بازدید: 33

سینمای دفاع مقدس با رفتن ملاقلی‌پور یتیم شد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1183931
گروه هنر ــ جعفر دهقان بازیگر فیلم‌های رسول ملاقلی‌‌پور در سالروز درگذشت این هنرمند ارزشی گفت: سینمای دفاع مقدس با درگذشت رسول ملاقلی‌پور یتیم شد.

سینمای دفاع مقدس با رفتن ملاقلی پور یتیم شد

جعفر دهقان بازیگر سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار ایکنا، درباره ویژگی های سینمایی مرحوم رسول ملاقلی پور اظهار کرد: معتقدم با رفتن رسول ملاقلی پور سینمای دفاع مقدس کم فروغ شد و حتی به مسیری دیگر رفت. برای همین بیراه نیست، اگر ادعا کنیم با فوت ملاقلی پور سینمای دفاع مقدس یتیم شد، درباره سینمای وی باید بگویم که ملاقلی پور جنگ را با تمام وجود لمس کرد. برای همین وقتی فیلمی در این حوزه می ساخت آن کار به شدت باورپذیر بود.

وی افزود: ویژگی سینمای ملاقلی پور را با کارهایی که این روزها در این ژانر تولید می شود مقایسه کنید در کارهای فعلی به بهانه نوآوری یکسری روشنفکری هایی لحاظ می شود که به هیچ وجه با ذات این معنا (دفاع مقدس) همخوان نیست. این اتفاق را حتی در لوکیشن آثار هم می توان مشاهده کرد، چون بسیاری از کارهای مربوطه در فضاهای مسقف خلاصه شده اند. وضعیت موجود در سینمای دفاع مقدس در شرایطی است که ما برای فیلم «سقای تشنه لب» یک ماه تمام در جنوب مشغول کار بودیم.

این بازیگر ادامه داد: درباره سختی های پیش روی فیلم های دفاع مقدس در دهه 60 همین اندازه بگویم در فیلم «بلمی به سوی ساحل» ساخته رسول ملاقلی پور ما در بیش از 7 شهر حضور داشتیم تا بتوانیم از لوکیشن های متعدد استفاده کنیم. حتی در برخی سکانس ها با فاصله 500 متری از منطقه ای که جنگ در آن صورت می گرفت ما کار را در خرمشهر فیلمبرداری می کردیم؛ درباره این فیلم باید این نکته را هم اضافه کنم، برخی از نیروهایی که از طرف ارتش یا سپاه در اختیار فیلم گذاشته شده بودند در طول فیلمبرداری به شهادت رسیدند.

دهقان با بیان این که فاصله گرفتن از سینمای دفاع مقدس به معنای پشت کردن به هویت و افتخارات ملی خودمان است، گفت: وقتی رسول ملاقلی پور درباره شهدا و رزمندگان حرف می زد تمام وجودش می لرزید، چون ایثار آنها را درک و احساس کرده بود، اما آیا فیلم هایی که امروز در حوزه سینمای جنگ تولید می شود، چنین احساسی را در ما ایجاد می کند؟ جواب به این سؤال را از زبان خودم می گویم. به شخصه فیلم های دفاع مقدسی که هم اکنون تولید می شود به هیچ وجه نمی تواند مرا جذب کند. این نکته به این معنا نیست که همه کارها بی کیفیت هستند، اما احساسی که در سینمای رسول ملاقلی پور وجود داشت در کارهای امروزی نمی بینیم، پس نمی توان با آن ارتباط برقرار کنم.

وی درباره خاطرات خود با رسول ملاقلی پور چنین گفت: من خاطرات بسیاری با ملاقلی پور دارم، اما 40 روزی که با او برای فیلم «پرواز در شب» در یک کانال زندگی کردم را هیچگاه فراموش نمی کنم. به ویژه که در آن فیلم راندن تانک نیز تجربه کردم. رسول ملاقلی پور در آن فیلم هر آنچه در توان داشت، گذاشت تا بتواند تصویرگر گوشه ای از ایثار گردان کمیل باشد، حتی در برخی مواقع جان خود را در معرض خطر می گذاشت تا کارش از زیبایی کافی بهره برد. درباره خصوصیات اخلاقی رسول ملاقلی پور باید بگویم هیچ فیلمسازی را نظیر او یکدل ندیدم، البته در برخی مواقع تندخویی هایی داشت که از کمبودها نشئت می گرفت، اما تمام کسانی که با او کار می کردند می دانستند قلبی رئوف دارد و توصیه های او همواره خیرخواهانه است.

دهقان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: در کارهای رسول ملاقلی پور انرژی وجود داشت من همانند آن را در کمتر فیلمی دیده بودم، چون وقتی عوامل می دیدند که فیلمسازی چنین برای کارش انرژی صرف می کند، آن ها نیز از هیچ جانفشانی دریغ نداشتند. به همین دلیل هم کارهای او همیشه بر دل وجان تماشاگر می نشست. این امتیاز از آنجا نشئت می گیرد که مردم معنا و اعتقادی که در کار وجود دارد را به خوبی درک می کنند. تماشاگر می فهمد کدام فیلم تنها برای دستیابی به منافع خاص در حوزه سینمای دفاع مقدس ورود کرده و کدام فیلم با تکیه بر باورهایش جلوی دوربین رفته است.

این بازیگر در پاسخ به سؤال پایانی مبنی بر این که رسول ملاقلی پور از چه مسئله ای در سینمای دفاع مقدس به شدت آزرده خاطر بود؟ گفت: وی برای تمام کارهای جنگیش از جان و دل و مایه می گذاشت. برخی مواقع با مسئولان درگیر می شد تا بتواند امکانات بیشتری را برای کارش بگیرد، چون می گفت فیلمی که قرار است در آن بخشی از دفاع مقدس روایت شود باید بهترین کیفیت را داشته باشد، والا کم کاری در این حوزه ظلم به خون شهداست. در همین رابطه بارها دیده بودم که او با برخی از مسئولان برای تعداد فشنگ می جنگید تا بتواند امکانات بیشتری برای کارش بگیرد، اما افسوس که در زمان زنده بودنش او را بسیار آزردند، ولی در پس از مرگ ملاقلی پور درباره او سخنرانی های مفصل انجام دادند.

گفت و گو از داود کنشلو

انتهای پیام


سینمای دفاع مقدس با رفتن ملاقلی‌پور یتیم شد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها