بازدید: 57

مزایای سامانه حقوق و دستمزد مدیران

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1151322
سال گذشته انتشار فیش حقوق‌های نجومی برخی مدیران دولتی با اعتراضات زیادی از سوی مردم همراه شد و فضای اجتماعی به هم ریخت.

به گزارش خبرگزاری بسیج، سال گذشته انتشار فیش حقوق های نجومی برخی مدیران دولتی با اعتراضات زیادی از سوی مردم همراه شد و فضای اجتماعی به هم ریخت. قطعا افرادی که حقوق زیر یک میلیون تومان حقوق می گیرند از دولت و همه بخش های حکومتی زمانی که مشاهده کنند یک فرد در ماه 50 برابر وی حقوق دریافت می کند، ناراضی می شوند.

بعد از انتشار فیش حقوق های نجومی، برخی مدیران از سمت خود استعفا و مازاد حقوق های داده شده به خزانه دولت برگردانده شد، اما برای بازگشت سرمایه های معنوی و اجتماعی جامعه باید تلاشی صورت می گرفت که مسئولان قانونگذار بخوبی به این موضوع توجه کردند. بر همین اساس در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه آمده است مردم باید بتوانند حقوق و دستمزد مدیران دولتی را در سامانه ای که دولت در سال اول اجرای برنامه طراحی و راه اندازی می کند، مشاهده کنند. اکنون که در ماه پایانی سال اول اجرای برنامه ششم توسعه هستیم هنوز خبری از رونمایی این سامانه نیست و امیدواریم برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که تا پایان سال این حکم قانونی اجرا شود. اگر قانون با ایراد همراه است باید در قالب لایحه به مجلس داده شود و دولت تقاضای اصلاح قانون بدهد در غیر این صورت اجرای آن باید در دستور کار دولت باشد.

یکی از مزایای سامانه حقوق و دستمزد مدیران دولتی شفافیت مالی مدیران کشور است و در این صورت دستگاه های نظارتی به صورت برخط می توانند ورود و خروج پول را به حساب ها رصد کنند. در گذشته پرداخت های نامتعارفی انجام می شد که با ایجاد این سامانه دیگر شاهد این موضوعات نخواهیم بود. در شرایطی که بحث حقوق های نجومی مطرح شد، بازار شایعات هم بسیار داغ بود و دشمنان کشور با استفاده از این مسائل قصد دارند آسیب هایی را به ایران وارد کنند، اما زمانی که همه چیز شفاف باشد، دست آنها هم برای ضربه زدن کوتاه می شود.

از دیگر مزایایی که این سامانه دارد، تقویت ارتباط بین مسئولان و مردم است. به نظر می رسد در کنار همه اطلاعات مالی، ساعات کاری مدیران هم ذکر شود که اگر یک مدیر ده میلیون تومان حقوق دریافت می کند مردم بدانند که چند ساعت کار کرده است. در این صورت سرمایه های اجتماعی کشور اعتمادشان را به کشور و نظام از دست نمی دهند، اما اگر این سامانه رونمایی نشود هم تخلف قانونی صورت گرفته است و هم بازار شایعات در مورد حقوق مدیران هر روز داغ تر خواهد شد. این جریان، آسیب های زیادی به جامعه وارد می کند. اکنون با اقدامات پیشگیرانه مانند رونمایی از سامانه حقوق و دستمزد می توان از این آسیب ها کاست و هرچه سریع تر باید برای اجرای این قانون، زیرساخت ها و اقدامات لازم را انجام داد.

یادداشت جام جم/ دکتر جعفر قادری

اقتصاددان


مزایای سامانه حقوق و دستمزد مدیران
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها