بازدید: 29

شهری آفتابی که بار دیگر با بی‌مهری روبه‌رو شد

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1174402
بار دیگر برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت سال آینده محل مناقشه قرار گرفته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد دارد تا آن را در مرکز شهر و مصلی تهران برگزار کند. شهرداری تهران در سال‌های گذشته با هزینه در حدود ۱۰۰۰ میلیاردی مجموعه شهر آفتاب را ایجاد ساخت و در چند سال گذشته، نمایشگاه کتاب در این مکان برگزار شده بود.
ایران؛ از رهبران صنعت بدون دود در خاورمیانه
شهری آفتابی که بار دیگر با بی‌مهری روبه‌رو شد

بار دیگر برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت سال آینده محل مناقشه قرار گرفته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد دارد تا آن را در مرکز شهر و مصلی تهران برگزار کند. شهرداری تهران در سال‌های گذشته با هزینه در حدود ۱۰۰۰ میلیاردی مجموعه شهر آفتاب را ایجاد ساخت و در چند سال گذشته، نمایشگاه کتاب در این مکان برگزار شده بود.

سرویس اجتماعی فردا: بار دیگر برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت سال آینده محل مناقشه قرار گرفته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد دارد تا آن را در مرکز شهر و مصلی تهران برگزار کند. شهرداری تهران بر اساس تکلیف قانونی در سال های گذشته با هزینه در حدود ۱۰۰۰ میلیاردی مجموعه شهر آفتاب را ساخت و در چند سال گذشته، نمایشگاه کتاب در این مکان برگزار شده بود. یکی از دلایل عمده برگزاری نمایشگاه پربازدید در محل شهر آفتاب، جلوگیری از ترافیک در مرکز شهر و آلودگی هوا بود.

شهرداری تهران در سال های گذشته با احداث خط مترو و اختصاص صد ها اتوبوس، رفت و آمد بازیدکنندگان را به شهر آفتاب تا حد زیادی تسهیل ساخت. به هر حال مشخص نیست چرا بار دیگر قرار است مسئولان شهری و دولتی نمایشگاهی را در مرکز شهر برگزار کنند که میلیون ها بازدیده کننده دارد.

در همان ابتدای احداث مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، سیاست ها و اهداف بلندمدتی در نظر مدیران شهری سابق بود. امروزه نقش مؤثر نمایشگاه ها بر توسعه صادرات غیرنفتی انکارناپذیر است. نمایشگاه ها ابزاری کارآمد در جهت پیشبرد امور سیاسی، اقتصادی، اوضاع اجتماعی، فرهنگی و هنری ملت ها محسوب می شوند. با این توصیف، کلیه کشور های جهان وظیفه ای مهم برای نمایشگاه ها قائل هستند و توجه زیادی را به نمایشگاه های سراسر دنیا و سرمایه گذاری و تلاش برای حضور و بهره گیری هر چه بیشتر از آن می کنند. به این علت که ایجاد و برپایی نمایشگاه ها نه تنها موجب ارتقای علمی و دانش فنی می شود، بلکه فضای مناسبی برای انتقال و تبادل اطلاعات و ابتکارات می باشند. چرا که در یک محدوده خاص زمانی و مکانی موجب افزایش مستمر کارآیی و اثربخشی امور بازرگانی شده و همکاری های ملی و بین المللی را ارتقا می بخشند. همچنین باعث نیرومند ساختن بنیه اقتصادی کشور ها می شوند.

صنعت نمایشگاهی، صنعتی بدون دود است که برای بسیاری از کشور های جهان، به منزله صنعتی بزرگ و بین المللی و البته نقطه رشد اقتصادی است. در همین راستا، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که توسعه صنعت نمایشگاهی در دنیا بدون هماهنگی و حمایت بخش های مختلف امکان پذیر نیست. بخش هایی مثل صنعت، بازرگانی، گردشگری، مدرن شدن شبکه حمل و نقل بین المللی، تجهیز گمرک خانه ها به پیشرفته ترین ابزار ها و آزادسازی تجاری. به علاوه، پیشرفت های بانکداری، بیمه و تبلیغات اینترنتی در گسترش فعالیت های نمایشگاهی تأثیر بسزایی داشته است.

هر ساله حدود ۱۵۰۰۰ نمایشگاه در سراسر جهان برگزار می شود که بسیاری از این نمایشگاه ها از خود انتظار دارند، در ۱۰ سال آینده شاهد رشد بسیاری قوی یا متوسطی باشند. اما یک سؤالی که به ذهن می رسد، این است که وضعیت صنعت نمایشگاهی در ایران چگونه است؟ برای دانستن پاسخ این پرسش، ادامه گزارش را دنبال کنید.

نمایشگاه در ایران از چه پیشینه ای برخوردار است؟

در کشور عزیزمان ایران، اولین نمایشگاه بزرگ صنعتی در سال ۱۳۳۷ هـ. ش. برگزار شد. در این نمایشگاه، دولت ایتالیا کلیه تولیدات صنعتی خود را در ایران در معرض نمایش و فروش گذاشت. به دنبال این نمایشگاه و البته موفق بودن آن، دولت وقت ایران تصمیم گرفت در پی جلسات متعدد با صنعتگران و بازرگانان، نمایشگاهی در خور نام ایران تأسیس کند و به دنبال این تصمیم، بخشی از زمین های اوین در شمال تهران به این امر اختصاص یافت و در سال ۱۳۴۸ تأسیس گردید. این نمایشگاه در جهان بازتاب زیادی داشت و تهران را به عنوان یک بازار نیمه فعال جهانی به دنیا معرفی کرد.
در حال حاضر ایران بیش از ۳۰ مجموعه نمایشگاهی در اختیار دارد. تعداد رویداد های نمایشگاهی کشور از سال ۱۳۸۹ تاکنون رشد چشمگیری داشته است و به بیش از ۵/۲ برابر افزایش یافته است. با این توصیف، آیا ایران عضو انجمن صنعت نمایشگاهی جهان است؟

انجمن صنعت نمایشگاهی چیست؟

در ابتدا لازم است که به معرفی انجمن صنعت نمایشگاهی بپردازیم. انجمن صنعت نمایشگاهی جهان UFI، فراگیرترین اتحادیه نمایشگاهی است که بیش از ۵۲۰ عضو در ۸۳ کشور از سراسر جهان دارد. یوفی جایگاه برجسته ای در صنعت نمایشگاهی دارد. چرا که ویژگی های منحصر بفرد نمایشگاه ها را تبلیغ کرده و ارتباط متخصصان این صنعت با یکدیگر را میسر می کند.

هر گاه نمایشگاهی در هر کشوری، استاندارد یوفی را دریافت کند، خارجی ها اطمینان پیدا می کنند که این نمایشگاه از استاندارد ها و امکانات مشخصی برخوردار است و بر همین اساس، راحت تر تصمیم می گیرند که در آن شرکت کنند یا خیر.

با این توصیف، جایگاه ایران در نظام صنعت نمایشگاهی خاورمیانه کجاست؟ بنا به گزارش اتحادیه نمایشگاه های بین المللی، ایران از رهبران بازار نمایشگاهی خاورمیانه است. همین گزارش اعلام می کند که تا پایان سال ۲۰۰۷، ایران بیشترین تعداد نمایشگاه ها را برگزار کرده و از بزرگ ترین فضای مسقف بهره منده است.

جایگاه آتی ایران در نظام صنعت نمایشگاهی خاورمیانه

با توجه قانون عضویت دولت ایران در سازمان ها و مجامع بین المللی، عضویت نمایشگاه بین المللی تهران در UFI مورد توجه است که البته در این خصوص لازم است انتظارات این اتحادیه برآورده شود. انتظاراتی نظیر ارائه تأسیسات و خدمات مناسب، رعایت ویژگی بین المللی فعالیت و انطباق با شرایط نمایشگاه های بین المللی.

در این راستا، با بهره برداری کامل از نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران، این امیدواری دو چندان می شود و ۱۲۰ هزار متر مربع به وسعت نمایشگاه های سراسر کشور اضافه می شود و ایران با گذر از امارات، جایگاه نخست را در فضای نمایشگاهی خاورمیانه کسب خواهد کرد. نتیجه این امر، از یک طرف، افزایش رقابت ایران با نمایشگاه های خارجی خواهد بود و از طرف دیگر، موجب حضور هر چه بیشتر کشور های دیگر در نمایشگاه های ایران خواهد شد.

بی شک اجرای موفق نمایشگاه شهرآفتاب، مرهون همت بالاو تلاش صادقانه دست اندرکاران آن در شهرداری تهران بوده است. نمایشگاهی که دستاورد ها و نتایج گوناگونی را با خود به همراه داشته است. تجربیاتی که ایران را به جایگاه اول در صنعت نمایشگاهی خاورمیانه تبدیل می کند و گامی دیگر در پیشرفت کشور در منطقه و جهان خواهد بود. از این رو سزاوار است تا مسئولان دولتی و شهری جدید به جای سنگ اندازی در تجهیز و راه اندازی کامل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، این مجموعه را در فاز های بعدی تکمیل کرده و نمایشگاه هایی پربازدید را از مرکز تهران به سوی شهر آفتاب هدایت سازند. بدون شک برگزاری نمایشگاه های متعدد در شهر آفتاب ثابت ساخته که این مجموعه از موفقیت برخوردار بوده است.

شهری آفتابی که بار دیگر با بی‌مهری روبه‌رو شد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها