آسیاتل

بازدید: 24

استقبال وزیر نیرو از کمک سپاه در بارور سازی ابرها

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1198154
وزیر نیرو گفت: از هر دستگاهی که امکان کمک به بارورسازی ابرها داشته باشد از جمله اعلام آمادگی سپاه پاسداران در این باره استقبال می کنیم.

استقبال وزیر نیرو از کمک سپاه در بارور سازی ابرهابه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، رضا اردکانیان در حاشیه نشست با استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح باروری ابرها 20 سال است که در دستور کار قرار دارد افزود: این تجهیزات مستعمل شده و نیاز به نوسازی دارد از این رو در صددیم تجهیزات باروری ابرها را بروز رسانی کنیم.
وی درباره استفاده از آب های مرزی گفت: از نظر تنوع آب های مشترک و همچنین حوضه های آبریز مشترک بی نظیر یا کم نظیریم زیرا در حوزه های آبریز با همسایگان هم پایین دست و هم بالا دست هستیم ضمن اینکه رودخانه های مرزی هم داریم.
وزیر نیرو با بیان اینکه از تنوع در حوضه های آبی باید به عنوان یک فرصت استفاده کنیم افزود: علاوه بر همکاری ها در سایر حوزه ها، با استفاده از آب هم می توانیم برای توسعه روابط و همکاری ها با همسایگان بویژه افغانستان و ترکیه نیز اقدام کنیم، البته در این باره مذاکرات مفصلی انجام شده که بزودی جزئیات گفتگوهای مشترک را اطلاع رسانی خواهیم کرد.
اردکانیان همچنین گفت: در موضوع تبادل برق با کشورهای پاکستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و عراق به شکل تبادل انرژی همکاری داریم ضمن اینکه بنا داریم برای تبادل انرژی از طریق برخی همسایگان به شبکه برق اروپا وصل شویم که این امر ظرفیت وسیعی برای شبکه برق کشور ایجاد می کند.
وی افزود: بنا داریم امکان مناسبی را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه انرژی های تجدید پذیر فراهم کنیم که علاوه بر فروش برق تولیدی به صورت قراردادهای خرید تضمینی به وزارت نیرو، امکان صادرات برق تولیدی را نیز داشته باشند از این رو در ارتباط با کشورهای همسایه از ظرفیت برق تولیدی در بخش خصوصی نیز استفاده خواهیم کرد.
وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که طرح های انتقال آب مشکلاتی را برای برخی از استان ها ایجاد کرده است گفت: وزارت نیرو متصدی همه طرح های تامین و عرضه آب است البته در مصرف آب همه دستگاه ها وظیفه مشترک دارند ضمن اینکه باید بدانیم طرح های انتقال آب به تنهایی مشکلات مناطق دریافت کننده و توقف آن به تنهایی مشکلات مناطق عرضه کننده آب را حل نمی کند بلکه با توجه به کم آبی در کشور باید برای استفاده بهینه از آب های موجود برنامه ریزی کنیم یعنی طرح های انتقال آب و استفاده از آب رودخانه ها، سدها، منابع آب های زیر زمینی یا آب های تصفیه شده در صورتی راه حل بحران کم آبی خواهد بود که همزمان با آن شیوه های مصرف آب را آموخته باشیم.
اردکانیان افزود: البته اگر جایی برای مصرف آب شرب، نیاز باشد سیاست دولت این است که آب شرب مورد نیاز را تامین کند اما در مصرف آب شرب نیز باید بهینه عمل کرد.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا