بازدید: 30

وزیر امورخارجه ایران از «فشارپذیری اروپا از آمریکا در اجرای برجام» انتقاد کرد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1180450
وزیر امور خارجه در دیدار با همتای فرانسوی‌اش ضمن اشاره به موضع اصولی فرانسه و اروپا در خصوص برجام، از برخی رفتار‌ها و اظهارات مقامات اروپایی در اجرای برجام و نیز تاثیرپذیری از فشار آمریکایی‌ها انتقاد کرد.
وزیر امورخارجه ایران از «فشارپذیری اروپا از آمریکا در اجرای برجام» انتقاد کردبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه که برای دیدار با مقامات کشورمان در تهران به سر می برد، ظهر امروز با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
 
در این دیدار، طرفین در خصوص طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه از جمله روابط دو جانبه، اجرای برجام و بد عهدی های ایالات متحده آمریکا، مسائل منطقه ای، بویژه سوریه و یمن گفتگو و تبادل نظر کردند.
 
ظریف در این دیدار ضمن اشاره به موضع اصولی فرانسه و اروپا در خصوص برجام، از برخی رفتار ها و اظهارات مقامات اروپایی در اجرای برجام و نیز تاثیر پذیری از فشار آمریکایی ها انتقاد کرد.
 
وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: برجام به عنوان یک توافق چند جانبه که اروپا هم در به ثمر رسیدن آن سهیم بود و به گواهی ۱۰ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران کاملا به آن پایبند بود، در حال حاضر دستخوش بازی های غیر منطقی و سیاسی کاری های آمریکایی ها شده است که اروپا می تواند نقش سازنده تری در حفظ این دستاورد بین المللی ایفا کند و قبل از هر چیز ضمن اجرای کامل تعهدات خود، آمریکا را برای اجرای تعهدات خود در برجام تحت فشار قرار دهد و اجازه ندهد آمریکا علیرغم بدعهدی ها و نقض های خود، خواست های غیر منطقی و غیر حقوقی نیز مطرح کند.
 
وی افزود: حفظ این دستاورد دیپلماتیک بین المللی باید برای همه ما به یک اندازه مهم باشد و حمایت در گفتار کافی نیست. اگر قرار است جامعه بین المللی تلاش کند یک طرف را راضی به ماندن در توافق هسته ای کنند این ایران است که باید راضی شود و نه آمریکا. آمریکا نه تنها در اجرای تعهدات خود بدعهدی نهادینه داشته است، بلکه حتی مانع اجرای تعهدات اروپا هم شده است.
 
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،  ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه کشورش در احترام به برجام و حفظ و اجرای آن مصمم است و فرانسه اعتقاد راسخی برای اجرای برجام دارد و اقدام عملی متعدد و گسترده ای برای اجرای آن داشته است که از آن جمله سرمایه گذاری در صنایع خودرو و انرژی ایران و ایجاد اعتبار ویژه برای همکاری تجاری و سرمایه گذاری در پروژه های مشترک در ایران است.
 
اروپا بویژه فرانسه متعهد و علاقمند به اجرای برجام با وجود فشار های آمریکاست. ما در خصوص همکاری های بانکی اقدامات خوبی را شروع کردیم و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در ایران پس از برجام رشد چشمگیری داشته است که ضمانت های صادراتی و گشایش خطوط اعتباری از جمله نشانه های این همکاری است.
 
وزرای امور خارجه ایران و فرانسه همچنین در این دیدار در خصوص مهمترین مسائل و تحولات منطقه ای بویژه سوریه و یمن گفتگو کردند.
 
انتهای پیام/

وزیر امورخارجه ایران از «فشارپذیری اروپا از آمریکا در اجرای برجام» انتقاد کرد
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها