بازدید: 58

سوال کنندگان از رئیس جمهور از پاسخ نمایندگان دولت قانع نشدند/مهلت یک هفته‌ای کمیسیون اقتصادی برای ارائه گزارش به هیأت رئیسه

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1180425
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در جلسه امروز با رد و بدل مباحث میان نمایندگان دولت و مجلس در مجموع ما از توضیحات مطرح شده از سوی رئیس‌جمهور دولت قانع نشدیم و سوال کنندگان بر ادامه مسیر سؤال‌های خود استمرار دارند.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در تشریح نشست مشترک عصر امروز درخواست کنندگان از سؤال رئیس جمهور و نمایندگان دولت اظهار داشت: تعداد 102 نفر از نمایندگان مجلس 5 سؤال از رئیس جمهور پرسیدند.

وی افزود: یکی از این سؤالات در مورد عدم موفقیت دولت در برخورد با مقوله مخرب قاچاق، بقای بخش قابل توجه از تحریم های بانکی با وجود اینکه ایران تمام تعهدات برجامی خود را انجام داده است و همچنین وجود رکود مستمر و طولانی چند ساله در دولت آقای روحانی بود آنهم علیرغم اعلام های مکرری که ایشان مبنی بر عبور از رکود و رونق اقتصادی داشت.

ذوالنوری همچنین موجود عدم موفقیت دولت در حل مشکل اشتغال و برخورد با بیکاری و همچنین افزایش شدید قیمت ارزهای خارجی و کاهش بسیار زیاد ارزش پول ملی در یک مقطع کوتاه را از جمله محورهای دیگر سؤال از رئیس جمهور عنوان کرد.

وی ادامه داد: در مجموع 5 سؤال از رئیس جمهور مطرح شد که در مسیر قانونی قرار گرفت و مسیر خود را طی کرد. طبق آئین نامه داخلی مجلس زمانی که این سؤال به کمیسیون مربوطه- که کمیسیون اقتصادی کمیسیون اصلی این موضوع است-  یک هفته کمیسیون فرصت دارد جلسه مشترک نمایندگان سؤال کننده با نمایندگان دولت و آقای رئیس جمهور را برگزار کند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: آقای رئیس جمهور نمایندگانی را رسما معرفی کرد و امروز آن جلسه مشترک دولت و نمایندگان مجلس بود.

«کسانی که در جلسه امروز حضور یافته بودند آقای رحمانی فضلی وزیر کشور بود که به عنوان پرداختن به مسئله قاچاق به این جلسه آمده بود چرا که ایشان فعلا سرپرست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

همچنین سیف رئیس کل بانک مرکزی، نهاوندیان معاون رئیس جمهور، امیری معاون حقوقی پارلمانی رئیس جمهور و همچنین رئیس مرکز آمار ایران در جلسه حضور یافتند.

همچنین معاونان آنها و هیأت همراه در آن جلسه حضور داشتند.آقای کرباسیان وزیر اقتصاد هم در جلسه دعوت شده بود که به علت اینکه در سفر روسیه بود نتوانست در این جلسه حضور پیدا کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح جزئیات جلسه مذکور عنوان کرد که از نمایندگان سؤال کننده هم تعداد قابل توجهی حضور داشتند چرا که لازم نیست همه آنها در جلسه حضور پیدا کنند. ما طبق آئین نامه حتی نمایندگان سؤال کننده یک نماینده را به نمایندگی از خود به جلسه بفرستد هم کفایت می کند اما حدود 18 نفر از نمایندگان سؤال کننده ریئس جمهور امروز در جلسه حضور داشتند.

وی ادامه داد: 8 نفر از نمایندگانی هم که سؤال از رئیس جمهور را امضا نکرده بودند هم در جلسه امروز حضور یافته بودند. لذا جلسه امروز بیش از 4 ساعت به طول انجامید و در مجموع با رفت و برگشت مطالب و رد و بدل مباحث میان نمایندگان دولت و نمایندگان مجلس در مجموع ما از توضیحات مطرح شده از سوی رئیس جمهور دولت قانع نشدیم و بر ادامه مسیر سؤال های خود استمرار دارند.

