بازدید: 27

سفرهای خارجی نجفی دستاوردی را برای شهر نداشته است

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1162477
عضو سابق شورای شهر تهران گفت:سفرهای خارجی "نجفی"دستاوردی را برای شهر نداشته است و سفرهایی که هزینه‌های بسیاری را به شهروندان و کشور تحمیل می‌کند و آورده‌ای برای شهر وشهروندان ندارد را نمی‌توان توجه و اهتمام به دیپلماسی شهری عنوان کرد.

صراط: ابوالفضل قناعتی عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مهمترین موضوع در دیپلماسی شهری آورده های آن است گفت: آورده و نتیجه مهمترین موضوع در دیپلماسی شهری است موضوعی که شهرداری سابق در آن موفق بود. دیپلماسی شهری به معنای سفر به کشورهای مختلف خارجی نیست، سفرهایی که هزینه های بسیاری را به شهروندان و کشور تحمیل می کند و آورده ای برای شهر وشهروندان ندارد را نمی توان توجه و اهتمام به دیپلماسی شهری عنوان کرد.

به گزارش تسنیم، قناعتی بیان کرد: دیپلماسی موضوعی است که در دولتهای یازدهم و دوازدهم مورد توجه دولت قرار داشت و دارد از این رو بهتر است قبل از ارزیابی دیپلماسی شهری شهرداری نجفی که تنها در حد دو سفر خارجی بوده و دستاوردی به دنبال نداشته نگاهی به دیپلماسی جناح همسو با شهردار بیاندازیم که دستاورد دیپلماسی مورد نظرشان چه بوده است؟این سوال مطرح می شود آیا دیپلماسی موردنظر دولت آقای روحانی موفق بوده است؟ آیا آقایانی که ادعای برقراری دیپلماسی داشتند آورده ای از این دیپلماسی برای کشور به ارمغان آورده اند؟ یا دیپلماسی دولت محدود به چندین سفر خارجی و تحمیل هزینه به کشور بوده است؟

وی در خصوص دستاوردهای دیپلماسی شهری قابل توجه قالیباف در دوران مدیریت ایشان اظهار داشت: آنچه قالیباف به عنوان دیپلماسی شهری دنبال کرد خواهر خواندگی بسیاری از شهرهای کشورهای اسلامی و آسیایی با کلانشهر تهران بود. آقای قالیباف در سفرهای مختلف و متعدد خود به کشورهای اسلامی و آسیایی توانست ارتباطات شهرداران کشورهای نامبرده را فعال کرده و با اهتمام به تعاملات بیشتر دستاوردهای شهرهای مختلف را در تهران اجرایی کند.اجتماع شهرداران کشورهای اسلامی- آسیایی در تهران و اینکه قالیباف در مقطع زمانی رئیس این شهرداران بود از جمله موضوعاتی است که انکار نشدنی است. بنده همراه آقای شهردار برای تحویل سیاست های شهرداریهای آسیا به شهردار هایکو در کشور چین بودم؛ شهری که میزبان تعداد زیادی از شهرداران کشورهای آسیایی بود تا تعاملات سیاسی، اجتماعی واقتصادی مورد نظر شهرداران مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

عضو سابق شورای شهر تهران در خصوص ناکارآمدی دیپلماسی دولت در تامین مالی شهرداری در دوران قالیباف عنوان کرد: جالب است کسانی از دیپلماسی حرف می زنند که با گذشت بیش از شش سال عنوان کردن دیپلماسی هنوز قادر به رفع کوچکترین و کمترین تحریم ها نشده اند. تحریم ها در برنامه های شهرداری نیز تاثیر گذار بود بنحوی که در زمان قالیباف به دلیل محدودیت های بانکی قادر به دریافت دو میلیارد دلار فاینانس از کشور چین نشدیم در حالی که طرف چینی مساعدت های لازم را انجام داده بود. بی شک اگر دیپلماسی مورد نظر آقای روحانی عمل می کرد با دریافت دو میلیارد دلار وام در قالب فاینانس شهردار تهران می توانست در حوزه حمل ونقل ؛ مترو انقلابی در حمل ونقل پایتخت ایجاد کند.

وی با بیان اینکه قالیباف خالق دیپلماسی شهری در ایران بود، افزود: شهردار سابق تهران در قالب کنفرانس های عمومی تعاملات قابل توجهی در ارتباط با شهرداران آسیایی داشتند، شورای شهر نیز با تقاضای آورده بیشتر از شهردار بر این موضوع نظارت می کرد که البته بخشی از آن تامین شد و برخی نیز به دلیل تحریم ها و مشکلات ناشی از آن قادر به حل شدن نبود. بی شک شهردار پیشین تهران خالق بهترین روابط در موضوع دیپلماسی شهری بود. هدفمندی دیپلماسی شهری قالیباف مثال زدنی بود. عملکرد قالیباف در شهر تهران برای بسیاری از شهروندان جالب بود ، آنها به پیشرفت تهران در حوزه های مختلف عمرانی , فضای سبز وخدمات عمومی اعتراف می کردند.

قناعتی با اظهار امیدواری مبنی براینکه سفرهای خارجی دستاوردی داشته باشد نه تحمیل هزینه به شهر خاطر نشان کرد: اگر نجفی ادعا می کند دیپلماسی شهری  قالیباف ضعیف است یا آورده ای نداشته امیدوار هستیم دیپلماسی شهری آقای نجفی برای شهر و شهروندان آورده ای به دنبال داشته باشد. باید منتظر ره آورد سفر خارجی نجفی باشیم یا منتظر گزارش ایشان باشیم که تهران را چگونه به دنیا معرفی کرده اند! با دو سفر خارجی نمی توان تایید کرد که روابط خارجی، اقتصای، سیاسی و اجتماعی شهرداری تهران با شهرداریهای سایر کشورها کاری کرده باشید. سابقه دوستان نشان می دهد در شش سال گذشته جز رفت وآمد ره آوردی از برجام نداشته اند بنابراین باید منتظر نتایج دیپلماسی شهری شهرداری باشیم که به احتمال قوی برداشتی از مدل دیپلماسی دولت است!

وی در پایان با طرح چند سوال از دوستان اصلاح طلب دولت و شهرداری عنوان کرد: دیپلماسی موفق با دیپلماسی ناموفق متفاوت است، آیا دوستان دولت دیپلماسی موفقی دشته اند؟اگردیپلماسی موفقی داشته اند لطفا دستاوردهای آن را در حوزه های اقتصادی, سیاسی و اجتماعی برای همه مردم تبیین کنند! آیا توجیهی برای تحمیل هزینه های سفر به اروپا دارند؟ آیا موفق به باز کردن یک حساب بانکی بین المللی شده اند؟ آیا رفت وآمدهای صورت گرفته برای کشورتوجیه اقتصادی داشته است؟ آیا دولت موفق به جذب سرمایه گذاران خارجی شده است؟ امیدواریم دیپلماسی شهری آقای نجفی ختم به توخوبی من خوبم نشود! بلکه خروجی آن تامین آسایش و سرمایه گذاری برای شهر وشهروندان شود؟


سفرهای خارجی نجفی دستاوردی را برای شهر نداشته است
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها