بازدید: 127

خروج آمریکا از برجام حتی با وجود انتصاب «بولتون» قطعی نیست/ واشنگتن با خروج از برجام به سراغ حربه «تحریم - مذاکره» خواهد رفت / ادامه برجام توسط ایران و اروپا، سناریو مطلوب آمریکاست

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1219567
یک کارشناس مسائل آمریکا، گفت: اختلاف ترامپ و وزیر خارجه معزولش که به هر حال از حزب جمهوریخواه بود نشان داد که حتی طیفی از جمهوری‌خواهان نیز به برجام و ادامه حضور آمریکا در این قرارداد علاقمندند. بنابراین آمریکایی‌ها از برجام خارج نمی‌شوند مگر اینکه بدانند توافق بهتری در انتظار آن‌ها است.

//////////فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان با اشاره به انتصاب «جان بولتون» و «مایک پمپئو» به سمت های مشاور امنیت ملی و وزارت خارجه آمریکا و تغییراتی که در نتیجه این انتصابات در سیاست خارجی واشنگتن اعمال خواهد شد، اظهار کرد: فراتر از قوه مجریه آمریکا، برداشت کلی از هیئت حاکمه این کشور، آن است که آنها نوعی منطق را در رفتارشان لحاظ می کنند؛ بدین معنا که سیاست هایشان را مبتنی بر تعریفی که از منافع ملی خود دارند اعمال می کنند.

وی ادامه داد: اگر پیش فرض فوق الذکر را بپذیریم به این نتیجه می رسیم که آمریکا به لحاظ منافع گسترده ای که از برجام کسب کرده، حاضر به خروج از آن نیست. می توان از ماجرای اختلاف «ترامپ» و «تیلرسون» به صحت این گزاره  پی برد.

ایزدی تصریح کرد: اختلاف ترامپ و وزیر خارجه معزولش که به هر حال از حزب جمهوریخواه بود نشان داد که حتی طیفی از جمهوری خواهان نیز به برجام و ادامه حضور آمریکا در این توافق نامه علاقمندند. بنابراین به اعتقاد من آمریکایی ها از برجام خارج نمی شوند مگر اینکه بدانند توافق بهتری در انتظار آن ها است.

تشریح مواضع دو طیف اکثریت و اقلیت در آمریکا پیرامون نوع نگرش به برجام
وی با تشریح مواضع دو طیف اکثریت و اقلیت در آمریکا پیرامون نوع نگرش به برجام گفت: در آمریکا یک اکثریتی وجود دارد که علاوه بر دموکرات ها طیفی از جمهوری خواهان نظیر تیلرسون نیز متعلق به آن هستند؛ این اکثریت معتقدند برجام توافق خوبی است و از آن جهت که متضمن منافع آمریکاست نباید از آن خارج شد؛ در مقابل طیف اقلیتی نیز در آمریکا وجود دارد که معتقدند باید از قِبل برجام، امتیازات بیشتری اخذ کرد که افرادی نظیر «جان بولتون» و «پمپئو» به این طیف تعلق دارند.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به سرانجام برجام با توجه به ترکیب جدید کارگزاران سیاست خارجی در آمریکا اظهار کرد: ترامپ در اواخر اردیبهشت ماه (اواسط می) موضع خود را در قبال برجام اعلام خواهد کرد. وی و تیم مشاورانش قصد دارند تا آن زمان به اروپایی ها فشار وارد کنند تا تغییرات مدنظرشان در برجام لحاظ شود. در صورت تحقق این امر آمریکا در برجام خواهد ماند؛ بنابراین خروج امریکا از برجام امری حتمی و صددرصدی نیست.

گزینه تحریم
وی ادامه داد: برنامه ترامپ و بولتون این است که اگر امتیازات مورد نظر خود را در قبال برجام اخذ کردند، حکم به ماندن آمریکا در این قراداد بدهند؛ در غیر اینصورت آمریکا را از برجام خارج کنند. با خروج آمریکا از برجام نیز به نظر می رسد آنها در گام بعدی مجددا به سراغ تحریم ایران بروند تا با این حربه به زعم خودشان مقدمات سرنگونی نظام حاکم بر ایران را فراهم آورند. این موضوعی است که جان بولتون به کرات در مواضع و یادداشت ها و سخنرانی هایش به آن تاکید کرده است.

ایزدی بیان داشت: به نظر می رسد آمریکایی ها در استراتژی جدید خود چنین ترسیم کرده اند که اگر هدف مورد نظرشان مبنی بر سرنگونی نظام حاکم بر ایران با حربه تحریم محقق نشد، مجدداً بحث مذاکره را پیش بکشند و این بار امتیازات گسترده تری را از آنچه در مذاکرات منتهی به برجام رخ داد، طلب کنند و چنین اعلام کنند که امتیازات داده شده در برجام صرفاً متعلق به همان توافق است که ضمن دست نخورده ماندن باید وسیع تر نیز شود.

وی با اشاره به استراتژی صحیحی که اخیراً از جانب دولت اتخاذ شده، گفت: اخیراً آقای عراقچی به عنوان معاون وزیرخارجه اعلام کرده که «توافقی خارج از برجام در دسترس نیست و اگر آمریکا از برجام خارج شود ما هم از آن خارج می شویم»؛ این نوع موضع گیری و این نوع استراتژی، بسیار مطلوب است و پیام مشخصی را به طرف مقابل، بویژه واشنگتن مخابره می کند. البته مواضعی از این دست باید از جانب مقامی بالاتر از معاون وزیر خارجه اتخاذ شود.

این کارشناس مسائل آمریکا، خاطرنشان کرد: برای آمریکایی ها بسیار مطلوب است که از برجام خارج شوند و ایران این توافق نامه را با اروپایی ها ادامه دهد؛ یعنی از یک سو تمام محدودیت های برجامی بر فعالیت های هسته ای ایران باقی بماند و از سویی دیگر آمریکایی ها الزامی برای پایبندی به تعهدات برجامی شان نداشته باشند. قطعاً این یک سناریوی مطلوب برای واشنگتن است که مسئولان و مقامات ایران باید از طرح آن اجتناب کنند.

انتهای پیام/


خروج آمریکا از برجام حتی با وجود انتصاب «بولتون» قطعی نیست/ واشنگتن با خروج از برجام به سراغ حربه «تحریم - مذاکره» خواهد رفت / ادامه برجام توسط ایران و اروپا، سناریو مطلوب آمریکاست
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها