بازدید: 122

سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی بانک‌ها برای شرکت‌های دانش‌بنیان / راه نجات اقتصاد کشور از رشد اقتصاد دانش‌بنیان/ کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بورس

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1156855

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص فعالیت بانک ها در حوزه دانش بنیان گفت: از طریق بانک های کشور موفق شده ایم تا به هزار و 258 شرکت دانش بنیان مبلغ دو میلیارد و 800 میلیارد تومان وام دهیم.

سرمایه گذاری ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی بانک ها برای شرکت های دانش بنیان / راه نجات اقتصاد کشور از رشد اقتصاد دانش بنیان/ کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ورود شرکت های دانش بنیان به بورسبه گزارش خبرنگار حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری خطوط اعتباری و جذب سرمایه گذاری برای شرکت های دانش بنیان که صبح امروز در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد با بیان اینکه برای شرکت های دانش بنیان منابع مالی مستقلی باید وجود داشته باشد، گفت: از آغاز کار دولت یازدهم دکتر ستاری به این موضوع توجه داشتند که از تمام منابع مالی برای کمک به شرکت های دانش بنیان استفاده شود زیرا تنها راه نجات اقتصاد کشور از طریق اقتصاد دانش بنیان است.

وی با اشاره به اینکه برای اقتصاد دانش بنیان باید از تمام حوزه های مالی کشور  کمک بگیرید، اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کمک به شرکت های دانش بنیان و ورود آنها به عرصه های مختلف اقتصادی، نهادهای مالی و بانکی را ایجاد کرد و از طریق 110 خدمتی که برای شرکت های دانش بنیان قرار داد به رشد این شرکت ها کمک شایانی کرد.

دلیری تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان سرشار از ایده های مختلفی هستند و اگر منابع مالی برای این شرکت ها وجود نداشته باشد آن ها نمی توانند ایده های خود را عملیاتی کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رابطه با کمک معاونت به شرکت های دانش بنیان گفت: منابع معاونت 400 میلیارد تومان بود که از طریق صندوق های پژوهشی و فناوری به شرکت های دانش بنیان تزریق شد و از سویی دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی 830 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان اختصاص داد.

وی با بیان اینکه از مدتی پیش به این نتیجه رسیدیم که صندوق ها نمی توانند تمام منابع مالی شرکت های دانش بنیان را برطرف کنند، اظهار کرد: تصمیم گرفتیم تا بانک ها را وارد حوزه  دانش بنیانی کشور کنیم تا از طریق آن ها منابع مورد نیاز شرکت های دانش بنیان تأمین شود در 10 ماه گذشته مبلغ 2 هزار و 800 میلیارد تومان از طریق بانک ها به شرکت های دانش بنیان تزریق شده است.

دلیری ادامه داد: فعالیت بانکی در حوزه دانش بنیان نشان از این دارد که فضای حاکم بر بانک ها تغییر کرده است و آن ها به شرکت های دانش بنیان اعتماد کرده اند و پیشرفت آنان را باورد داشته اند بر اساس آمار موجود فعالیت بانک ها از فروردین ماه تا آبان ماه رشد چشمگیری داشته است به این صورت که در فروردین ماه بانک ها 150 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده اند و این مبلغ در آبان ماه به 400 میلیارد تومان رسیده است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در ماه های اخیر میان بانک های کشور برای انجام فعالیت های دانش بنیان رقابت ایجاد شده است، گفت: از لحاظ تعداد بانک ها و همچنین فعالیت های پروژه ای که از طریق آن ها انجام گرفته است شاهد رقابتی هستیم که این رقابت می تواند به رشد شرکت های دانش بنیان منجر شود؛ همچنین بر اساس آمار 83 درصد تسهیلات شرکت های دانش بنیان از  طریق منابع خصوصی بوده است و 71 درصد پروژه ها هم توسط این بانک های خصوصی انجام گرفته است.

حمایت از منابع پولی و مالی سبب رشد محصولات دانش بنیان می شود

وی با اشاره به اهمیت توجه به نهادهای پولی و مالی کشور اظهار کرد: اگر به این نهادها توجه بیشتری شود و بتوانیم بستر مناسب را ایجاد کنیم موفق خواهیم شد تا منابع مالی را به سمت شرکت های دانش بنیان روانه کنیم زیرا این شرکت های دانش بنیان هستند که می توانند جایگزین محصولات خارجی شوند.

دلیری در رابطه با ضمانت نامه هایی که به شرکت های دانش بنیان تعلق می گیرد، گفت: یکی از نیازهای اصلی شرکت های دانش بنیان ضمانت نامه هایی است که از طریق صندوق های پژوهشی به آنان تعلق می گیرد و در حال حاضر 600 فقره ضمانت نامه به شرکت های دانش بنیان داده شده است و امیدوار هستیم بتوانیم در سال 97 از طریق بانک ها هم این ضمانت نامه را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهیم.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رابطه با منابع مالی شرکت های دانش بنیان تصریح  کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه ملی دو منبعی هستند  که از طریق آنها می توانیم منابع مالی را برای شرکت های دانش بنیان اختصاص دهیم؛ بر اساس طرح تصویب شده در صندوق توسعه ملی شرکت های دانش بنیان  چهار درصدکمتر از منابع دیگر وام خود را بازپرداخت می کنند.

سهم شرکت های دانش بنیان در صندوق توسعه ملی به صورت مستقل بسته خواهد شد

وی تصریح کرد: در منابع ارزی محدودیتی نداریم اما در منابع ریالی با توجه به توافقات انجام گرفته قرار است 20 درصد از منابع ریالی برای شرکت های دانش بنیان اختصاص داده شود و با توجه به جلسه هفته پیش قرار شد تا در سال 97 سهم شرکت های دانش بنیان  در صندوق توسعه ملی به صورت قرارداد مستقل بسته شود.

دلیری در رابطه با مشکل اساسی شرکت های دانش بنیان گفت: برخی شرکت های دانش بنیان  نسبت به طولانی بودن مدت بروکراسی اداری شکایت هایی را داشتند که ما در جواب آن ها می گوییم این شرکت ها به دلیل آنکه سرمایه گذار نیستند و به روند اداری مسلط نیستند به این موضوع شکایاتی را وارد می کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط کشور بسیار بهتر از گذشته است، گفت: در گذشته روند مالی و پولی شرکت های دانش بنیان بسیار بد بوده است اما امروز از طریق وام های بانکی توانسته ایم هزار و 258 فقره وام به شرکت های دانش بنیان بدهیم و این موضوع به دلیل تقاضای خود بانک ها است.

وی در رابطه با حمایت های معاونت علمی از شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: ما کل اکوسیستم فناوری را حمایت می کنیم تا زیرساخت های مناسب ایجاد شود و به کمک بسترسازی مناسب بتوانیم اقتصاد کشور را متحول کنیم.

دلیری در رابطه با ورود شرکت های دانش بنیان به بورس گفت: با سازمان فرابورس کشور تفاهم نامه ای را امضا کرده ایم که بر اساس آن شرکت های دانش بنیان وارد تابلوی بورس خواهند شد و می توانند در تابلوی اختصاصی خود فعالیتشان را ادامه بدهند در حال حاضر 260 شرکت که هر کدام بالای 10 میلیارد تومان فروش داشته اند توانسته اند وارد تابلوی اختصاصی شرکت های دانش بنیان شوند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: در حال حاضر 15 صندوق در بورس دانش بنیان فعالیت می کنند و 10 صندوق دیگر هم در نوبت اخذ مجوز برای انجام فعالیت های خود هستند.

در سال 97 شرکت های دانش بنیان ارزش گذاری خواهند شد

وی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت های مشاوره ای مالی ایجاد شده است که توان آنها بسیار زیاد است و همچنین قرار است در ابتدای سال 97 شرکت های دانش بنیان ارزش گذاری شوند منظور از ارزش گذاری شرکت های دانش بنیان آن است که بتوانند مستندات ملموس خود را ارائه دهند تا مستندات آن ها ارزش گذاری شود.

دلیری با بیان اینکه معاونت از طریق وقف برای شرکت های دانش بنیان تأمین مالی می کند اذعان کرد: از تمام حوزه هایی که بتوان از طریق آن پولی را به دست آورد ما برای کمک به شرکت های دانش بنیان وارد می شویم و در همین راستا سند وقف علم و فناوری به کمک تفاهم نامه ای با سازمان امور وقف تصویب شده است که این سند بستری را ایجاد می کنند تا نخبگان و مخترعان کشور بتوانند به فعالیت بپردازند.

بیمه محصولات دانش بنیان ایجاد می شود

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص بیمه شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: دو نوع بیمه برای شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است یکی بیمه محصولات  دانش بنیان و دیگری بیمه اعتباری است اما هنوز مدل خاصی برای پوشش آن ها نداشته ایم و با تبادل نظرهایی که انجام  گرفته قرار است مدل نهایی آن ایجاد شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرکت های دانش بنیان در خصوص ورود به فرابورس مشکلاتی داشته اند، یادآور شد: شرکت های دانش بنیان اگر در خصوص ورود به فرابورس مشکلی داشته باشند ما نیمی از هزینه ابتدایی ورود آن ها را تأمین می کنیم؛  بسیاری از شرکت های دانش بنیان از طریق ورود به بورس توانسته اند رشد چند برابری داشته باشند برای مثال شرکتی که 100 میلیارد تومان درآمد داشته پس از ورود به بورس موفق شده است تا سرمایه خود را به هزار میلیارد تومان برساند، آمادگی این را داریم تا ویژه به شرکت های دانش بنیان نگاه کنیم تا موضوعات مالی آن ها برطرف شود.

انتهای پیام /


سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی بانک‌ها برای شرکت‌های دانش‌بنیان / راه نجات اقتصاد کشور از رشد اقتصاد دانش‌بنیان/ کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بورس
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها