بازدید: 75

درخواست روحانی از سیف/ تداوم تورم تک رقمی در سالهای آینده

رییس جمهوری نخستین اقدام مهم بانک مرکزی را نظارت دقیق و شفافیت دانست و گفت: با نظارت و شفافیت به هدف بزرگ تورم تک رقمی دست یافتیم.
 درخواست روحانی از سیف/ تداوم تورم تک رقمی در سالهای آینده
 
به گزارش پارسینه، حجت الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در پنجاه و هفتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از بانک مرکزی خواست مساله نظارت را به تمام بانک ها و موسسات مالی و اعتباری افزایش دهد.

وی با بیان این که بانک ها و موسسات باید با شفافیت کار کنند، تصریح کرد: نفع بلند مدت در منافع ملی و ملت است، در حالی که همه شفاف عمل کنند.

رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: مشکل بانک های کشور این است که در هشت سال گذشته در عملکرد خود عقب افتاده اند، آنها باید خود را مدرن و با مقررات امروز بانک های دنیا سازگار کنند.

روحانی ضمن تشکر از بانک ها در ارائه تسهیلات برای ایجاد اشتغال گفت: ناسپاسی و نا مهربانی نسبت به مدیران بانک ها در یکی - دو سال گذشته شاهد بودیم که نادرست است.

وی افزود: نباید خدمات آنها فراموش شود البته نمی گویم عیبی وجود ندارد ولی بانک ها کار بزرگی انجام دادند واگر کار بزرگ آنها نبود رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال چگونه حاصل می شد.

رییس جمهوری ادامه داد: برای این که این مسیر ادامه یابد اعتماد دنیا باید نسبت به بانک های ایران و همچنین مردم به بانک ها بیشتر شود و مساله سرمایه بانک ها از دیگر موارد ضروری است.

روحانی کفایت سرمایه و انضباط در بانک ها و شفافیت تراز مالی را برای بانکهای داخلی ضروری دانست.

وی خاطرنشان کرد: دولت سه لایحه درزمینه مبارزه با پولشویی ، مسایل مالی تروریسم و اصلاحات در یکی از قوانین قبلی را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است که تصویب این لوایح به دیدگاه های جهانی نسبت به بانک های داخلی کمک می کند.

وی افزود: اگر این لوایح به تصویب برسد یک قدم از لیست سیاه گروه مقررات و اقدامات بانکی فاصله گرفته ایم البته شرایط ما در موضوع ریسک بهتر شده و دو درجه پیشرفت کرده ایم و از رتبه هفتم به پنجم رسیده ایم.

رییس جمهوری گفت: هر معیاری را در نظر بگیریم وضع بانک ها از امروز نسبت به دیروز بهتر شده است و باید اعتماد مردم به بانک ها بیشتر شود و روابط آنها با بانک های دنیا افزایش یابد، در دنیای امروز بدون ارتباط با جهان کار مالی و بانکی گران است.

روحانی افزود: اگر می خواهیم منابع مالی ارزان قیمت داشته باشیم واز اقدامات مالی دنیا استفاده کنیم که منبع بزرگی داشته باشیم باید اعتماد بانک های دنیا و مردم با بانک ها داخلی بیشتر شود.

وی با گرامیداشت ایام ولادت با سعادت دخت نبی مکرم اسلام (ص) به حضور مسئولین بانک مرکزی، مدیران بانک ها در این جلسه اشاره کرد و گفت: این حضور به معنای آن است که این جمع می تواند برای آینده کشور و رفاه ملت همواره تصمیم ساز و تصمیم گیر باشند.

روحانی افزود: در چهارساله گذشته یعنی تا پایان دولت یازدهم در مجموع سیاست های اقتصادی دولت و اقدامات بانک مرکزی بر مبنای شاخص های اقتصادی موفق بود.

وی با بیان این که اولین اقدام مهم بانک مرکزی نظارت دقیق و شفافیت است، افزود: ما به یک هدف بزرگ در چهار سال گذشته دست یافتیم، در آغاز کار دولت وقتی از تورم تک رقمی صحبت می کردیم برخی نه تنها باور نمی کردند بلکه لبخند تمسخر هم می زدند چون در شرایطی بودیم که تورم ۱۲ ماهه ۴۰درصد بود، نقطه به نقطه ۴۵ درصد بود، تورم مواد خوراکی ۵۱ درصد بود.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: در آن شرایط ما می گفتیم گام به گام به سمت تک رقمی حرکت می کنیم. این یکی از آرزوها و برنامه های دولت بود و البته کار ساده و آسانی نبود، ضمن این که عده ای با این تصمیم خیلی موافق نبودند و می گفتند خروج از رکود برای ما هدف اول است و کنترل تورم باید هدف دوم باشد.

روحانی تاکید کرد: به هر حال تورم تک رقمی تحقق یافت و این آرزوی بلند مدت، ۲۶ سال طول کشید تا ما به تورم تک رقمی برسیم.

وی یادآور شد: می توان گفت تورم سال ۹۶ تک رقمی است، یعنی دو سال پشت سر هم تورم تک رقمی بود و البته خواست ما از بانک مرکزی این است که این راه را برای سال آینده و سال های بعدد ادامه دهد.

رییس جمهوری همچنین گفت: ممکن است کمی سخت و سنگین باشد ولی این برای ما یک ضرورت است. کشورهای دارای تورم یک رقمی به تعداد انگشتان یک دست نیستند.

درخواست روحانی از سیف/ تداوم تورم تک رقمی در سالهای آینده
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها