بازدید: 112

عصبانیت اصولگرایان و پیش‌بینی عبدالقادر

منبع : فرارو کد خبر: 1149700
اما روزنامه جمهوری اسلامی هم در یادداشتی که امروز منتشر کرد با اشاره به ناآرامی های دو ماه اخیر در کشور نوشت: «کسانی که بعد از دو دوره حاکمیت بر کشور حالا ژست اپوزیسیونی می‌گیرند و خواستار عزل رئیس قوه قضائیه و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری بدون دخالت شورای نگهبان می‌شوند، آیا صرفاً از هوس‌های سیاسی خودشان حرف می‌زنند یا از چیزی خبر دارند و شرایط جامعه را برای مطرح کردن چنین مطالباتی مساعد می‌بینند؟»
فرارو- نامه اخیر محمود احمدی نژاد به رهبری معظم انقلاب موجب عصبانی شدن طیفی از اصولگرایان شده است که پیشتر از مدافعانش بودند. کسانی که تاکنون در رابطه با رفتار های ساختار شکنانه رییس جمهور سابق یا سکوت می کردند و یا دست به توجیه می زدند حالا با الفاظ تندی او را نقد می کنند. از طرف دیگر اکثر اصلاح طلبان این بار نامه احمدی نژاد را خیلی جدی نگرفتند و فقط برخی از موقعیت تازه استفاده کرده اند و گذشته سیاسی احمدی نژاد را یادآور شدند و رفتار های کنونی را در مسیر عملکرد پیشین او ارزیابی کردند.
عصبانیت اصولگرایان و پیش بینی عبدالقادر
به گزارش فرارو، محمود احمدی نژاد چهارشنبه گذشته در نامه ای به رهبر انقلاب، درخواست برگزاری انتخابات "فوری و آزاد" ریاست جمهوری و مجلس را کرد و گفت که این انتخاباتی باید بدون "مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهاد های نظامی و امنیتی و آزاد گذاشتن مردم برای انتخاب" برگزار شود.

او همچنین خواستار برکناری رییس قوه قضائیه شد.

نامه جدید احمدی نژاد به رهبری بازتاب گسترده ای در افکار عمومی داشت، اما این بار کسی را شگفت زده نکرد، فقط موجی از عصبانیت را در فعالان سیاسی اصولگرا به دنبال داشت.

ظاهرا این واکنش ها بیش از آن که به اصل درخواست های احمدی نژاد برای برگزاری انتخابات و برکناری رییس قوه قضائیه باشد به استفاده از واژه "مهندسی" و نسبت دادن آن به شورای نگهبان و واژه "دخالت" و نسبت دادن آن به نهاد های امنیتی و نظامی در فرآیند انتخابات مربوط می شود.

مهمترین واکنش به نامه احمدی نژاد از سوی عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صورت گرفت که با یادآوری خاطره ای از انتخابات سال ۸۸ به نوعی احمدی نژاد را متهم به تلاش برای مهندسی انتخابات کرد.

کدخدایی در کانال تلگرام خود نوشت: «دوشنبه ۲۵ خرداد ۸۸ بعد از ظهر از دفتر رئیس جمهور وقت اطلاع دادند که آقای رئیس جمهور ساعت ۲۱:۳۰ منتظر شماست. تعجب کردم، چون ارتباط و رفت و آمدی نداشتم.»

او در ادامه در توضیح دیدار با احمدی نژاد نوشت: «به همراه رئیس جمهور به یکی از اتاق ها رفتیم. بعد از تعارفات گفت: چرا نتیجه انتخابات را اعلام نمی کنید؟ منظور اعلام صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان بود. گفتم هنوز شکایت ها بررسی نشده است و در زمان دریافت و بررسی شکایات هستیم. قطعا بعد از بررسی شکایات، نتیجه نهایی اعلام خواهد شد. اصرار از ایشان که نتیجه را زودتر اعلام کنید و مقاومت از سوی من مبنی بر اینکه تا زمانی که شکایات رسیدگی نشود، امکان اعلام صحت انتخابات نیست.»

کدخدایی با بیان این خاطره تاکید کرد: «حالا باید دید چه کسانی دنبال مهندسی انتخابات بودند؟ شورای نگهبان و یا مهندسی در کسوت مقام اجرایی.»

او با تاکید بر سلامت و قانونی بودن انتخابات های سال های ۸۸ و ۹۶ افزود که نه نیازمند انتخابات مجدد است و نه همه پرسی.

یاور شیطان یا ناپلئون؟
نامه احمدی نژاد دو واکنش تند دیگر از سوی اصولگرایان داشت. حمید رسایی نماینده مجلس نهم، بعداز ظهر روز چهارشنبه در حساب توئیتری خود نامه رییس دولت نهم و دهم را وقیحانه خواند و گفت: «یاد ادعا های وقیحانه میرحسین موسوی ودیگر سران کودتا در انتخابات ۸۸ افتادم.»
عصبانیت اصولگرایان و پیش بینی عبدالقادر

او در ادامه خطاب به هواداران احمدی نژاد می گوید: «امیدوارم کسانی که مردد بودند یا درتجمعات احمدی نژاد، شعار "یاور رهبر آمد" سرمی دادند، تکلیف شان مشخص وفهمیده باشند که احمدی نژاد یاور شیطان شده.»

محمد علی رامین که در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد از مشاوران او و معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بود هم در موضع گیری تند علیه رییس جمهور پیشین مطلبی با عنوان "فرمان انحلال مجلس، ابطال انتخابات ها و برکناری روسای قوا، اولین مطالبه کوتوله سیاسی اسیر شهوت شهرت" در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.

رامین نوشت: «محموداحمدی نژاد درنامه ای که ابتدا از رسانه های صهیونیستی انگلیس و آمریکا منتشر شد، ضمن تشکیک ابلهانه در صداقت بیانات امام خامنه ای (۲۹ بهمن ۹۶)، خودش را در جایگاه نماینده ملت، قطب ایران، منجی انقلاب و مصلح نظام اسلامی فرض کرده است.»
 
او درخواست برکناری رئیس قوه قضائیه توسط احمدی نژاد را تقلیدی کور از بیانیه "مسعود رجوی قبل از قیام مسلحانه علیه ملت" و "میرحسین موسوی و مهدی کروبی" علیه دولت خود او دانسته است.

محمدعلی رامین در پایان با «ناپلئون فرضی» خواندن احمدی نژاد پیشنهاد می کند: «تمام مدعیان دانایی و توانایی از میان مخالفین نظام «امت-امامت»، بخصوص افراد زیر، در منزل ناپلئون بناپارت فرضی ایران یعنی محمود احمدی نژاد جمع بشوند و در حضور یک تیم «روانپزشکی» مورد وثوق جمعی آن ها از اروپا و آمریکا، ضمن طرح دیدگاه های اصلی خویش، بیانیه مشترکی را برای اصلاح امور مملکت تنظیم و منتشر کنند و به آراء عمومی بگذارند.»

عبدالحمید خدری نماینده بوشهر هم در پایان جلسه علنی روز پنج شنبه مجلس در تذکری به قوه قضاییه، گفت: «از وزیر اطلاعات و قوه قضاییه استدعا داریم که با این شخص معلوم الحال برخورد قاطع کنند. اگر آن روزی که او در خانه ملت و از طریق خانه ملت به مردم و نمایندگان توهین می کرد، مجلس در حرکت انقلابی طرح عدم کفایت او را تقدیم می نمود امروز کار به اینجا کشیده نمی شد.»

نماینده مردم بوشهر در مجلس احمدی نژاد را شخصی «معلوم الحال» و «ناقص العقل» خواند و گفت: «او امروز هر کاری می خواهد می کند، اما هیچ یک از مسئولان و نهاد های امنیتی با او برخوردی نمی نمایند. این اتفاقات همچون مثال معروف است که «خوبی که از حد بگذرد نادان گمان بد برد» انتظار ما این است که با این فرد برخورد صورت گیرد.»
عصبانیت اصولگرایان و پیش بینی عبدالقادر
یادداشت عباس عبدی درباره نامه احمدی نژاد بازتاب گسترده ای داشته است

احمدی نژاد و پیش بینی عبدالقادر
اما فعالان سیاسی و رسانه های اصلاح طلب که پیشتر به سخنان احمدی نژاد واکنش های جدی تری نشان می دادند اینبار درباره نامه او با بی تفاوت رفتار می کنند. به نظر می رسد این بار اصلاح طلبان اصلا شگفت زده نشده اند.

با این حال عباس عبدی یکی از تحلیلگران اصلاح طلب امروز در یادداشتی در روزنامه اعتماد رفتار جدید احمدی نژاد را در راستای رفتار او در انتخابات ریاست جمهوری اخیر دانست و نوشت: «درخواست اصلاحات وی در دو حوزه شورای نگهبان و قوه قضاییه به معنای مستثنی کردن خودشان است و نه هیچ اصلاح دیگری. او می خواهد که شرایط به سال ۱۳۸۴ برگردد و خودش و نزدیکان فکری اش مشمول این مشکلات نشوند.»

عبدی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا از رفتار احمدی نژاد انتقاد می کند، عنوان کرد: «خطری که سکوت یا حتی تایید اینگونه مواضع غیراصولی برای اصلاح طلبان و نیز کشور دارد، بسیار بالاست. زیان هایی که احمدی نژاد و سیاست های او به این ملت و کشور زدند آن قدر بزرگ و گسترده بود که تا دهه ها نیز نخواهیم توانست آن را جبران کنیم. سکوت در برابر وی خیانتی است که نباید مرتکب آن شویم.»

به گفته عبدی " او هیچ تغییری نکرده. در روش همان هست که بود در هدف هم همان اهداف شخصی را دنبال می کند فقط لبه تیز تخریبش را تغییر داده است. مثل برخی دیگر از منتقدین حکومت که روزی در گذشته طرفدار حکومت بودند و منتقدین حکومت را به بدترین صورت می نواختند؛ امروز همان کار را با همان شیوه با حکومت می کنند. اجازه ندهیم مرز های فکری و اخلاقی اصلاحات با این افراد مخدوش شود. آنان به جناحی که، ولی نعمت شان بوده وفا نمی کنند به هیچ کس دیگری رحم نخواهند کرد. "

این تحلیلگر ساسی اصلاح طلب معتقد است رفتار های اخیر احمدی نژاد ناشی از پیشگویی صوفی مشهور هندی یعنی عبدالقادر است. او در این باره نوشت: «یکی از آشنایان قدیمی حدود دو سال پیش برای مطالعه مسلک های صوفی و دراویش به جنوب هند شهر نیسور در ایالت بنگلور رفته بود که از این نظر خیلی مهم و مشهور است. در آنجا یکی از صوفی های شناخته شده به نام عبدالقادر را ملاقات می کند و او پایان حکومت ایران را پیشگویی می کند. وی آموزگار مستقیم نظریه پرداز دولت سابق است و قطعا این پیشگویی را به اطلاع وی هم رسانده است. ظاهرا چنین برداشتی شده که اگر پرچم اپوزیسیونی به زمین افتاده! را بردارند جانشین بلافصل آن خواهند بود! البته از موعد مذکور ظاهرا گذشته است و احتمالا بداء حاصل شده! ولی واقعیت تصمیمات و سیاست های این جریان از گذشته دور بر همین مبنا و سیاق بوده و هست.»

قمار با شکاف های سیاسی
علی تاجر نیا فعال سیاسی اصلاح طلب و از اعضای حزب مشارکت نیز در گفت و گویی با فرارو درباره آخرین اقدام احمدی نژاد گفت: «او در وهله اول مشروعیت ریاست جمهوری خود را زیر سوال برد. او نباید یادش برود که در پروسه انتخاباتی به ریاست جمهوری رسید که شورای نگهبان نظارت استصوابی را اعمال می کرد. تفاوت ریاست جمهوری او با سایر دوره ها نیز در این است که تنها دوره انتخابات ریاست جمهوری که محل سوال و ابهام بود همان دوره ای بود که نام آقای احمدی نژاد به عنوان منتخب اعلام شد.»

تاجرنیا معتقد است که احمدی نژاد دو هدف را دنبال می کند "اول تضعیف دولت آقای روحانی و توهین به خواست و نظر مردم است و دیگری نیز این است که می خواهد با ایجاد شکاف بین خودش و شورای نگهبان یا مجموعه های منتسب به رهبری سعی کند آرای بخش هایی که از حاکمیت دلسرد شده اند را به خودش جذب کند. "

تاجرنیا با باین اینکه استراتژی احمدی نژاد "مثل قمار است"، گفت: «به دنبال این است که از شکاف بین مردم و حاکمیت و یا طبقات فرودست و مجموعه نظام استفاده کند و خودش را به عنوان یک منجی و منتقد همه حاکمیت (چه قوه قضاییه، چه دولت و چه منصوبان رهبری) نشان دهد تا به این وسیله آرای کسانی که با مجموعه حاکمیت اعم از جناح های سیاسی مساله دارند، را به خود جلب کند.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: «احمدی نژاد سعی می کند با این شکاف حرکت کند و بتواند این شکاف را فعال کند و با وجود آوردن یک سری اتفاقات غیرقابل پیش بینی شرایط خود را برای بازگشت به قدرت فراهم کند. به نظر من این کار، کار غیرمسئولانه ای است که فقط از کسی مثل آقای احمدی نژاد سر می زند. او دغدغه این را ندارد که در شرایط خطیر کشور وارد چه بحران هایی می شود.»
عصبانیت اصولگرایان و پیش بینی عبدالقادر
 
سوال های جمهوری اسلامی
 
اما روزنامه جمهوری اسلامی هم در یادداشتی که امروز منتشر کرد با اشاره به ناآرامی های دو ماه اخیر در کشور نوشت: «کسانی که بعد از دو دوره حاکمیت بر کشور حالا ژست اپوزیسیونی می گیرند و خواستار عزل رئیس قوه قضائیه و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری بدون دخالت شورای نگهبان می شوند، آیا صرفاً از هوس های سیاسی خودشان حرف می زنند یا از چیزی خبر دارند و شرایط جامعه را برای مطرح کردن چنین مطالباتی مساعد می بینند؟»
 
این روزنامه ادامه داد: «آیا آنها چیزهائی می دانند که دیگران نمی دانند؟ آنها اگر درست می گویند چرا به خواسته هایشان عمل نمی شود؟ و اگر خلاف می گویند چرا با آنها برخورد نمی شود؟ مردم می پرسند حاکمیتی که حتی یک دهم این مطالب را از دیگران تحمل نکرده چگونه اینها را که از خط قرمزها عبور کرده اند تحمل می کند؟ اگر در این تحمل کردن مصلحتی وجود دارد، چرا به مردم گفته نمی شود تا از این همه سوال و ابهام نجات پیدا کنند؟»

عصبانیت اصولگرایان و پیش‌بینی عبدالقادر
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

گزارش ها

گزارش رسانه صهیونیستی درباره سفر پمپئو به خاورمیانه و اهداف ضد ایرانی آمریکا

گزارش رسانه صهیونیستی درباره سفر پمپئو به خاورمیانه و اهداف ضد ایرانی آمریکا

ماجرای درهم کوبیدن جوادخیابانی توسط یک گزارشگر دربرنامه زنده

ماجرای درهم کوبیدن جوادخیابانی توسط یک گزارشگر دربرنامه زنده

حاجی دلیگانی: هنوز گزارش کمیسیون عمران در خصوص سقوط هواپیما یاسوج در اختیار نمایندگان قرار نگرفته

حاجی دلیگانی: هنوز گزارش کمیسیون عمران در خصوص سقوط هواپیما یاسوج در اختیار نمایندگان قرار نگرفته

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم