بازدید: 62

گذر از «دروازه‌غار»

منبع : فرارو کد خبر: 1208921
قرار است در سال آینده بازی‌های بومی و فستیوال‌های ورزشی در محلات تهران برگزار شود.

قرار ساعت ٨ صبح روز جمعه بود و بچه ها از یکی دو ساعت قبلش خودشان را رسانده بودند به سوله شهرداری؛ سوله ناحیه چهار منطقه ١٢ که دور تا دورش فنس کشی است؛ سوله ای در قلب دروازه غار. «مرتضی» و «سخیداد» با هم آمده بودند، پسران سبزی کار که روز تعطیل، جای دولا شدن روی زمین های کشاورزی، آمده بودند محله دروازه غار را دور بزنند و دور هم زدند، برای نخستین بار.

به گزارش شهروند، چشم ها زودتر از پاها می دوید؛ از روی صورت زنان و مردان معتادی که کنج دیوار کز کرده و سفیدی چشم هایشان به سختی دیده می شد، از روی در و دیوارهای سیاه از آتش بساط شب قبل، از چهره خسته و آفتاب سوخته اهالی که با چشم های گرد تعقیبشان می کردند. پاهایشان خط پایان را رد کرد اما خاطرشان، تصویر زنان و مردان وافور و زرورق به دست گوشه پارک و پیاده راه ها را رد نکرد.

مرتضی و سخیداد با هم دوستند، یکی کلاس سوم ابتدایی است و آن یکی چهارم. بلوچند و فقط یک سال آموزش رسمی دیده اند، حالا دانش آموزان خانه ایرانی جمعیت هستند، هر دو ساکن شهرری.

مرتضی یک خواهر دارد و پنج برادر، در قلعه گبری سبزی کاری می کند: «قبلا عضو لیگ پرشین بودم، بازیکن نبودم، برای تشویق می رفتم.» مرتضی قبلا کریکت بازی می کرد و حالا دلش می خواهد عضو یکی از تیم های ورزشی باشد، یا دو و میدانی یا فوتبال: «دوست داشتم مسابقه بدهم، خودم را نشان بدهم، اول رفتم سمت فوتبال، بعد گفتند مسابقه دو قرار است برگزار شود، من هم با بچه های شهر ری آمدم.»

مرتضی و سخیداد قبلا یکی دو بار به دروازه غار آمده بودند، اما آن طور که روز جمعه محله را دیدند، قبلا ندیده بودند؛ آن همه معتاد، آن همه آدم هایی که با چشم هایی با تعجب تعقیبشان می کردند: «قبلا در یک مسابقه دو شرکت کرده بودم، اما این طور نبود که در خیابان بدویم، مسابقه داخل یک سالن برگزار شد، خودم خیلی ورزش را دوست دارم.»

پدر و مادر مرتضی درگیر اعتیاد نیستند اما او بارها اقوامشان را دیده که وافور به دستند و زرورق ها را کف دستشان پهن کرده اند. مرتضی از روز جمعه فهمیده که محله دروازه غار را «اعتیاد گرفته». آن همه معتاد کنار خیابان ناراحتش کرده: «دلم می خواست بهشان بگویم دست بکشید. بیایید با ما بدوید.»

مرتضی رتبه ای در مسابقه نگرفت، جزو نفرهای اول تا پنجم نشد، اما برایش مهم نبود، مهم نیست، مثل «سخیداد». برای سخیداد جالب بود که روز جمعه همه می پرسیدند: «اینها از کجا آمده اند؟» این بار اولی بود که سخیداد، کوچه پس کوچه های دروازه غار را می چرخید: «فکر نکنم جایی مثل دروازه غار این قدر معتاد داشته باشد.» هیاهوی بچه ها در روز جمعه حال و هوای معتادان را عوض نکرد، آنها مشغول خودشان بودند، گاهی چشم هایشان به صدایی باز می شد و دوباره سرجایش می نشست. پدر سخیداد اعتیاد دارد، نه مثل مردان این محله، اما به تلخی، هر چیزی که به مواد مخدر گره خورده است: «چند بار پدرم را کمپ بردیم، حالا قول داده از ماه دیگر ترک کند.» سخیداد دلش می خواهد محله های اعتیاد را بدود، نه فقط جایی که دود اعتیاد از آن بلند شده، حتی محله هایی که در آن کودکی آزار می بیند: «دوست دارم این مسابقه در همه محله های ایران که اعتیاد و کودک آزاری دارد، برگزار شود.»

استارت مسابقه از پاتوق معتادان دروازه غار بود
میثم واحدی مسئول کمیته ورزش جمعیت دانشجویی امام علی(ع) است و لیگ پرشین را خودش هدایت می کند؛ لیگی که اعضای تیمش کودکان و نوجوانان حاشیه نشین و تحت پوشش جمعیت امام علی است که اغلب کودکان کارند و در خانواده های آسیب دیده بزرگ شده اند.

حالا واحدی برای نخستین بار تجربه برگزاری مسابقه دو در یکی از معروف ترین محله های آسیب دیده تهران را هم در کارنامه اش دارد. روز جمعه برای اعضای جمعیت امام علی روز خاصی بود: «برای نخستین بار بود که ما به صورت عمومی مسابقه ورزشی برگزار می کردیم و کودکان و نوجوانان پسری که عضو جمعیت هستند یا حتی در همان محله های آسیب دیده زندگی می کنند، در این مسابقه شرکت کردند، حدود ١٠٠ نفری می شدند که در گروه سنی ١١ تا ١٨ سال در چهار رده سنی تقسیم شدند و با فاصله کمی از هم شروع به دویدن کردند.»

کودکان نزدیک به دو کیلومتر را در میان محله های دروازه غار و هرندی دویدند، هر کنج آن برایشان یادآور خاطره ای بود. پاهایشان در میان چاله چوله های پر از فیلتر سیگار و زروق پیچ می خورد، نفس هایشان با دیدن زنان و مردان سر در گریبان به شماره افتاد و حسرت یازده ساله، دوازده ساله و حتی هجده ساله شان را در هوا فوت می کردند. آنها بچه های همین محله ها هستند که حالا با هر قدمی که مي برداشتند، سیاهی محله را رد می کردند. آنها بچه های کارند و پاهایشان به این قدم های تند و سریع عادت دارد.

واحدی می گوید که این مسابقه برگزار شد تا ورزش در این محله ها توسعه پیدا کند: «تاکنون ندیده بودیم که یک مجموعه ای پای کار باشد و مسابقه ورزشی را در محله ها هدایت کند؛ همین هم شد تا جمعیت امام علی، در راستای اهدافی که دارد، به این موضوع ورود پیدا کند و از بچه های تحت پوشش جمعیت که اغلب بچه های کار هستند، بخواهد در این مسابقه شرکت کنند، بیشتر این بچه ها از مناطق حاشیه نشین تهران و اطراف آن و همچنین استان البرز هستند که تعدادی از آنها عضو تیم های ورزشی هم هستند.

تعدادی از شرکت کنندگان هم قبلا هیچ سابقه ورزشی نداشتند، اما دلشان می خواست در این مسابقه شرکت کنند. همان روز جمعه هم پیش بینی شده بود که همان روز تعدادی از بچه ها به تیم اضافه شوند؛ این اتفاق هم افتاد.» خانه ایرانی جمعیت امام علی، ٦ سالی می شود که در «دروازه غار» درش را به روی اهالی محله باز کرده و بچه های این محله و محله های همسایه، قبل یا بعد از کار، آن جا را خانه دومشان می دانند و روز جمعه همه می دانستند که کار، کار خانه ایرانی است.

صبح جمعه محله دروازه غار رنگ وبوی دیگری گرفته بود، نه این که دیوارهایش رنگ خورده باشد، یا زمین اش آبپاشی شده باشد و یا گُلی از جایی روییده باشد؛ نه. محله، همان محله قدیمی بود که پیاده راه ها و کوچه پس کوچه هایش از تجمع معتادان شب ها سیاه تر است و صبح که می شود دیوارهایش سیاه تر از شب های قبل. بساط معتادان در همه جای این محله پهن است، روز و شب هم ندارد. جمعه صبح اما بچه ها به خیابان ریختند، مسیرشان مشخص بود، قرار بود دو کیلومتر را بدوند، قرار بود فیلمی کوتاه در ذهنشان شکل بگیرد، فیلمی که روي دور تند تنظیم شده بود. گشتی ٤٥ دقیقه ای در معروف ترین محله آسیب دیده تهران؛ دروازه غار.

واحدی که مسئول کمیته ورزش جمعیت امام علی(ع) است، می گوید که برگزاری این مسابقه باعث شگفتی اهالی محل شد، آنها برای نخستین بار بود که برگزاری چنین مسابقه ای را از نزدیک می دیدند، حتی برخی از معتادان هم آمده بودند به تماشا: «ما محل شروع مسابقه را زمین فنس کشیده شده شهرداری محله دروازه غار قرار دادیم، جایی که پاتوق معتادان است.» خیلی از معتادان شب را همان جا می خوابند. ساعت هشت صبح جای معتادان تنگ شده بود، آنها صبح را با هیاهوی بچه ها شروع کردند. واحدی می گوید: «حضور بچه ها در این مسابقه خیلی پرشور بود، نقطه شروع همان منطقه بود و نقطه پایان ضلع جنوب شرقی هرندی بود که بوستان زندگی نام دارد، درست کنار پارک هرندی.»

کودکان خودشان معتاد نبودند و نیستند اما درگیری شان با اعتیاد غیرمستقیم است، هر روز چشم شان را به روی همین آدم های فرتوت و سردرگریبان کنار خیابان ها باز می کنند، یا در خانه شان، همیشه بساطی به راه است. خیلی از آنها بچه های کارند، بچه های محروم از تحصیل، بچه های محروم. همان ها که روز تعطیل شان را به دروازه غارگردی گذراندند، نفر اول کفش ورزشی «تن تاک» هدیه گرفت، نفر دوم پوشاک ورزشی و نفرات سوم تا پنجم توپ فوتبال جایزه گرفتند.

جای ورزش، موادمخدر در دروازه غار فراگیر است
واحدی می گوید که اعتیاد در این منطقه فراگیر است؛ مسابقه برگزار شد تا گفته شود که به جای فراگیرشدن مصرف موادمخدر، باید فضای ورزشی برای این کودکان فراگیر شود: «تجربه ثابت کرده که هیچ ابزاری مثل ورزش نمی تواند در پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی تأثیر بگذارد، برپایی چنین مسابقه هایی به بچه ها انگیزه می دهد، برایشان جالب است، آن قدر جالب که خیلی از بچه هایی که نتوانستند در مسابقه شرکت کنند، از چند و چون آن پرسیدند و این که چطور می توانند عضو تیم ورزشی ما شوند.»

بازی های بومی در محله ها بر پا می شود
حالا قرار است مسابقه های ورزشی در محله های دیگر هم برگزار شود، نه فقط دو که رشته های ورزشی دیگر هم: «فعلا این مسابقه در استان تهران و البرز متمرکز شده و برنامه هایی هم برای دختران در نظر داریم. قبل از این لیگ والیبال دختران را داشتیم و در برنامه بعدی می خواهیم آنها را هم وارد این مسابقه های عمومی کنیم. حتی برای سال آینده هم می خواهیم بازی های بومی و فستیوال بازی های ورزشی را برگزار کنیم. قرار است بچه های تهران و اطراف تهران در این مسابقه ها شرکت کنند.»

بچه ها می خواهند دیده شوند و برگزاری این مسابقه ها فرصتی برای دیده شدن آنهاست، برای تخلیه هیجان هايشان. آنها منتظر برنامه های دیگر جمعیت امام علی هستند: «واقعا جای برگزاری این مسابقه ها در این محلات خالی است، در این محله ها آنچه در دسترس است، مواد مخدر و وسایل مصرفش است تا برنامه های ورزشی.»


گذر از «دروازه‌غار»
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

گزارش ها

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان