بازدید: 86

انتشار قرآن نفیس معجز نگار در سال جدید

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1223056
قرآن نفیس قزوینی، معروف به «معجز نگار» که بیش از 200 سال قبل کتابت شده است امسال منتشر خواهد شد.
انتشار قرآن نفیس محمد صادق خرازی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اعلام این خبر گفت: ما تاکنون 9 اثر قرآنی متعلق به قرن های 4 و 5 هجری قمری را به چاپ رسانده ایم و قرار است این قرآن را در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منتشر کنیم.
مدیر مؤسسه اعزام هنر گفت: این قرآن طبق تفاهم نامه ای که با کتابخانه ملی به امضا رسیده است به صورت همکاری مشترک بین مؤسسه اعزام هنر و کتابخانه ملی به چاپ می رسد.
محمد صادق خرازی که از مسؤولان سابق وزارت امور خارجه کشور بود و سالهاست به عنوان علایق غیر سیاسی اش به جمع آوری و انتشار آثار نفیس می پردازد گفت: اکثر کتابخانه های بزرگ دنیا را مجموعه داران خلق کرده اند.
وی افزود: برای این که مجموعه داران آثار خود را در اختیار کتابخانه ها بگذارند علاوه بر اینکه خود مجموعه دار باید سخاوت لازم را داشته باشد نهادهای فرهنگی هم باید در فهرست نویسی و جذب مجموعه داران تلاش کنند.
خرازی گفت: کتابهای نفیس و خطی به نوعی میراث فرهنگی و ملی یک ملت هستند که باید از آن ها نگهداری و پاسداری کرد.
قرآن نفیس « معجز نگار» قرآنی است که « زین العابدین قزوینی» آن را در زمان فتحعلی خان قاجار کتابت کرده است.
مهمترین نکته این قرآن، استفاده از تذهیب در تمام صفحات آن است که تذهیب هر صفحه با صفحه بعد متفاوت است و باعث شده از آن، مجموعه ای کم نظیر بسازد.
قرآن معجز نگار یک دهه است که به کتابخانه ملی رسیده و در آن جا نگهداری می شود اما به علت برخی حساسیت ها و محدودیت ها به چاپ نرسیده بود تا اینکه قرار شد به تازگی طبق توافق صورت گرفته با مؤسسه اعزام هنر منتشر شود.
این قرآن قرار است بعد از تصویر برداری در کشور آلمان به تعدادی محدود و به صورتی نفیس و مرغوب به چاپ برسد.

انتشار قرآن نفیس معجز نگار در سال جدید
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها