بازدید: 41

وعده لندن به اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی برای افزایش اختیار پس از برگزیت

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1145244
دولت بریتانیا قصد دارد برای جلوگیری از نارضایتی و برانگیخته شدن حس جدایی‌طلبی دولت‌های تفویض اختیارشده، قدرت آنان را بعد از خروج از اتحادیه اروپا، بیشتر کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت بریتانیا پیشنهاد داده است بعد از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) برخی قدرت‌ها رابه دولت‌های تفویض اختیارشده یعنی اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی بازگرداند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دولت‌های اسکاتلند و ولز ضمن انتقاد از دولت بریتانیا لندن را به بالا بردن قدرتی که در اختیار دارد همزمان با برگزیت متهم کرده بودند.

این کشورها به دنبال اطمینان از اختیارات بیشتر در مسایلی چون ماهیگیری، کشاوری و مسایل اقلیمی هستند و تمایل دارند برخی مسایل بعد از مارس 2019 کاملا در حیطه اختیارات خودشان بوده و در اختیار لندن نباشد. 

«دیوید لیدینگتون» وزیر کابینه دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما با دولت‌های تفویض اختیارشده همکاری نزدیکی داشتیم تا راهی برای احترام به نقش دولت‌های تفویض اختیارشده پیداکرده و این اطمینان را بدهیم که ما می‌توانیم از بازار حیاتی داخل بریتانیا محافظت کنیم.»

وی همچنین گفت، این پیشنهاد، حائز اهمیت است و دولت بریتانیا امیدوار است دولت‌های تفویض اختیارشده با این پیشنهاد همراه شوند. 

دولت بریتانیا خاطر نشان کرد، این پیشنهاد بدین معناست که بخش اعظم قدرت‌ بعد از برگزیت به طور خودکار از اتحادیه اروپا به دولت‌های تفویض اختیارشده، منتقل خواهد شد.

برای نیل به این هدف، پارلمان بریتانیا باید رضایت مجالس ولز و اسکاتلند را جلب کند. از آنجایی که ولز و اسکاتلند هیچ حق وتویی در برگزیت ندارند، بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند به تخریب روابط میان لندن و این کشورها منجر شده و تمایل اسکاتلند برای استقلال را تشدید کند.

«مایکل راسل» وزیر برگزیت اسکاتلند اما گفت لازم است پیشرفت بیشتری را در مساله محافظت از تفویض اختیار، شاهد باشند. وی تصریح کرد، اسکاتلند همچنان خواستار باقی ماندن بریتانیا در بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی است تا آسیب‌های ناشی از برگزیت کاهش یابد. 

مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) سال 2016 با شرکت در همه‌پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و مذاکرات دو ساله خروج از مارس 2017 آغاز شد. اسکاتلند و ایرلندشمالی همواره بر باقی ماندن بریتانیا در بازار واحد اتحادیه اروپا تاکید داشتند و اسکاتلند بارها تهدید کرده بود در صورت برآورده نشدن خواستش در برگزیت، همه‌پرسی جدایی از بریتانیا برگزار می‌کند.

انتهای پیام/ق

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


وعده لندن به اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی برای افزایش اختیار پس از برگزیت
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها