرار دهد و به آنها انگ زند؛ چون نتیجه این رفتار منزوی شدن آنها خواهد بود.
 • درباره اختلال اتیسم چه می‌دانید؟


  اختلال طیف اتیسم یکی از انواع اختلالات دوران کودکی است که رشد و گسترش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی فرد را مختل می‌کند. علائم اتیسم معمولا قبل از سه سالگی به خوبی مشخص می‌شوند و شامل اختلال در برقراری ارتباطات کلامی و غیر کلامی و داشتن رفتارهای غیر عاد
 • درباره اختلال اتیسم چه می‌دانید؟


  اختلال طیف اتیسم یکی از انواع اختلالات دوران کودکی است که رشد و گسترش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی فرد را مختل می‌کند. علائم اتیسم معمولا قبل از سه سالگی به خوبی مشخص می‌شوند و شامل اختلال در برقراری ارتباطات کلامی و غیر کلامی و داشتن رفتارهای غیر عاد
 • درباره اختلال اتیسم چه می‌دانید؟


 • درباره اختلال اتیسم چه می دانید؟


  سلامت نیوز:اختلال طیف اتیسم یکی از انواع اختلالات دوران کودکی است که رشد و گسترش مهارت های اجتماعی و ارتباطی فرد را مختل می کند. علائم اتیسم معمولا قبل از سه سالگی به خوبی مشخص می شوند و شامل اختلال در برقراری ارتباطات کلامی و غیر کلامی و داشتن رفتا
 • ثبت نام دومین دوره آموزشی مربیان اتیسم


  کلاس های آموزشی شنبه تا چهارشنبه و در دوازده هفته از ساعت 9 الی 16 در محل میدان ونک ، خیابان ملاصدرا ، شیراز جنوبی برگزار خواهد شد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها