بازدید: 89

روی خط كلي‌گويي !

مهدي حيدريان در نشست خبري كه روز گذشته به مناسبت يك سالگي صدارتش بر مسند سينما ترتيب داده بود باز هم به سياق قبل سياست بازي با كلمات را پيش گرفته و با توضيحات حاشيه‌ای سعي در به حاشيه بردن اصل سؤالات خبرنگاران سينمايي دارد.

«تدوين برنامه جامع سينما» عبارت تازه رئيس سازمان سينمايي پس از «مديريت سيستمي» است؛ عبارتي كه هيچ جزئياتي ندارد و ظاهراً قرار است مدتي اهالي سينما و رسانه را با آن سر كار بگذارد و در نهايت خروجي هم براي اين سينماي از دست رفته نداشته باشد. در اين نشست رئيس سازمان سينمايي با بيان اينكه برنامه جامع سينما در اختيار رسانه ها قرار مي گيرد، تأكيد كرد: اعتقادي به ملوك الطوايفي بودن سينما ندارم. او همچنين درباره فيلم هاي توقيفي هم گفت: هيچ اثري قابل حبس نيست.

مالكيت مردم بر سينما

رئيس سازمان سينمايي درگذشت همايون شهنواز و لوون هفتوان را تسليت گفت و بيان داشت: با وزير اقتصاد و رئيس سازمان بورس در بحث اقتصادي سينما توافق شده تا براي سال آينده امكاني فراهم شود و مردم در مالكيت سالن ها و فيلم ها مشاركت كنند. در اين باره با قائم مقام وزارت تجارت نيز مذاكره شده تا جايزه صادرات براي توليدات سينمايي تهيه شود و اين كار در بخش صادر شدن فيلم هاي سينمايي انجام خواهد شد. وي در بخشي ديگر گفت: صحبت هايي شده تا براي شهرهاي كم جمعيت بخش هاي خصوصي با حمايت دولت براي ساخت سالن سينمايي اقدام كنند، هرچند بخش سينماي سيار امسال فعال شد و در استان هاي مختلف به عنوان راهكار موقت فعاليت كرد. وي همچنين از اقدام براي تأسيس دفاتري از خانه سينما در شهرهاي ديگر خبر داد تا خانه سينما پوشش ملي داشته باشد و در مركز بودن آن عاملي براي مهاجرت به تهران هم نباشد.

تداركي براي پرداخت وام قرض الحسنه

حيدريان درباره بنياد سينمايي فارابي و نيز برنامه هاي سال آينده گفت: به دنبال تقويت مسير براي پرداخت وام قرض الحسنه هستيم تا در اين حوزه هم رقم بيشتري به توليد اختصاص يابد. در اين راستا ۶۰ درصد بودجه حمايتي توليد فارابي به نيروهاي جوان و خلاق تعلق مي گيرد، ضمن اينكه سعي مي كنيم سال آينده بازار خارجي را سامان دهيم و چين، هند و كشورهاي منطقه در اولويت ماست. رئيس سازمان سينمايي در بخش پاسخ به سؤالات كه بخشي از اظهاراتش با سياستمداري و كلي گويي مطرح شد و حتي از سوي برخي خبرنگاران هم عنوان شد كه پاسخ دقيق سؤال خود را نگرفتند، درباره توليد محتوا در سال آينده گفت: در اين راستا توليد مشترك با كشورهاي مشترك حوزه فرهنگي و نيز مسلمان در نظر داريم و اميدوارم بيش از آنچه تاكنون بوده سهم بيشتري داشته باشيم. با اين حال يكي از جدي ترين نقص هاي ما به موضوع توليد محتوا برمي گردد و شوراي تخصصي تشكيل شده در فارابي ايده ها و سوژه ها را بررسي مي كند و فارابي در اين دو زمينه نقش ايفا مي كند و اميدوارم سال آينده خروجي خوبي داشته باشد. حيدريان در پاسخ به سؤالي درباره تصميم گيري هاي سازمان سينمايي و نقش عليرضا رضاداد بيان كرد: ايشان از دوستان و همكاران خوب من در صدا و سيما بوده كه با دعوت من به فارابي رفت و از همان زمان به طور حرفه اي در سينما حضور پيدا كرد. به دليل بازنشسته بودن ايشان امكان حضور در موقعيتي رسمي نبود و خواستم كه مشاور من باشند، به ويژه آنكه كارها در حوزه رياست سازمان خيلي زياد است، البته هر كدام از مديران پاسخگوي حوزه خودش است و از ديگران هم مشورت مي گيرند و نقش ايشان هم جز پروژه هاي موردي و مناسبتي بيش از اين نيست. او درباره مميزي هاي چند باره فيلم ها تا شبكه نمايش خانگي هم بيان كرد: شوراي بازبيني مرجع نهايي صدور مجوز است. در جشنواره فجر به دليل اينكه فاصله كوتاهي ميان آماده شدن فيلم ها و نمايش آنها وجود داشت، گروهي باحضور يكي دو نفر از اعضاي اين شورا بازبيني مي كردند و امسال چون همه اعضا فيلم ها را ديده اند، نيازي نيست مگر اينكه فيلم را تغيير دهند، ضمن اينكه شاید واكنش و بازتاب خاصي يك فيلم داشته باشد، چون به هر حال مجلس و جامعه انتظار دارند به روز باشيم.

رفتار احمد نجفي را نپسنديدم

رئيس سازمان سينمايي درباره حاشيه هاي اخير سينما و اعتراضات احمد نجفي و اينكه هم اين سينماگران اعتراض مي كنند و هم فيلمسازان ديگري كه موفق به اكران نمي شوند و اينكه چرا خانه سينما سكوت كرده است؟ گفت: من به طور كلي اين راه ها را نمي پسندم و ما به جاي اين كارها ضعف هاي خود را بايد برطرف كنيم.
رئيس سازمان سينمايي درباره صندوق بيكاري راه اندازي شده در دوره مديريت ايوبي هم گفت: اين صندوق تشكيل نشده چون طبق قانون يك صندوق بيمه بيكاري مي توانيم داشته باشيم، لذا نمي شود از آن استفاده كرد اما در خانه سينما پيگيري هايي انجام شد و ما در اين راستا آنها را كمك مي كنيم تا منابع پايدار تأمين شود ولي مسئله مهم تأمين امنيت شغلي است و با ايجاد اين الزام كه اعضا بايد شماره صنفي داشته باشند، در اين راه حركت كرده ايم. حيدريان در پاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» در خصوص اينكه چرا فقط فروش كم فيلم نجفي را مي بیند و توجهي به فروش نكردن فيلم هاي هنر و تجربه كه از امكانات دولتي استفاده مي كنند، نمی کند،گفت: اين گروه از نظر بنده براي سينمايي كه بايد از يك سو بُعد تجاري خود را حفظ كند و از سوي ديگر اگر مراقب نباشيم دست سينماي ما از فيلم هاي هنري خالي مي شود، ضروري است. براي «هنر و تجربه» سالن كم نشده است، اگر بناست هنر و تجربه فعاليت كند بايد كامل فعاليت كند و الان هم دولتي نيست و ما حمايت مي كنيم، ضمن اينكه از سال آينده در تلاش هستيم براي اين سينماها پوشش گسترده تري در كشور داشته باشيم.

خروجي همجنس گرايانه هنر و تجربه

حيدريان در حالي عنوان مي كند فيلم احمد نجفي در يك سانس تنها يك بليت فروخته كه سرمايه گذار و تهيه كننده این فیلم كاملاً خصوصي است اما گروه دولتي هنر و تجربه در بسياري از سالن ها با مشكل نداشتن مخاطب روبه رو است؛ گروهي كه تنها مبتني بر تبليغات به كار خود ادامه مي دهد و شاخص ترين خروجي آن فيلمي است كه اخيراً در بخش همجنس گرايانه جشنواره برلين حاضر شد و با دست خالي بازگشت. حيدريان گفت: گروه هنر و تجربه با بودجه مستقل سالن هاي سينماي كشور را اشغال كرده و مبتني بر همين بودجه ها از نشريات، بولتن و امكانات وسيعي برخوردار است.

مذاكره برای نمايش فيلم ها

حرف هاي حيدريان درباره بازارهاي منطقه اي و جهاني براي سينماي ايران يا اين جمله كه «مذاكراتي با وزارت امور خارجه انجام شده است كه نتايج نهايي آن اعلام مي شود تا بتوانيم آثارمان را در كشورهاي ديگر به نمايش بگذاريم و از اين طريق، افتخارآفريني به نفع سينماي جمهوري اسلامي ايران داشته باشيم» بيشتر به جوك و لطيفه شباهت دارد. ظاهراً آقاي حيدريان يادش رفته به عنوان تهيه كننده فيلم دهها ميلياردي «محمد» چه كارنامه اي براي اكران آن اثر به يادگار گذاشته است. مذاكره با وزارت خارجه هم از آن حرف هاي خنده داري است كه مرغ پخته را هم به خنده وا مي دارد. درحالي كه وزارت ارشاد به عنوان متولي فرهنگ در كار تقويت فرهنگ درمانده، قرار است وزارت فشل امور خارجه احتمالاً براي پيدا كردن بازار فيلم هاي گروه ورشكسته هنر و تجربه به مدد گرفته شود.


روی خط كلي‌گويي !
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟ / گزارشی از یک پروپاگاندا در حوزه گردشگری

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای

هیئت رئیسه مجلس هنوز گزارش پنجم برجام را قرائت نکرده است/ تدوین گزارش ۶ ماهه ششم در کمیته هسته‌ای