بازدید: 51

یک روز کاری فضایی بر روی زمین +تصاویر

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1154823
خدمه اصلی و پشتیبان ناو کیهانی سایوز ام. اس-۸ "یک روز پرواز معمولی فضایی" را روی زمین تمرین کردند.

خدمه اصلی و پشتیبان ناو کیهانی سایوز ام. اس-۸ "یک روز پرواز معمولی فضایی" را روی زمین تمرین کردند.

خبرگزاری ایسنا: خدمه اصلی و پشتیبان ناو کیهانی سایوز ام. اس-۸ "یک روز پرواز معمولی فضایی" را روی زمین تمرین کردند.
 
این تمرین در شبیه ساز ایستگاه فضایی بین المللی در مرکز آموزشی گاگارین واقع در "شهرک ستاره ها" واقع در شمال شرقی مسکو صورت گرفت.

در طول آموزش فضانوردان، اعضای هر گروه پروازی ملزم هستند تقریبا تمامی حالات پیش بینی شده و نشده ای که در فضا رخ خواهد داد را بار ها و بار ها تمرین کنند. این تمرین ها جدای اینکه لحظه به لحظه فیلمبرداری و ثبت و ضبط می شود از طریق دوربین های نصب شده در محل آموزش، به اتاق فرمانی منتقل می گردد که کارشناسان مختلف در آنجا نشسته و کار های تک تک فضانوردان را زیر نظر دارند تا اگر خطایی صورت بگیرد به آن ها در جهت اصلاح، تذکر دهند.

تمرین "روز های معمولی پرواز" تنها یکی از این آموزش های مهم است که اجازه می دهد کارشناسان ارزیابی کنند اعضای یک سفر طولانی به ایستگاه فضایی بین المللی می توانند با هم کار کنند یا خیر.

روز کاری معمولی یا استاندارد در ایستگاه فضایی بین المللی شامل بررسی دستگاه های بخش مرکزی ایستگاه که به عنوان "قسمت روسی" شناخته می شود، تعمیر احتمالی سامانه های پایگاه، نگهداری داده موجودی، آزمایش های علمی و پزشکی، ورزش، ارتباط با مرکز هدایت پرواز، بررسی و تنظیم مجدد اطلاعات با زمین و ... است. البته در روند آموزش خدمه، برخی از شرایط اضطراری مانند قطع ارتباط یا بروز مشکل در سامانه های پشتیبانی از زندگی گنجانده می شود تا کارشناسان عکس العمل آنان را ارزیابی کنند.

در طول تمرین روز های معمول پرواز، همانند زندگی واقعی در مدار، از تمام امکانات بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می شود تا ریتم کار در فضا را تجربه کنند. علاوه بر این، این کار باعث تقویت مهارت های انجام کار بر روی برنامه کاری می شود. در پایان آموزش در شبیه ساز بخش روسیه، کار هر یک از خدمه ایستگاه فضایی بین المللی توسط کمیسیون ویژه ای ارزیابی و نمره داده می شود.

برنامه کاری گروه کیهان نوردان در داخل ایستگاه به طور دقیق مشخص است و طبق آن باید به انجام وظیفه بپردازند. بر عرشه ایستگاه بین المللی فضایی، روز ها ساعت ۴ بامداد به وقت گرینویچ آغاز می شود و ساعت ۱۹:۳۰ پایان می یاید.

ساعت ۱۹:۳۰ را باید نوعی زمان خاموشی فرض کرد. این زمان همان هنگامی است که فضانوردان فرصت استراحت و صحبت با هم را پیدا کنند یا به بعضی از اعضا فامیل خود تلفن بزنند و یا فقط از پنجره بیرون را نگاه کنند و از مناظر پیش چشمانشان شگفت زده شوند.

جالب است بدانید که به گفته تمام کسانی که به فضا سفر کرده اند دیدن سیاره مادری، احساسی مطبوعی از آرامش را به همراه دارد. ایستگاه هر ۹۰ دقیقه یک بار مدار خود را به دور زمین تکمیل می کند، بنابراین زمانی که از شب صحبت می کنم گمان نکنید این شب همانند زمین است. خورشید در طول هر دور مداری، طلوع و غروب می کند و آن ها در هر شبانه روز زمینی ۳۲ بار طلوع و غروب زیبای خورشید را می بینند.

در طول روز، هر یک از کیهان نوردان به شدت درگیر انجام ماموریت هایی هستند که از سوی مرکز هدایت پرواز در مسکو و هیوستون به آن ها ابلاغ می شود. برنامه روزانه به همراه دستورالعمل های تخصصی مورد نیاز فعالیت ها برای خدمه فرستاده می شود. صبح ها یک جلسه مکالمه همکاران برای بررسی و اطمینان از مرتب بودن همه موارد تشکیل می شود و جلسه دیگری هم در پایان روز برای بررسی اینکه چه فرایند هایی در طول روز به انجام رسیده و همینطور برای روز بعد چه کار هایی باید انجام شود. حتی تعطیلات آخر هفته هم، در ایستگاه واقعا معنی تعطیلات نمی دهد شاید حجم کار ها اندکی کمتر باشد، اما باز هم برنامه هست که باید انجام شود، برخی از دستگاه ها باید تعمیر شوند و یا برنامه های آموزشی کامل گردند.

خدمه اصلی و پشتیبان سایوز ام. اس-۸ باید در روز های ۲۰ و ۲۱ فوریه ۲۰۱۸ در شبیه ساز بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی و سفینه سرنشین دار سایوز"امتحان جامع عملی بسیار دشوار و پیچیده را پس بدهند و تنها در صورت داشتن نمره قبولی اجازه پرواز خواهند داشت.

لازم به ذکر است که خدمه اصلی ناو سایوز ام. اس-۸ شامل فضانورد روسکاسموس اولگ آرتمیف و فضانوردان ناسا اندرو فویستل و ریچارد آرنولد، و گروه پشتیبان فضانورد روسکاسموس الکسی آوچینین و فضانورد ناسا نیک هیگ هستند. براساس برنامه پیش بینی شده ناو سایوز ام. اس-۸ پرتاب این سفینه برای ۲۱ مارس ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است.

یک روز کاری فضایی بر روی زمین +تصاویر
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان