بازدید: 102

وزیرخارجه فرانسه، به در بسته خورد!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1189724
زمستان سال گذشته، ژان مارک آیرو، وزیرخارجه فرانسه، به تهران سفر کرد. در بدو ورود او، ضیافت شامی در سفارت فرانسه به افتخار او برگزار شد.
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از خط حزب الله، زمستان سال گذشته، ژان مارک آیرو، وزیرخارجه فرانسه، به تهران سفر کرد. در بدو ورود او، ضیافت شامی در سفارت فرانسه به افتخار او برگزار شد. در میانه ی مهمانی، یکی از حاضرین در جلسه با اشاره به تقارن سفر او با مانور نظامی مشترک انگلیس و آمریکا و فرانسه در خلیج فارس که طبعا می توانست حاوی پیامی برای طرف ایرانی باشد پرسید: آیا فکر نمی کنید این مسئله روی روابط تجاری ما با ایران تاثیر بگذارد؟ آیرو جواب می دهد که "نه، من هیچ نگرانی نسبت به موفقیت آمیز بودن این سفر ندارم. مقامات ایرانی در هیچ یک از جلسات مقدماتی و برنامه ریزی برای سفر در تهران و پاریس به این مسئله معترض نشدند. "

وزیرخارجه فرانسه، به در بسته خورد!
 
چندین روز بعد از این ماجرا، رهبر انقلاب به ماجرای سفر وزیرخارجه ی فرانسه اشاره کرده و گفتند: «اشتباه بزرگ بعضی از ما ها در چالش_اقتصادی بزرگی که امروز کشور دچار آن است -که ما امروز دچار چالش اقتصادی هستیم- این بود که در زمینه ی اقتصادی اظهار ضعف شد؛ دشمن دید که اینجا جایی است که می شود فشار آورد، [لذا]فشار را زیاد کردند؛ [طوری که]از یک نفر در مصاحبه بپرسند که این رزمایشی که شما دارید فلان جا می کنید و درعین حال با ایرانی ها مذاکره می کنید، [یک وقت]ایرانی ها از این رزمایش ناراحت نشوند که به این مذاکرات اقتصادی ضربه بخورد، او رویش بشود و خجالت نکشد از اینکه بگوید «نه آقا، این ها تأثیری ندارد؛ ایرانی ها این قدر احتیاج به این مذاکرات دارند که امثال این رزمایش ضرری به مذاکره ی اقتصادی ما نمی زند»! این اظهار ضعف در مقابل دشمن نباید بشود.»

یک سال بعد از این ماجرا، ژان ایو لودریان که حالا جایگزین آیرو در منصب وزارت خارجه ی فرانسه شده بود، در تاریخ ۱۴ اسفندماه ۹۶ وارد ایران شد. او نیز مانند همتای قبلی خود، پیش از آمدن به ایران، همان سخنان تکراری درباره ی مذاکره بر سر اقدامات منطقه ای ایران و کاهش توان موشکی را بازگو کرد و شروع به شاخه و شانه کشیدن شد.

 این بار، اما در بر همان پاشنه باز نشد. در بدو ورود او به ایران، جمعی از دانشجویان_انقلابی در اعتراض به سخنان بی پایه و اساس وی، در فرودگاه مهرآباد تجمع کرده و با در دست داشتن عکس هایی از شهید_طهرانی_مقدم، پدر موشکی ایران، به استقبال او رفتند. پس از دانشجویان، این بار نوبت دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که جواب وزیرخارجه ی فرانسه را بدهد. #شمخانی، در اقدامی نمادین و برخلاف عرف مرسوم، لباس نظامی بر تن کرد و خطاب به لودریان گفت: "توان دفاعی ایران تهدیدکننده ی هیچ کشوری نبوده و توسعه ی آن بدون تاثیرپذیری از مؤلفه های سیاسی، تابعی از نیازمندی های امنیتی و تهدیدات بالقوه کشور است. شاید به همین علت بود که "فرانس کلمانسو" خبرنگار شبکه خبری "یوروپ ۱"، با اشاره به اینکه گفت وگو با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شبیه مسابقه ی بوکس بود، تصریح کرد: "وزیرخارجه ی فرانسه در سفر به تهران، انتظار داشته حداقل یک موضع کلی از ایرانیان در خصوص توقعات موشکی اروپا ببیند، ولی در این مسیر، همه ی گام های وزیر فرانسوی به در های بسته ختم شده است. "

عزت اولین اصل از سه اصل سیاست خارجی جمهوری اسلامی (عزت، حکمت، مصلحت) است. اصلی که همه ی تعاملات بین المللی کشور می بایست مبتنی بر آن صورت بگیرد. «معنای عزت این است که جامعه و نظام اسلامی، در هیچ‏یک از برخورد های بین‏المللی خود، نباید طوری حرکت کند که منتهی به ذلیل شدن اسلام و مسلمین شود.» طبعا حفظ عزت ایران و ایرانی، وظیفه ی همه ی مسئولان، در هر سطح و مقامی است. عزت، اصل #خدشه ناپذیر جمهوری اسلامی است.
 
انتهای پیام/
 
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

وزیرخارجه فرانسه، به در بسته خورد!
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها