بازدید: 325

آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم

منبع : برترین ها کد خبر: 1217394
آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم؛ پیش از انقلاب تندترین و خالص ترین توتون داخلی متعلق به منطقه اشنویه بود؛ اشنویه از شهرهای مرزی آذربایجان غربی است.
هفته نامه کرگدن - مرضیه اسدی: آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم؛ پیش از انقلاب تندترین و خالص ترین توتون داخلی متعلق به منطقه اشنویه بود؛ اشنویه از شهرهای مرزی آذربایجان غربی است.

یکی از دوستانم تعریف می کرد پدربزرگش از آن اشنوبازهای قهار بود. با اشنو ویژه سیگاری شد و وقتی دیگر اشنو گیرش نیامد، برای همیشه سیگار را ترک کرد. می گفت یک نفر که پدربزرگ خیلی خاطرش را می خواست، با اشنو آشنایش کرده بود و خب معلوم است که برای او این دیگر فقط یک سیگار نبود. پیش از انقلاب در استان های گیلان و مازندران و آذربایجان غربی توتون سیگار کشت می شد. در این میان تندترین و خلاص ترین توتون متعلق به منطقه اشنویه بود. اشنویه از شهرهای مرزی آذربایجان غربی است که زمانی توتون مهم ترین محصول کشاورزی آن بود. دلیل مرغوبیت توتون این ناحیه علاوه بر نوع خاکش، مهارت کشاورزان در پروسه کاشت و برداشت این گیاه بود. توتون اشنو در زمین های کم آب کاشته می شد.
 
گفته می شود بذر این گیاه را خشک می کردند و تا اردیبهشت سال بعدش نگه می داشتند. بعد آن ها را در خاک می کاشتند و رویشان را با شاخ و برگ های خشکیده می پوشاندند. بذرها که جوانه می زدند، کشاورزان دیگر هم می آمدند و جوانه ها را می خریدند و در زمین های خودشان می کاشتند. حدود سه ماه بعد زمان چیده شدن برگ ها می رسید. بعد برگ های توتون را در سوله هایی که به همین کار اختصاص داشت، آویزان می کردند تا خشک شود. طبق قانون انحصار دولتی دخانیات که در سال 1307 تصویب شد، حق وارد و صادر کردن و خرید و فروش و تهیه و نگهداری و حمل و نقل اجناس دخانیه و انواع کاغذ سیگار در کلیه مملکت منحصر به دولت بود.
 
آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم 
 
در نتیجه توتون ها بعد از مرحله خشک شدن باید به انبارهایی منتقل می شدند که شرکت انحصار دخانیات مشخص می کرد. اداره دخانیات اشنویه توتون ها را از کشاورزان خریداری و بعد برای کارخانه های سیگارسازی ارسال می کرد. در نهایت سیگار اشنو در بسته های بیست عددی و در انواع اشنو، اشنو نو، اشنو ویژه و اشنو پارس در بازار عرضه می شد. پیش از انحصاری شدن دخانیات، اشنو در کارگاه های کوچک ساخته و با دست پیچیده می شد. شاید مهم ترین ویژگی سیگار اشنو ارزان بودنش بود در عین مرغوبیت. گفته می شود این سیگار بدون فیلتر در روستاها و شهرستان ها پرطرفدار بود. درواقع در دهه سی و چهل اشنو. سیگار فقرا محسوب می شد.
 
در میان شاعران و نویسندگان نیز بودند کسانی همچون جلال آل احمد و نیما یوشیج که به آن علاقه کند بودند. از قول اطرافیان نیما می گویند بسیاری از شعرهایش را روی جعبه شیرینی و پاکت خالی اشنو می نوشت. یدالله مفتون امینی در گفت و گویی، گفته بود: «نیما آن روز سیگار اشنو کاغذی می کشید؛ از همان سیگارها ارزان قیمتی که خیلی هم سنگین بود. من و نیما حدود هفت یا هشت سیگار پشت سر هم کشیدیم و پنج یا شش تا چای پررنگ خوردیم...» درباره جلال و علاقه اش به اشنو نیز بسیار گفته اند. در کتاب «نقد آثار جلال آل احمد» نوشته عبدالعلی دست غیب از قول یکی از آشنایان جلال آمده است: «... اشنو بر لب می گذاشت و فشارش می داد. گمان می کرد بر سنگی دندان می زند...»

اشنو تا مدت ها جای خود را میان مردم حفظ کرد. طبق گزارش های آن سال ها در حدود نیمی از فروش ماهانه سیگار متعلق به اشنو بود. با این حال وقتی سیگارهای خارجی وارد بازار شدند، اشنو نیز مانند باقی سیگارهای همدوره اش به مرور مشتریانش را از دست داد. بسیاری از افراد به سیگارهای فیلتردار روی آوردند و این چنین اشنو، سیگار محبوب قشر ضعیف به فراموشی سپرده شد. اگر سیگاری باشید یا اگر به سیگاری های دور و برتان دقت کرده باشید، می دانید هر کس در انتخاب سیگار و نحوه کشیدنش آداب و روشی دارد. تعطیلی کارخانه های سیگار از دید سودبرندگان آن ماجرای دیگری است. اما وقتی یک سیگار از گردونه تولد خارج می شود، در حقیقت تمام فلسفه و داستان های پشتش نیز یک باره تمام می شود. حتما هستند کسانی مثل پدربزرگ دوست من که سبک زندگی شان قبل و بعد از اشنو تغییر کرده است.

آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
 • آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم


  آنچه باید درباره سیگار اشنو بدانیم؛ پیش از انقلاب تندترین و خالص ترین توتون داخلی متعلق به منطقه اشنویه بود؛ اشنویه از شهرهای مرزی آذربایجان غربی است.
 • هر آنچه که درباره نفخ شکم باید بدانیم


  هنگام نفخ کردن شکم احساس می کنیم شکم کاملا پر و سفت است. نفخ شکم می‌تواند باعث احساس ناراحتی و باد کردن شکم شود که گاهی اوقات دفع گاز از دستگاه گوارش می‌تواند علایم نفخ را بهبود بخشد.
 • همه آنچه که درباره اف‌ای‌تی‌اف باید بدانیم


  بعد از تصویب برجام در مجلس، این دومین موضوع پرتنش میان پاستورنشینان با طیف مخالفان دولت در بهارستان بوده است. تنش اصلی بر سر این است که مخالفان دولت تصویب این لوایح را مانعی بزرگ بر سر حمایت مادی و معنوی از جنبش‌های آزادی‌بخش چون حزب‌الله لبنان می‌دا
 • همه آنچه باید درباره فلج بل بدانیم


  شب در شرایطی که حالتان خوب است به خواب بروید، اما صبح روز بعد هنگامی که در آینه نگاه می‌کنید با افتادگی و سستی بخشی از صورت خود مواجه شده باشید.
 • آنچه باید درباره جوش های کمر بدانیم


  امروزه بسیاری از مردم درگیر آکنه هستند. اما در حالی که بیشتر تمرکز روی پیشگیری و درمان جوش های روی صورت است، جوش های پشت کمر به حاشیه رفته اند و زیاد توجهی به آنها نمی شود.
 • آنچه باید درباره «ازن‌تراپی» بدانیم


  دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: اثرات ازن در بیماری‌های مختلف اسکلتی و از جمله آرتروز زانو و دیسک کمر مطالعات و شواهد علمی کافی ندارد، اما ازن در غلظت پایین به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و در کاهش التهاب مؤثر است.
 • همه آنچه درباره سلیاک باید بدانیم


  سلامت نیوز: بیماری سلیاک یکی از جدی ترین اختلالات خودایمنی محسوب شده و قسمت های مختلف بدن - بویژه روده کوچک - را بدلیل ناتوانی بدن در جذب گلوتن، درگیر می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، ناآگاهی در مورد بیماری سلیاک و تأثیر آن بر سلام
 • آنچه باید درباره کلسترول بدانیم


  سلامت نیوز: سالانه نيم ميليون نفر در آمريكا ،به علت افزايش كلسترول ومشكلاتی كه برای قلب به وجود مي آورد، مي ميرند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، كلسترول ماده ی روغنی وموم مانند است كه فقط در غذاهای حيوانی وجود دارد وگياهان تحت
 • آنچه باید درباره شلوار جین بدانیم


  در دهه شصت میلادی جین پوشی وارد طبقه متوسط جامعه شد و فیلمسازان امریکایی برای نشان دادن روحیه ماجراجویی شلوار جین به پای ستارگان می کردند.
 • همه آنچه ‌باید درباره زلزله بدانیم


  گروه جامعه: رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر معتقد است در صورتی که آمادگی کافی برای مواجهه صحیح با زلزله را نداشته باشیم، ممکن است از عواقب ناشی از آن، آسیب‌های شدیدی ببینیم در صورتی که می‌توانیم با انجام اقدامات ساده، از سلامت خود و اطرافیانمان، م
 • هر آنچه باید درباره بیت‌کوین بدانیم


  با افزایش ارزش بیت‌کوین به بیش از ۱۱ هزار دلار در روز‌های اخیر، ایندیپندنت در مطلبی به بررسی این ارز دیجیتالی پرداخت.
 • آنچه باید درباره گیاهخواری بدانیم


  زمانی که عده ای از مردم تصمیم به گیاهخواری می گیرند، به یکباره مصرف گوشت را کنار می گذارند و برخی دیگر، به تدریج این کار را انجام می دهند؛ در هر حال مهم است بدانید زمانی که تصمیم می‌گیرید در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید، باید نسبت به مزیت‌های گیاه
 • آنچه درباره سرقفلی باید بدانیم


  در این گزارش، به بیان برخی نکات درباره سرقفلی و شرایط انتقال آن پرداخته شده است.
 • آنچه درباره هبه و شرایط کلی آن باید بدانیم


  در این گزارش، نکاتی درباره هبه و شرایط کلی آن ذکر شده است.
 • هر آنچه که باید درباره یک عینک آفتابی خوب بدانیم


  عینک باید تمام فضای چشم و اطراف آن را بپوشاند. عینک‌های باریک مناسب نیستند، زیرا نور خورشید از بالا و پایین عینک عبور می‌کند و وارد چشم می‌شود.

گزارش ها

گزارش تصویری از بازی ایران و عمان

گزارش تصویری از بازی ایران و عمان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

پاسخ به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد میزان شفافیت بودجه ۹۸

پاسخ به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد میزان شفافیت بودجه ۹۸

گزارش تصویری از عزاداری شب چهارم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب چهارم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس قرائت شد

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس قرائت شد