بازدید: 40

وقتی حاشیه نشینی، بالا و پایین نمی شناسد

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1210140
سلامت نیوز: پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان از دره فرحزاد به عنوان یک مکان ییلاقی یاد می کردند؛ جایی که طبیعت در دره ای سرسبز و زیبا جانی تازه می گرفت و گاه نگین پایتخت نامیده می شد؛ اما حالا با گذر سال ها، دره ای به آن فراخی و سرسبزی به پناهگاه کارتن

سلامت نیوز: پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان از دره فرحزاد به عنوان یک مکان ییلاقی یاد می کردند؛ جایی که طبیعت در دره ای سرسبز و زیبا جانی تازه می گرفت و گاه نگین پایتخت نامیده می شد؛ اما حالا با گذر سال ها، دره ای به آن فراخی و سرسبزی به پناهگاه کارتن خواب هایی تبدیل شده است که سرپناهی ندارند و از خانواده هایشان طرد شده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، شاید تعبیر درستش این باشد که از زمانی که آب دره کم شد، رنگ زندگی نیز در آن پرید و زندگان جایشان را به مردگانی دادند که اینجا تمرین زنده بودن می کنند. کریم، مردی 40ساله است که از حدود 3سال پیش در پناه دره با شاخ و برگ درختان و آجرها و سنگ ها چهاردیواری ای ساخته و گذران عمر می کند. 2پسربچه نیز همراه کریم هستند که یکی حدودا هشت ساله و دیگری سیزده ساله به نظر می رسد؛ وقتی متوجه حضور غریبه می شوند همه به مخروبه شان پناه می برند. کریم که پسرانش را پنهان کرده، از روی کنجکاوی سر صحبت را باز می کند. بعد از فوت همسرش پسران خود را از نورآباد یاسوج به قصد زندگی بهتر به تهران می آورد اما کار که پیدا نمی کند هیچ، تمام پولش هم خرج تنها 6 ماه اجاره اتاق در محله شوش می شود و پس از تمام شدن پولشان به اینجا نقل مکان می کنند. کارشان جمع کردن ضایعات و فروش آنهاست و پسرانش سر چهارراه ها دستمال کاغذی هم می فروشند.

اسمش یاحق است. افغان است و از بقیه، تمیزتر. زنش کنارش ایستاده و یک بچه سه ساله نیز در آغوش دارد. در پایین ترین قسمت دره برای خود آلونکی ساخته اند. در ورودی آلونک، مبلی فرسوده گذاشته اند و آتشی نیمه روشن برافروخته اند که روی آن چهارپایه ای قرار گرفته و قابلمه سیاهی رویش در حال جوشیدن است. زندگی برایشان جریان دارد. می گوید بعد از آغاز جنگ در افغانستان به ایران آمده است. 4سال در کرمانشاه زندگی کرده اند و بعد با پیشنهاد رفقایش به تهران آمده اند و از همان آغاز همین جا ساکن شده اند. قرار است وقتی پول کافی جمع کرد اتاقی اجاره کند و زن و بچه اش را از اینجا ببرد. چند مرد معتاد جوان در فاصله ای دورتر زیر درخت بیدمجنونی جمع شده اند و مشغول مصرف مواد هستند. آوازی را هم زیر لب زمزمه می کنند؛ «من از اون آسمون آبی می خوام...». آری، اینجا دره فرحزاد است!

حاشیه نشینی، انسجام اجتماعی را بر هم می زند

درواقع حاشیه نشینی یکی از معضلاتی است که شهرهای بزرگ ازجمله تهران را درگیر کرده است؛ معضلی که با افزایش جمعیت و به تبع آن مهاجرت به شهرهای بزرگ آغاز می شود. حاشیه نشینی، پیامدهایی جدی برای امنیت اجتماعی و ملی ایجاد می کند و از آنجا که حاشیه نشین چیزی برای باختن ندارد، بخش بزرگی از فسادهای اجتماعی و پدیده هایی مثل کودکان کار و خیابان، از دل این حاشیه نشینی ها بیرون می آیند و امنیت جامعه را بر هم می زنند. حاشیه نشین از آنجا که برای برخورداری از حداقل ها هیچ امیدی ندارد، به شورشگری و اعتراض کور روی می آورد که این مسائل، تهدیدی جدی برای سلامت و امنیت جامعه است. مورد بعدی ای که می توان به آن اشاره کرد، انسجام اجتماعی است که حاشیه نشین، آن را بر هم می زند و روابط نامتوازن ایجاد شده موجب می شود که بین حاشیه و متن، تنش های زیادی باشد.

حدود 15هزار معتاد کارتن خواب و بی خانمان در تهران

مدت هاست که خبرهای خریدوفروش نوزادان والدین معتاد در محافل رسانه ای به گوش می رسد. مریم از 8سال پیش در دره فرحزاد زندگی کرده و 2نوزاد تازه متولدشده خود را فروخته است. بیشتر نوزادان معتاد از مادران معتاد و کارتن خواب به دنیا می آیند؛ مادرانی که در معرض خشونت های جنسی و بارداری های ناخواسته قرار دارند. این زنان هم خود به گونه ای دیگر، قربانی خشونت هستند و اعتیادشان را به نوزاد بخت برگشته ای که در شکم دارند، منتقل می کنند.

طبق آمارهای رسمی، حدود 15هزار معتاد کارتن خواب و بی خانمان در تهران و حومه آن زندگی می کنند که حدود یک سوم آنان را زنان تشکیل می دهند.
درواقع نوزادان معتاد، اگر شانس بیاورند و زنده بمانند، در بازارسیاه خریدوفروش می شوند. بر اساس اطلاعات موجود، خیلی از نوزادان معتاد با قیمت هایی بین 100تا 150هزار تومان بین متکدیان خریدوفروش می شوند و این نوزادان معتاد را می توان به راحتی کنار چهارراه ها و خیابان ها و در بغل زنان کارتن خواب مشاهده کرد.

کاهش تعداد مراکز تصمیم گیر

دکتر سعید معیدفر ـ آسیب شناس حوزه مسائل اجتماعی ـ می گوید: یکی از دلایل افزایش حاشیه نشینی، مسائل اقتصادی است. او توضیح می دهد: «بر اساس آمارهای رسمی، در سال86 حدود 4درصد جمعیت معتادان کشور را خانم ها تشکیل می دادند اما در سال90 آمار زنان معتاد به 10درصد رسید و در زمان کنونی هم این آمار قطعا افزایش یافته است. اغلب این افراد کارتن خواب هستند و به مناطق حاشیه ای تهران پناه می برند تا شب را صبح کنند». وی ادامه می دهد: «تدوین قوانین بازدارنده برای کاهش اعتیاد زنان و حذف کارتن خوابی و نیز عمل به قوانین، طوری که قانون فقط روی کاغذ باقی نماند و کاهش تعداد مراکز تصمیم گیر در حوزه آسیب های اجتماعی و تجمیع بودجه های آنها، راه حل هایی علمی است که باید برای مبارزه با پدیده نوزادان معتاد به آن اشاره کرد».

به اعتقاد معیدفر گاهی پدیده اجتماعی با مسئله اجتماعی اشتباه گرفته می شود. در فضای انسانی، هیچ پدیده ای نیست که اجتماعی نباشد؛ هر جا که انسان وجود دارد پدیده اجتماعی هم شکل می گیرد. او ادامه می دهد: «تمام کسانی که درگیر رفتار ناهنجار هستند به دلیل تصمیم گیری نادرست و برنامه ریزی غلط و سوء مدیریت و تربیت، دچار این رفتار و مبتلا به آسیب اجتماعی شده اند. دلایل مختلف اجتماعی و اقتصادی سبب افزایش حاشیه نشینی در شهر تهران شده است. طی سال های اخیر ما شاهد افزایش اختلاف طبقاتی در شهر هستیم؛ به گونه ای که عده‎ای به ثروت هنگفت رسیده اند و عده ای نیز زندگی خود را باخته اند. بسیاری از افراد، شهرهای خود را به قصد داشتن زندگی بهتر ترک می کنند اما پس از آمدن به پایتخت، متوجه می شوند که با سراب بزرگی روبه رو هستند؛ حالا هم نه روی بازگشت دارند و نه می توانند زندگی خود را سامان دهند؛ پس با روی آوردن به شغل های کاذب و حاشیه نشینی، سعی در گذران زندگی دارند. برخی مواقع، آسیب های اجتماعی به قدری زیاد می شوند که بی‎تفاوتی اجتماعی ایجاد می کنند؛ به خصوص اگر تبلیغات رسانه ای هم حول آن پدیده و آسیب اجتماعی، ضعیف باشد.

بالعکس گاهی یک پدیده کوچک و کم اهمیت تر اجتماعی با هجمه رسانه ای به یک مسئله بزرگ اجتماعی تبدیل می شود. پدیده اجتماعی گاهی بدون اینکه آسیب اجتماعی باشد به کمک تبلیغات رسانه ای به مسئله اجتماعی تبدیل می شود؛ پس باید مراقب باشیم و موضوعات را به گونه ای حل وفصل کنیم که به مشکل لاینحل در جامعه تبدیل نشود. در واقع مسئله حاشیه نشینی با عزمی ملی قابل حل خواهد بود اما باید مراقب جو رسانه ها نیز بود تا این موضوع را با مطرح کردن بیش از حد، ترویج ندهند. در واقع باید یک بازبینی اساسی صورت گیرد تا انسجام درونی برقرار شود. لازم است تعهد جدی به سیاست های کنونی در اولویت قرار گیرد و به این سمت برویم که سیاست گذاری اجتماعی در زمینه آموزش، سلامت و مسکن را به طور جدی مورد بررسی قرار دهیم تا از حاشیه نشینی و معضل های ناشی از آن پیشگیری کنیم. به عبارت دیگر، باید عزمی جدی در عرصه سیاسی و اقتصادی شکل گیرد و تا زمانی که این عزم جدی عملی نباشد، شاهد رشد این مشکل خواهیم بود».

حاشیه نشینی؛ یک معضل فراگیر

زندگی در شهرها، همواره برای بسیاری از مردم جذاب بوده و شاید برای همین است که بسیاری از مردم به امید به دست آوردن زندگی بهتر، به شهرها مهاجرت می کنند و به تعبیر برخی از کارشناسان در همان سنگر های اول ورودی شهرها متوقف می شوند. به طور قطع می توان گفت که حاشیه نشینان بزهکاران بالفطره نبوده اند و نیستند. نبود امکانات مناسب و خدمات مختلف در شهرها از سویی و بی توجهی به نیازهای آموزشی و معیشتی و اجتماعی آنان از سوی دیگر باعث شده است که حومه های حاشیه نشین شهرها به مراکز بزهکاری تبدیل شوند؛ جاهایی که اگرچه از تنعم زندگی شهری بی بهره اند، عوارض اجتماعی گسترده ای را فراهم می کنند تا شهروندان و مدیران شهری برای رفع آن هزینه کنند. اگر حاشیه نشینی بیش از آنکه به عنوان یک اتفاق ناپسند تلقی شود، به مثابه یک ناعدالتی مورد توجه قرار گیرد، قطعا می توان به دستاوردهای بزرگی رسید.وقتی حاشیه نشینی، بالا و پایین نمی شناسد
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

کاخ سفید: ترامپ مشکلی با انتشار گزارش مولر ندارد

کاخ سفید: ترامپ مشکلی با انتشار گزارش مولر ندارد

گزارش مولر؛ دونالد ترامپ با روسیه تبانی نکرده بود

گزارش مولر؛ دونالد ترامپ با روسیه تبانی نکرده بود