ذوالنور خاطرنشان کرد: اینکه روند کار از این به بعد چگونه است، را هم باید بگویم کمیسیون اقتصادی که متکفل برگزاری و پیگیری این موضوع است یک هفته کاری فرصت دارد یعنی از امروز مهلت دارد که در این مدت کاری اگر امضاها افزایش یا کاهش پیدا کند قوانین لازم در این رابطه را اجرا کند. که در این صورت اگر امضاها افزایش پیدا کند مطلب خاصی وجود ندارد و اگر تعداد امضاهای موجود کاهش پیدا کند در هر صورت آنها گزارش ریز جلسه و محتوای جلسه را باید به هیأت رئیسه تقدیم کند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: در طول این یک هفته اگر امضای نمایندگان کمتر از 73 نفر شود یعنی دولت بتواند نمایندگان را وادار به پس گرفتن امضاهایشان کند، سوال  منتفی می شود اما اگر 73 نفر به بالا بر امضای خود درباره سؤال از رئیس جمهور باقی بماند، سؤال مسیر خود را طی می کند و پس از انقضای یک هفته سؤال را هیأت رئیسه برای رئیس جمهور ارسال می کند. (البته سؤال قبلا ارسال شده اما پس از این مهلت یک هفته که از امروز آغاز می شود رسما سؤال ارسال شده و از ارسال یک هفته آینده می کند) و از ارسال یک هفته آینده آقای رئیس جمهور یک ماه فرصت دارد و موظف است در طول این یک ماه در جلسه مجلس حاضر شود و به سؤال نمایندگان پاسخ دهد.

وی همچنین یادآور شد: زمانی هم که رئیس جمهور در مجلس حضور می یابد نمایندگان سؤال کننده هر کدام به مدت 30 دقیقه فرصت دارند به توضیحاتی درباره سؤال خود بپردازند که ضمن آن رئیس جمهور یک ساعت فرصت دفاع دارد.

ذوالنوری همچنین خاطرنشان کرد: چند روز پیش استانداران، وزرا و معاونان پارلمانی رئیس جمهور فشار گسترده ای بر نمایندگان اعمال کردند تا از این سؤال از رئیس جمهور انصراف دهند و امضای خود را پس بگیرند. اما خوشبختانه هیچ کدام از نمایندگان تاکنون امضای خود را پس نگرفتند.

وی ادامه داد: هیچ یک از نمایندگان امضا کننده تاکنون درباره این 5 سؤال امضای خود را پس نگرفته و در این رابطه عقب نشینی نکردند و کاملا ایستاده اند و قطعا بر این تعداد هم اضافه خواهد شد.

«یک سؤال از رئیس جمهور از خرداد ماه سال جاری مطرح بود آن هم در مورد مؤسسات مالی که فشار دولت بر نمایندگان به شکلی بود که سه بار از حد نصاب آن را انداختند ولی هرچه نمایندگان بعد از آن امضا اضافه می کردند و مسیر قانونی آن طی می شد در همان یک هفته فرجه کمیسیون ذیربط بر نمایندگان باز فشار وارد شد و دولتی ها مجدد امضاها را از حد نصاب (از 131 امضا به 58 امضا)تقلیل یافت) را کاهش دهند. یعنی 15 امضا زیر حد نصاب کم داشت لذا روز گذشته در هیأت رئیسه مجلس جلسه ای برای تصمیم گیری این موضوع برگزار شد و این موضوع را به کلی از دستور کار مجلس خارج کردند اما این تنها درباره سؤالی بود که راجع به مؤسسات مالی و اعتباری بود و منتفی شد.

ذوالنوری اظهار داشت: در کنار این خروج سؤال و آن سؤال 5 تایی بنده کاری از قبل انجام داده بودم چرا که پیش بینی می کردم با لابی قوی دولت مجدد رئیس جمهور نمایندگان را منصرف کنند و بنده همین سؤالی که از دستور خارج شد را با عبارت ادبیات و قالب دیگری با همان موضوع مؤسسات مالی چند هفته پیش طراحی کردم و امضای اول انجام شده است و امضای نمایندگان دیگر را هم گرفته ام که تا دیروز 76 امضا بود و چند نفر دیگر طی این دو روز به آن اضافه شد و این تعداد به 81 نماینده رسیده است. یعنی با خارج شدن این سؤال از مجلس ما سعی می کنیم ظرف چند روز آینده این سؤال جدید را درباره مؤسسات مالی و اعتباری جایگزین و اعلام وصول کنیم.

انتهای پیام/


سوال کنندگان از رئیس جمهور از پاسخ نمایندگان دولت قانع نشدند/مهلت یک هفته‌ای کمیسیون اقتصادی برای ارائه گزارش به هیأت رئیسه
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها