بازدید: 100

خزان مدیریت شهری در آستانه بهار

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1215528
یک سال از مدیریت فعالیت‌های شهری در پایتخت گذشت. شهر تهران به عنوان الگوی سایر شهرها‌ی کشور در یک سال گذشته آزمون‌های موفق و غیرموفق بسیاری را پشت سر گذاشت.

صراط: یک سال از مدیریت فعالیت های شهری در پایتخت گذشت. شهر تهران به عنوان الگوی سایر شهرها ی کشور در یک سال گذشته آزمون های موفق و غیرموفق بسیاری را پشت سر گذاشت، نیمی از سال را محمدباقر قالیباف بر شهر مدیریت داشت و نیم دیگر آن را محمدعلی نجفی. در این مدت می توان با نگاهی به شهر و فعالیت های آن میزان رسیدگی و ارتقای زندگی شهری را به خوبی مشاهده و لمس کرد. مدیریت گذشته ادامه برنامه های خود را در شهر پیاده کرد تا کارها را به سرانجام برساند و مدیریت جدید هم با روش خود در این مدت بیشتر فعالیت های عمرانی شهری را متوقف کرد تا به گفته خود ایرادهای مدیریت قبلی را اصلاح کند.
اما در روزهای پایانی سال خبر استعفای شهردار تهران تمام برنامه های مدیریت شهری را دچار شوک کرد تا در صورت پذیرفتن استعفای کلید دار شهر، شهردار جدید و مدیران جدید برنامه ریزی های جدیدی را آغاز کنند.

نبود برنامه جامع شهری آفت پایتخت

به هر حال شهر تهران با جمعیت 10 تا 15 میلیونی نیازمند یک برنامه جامع عملیاتی است تا در افق و چشم انداز آن شهر یک به یک پله های ارتقا و ترقی را طی کند. نبود این برنامه به رغم وجود برنامه جامع و تفصیلی سبب شده تا شهر تهران همواره در دوره های مختلف به رغم پیشرفت های صورت گرفته مورد انتقاد صاحب نظران حوزه شهری قرار گیرد.
در دوره مدیریت دکتر قالیباف و تیم اجرایی او، شهر از نظر زیرساخت ها در بسیاری از موارد پیشرفت های بسیار چشمگیری را به دنبال داشت. توسعه بزرگراه ها و معابر شهری در کنار احداث تونل و افزایش فضای سبز، ساخت مراکز اجتماعی، فرهنگی و خدماتی و ورزشی سبب شده تا سرانه های شهری افزایش یابد. در حوزه آمد و شد شهری توسعه خطوط مترو و افزایش رام های مترو جانی دوباره به حمل و نقل ریلی درون شهری بخشید. هر چند به دلیل افزایش جمعیت هیچ گاه شبکه های حمل و نقل عمومی تکمیل نشد و همچنان مسافران چشم انتظار اتوبوس، تاکسی و مترو هستند ولی زیر ساخت ها تا حدود زیادی آماده شد.
از نقاط مثبت مدیریت قبلی می توان به افزایش ساخت وساز و فروش تراکم و افزایش ساخت برج و ساختمان های بلندمرتبه اشاره کرد. نبود منابع درآمد پایدار، مدیریت شهری قبلی را به اجبار به سمت رونق ساخت و ساز هدایت کرد که در این میان افزایش ساخت و ساز بخصوص در برخی مناطق همچون منطقه 22 صدای مخالفان مدیریت را به همراه داشت. در این میان تبدیل و تغییر کاربری باغ های داخل شهر با مصوبه برج باغ شورای شهر، سبب شد به بهانه حفظ باغات شهری بسیاری از باغات که میراث سبز پایتخت به شمار می روند در زیر غول آهن و سیمان و سنگ نابود شوند.

کلاف درهم تنیده پایتخت

متأسفانه شهر تهران با وسعت حدود 650 هزار کیلومتر مربع و دارا بودن 22 منطقه شهری مشکلات بسیاری را از مدیریت های شهری در دهه های گذشته به ارث برده است. با نگاه دقیق تر به شهر می توان بسیاری از مشکلات ریشه ای پایتخت را برشمرد.
نبود طراحی شهری سبب شده شهر تهران رشد ناهمگون داشته باشد و هر دوره مدیریت فقط به درمان زخم های کهنه آن اقدام کند و فرصت لازم برای رشد و پیشرفت شهری نداشته باشد. کلاف درهم تنیده شهری سبب شده تا اگر مشکلات یک بخش حل شود بر دامنه سایر مسائل شهری افزوده شود به عنوان مثال وقتی قرار است شهر از نظر شبکه های عبوری و توسعه حمل و نقل شهری توسعه یابد بافت متراکم شهری این اجازه را ندهد و همچون سد در برابر تغییرات و تحولات جدید مقاومت کند.
هزینه کردن برای خرید و تملک املاک برای توسعه معابر شهری، تمام هزینه های جاری شهری را یکجا بلعیده و پولی برای توسعه دیگر بخش ها باقی نماند.
این مشکل با توجه به نبود منابع درآمد پایدار و نبود زیرساخت های اصلی، شهر را به بیماری تبدیل کرده است که پزشکان اگر بیماری اصلی آن را درمان کنند سایر بیماری ها عود می کند.

درجا زدن مدیریت شهری در پایتخت

با روی کار آمدن مدیریت جدید شهری (شورا و شهرداری) انتظار می رود روند توسعه شهری همچنان ادامه یابد ولی از یک سو وعده های اعضای شورا و شهردار و از سوی دیگر نبود اعتبارات سبب شد تا مدیریت جدید دست به تغییر ساختار شهرداری از نیروهای انسانی تا منابع درآمدی بزند.
این امر در شش ماه گذشته با تغییر رویه های متداول شهری همراه بود تا آنجا که به دلیل رکود اقتصادی درآمدهای شهری کاهش یافته و عملاً مدیریت جدید قادر به انجام وعده های انتخاباتی خود هم نشدند.
بسیاری از فعالیت های عمرانی به دلیل نبود اعتبارات متوقف شد و سرعت ساخت و ساز آنها کم شد که در یک نگاه اجمالی به پروژه های شهری می توان گفت در این مدت هیچ پروژه جدیدی آغاز نشد و حتی حرکت لاک پشتی در سایر پروژه ها صدای منتقدان مدیریت جدید و برخی اعضای شورای شهر را نیز درآورد. اصلاح ساختار شهرداری به چند بخشنامه برای توقف فساد سازمانی ختم شد و شهر در حالت رکود متوقف ماند. در این میان یکه تازی برخی معاونان شهرداری در اجرای طرح های پولساز همچون طرح جدید ترافیک، مدیریت جدید شهری را چند ماهی به چالش کشاند و به رغم مخالفت های فراوان کارشناسان و صاحب نظران سرانجام این طرح با تغییرات فراوان تصویب شد. نبود زیرساخت ها برای اجرای طرح جدید اجرای آن را به سال آینده موکل کرد.
به هر حال در هفته پایانی سال خبر رفتن شهردار به دلیل بیماری شوک بزرگی را به مدیریت جدید شهری وارد ساخت و اما و اگر های این استعفا تا جایی پیش رفته که تبعات آن به سال جدید نیز کشیده می شود.
در سال جدید انتظار می رود مدیریت جدید برنامه ریزی جدیدی برای شهر تهران و حل مشکلات آن داشته باشد. در صورت قبول استعفای شهردار، انتخاب شهردار جدید کلید می خورد. حال شهر و شهروندان باقی مانده اند با انبوهی از مسائل و مشکلات شهری که باید برای حل آن کاری کرد و باید گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست.
امید می رود در صورت تصمیم به انتخاب شهردار جدید، فردی کاردان و مسئولیت پذیر برای اداره شهر از سوی اعضای شورای شهر انتخاب شود تا شهر به سمت آسایش و آرامش هدایت شود.

منبع: روزنامه جوان


خزان مدیریت شهری در آستانه بهار
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

گزارشِ تلخ سازمان برنامه و بودجه

گزارشِ تلخ سازمان برنامه و بودجه

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از عزاداری شب آخر دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب آخر دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)