بازدید: 32

رشد و تکامل جنین، آنچه لازم است بدانید

منبع : نی نی بان کد خبر: 1174903
کارکرد کبد جنین با کبد فرد بزرگسال تفاوت دارد.
کودک شما به رشد خود ادامه می ‏دهد و بدن وی هر روز بزرگ‏تر می ‏شود. ، پلک و حتی  ابروی  کودک شما شکل گرفته و ناخن‏ ها هم قابل رؤیت است

 کارکرد کبد
اعضا و دستگاه‏های بدن فرزند شما برای کار کردن‏های اختصاصی خود، تمایز پیدا می ‏کنند. کبد را در نظر بگیرید. کارکرد کبد جنین با کبد فرد بزرگسال تفاوت دارد. آنزیم‏های (مواد شیمیایی ) که در کبد فرد بزرگسال ساخته می ‏شو ند،در فعالیت‏های مختلف بدن اهمیت دارند.در جنین نیز این آنزیم‏ها وجود دارند ولی غلظت آنها کمتر از فرد بزرگسال است.

یکی از کارکردهای مهم کبد،شکستن و سوخت و ساز بیلی ‏روبین است. بیلی ‏روبین از تجزیه گلبول‏های خون به ‏وجود می ‏آید. چرخه زندگی یک گلبول قرمز جنینی کمتر از گلبول قرمز فرد بزرگسال است.به همین دلیل،جنین بیشتر ازافراد بزرگسال بیلی ‏روبین تولید می ‏کند.

توانایی کبد جنین برای شکستن بیلی ‏روبین و حذف آن از جریان خون زیاد نیست. بنابراین،بیلی ‏روبین خون جنین از راه جفت وارد جریان خون شما می ‏شود و کبد شما به شکسته شدن بیلی ‏روبین جنینی کمک می ‏کند. اگر نوزادی پیش از موعد متولد شود، به‏ دلیل تکامل نیافته بودن کبد،قادر به شکستن بیلی ‏روبین وحذف آن از جریان خون نخواهد بود.در نوزادان ترم هم این مشکل ممکن است دیده شود.

اگر نوزادی دارای بیلی ‏روبین بالایی در خون خود باشد،ممکن است دچار یرقان شود. دلیل ایجاد یرقان در نوزاد آن است که عمل تجزیه بیلی ‏روبین که قبلاً به‏ وسیله بدن مادر انجام می ‏گرفت اکنون به خود نوزاد واگذار می ‏شود و کبد نوزاد هنوز آنقدر تکامل نیافته است که از عهده آن برآید.احتمال بروز یرقان در نوزادان پیش از موعد که کبد آنها هنوز کاملاً تکامل پیدا نکرده است، بیشتراست.

رنگ پوست و چشم‏های نوزاد مبتلا به یرقان،زرد می ‏شود. یرقان معمولاً با «نور درمانی » برطرف می ‏کنند.در نور درمانی از نوری استفاده می ‏شود که از پوست می ‏گذرد و بیلی ‏روبین را تخریب می ‏کند.رشد و تکامل جنین، آنچه لازم است بدانید
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها