بازدید: 31

نحوه رفتار با کودک لجباز، صبور باشید

منبع : نی نی بان کد خبر: 1209214
تلاش برای بحث کردن با یک کودک زیر 3 سال بی‌معنی و بی‌فایده است. وقتی رفتار بی‌دلیل باعث ناراحتی و آزار او می‌شود، شما وارد عمل شوید و او را از آن شرایط خارج کنید.
اگر مدام در حال سرو کله زدن با کودک تازه راه افتاده و لجباز خود هستید، در اینجا نکاتی را متذکر می‌شویم که کمک می‌کند با خویشتن‌داری یاد بگیرد انرژی‌اش را مهار کند. برای تست خویشن‌داری تحقیقی روی تعدادی از کودکان نوپا انجام شد. در این تحقیق، محقق با یک جعبه شیرینی‌ تر وارد اتاق شد و جلوی هر کدام از بچه‌ها یک شیرینی قرار داد و به آنها گفت: «وقتی من اتاق را ترک کردم می‌توانید شیرینی‌ها را بخورید و اگر صبر کنید تا من به اتاق برگردم و شیرینی‌ها را نخورید، دوتای دیگر هم به شما می‌دهم.»

به طور شگفت‌آوری تعدادی از بچه‌ها توانسته بودند حدود ۲۰ دقیقه صبر کنند. این‌ها‌‌ بچه‌هایی هستند که انتظار می‌رود کارهای دیگری را نیز بتوانند به خوبی انجام دهند. درست است که خیلی از افراد بزرگسال می‌توانند به مدت ۲۰ دقیقه از خوردن شیرینی اجتناب کنند، ولی علاقه و اشتیاق خاص کودکان به شیرینی مسئله‌ای است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. تحقیقات نشان می‌دهد کودکان تا حداقل 3 سالگی نمی‌توانند به طور عملی توانایی کنترل تمایلات شدید خود را گسترش و توسعه دهند و حتی بعد از 3 سالگی هم این موضوع تلاش زیادی می‌خواهد. یک محقق و روان‌شناس در مسائل کودکان می‌گوید: «برای کودکان نو پا عمل کردن براساس تمایلات کاملا عادی است و شتاب‌زدگی یک حالت طبیعی است که کودک از خود ارائه می‌دهد.» این محقق می‌افزاید: « این حالت اشتباه نیست بلکه یک مرحله تکاملی بسیار مهم است. نقش شما به عنوان والدین این است که این تمایلات قوی را به آرامی به مسیری مثبت هدایت کنید.»

هالی اسمین، نویسنده کتاب «والدین آرام و خونسرد» می‌گوید: «برای کودکان زیر 3 سال نداشتن خویشتن‌داری کاملا عادی است. آنها کوچکتر از آن هستند که مفهوم این موضوع را درک کنند. همیشه قبل از اینکه عصبانی شوید، به خاطر بیاورید که این موضوع عادی است و نشان دهنده شیطنت آنها نیست.» وقتی با کودک 2ساله‌ تان به فروشگاه می‌روید او هر چه را که می‌خواهد برمی‌دارد و با آنها به بیرون از فروشگاه می‌دود. سعی کنید به او اعتنا نکنید و درست مثل وقتی که درخانه هستید با او رفتار کنید. در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم که چگونه باید با چنین کودکانی رفتار کنید.

واقع‌بین باشید
داشتن انتظارات واقع‌بینانه از توانایی‌های کودک می‌تواند در مواقعی که او با تمایلات شدیدش ممکن است شما را عصبانی کند، کمک‌کننده باشد. به طور مثال بیشتر کودکان قادر نیستند برای مدتی طولانی روی صندلی بنشینند و اصرار بیش از حد شما به نشستن او احتمالا منجر به فوران رفتارهای بی‌دلیل و بی‌اختیاری کودک می‌شود، مثل ریختن غذا روی زمین یا تکان تکان خوردن‌های شدید و دیوانه‌وار تا وقتی که بتواند از صندلی پایین بیاید. محدودیت‌های کودک‌تان را بپذیرید و روی آنها کار کنید. باید یاد بگیرید فقط انفجار آنها را پیش‌بینی کنید. یعنی برخی اوقات احتمال دارد بی‌دلیل و بی‌اختیار رفتار کند.

سعی کنید او را بفهمید و درک کنید
تمایلات و رفتارهای بی‌دلیل کودک ممکن است فجیع و غیر قابل توضیح به نظر برسد، ولی درک احساساتی که در پس این رفتارهای کودک وجود دارد، اولین گام در کمک به اوست که خودش را به نحو شایسته‌تری ابراز کند. سعی کنید احساسات‌تان را نسبت به او به زبان بیاورید. برای مثال به او بگویید من می‌دانم که تو واقعا دوست داری با آن قطار بازی کنی ولی الان کودک دیگری دارد با آن قطار بازی می‌کند، بیا برویم با هم آن پازل را درست کنیم تا نوبت تو بشود.

تلاش نکنید با کودک بحث کنید
تلاش برای بحث کردن با یک کودک زیر 3 سال بی‌معنی و بی‌فایده است. وقتی رفتار بی‌دلیل باعث ناراحتی و آزار او می‌شود، شما وارد عمل شوید و او را از آن شرایط خارج کنید. همچنین پیشنهاد یک سرگرمی و بازی دیگر به او می‌تواند کمک‌کننده باشد. بنابراین نباید به چنین رفتارهایی بی‌اعتنا بود. فقط کافی است آنها را به یک مسیر مثبت و درست هدایت کنید.

باید وقت صرف کنید
در کمک به کودک به منظور کنترل رفتار‌هایش نباید عجله کرد، چون این کار زمان می‌برد و نیازمند تشویق و صبر از سوی والدین است. به یاد داشته باشید این مرحله ابراز وجود بدون خجالت و ناراحتی می‌تواند جالب باشد و قرار نیست برای همیشه ادامه پیدا کند. کودکی که بی‌دلیل و بی‌اختیار کاری را انجام می‌دهد واقعا در مورد آن فکر نمی‌کند، چون فقط در حال تجربه کردن است و شوق زیادی برای انجام کاری که می‌خواهد، دارد. خویشتن‌داری از طریق یادگیری این‌که چگونه می‌تواند با دنیای اطرافش تعامل برقرار کند، به دست می‌آید و این فرآیند به صورت تدریجی ایجاد می‌شود. این راه‌ها می‌تواند به شما کمک کند کمی بیشتر کودک را کنترل و مدیریت کنید، ولی اگر موفق نشدید به خودتان یادآور شوید خویشتن‌داری بالاخره با گذشت زمان به وجود خواهد آمد.

مرز‌ها و محدوده را تعیین کنید
این کار به شما کمک می‌کند وقتی کودک رفتاری بی‌دلیل انجام می‌دهد به یاد آورید این هم راهی است که آنها سعی می‌کنند از طریق آن دنیای اطراف‌شان را درک کنند. برای توضیح در این مورد مرز‌ها و محدودیت‌های کودک با او، از جملاتی ساده و کوتاه استفاده کنید چون کودک زیر 3 سال فقط به یاد خواهد داشت که شما همیشه در کنار او هستید بدون این‌که بفهمد چرا. بیشتر کودکان در این سن بازیگوش نیستند آنها فقط در حال کشف، جستجو و گشتن در دنیای اطراف‌شان هستند. وقتی کودک می‌خواهد روی دیوار نقاشی بکشد و شما به او اجازه نمی‌دهید، ناراحت می‌شود ولی کودک نیاز دارد دیوارهای اتاق جای مناسبی برای ابراز خلاقیتش نیست. اینها تجارب مهمی در کمک به کودک برای توسعه ارتباطات ‌شناختی اوست. به عبارت دیگر آنها خواهند فهمید دنیا فقط به خاطر این‌که آنها نتوانستند کاری را که می‌خواهند انجام دهند، از حرکت نمی‌ایستد.نحوه رفتار با کودک لجباز، صبور باشید
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • نحوه رفتار با کودک لجباز، صبور باشید


  تلاش برای بحث کردن با یک کودک زیر 3 سال بی‌معنی و بی‌فایده است. وقتی رفتار بی‌دلیل باعث ناراحتی و آزار او می‌شود، شما وارد عمل شوید و او را از آن شرایط خارج کنید.
 • رفتار با کودک لجباز، صبور باشید


  یک روانپزشک عنوان کرد: مهمترین علت لجبازی کودکان رفتارهای والدین است که اگر آن رفتارها اصلاح شود از لجبازی کودکان کاسته می‌شود.
 • نحوه رفتار با کودک لجباز


  دو سالگی یکی از مقاطع حساس و دشوار در تربیت و رفتار با کودک است.
 • نحوه از شیر گرفتن کودک، صبور باشید


  از شیر گرفتن نوزاد معمولاً کار ساده‌ای نیست زیرا جدای از شیر خوردن، کودک وابستگی‌هایی به مادر و آغوش او پیدا کرده است که به راحتی از آن دل نمی‌کند.
 • نحوه رفتار با کودک، دقت بیشتری داشته باشید!


  این کار چه تاثیری در او دارد. من چه رفتاری نشان دهم؟
 • رفتار با کودکان پرخاشگر، صبور باشید!


  از سیستم تشویق استفاده کنید. در ازای رفتار مناسب، به او پاداش دهید و در ازای رفتار اشتباه، پاداش را حذف کنید.
 • رفتار با کودکان پرخاشگر، صبور باشید!


  نمی زاره دستشو بگیریم بغلمون نمیاد. فقط بغل من میاد بغل باباش هم نمیره هر کاری می خواد بکنه فقط من باید باشم.
 • رفتار با کودکان چاق، باید صبور باشید


  محققان علوم پزشکی اعلام کردند کودکان پیش دبستانی که دچار اضافه وزن هستند کمتر از دیگر کودکان خویشتندار هستند و میزان خودکنترلی آنان هنگام روبه رو شدن با خطرات رفتاری دیگر کودکان ، کمتر است.
 • رفتار با کودک لجباز، چگونه است؟


  گاهی اوقات هرچه تلاش کنید کودکتان به حرف شما گوش دهد او لجبازی می‌کند، بی‌جهت بهانه می‌گیرد و قهر می‌کند.
 • با کودک لجباز چگونه باید رفتار کرد؟


  یک روانشناس بالینی معتقد است برخورد نادرست والدین می‌تواند عاملی برای ایجاد و تشدید لجبازی در کودکان باشد.
 • برخورد با کودک لجباز، رفتار مناسب


  طبق علم روانشناسی، رفتاری که مورد توجه قرار گیرد افزایش می یابد. در بسیاری از موارد، والدین به رفتارهای غلط کودک پاداش می دهند.
 • رفتار با کودک لجباز، کلماتی که نباید گفت


  پدرومادرها نباید با کلماتی تحکم آمیز مثل «نکن»، «بشین»، «مگه نگفتم دست نزن»، «باز که تو آن کار را تکرار کردی»، باعث شوند کودکشان لج بازی کند.
 • رفتار با کودک لجباز، بهترین روشها


  بچه ای دارم که 7 سالش است و امسال سال اول دبستان می باشد کودک من از ابتدای زندگیش بسیار ناسازگار و پر خاشگر و بهانه گیر...
 • طرز رفتار با کودک لجباز، چگونه باشد؟


  عدم هماهنگی والدین با همدیگر نسبت به ایجاد ، تغییر و یا حذف یک رفتار از کودک خود باعث سوء استفاده های کودک از این اختلاف خواهد شد.
 • نحوه تربیت کودک لجباز


  برخورد مناسب با این مشکل می تواند روند تربیت را در مسیر درست قرار دهد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای