بازدید: 30

آرزوهایی که اگر برای میراث‌فرهنگی برآورده شوند...

منبع : عصر ایران کد خبر: 1217406

آرزو برای یک سالِ جدید در سازمان عریض و طویلی مانند میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در طول سال های گذشته با مشکلات، بحث ها و سختی های زیادی روبه رو بوده، شاید بتواند قدری دلخوشی ها برای بهتر شدنِ این سازمانِ در حد معاونت ریاست جمهوری را بیشتر کند.

آن هم آرزوهایی که مسئولان و متولیان در رأس کنونی این سازمان به زبان می آورند. آروزهایی که به نظر می رسد می تواند از اولویت های این مسئولان برای اجرائی شدن آن ها در سال جدید باشد.

علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قطعا آرزوهایی در سطح معاونت ریاست جمهوری دارد، آرزویی که بتواند سازمان تحت اختیار خود را به بهترین نحو اداره کند.
وی در مورد آرزوی خود این طور به خبرنگار ایسنا توضیح می دهد: «با آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری و سالی توأم با بهروزی برای مردم عزیز و همچنین توفیق خدمت برای کارگزاران و دولتمردان نظام، امیدوارم در سال ۹۷ شاهد سه اتفاق خوب در کشورمان باشیم. رفع بیکاری و به ویژه ایجاد اشتغال برای جوانان و استفاده بهتر و بیشتر از ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی در این زمینه، استمرار همراهی و همدلی دولت و ملت برای غلبه بر مشکلات و بهبود شرایط اقتصادی و همکاری نزدیک همه دستگاه ها برای بهره مندی شایسته از داشته های عظیم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان در جهت تحقق توسعه پایدار.»

آرزویم آشنایی جوانان با عناصر فرهنگ ملی است

محمد میرشکرایی مردم شناس پیشکسوت آرزوی بزرگی برای فرهنگ و تمدن کشور دارد؛ او به ایسنا می گوید: «آرزوی بزرگ من این است که جوان ها و بچه های ایرانی هر چه بیشتر با عناصر فرهنگ ملی از جمله نوروز و دیگر جشن های ایرانی آشنایی بیشتری پیدا کنند.»

سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اما امیدوار است تا «سال 97، سال بهتری از 96 باشد. سال بهتری برای مردم و میراث فرهنگی.»

سال طلایی صیانت از میراث فرهنگی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ اما آرزو می کند تا امسال «شاهد هیچ گونه تخریب آثار فرهنگی در کشور نباشیم و خبری از آن نشنویم.»

او امیدوارم است «سال 97؛ سال طلایی حفاظت، مرمت و صیانت از میراث فرهنگی باشد.»

آرزویم ایجاد هزار موزه در کشور تا قبل از بازنشستگی است

محمد رضا کارگر، مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی اما همچنان آرزوی ایجاد موزه های بیشتر در کل کشور را دارد.

او به خبرنگار ایسنا می گوید: «تنها آروزیم این است که در سال 97 هر سه روز و نیم یک موزه افتتاح کنیم. در واقع اگر مانند سال های گذشته پایداری باشد می توانیم در سه یا چهار سال آینده به تعداد هزار موزه فعال در کشور برسیم. در سال 96 موفق شدیم در هر هفته شاهد افتتاح یک موزه به طور میانگین باشیم. این آمار براساس مجوزهایی که سال 96 برای راه اندازی موزه داشتیم، اعلام می شود، اکنون تصمیم گرفته ایم تا دست کم این آمار را به هر پنج روز یک موزه برسانیم.در مقاله ای نوشته شده بود، در کشور آمریکا در مقطعی هر سه روز و نیم یک موزه افتتاح می شده است، ما می خواهیم به این آمار برسیم، این آرزوی واقعی برای ماست. چون ما 31 استان داریم و به طور میانگین اگر در هر استان دو موزه افتتاح کنیم، تقریبا هر پنج روز یک موزه افتتاح می شود و هر استان دو موزه دارد.

از نظر استانداردسازی در موزه ها در صحبت هایی با چینی ها، می گفتند قصد دارند برای هر 250 هزار نفر یک موزه ایجاد کنند. یعنی برای هر یک میلیون چهار موزه. این در حالی است که این آمار در ایران بالاتر است، ما 650 موزه فعالِ عمومی، دولتی، وابسته و نهادی داریم.»

او با بیان این که «ما اکنون برای هر 125 هزار نفر یک موزه در کشور داریم» ادامه می دهد: «براساس آمار، موزه های کشور دو برابر آمارِ چین است. این آمار ممکن است در مقایسه با امریکا و المان ها جلوتر باشند، اما آرزو داریم که در هر سه روز و نیم یک موزه افتتاح کنیم.معتقدم اگر پایداری باشد، در سه یا چهار سال آینده تعداد موزه های فعال به هزار موزه در کشور می رسد، آرزو دارم هزارمین موزه در کشور را افتتاح کنم و سپس بازنشست شوم.»

بزرگترین آرزویم ایجاد ساختار تشکیلات دولتی برای پایگاه های میراثی

فرهاد عزیزی، مدیر کل پایگاه های ملی و جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ اما بزرگترین آرزویش را «ایجاد یک ساختار در تشکیلات دولتی برای پایگاه های میراث فرهنگی» می داند.

او به ایسنا می گوید: « اگر این اتفاق رخ دهد دیگر با مشکل پرداخت حقوق برای این دفاتر مواجه نمی شویم. کارشناسان پایگاه های میراث فرهنگی یکی از سخت کوش ترین افراد میراث فرهنگی هستند و علیرغم این که گاهی اوقات حقوق و دستمزد آن ها چند ماه یک بار پرداخت می شود، همیشه و در هرشرایط صادقانه کار خود را انجام می دهند. امیدوارم بتوانیم ساختاری برای پایگاه ها تعریف کنیم.»

وی ادامه می دهد: «تا کنون پیگیر این قضیه بوده ایم و طرح توجیهی نیز برای آن نوشته ایم، امیدواریم با توجه به نقشی که در بحث حفاظت و گردشگری در کل کشور داریم، بتوانیم جایگاه پایگاه ها را به صورت واقعی نشان دهیم. اگر بتوانیم پایگاه ها را به بدنه دولت وصل کنیم و به گردشگری توجه کنیم، پایگاه ها مهمترین نقاطی هستند که می توانند تاثیرگذار باشند. این دفاتر می توانند منبع خیر و توسعه باشند. بزرگترین آرزویم این است که در سال 97 در این مسیر گام های مهمی برداریم.»

حال موزه های کشور بهتر شود

جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه ملی ایران؛ آرزو دارد تا «مرمت موزه ایران باستان را در سال جدید اجرائی کند.»

او به ایسنا بیان می کند: «امیدوارم در سال 97 بتوانیم پروژه بازسازی موزه ایران باستان را عملیاتی کنیم. تا کنون طرحِ مطالعاتی و بازنگریِ محتوایی، چیدمان آثار، نوع ویترین و نور انجام شده اند اما امیدواریم فاز اجرائی آن آغاز شود و این موزه نیز بتواند مانند بسیاری از موزه های کهن که با تکنولوژهای مدرن روزآمد می شوند، برای ارائه، معرفی، خدمات رسانی بهتر و به خصوص جامعه معلولان پیگیری شود و ضعف های موزه ی ایران باستا را در موزه ایران باستان برطرف شود.»

وی همچنین امیدوار است تا «در سال جدید حال موزه های کشور بهتر و خوبتر شود.»

آرزوی دلاور بزرگ نیا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران؛ هم برای آثار تاریخی حوزه تخت مدیریت خود است، او نیز به ایسنا می گوید: «آشتی با فرهنگ و میراث فرهنگی به ویژه در شهر تهران، همه آرزوی سال 97 من است.» *تصویر یک این گزارش، لوگوی دومین نشست تشکل های غیردولتی میراث فرهنگی کشور است.


آرزوهایی که اگر برای میراث‌فرهنگی برآورده شوند...
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

گزارشِ تلخ سازمان برنامه و بودجه

گزارشِ تلخ سازمان برنامه و بودجه

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از عزاداری شب آخر دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب آخر دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)