بازدید: 43

پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی درباره قیمت دلار

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1225660
بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت دلار در سال جدید دست کم ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت که در این صورت ممکن است اسفند ماه امسال دلار با قیمت شش هزار تومان خرید و فروش شود.

به گزارش شفاف، با وجود آنکه نوسانات بازار ارز در روز های آخر سال ۹۶ متوقف شد، بعد از تعطیلات چهار روز نخست سال ۹۷ بازار ارز با یک غافلگیری رو به رو شد. قیمت دلار از پنج هزار تومان گذشت و این اولین خبر شوکه کننده سال ۹۷ بود. اما شوک افزایش قیمت دلار به زعم کارشناسان قرار است ادامه داشته باشد. بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت دلار در سال جدید دست کم ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت که در این صورت ممکن است اسفند ماه امسال دلار با قیمت شش هزار تومان خرید و فروش شود. 

اولین شوک سال ۹۷ رد شدن قیمت دلار از مرز پنج هزار تومان بود. بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که روند افزایشی نرخ دلار در بازار در سال ۹۷ نیز ادامه داشته باشد، اما به نظر نمی رسید که این روند با شدت و در روز های ابتدایی سال ادامه پیدا کند. سید رضی حاجی آقا میری، کارشناس اقتصادی  گفته بود: فکر می کنم روند کنونی درباره قیمت ارز فعلا ادامه پیدا می کند. تمهید دولت در ارتباط با افزایش نرخ سود بانکی بسیار کمک کننده بود. تصور من این است که دولت این کار را ادامه خواهد داد. اگر دولت این کار را ادامه دهد، ما تا مدتی شاهد ثبات نسبی در حدود قیمت فعلی ارز هستیم. داود سوری، استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز  گفته بود: قیمت دلار دوباره ممکن است به پنج هزار تومان و یا بالاتر از آن برسد. 

حالا بسیاری از کارشناسان معتقدند روند افزایش نرخ دلار در سال جدید نیز ادامه پیدا می کند. آن ها با اشاره به نگرانی بازار ها از وضعیت برجام معتقدند این روند تا اردیبهشت ماه و تا تصمیم گیری آمریکا در خصوص برجام ادامه خواهد داشت. از سویی دیگر افزایش نقدینگی و کاهش دستوری سود بانکی از دیگر دلایل مهم برای التهابات ارزی بازار است که کارشناسان به آن اشاره می کنند و معتقدند ساماندهی بازار ارز در سال جدید نیازمند اصلاحات زیرساختی نظام بانکی و نظارت صحیح بانک مرکزی است.

انتظار افزایش بیش از ۲۰ درصد قیمت دلار در سال جدید
آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه در بررسی فراز و نشیب های چند وقت اخیر بازار ارز می گوید: آقای سیف می گویند بانک مرکزی در هیچ جای دنیا نرخ ارز را تعیین نمی کند. اما من می توانم بگویم که بانک های مرکزی در هیچ جای دنیا نرخ ارز را رها نمی کنند. رابطه بین ارز ها مدیریت می شود. بانک های مرکزی تلاش می کنند با تغییر نرخ های بهره بانکی کاری کنند که به اهداف اقتصادی خود دست پیدا کنند. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بانک مرکزی ایران هدف اقتصاد را گم کرده است ادامه می دهد: در هیچ جای دنیا نرخ ارز را چهارراه استامبول یا خیابان جمهوری تعیین نمی کنند. بلکه نرخ ارز باید توسط بانک مرکزی مدیریت شود. به خاطر اینکه ارز به میزان کافی در اختیار مسافران قرار نگرفت و صرافی ها هم حالت پلیسی پیدا کردند ارز در تعطیلات دچار یک بلاتکلیفی شد. اما حالا باید ببینیم بعد از تعطیلات و بازگشایی صرافی ها بانک مرکزی چه نرخی برای ارز تعیین می کند. 

این کارشناس اقتصادی می گوید: پیش بینی کردن افزایش یا کاهش نرخ دلار در ایران مثل این می ماند که بگوییم چه چیز در ذهن بانک مرکزی می گذرد. اگر می خواستیم در ارتباط با رابطه دلار و یورو صحبت کنیم پیش بینی راحت تر بود. قیمت یورو و دلار در بازار جهانی تعیین می شود و دو بانک مرکزی قوی با هم بر سر نرخ به توافق می رسند. اما در ایران رابطه یکطرفه است. چون بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی آمریکا توافقی صورت نمی گیرد نرخ دلار یک طرفه تعیین می شود؛ بنابراین باید ببینیم چه چیز در فکر مدیریت بانک مرکزی می گذرد. با این حال من فکر می کنم تک نرخی کردن ارز و سپردن آن به دست بازار شناور و آزاد هدفگذاری غلطی است. این باعث می شود که نرخ ارز با یک تلنگر جابجا شود. مدیریت بانک مرکزی بیشتر اینگونه است که سعی می کند نوسانات کوتاه مدت را نگه دارد، اما به فکر منافع ملی نیست. اگر بانک مرکزی همین روند مدیریتی را ادامه دهد افزایش نرخ ارز تا پایان سال ۹۷ بیشتر از ۲۰ درصد خواهد بود. 

قیمت دلار پنج هزار تومان نمی ماند
میثم رادپور، تحلیل گر مسائل ارز نیز معتقد است قیمت دلار در حد پنج هزار تومان نخواهد ماند و ما باید منتظر افزایش چشمگیر قیمت آن باشیم. او می گوید: علت یک سری مسائل اقتصادی و یک دسته مسائل غیراقتصادی بر بازار ارز کشور تاثیر می گذارند. 

این کارشناس اقتصادی ادامه می دهد: ما در دسته اول یعنی مسائل اقتصادی، مساله ای به نام نظام بانکی داریم، چالش نظام بانکی بر سر بازار ارز ما سایه انداخته است و تا اطلاع ثانوی دست از سر بازار ارز برنمی دارد. ما در کشوری هستیم که فعالان بازار، کاسبان و صاحبان کسب و کار می دانند که بانک ها ورشکسته اند. بحران نظام بانکی را می شود از چند زاویه بررسی کرد. یکی موضوع نقدینگی است. نقدینگی بدون پشتوانه ای که در این چند سال ایجاد شده است جنبه ای از بحران بانکی است. در کشوری که بحران بانکی دارد پول ملی تضعیف می شود چرا که ارکان مهم نظام پولی کشور ورشکسته اند. در چنین شرایطی صاحبان سرمایه تلاش می کنند ثروت خود را حفظ کنند و در این نظام مالی به پول ملی اعتماد نمی کنند. 

او در بیان مسائل غیراقتصادی تاثیرگذار بر بازار ارز به تنش های بین المللی اشاره می کند و می گوید: تنش های سیاسی عرصه را برای ما بیشتر تنگ کرده اند. بسیاری از بانک ها حاضر به همکاری با ایران نیستند. این باعث شده است که بازار حواله و نقل و انتقالات ارزی ما تحت فشار قرار بگیرد. ترامپ قرار است نسبت به پایبندی ایران به توافق هسته ای تصمیم گیری کند. از سوی دیگر ما با مساله ای به نام کاتسای نیز رو به رو هستیم. بازار حواله ایران به خاطر مسائلی که در دوبی ایجاد شده، در تنگنا قرار گرفته است. از طرف دیگر نگرانی هایی در کشور ایجاد شده که جنس آن جدید تر است. کشور در دی ماه گذشته شاهد اعتراضاتی بود که احتمال تکرار آن بعید به نظر نمی رسد. فعالان بازار همه این رخداد ها را در تصمیم گیری های خود لحاظ می کنند. به این ترتیب دو دسته مسائل بر بازار ارز کشور تاثیر می گذارند که علی الخصوص به نظر نمی رسد ما از بتوانیم از دست دسته اول به راحتی خلاص شویم.


پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی درباره قیمت دلار
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام