آسیاتل

بازدید: 49

ایران ، قهرمان بسکتبال نوجوانان غرب آسیا

منبع : صدا و سیما کد خبر: 121415
تیم ملی بسکتبال نوجوانان ایران با شکست لبنان در تهران به قهرمانی غرب آسیا رسید.
ملی پوشان نوجوان ایران، یک نیمه تا قهرمانیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ تیم ملی بسکتبال نوجوانان ایران عصر روز یکشنبه با شکست لبنان به قهرمانی مسابقات غرب آسیا رسید.
دو تیم پیش از این سه مسابقه قبلی خود را در سالن آزادی برده و سهمیه مسابقات قهرمانی زیر 16 سال آسیا را به دست آورده بودند.
تیم های سوریه، اردن و عراق هم به ترتیب سوم تا پنجم شدند.
 
ترکیب ابتدایی ایران مقابل لبنان:

علیرضا زینال زاده، حمیدرضا بهرام زاد، امیرحسین علیاری، متین آقاجانپور، سید علیرضا مرتضوی

در شرایطی که نوجوانان ایران در روزهای قبل نسبت به حریفان از نظر میانگین قد برتری داشتند، بازیکنان لبنان از نظر فیزیکی شرایطی تقریبا برابر با ایران داشتند و نزدیکترین رقابت را مقابل میزبان رقم زدند. همچنین شماره های پیراهن بازیکنان لبنان هم در مقابل ملی پوشان ایران به چشم می آمد. در حالی که بازیکنان ایران به طور سنتی شماره های چهار تا 18 می پوشند، بازیکنان لبنان از شماره صفر تا 77 در ترکیب خود داشتند. 

دبیر فدراسیون، پشت نیمکت تیم ملی

ملی پوشان ایران با شش امتیاز پیاپی بازی را شروع کردند تا زمانی که تیم لبنان با دو پنالتی، امتیازآوری را شروع کرد. لبنانی ها تا دو دقیقه پایانی کوارتر اول، 14 امتیاز به دست آوردند که هشت امتیاز آن از پرتاب های پنالتی بود. ایزدپناه سرمربی ایران هم در وقت استراحت به بازیکنان پیرامونی تذکر داد که به جای خطا کردن به سنترهای تیم اجازه دهند که کار خود را انجام دهند و همچنین درباره زود چهار خطایی شدن تیم به بازیکنان تذکر داد.

ایران قهرمان بسکتبال نوجوانان غرب آسیا شددر دقایق پایانی کوارتر اول، علی توفیق دبیر فدارسیون پشت نیمکت تیم نشست. توفیق در زمان مسابقات تیم ملی جوانان 2016 هم به همراه بائرمن پشت نیمکت تیم می ایستاد. 

ملی پوشان نوجوان، اختلاف ده امتیازی را در ثانیه های پایانی کوارتر اول از دست دادند و در پایان این کوارتر 21 بر 18 برنده شدند. 

برتری هشت امتیازی در نیمه اول

کوارتر دوم کم خطاتر از قبل پی گیری شد و علیرضا زینال زاده که در روزهای قبل یکی از بهترین های تیم بود، با توجه به کارایی کمترش در دقایق میانی، جای خود را به سینا واحدی داد. متین آقاجانپور با 11 امتیاز، بهترین امتیازآور تیم ایران در نیمه اول بود و زنبکا از لبنان با 17 امتیاز، بهترین بازیکن این تیم بود.

نیمه اول در نهایت 37 بر 29 به نفع ایران تمام شد. 

پنج دقیقه بی امتیاز

علیرضا فخفوری و دانیال نوروزی تغییرات ایران نسبت به ترکیب ابتدایی بودند که در شروع نیمه دوم به میدان آمدند. لبنانی ها با کمک زنبکا بعد از سه دقیقه به اختلاف دو امتیازی ایران رسیدند. ملی پوشان ایران پنج دقیقه از نیمه دوم را بدون امتیاز سپری کردند تا زمانی که زینال زاده اولین امتیاز این نیمه را برای ایران به دست آورد. زینال زاده و علیاری دو پرتاب سه امتیازی پیاپی هم برای ایران به دست آوردند تا جلوی تساوی نتیجه را بگیرند و در چهار دقیقه به پایان کوارتر، 45 بر 39 پیش بیافتند. 

ایران قهرمان بسکتبال نوجوانان غرب آسیا شدملی پوشان نوجوان ایران با دفاع خوب، جلوی امتیازآوری لبنان را در دقایق باقیمانده گرفتند و اختلاف را از ده امتیاز گذراندند. در نهایت با پرتاب سه امتیازی زینال زاده اختلاف به 14 امتیاز رسید و کوارتر سوم 17 بر 11 به نفع ایران تمام شد. 

دو سوم امتیازات لبنان از یک بازیکن!

سید علیرضا مرتضوی که از ابتدای بازی در ریباندها به تیم ایران کمک کرده بود، در نیمه دوم هم بازی خوبی انجام داد و آمار او در کوارتر پایانی با 10 امتیاز و 10 ریباند، دبل دبل شد. از طرفی امتیازات زنبکا بازیکن لبنان هم در کوارتر چهارم از 30 امتیاز گذشت و این بازیکن با 31 امتیاز و 11 ریباند دبل دبل (دو شاخص آماری دورقمی) شد. زنبکا در دقیقه پایانی مسابقه از 40 امتیاز هم عبور کرد.

لبنانی ها در کوارتر چهارم عملکرد بهتری نسبت به ایران داشتند و با 16 امتیاز در شش دقیقه به پنج امتیازی ایران رسیدند. حمیدرضا بهرام زاد یکی از بهترین بازیکنان ایران در تورنمنت هم در دو دقیقه پایانی با پنج خطا از بازی بیرون رفت. بازیکنان ایران که اختلاف را در دو دقیقه پایانی به هشت امتیاز رساندند، به خوبی دقایق باقیمانده را کنترل کردند، هر چند در مهار بهترین امتیازآور لبنان همچنان ناکام بودند. 

ایران با این وجود در پایان با نتیجه 72 بر 64 برنده این بازی شد و به قهرمانی غرب آسیا رسید. 
 
بازیکن لبنان، بهترینِ میدان
 
ایران قهرمان بسکتبال نوجوانان غرب آسیا شدزنبکا بازیکن لبنان که به عقیده بسیاری، بزرگتر از این رده سنی بود، در مجموع 42 امتیاز، 15 ریباند و 4 توپربایی داشت. علیرضا زینال زاده با 20 امتیاز، 10 ریباند و 5 پاس گل بهترین آمار را برای تیم ایران داشت. زینال زاده با هشت ترن اور (توپ از دست رفته) در این بازی بیشترین ترن اور را داشت. سید علیرضا مرتضوی با 15 امتیاز و 10 ریباند در کنار متین آقاجانپور با 11 امتیاز و 6 ریباند، دیگر بازیکنان ایران با آمار دورقمی بودند.
 
حواشی فینال
 
بعد از اتمام مسابقات، تنها تیم های ایران و لبنان برای دریافت جام و مدال در سالن مانده بودند و تیم سوریه که به مقام سوم تورنمنت رسید، پیش از این سالن را با دریافت جام و مدال ها ترک کرده بود.
 
محمود مشحون رئیس فدارسیون، جام و مدال های تیم ایران قهرمان غرب آسیا را اهدا کرد. مشحون ریاست بسکتبال غرب آسیا را هم برعهده دارد.
 
خانواده بازیکنان امروز هم اجازه حضور در سالن را پیدا کرده بودند و از نزدیک شاهد قهرمانی بازیکنان نوجوان بودند. پدرام فخفوری بازیکن گرگانی تیم هم با برادر کوچک خود به روی سکو رفته بود که مشحون در هنگام اهدا مدال ها، یک مدال هم بر گردن او انداخت.
 
بازیکنان تیم نوجوانان بعد از قهرمانی، ایزدپناه سرمربی خود را به هوا پرتاب کردند. بازیکنان لبنانی در مقابل با چهره ای غمگین روی سکو رفته و به خاطر از دست دادن قهرمانی ناراحت بودند.
پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند