بازدید: 21

تامین منابع مالی پایدار یکی از چالش‌های نظام‌های بیمه‌ای

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1196966
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران: یکی از چالش‌های پیش روی نظام‌های بیمه‌ای بحث تامین منابع مالی پایدار است که باعث شده بود در سال‌های گذشته و منتهی به سال ۹۵ منجر به زیان انباشه شود.

تامین منابع مالی پایدار یکی از چالش های پیش روی نظام های بیمه ایبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، طاهر موهبتی در نشست خبری با حضور خبرنگاران افزود: در سال ۹۵ اگر اوراق مشارکت به مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان چاپ نمی شد بدهی ما به ۱۴ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد عدم وصولی داشتیم، گفت: رویکرد ما در سازمان بیمه سلامت مدیریت هزینه هاست که طی ماه های اخیر در دستور کار قرار گرفته است.

موهبتی افزود: آثار مدیریت هزینه در آینده مشخص می شود و نمی توان گفت که ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه ها طوری است که بتوان با مدیریت هزینه آن ها را کاهش داد.

وی گفت: در حال حاضر تخصیص ماه دوازدهم را دریافت می کنیم و عملا فقط می توانیم بدهی های خود را تا تیر پرداخت کنیم.

موهبتی افزود: این هشت ماه (از تیر تاکنون) ماهی ۱۳۰۰ ملیارد تومان هزینه برای ما در برداشته است.

وی با بیان اینکه قرار بود بر اساس مصوبه مجلس ۷۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه با بازپرداخت حداکثر سه سال برای پرداخت بدهی ها به سازمان داده شود، گفت: در نهایت این عدد به ۴۷۵۰ میلیارد تومان کاهش یافت.

موهبتی افزود: در سال ۹۷، دولت ۴۷۵۰ میلیارد تومان اسناد در اختیار سازمان بیمه سلامت خواهد گذاشت که بتوانیم بخشی از بدهی های خود را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه نگرانی های ما در بخش بودجه سال ۹۷ هنوز وجود دارد، گفت: نکته دیگر نگرانی ما مراجعه نکردن بیمه شدگان رایگان به بخش های خصوصی بود.

موهبتی افزود: یکی دیگر از مصوبات مجلس این است که مراجعه کنندگان به مراکز درمانی دانشگاهی مراجعه کنند و اگر کسی سطح بالاتری از خدمات درمانی را بخواهد با افزایش پرداخت حق بیمه در این موضوع مشارکت کند.

وی گفت: تنها ۱۱ درصد افراد امکان پرداخت حق بیمه ندارند٬، اما ۱۰۰ درصد روستاییان کشور رایگان بیمه شدند.

موهبتی افزود: قرار شد بخشی از هزینه های دارویی و درمانی نازایی در کشور تحت پوشش بیمه قرار بگیرد و چند بیماری مانند اوتیسم و متابولیکی و پروانه ای نیز تحت بیماری خاص قرار بگیرد و هزینه های آن پرداخت شود.

وی گفت: در این سفره منابع جدیدی اضافه نشده٬، اما قرار است جمعیت جدیدی با هزینه هنگفت از این سفره بهره ببرند و طبیعی است که قبلی ها نیز در مضایقه خواهند بود.

موهبتی افزود: پیشنهاد ما این است که مجلس برای این موضوع منابع مالی در نظر بگیرد.

وی گفت: این موضوع باعث ایجاد انتظار قانونی می شود و باید در دو اصل بررسی شود.

موهبتی با بیان اینکه اصل تصمیم بسیار ارزشمند است و سازمان بیمه ای نیز علاقه مند است که مشکلات جدی مردم را برطرف کند، افزود: این که برای این هزینه٬ بودجه ای در نظر گرفته شود٬ مشکلاتی ایجاد می کند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: نکته دیگر که به تصویب رسید ایجاد پایگاه جمعیت بیمه شدگان کشور است که در بند «چ» قانون برنامه وجود داشت٬، اما ابهاماتی داشت و ضمانت اجرایی کافی نیز وجود نداشت.

موهبتی افزود: قانون گفته است که همه سازمان های بیمه ای و دستگاه های اجرایی مکلف هستند اطلاعات برخط خود را در اختیار پایگاه جمعیتی قرار دهند و ما موظف هستیم امکان دسترسی برخط این سازمان ها را فراهم کنیم.

وی گفت: باید طی ۶ ماه علاوه بر ایجاد این پایگاه ٬ نظام استحقاق سنجی را نیز ایجاد کنیم.

موهبتی افزود: در نظام استحقاق سنجی گفته می شود اولا آیا فرد بیمه شده خودش خدمت را دریافت می کند٬ دوما آیا بیمه از لحاظ زمانی معتبر است و سوم این که چه خدمتی می تواند دریافت کند.

وی با بیان اینکه همه بخش های دارویی و درمانی مکلف شدند که برای ارائه خدمت از این پایگاه جمعیتی استحقاق سنجی را انجام بدهند. گفت: تحقق این امر نیازمند کمک سازمان های بیمه گر دیگر است.

موهبتی ادامه داد: وقتی ظرفیت این کار فراهم شود٬ سازمان های بیمه گر باید اطلاعات خود را ارائه و از بخشی نگری صرف نظر کنند.

وی افزود: در این خصوص تاکید شده است که باید ابزار های الکترونیکی جایگزین دفترچه باشد٬، اما این که فکر کنیم دفترچه حذف می شود٬ این طور نخواهد بود.

موهبتی گفت: اگر کشور به زیرساخت مناسبی از نظام الکترونیکی برسد که بتوان امور کشور را به صورت آنلاین اداره کرد و خدمات دچار مشکل نشود٬ می توان به حذف دفترچه نیز فکر کرد.

وی افزود: درحال حاضر در روستا های کشور بیمه شده وجود دارد و نمی توان به فکر حذف دفترچه بود و نیازمند تامین بستر ها و فراهم شدن زیرساخت ها و فناوری است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: مکانیزه کردن خدمت در تصمیم گیری هایی که می توان برای حفاظت مردم گرفت، کمک خواهد کرد.

موهبتی با بیان اینکه نکته مهم دیگر که در بودجه سال آتی به تصویب مجلس رسیده، رفع هم پوشانی است، گفت: دستورالعمل رفع هم پوشانی را آماده و میزان هم پوشانی با سازمان تامین اجتماعی را نیز مشخص کرده ایم.

از سال آینده، ۳۴ میلیون بیمه شده رایگان، می توانند خدمات دولتی بگیرند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در بودجه سال ۹۷ تصویب شده است که ۳۴ میلیون نفر بیمه شده رایگان ما، صرفا به مراکز دولتی مراجعه کنند.

موهبتی افزود: مجلس شورای اسلامی، سازمان بیمه سلامت را موظف کرده است تا به رفع همپوشانی بیمه ها اقدام کند و دستور العملی تعیین شده است.

وی گفت: ما در ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دفترچه با تامین اجتماعی همپوشانی داریم.

موهبتی افزود: در ۶ ماهه دوم سال، ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی های خود را پرداخت کرده ایم و تا پایان سال پرداخت هایی برای معوقات داروخانه های خصوصی خواهیم داشت.

وی گفت: هزینه های ما در سال ۹۷ افزایش می یابد، ولی در بودجه سال ۹۷ این افزایش ها دیده نشده است و خرید ما را در سال آینده دچار مشکل خواهد کرد.


تامین منابع مالی پایدار یکی از چالش‌های نظام‌های بیمه‌ای
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها