بازدید: 53

شطرنج برجامی مشترک آمریکا و اروپا

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1143155
پس از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، آمریکا و اروپا در صدد تکمیل «بازی سیاسی» خود با «مانوری رسانه‌ای» درباره توافق هسته‌ای با ایران برآمده‌‌‌اند.

نوید مؤمن در یاداشتی در روزنامه وطن امروز نوشت: «نقض عهد آمریکا» و «بازی دوگانه اروپا» همچنان 2 قطعه اصلی پازل برجامی واشنگتن و تروئیکای اروپایی در قبال ایران محسوب می شوند.

در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، این بازی مشترک در تقابل با توافق هسته ای ادامه یافت.

«هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا مانند دیگر مقامات کاخ سفید، صراحتا از بازبینی برجام خبر داد و در عین حال، بر خلاف تعهدات آمریکا (وفق مفاد 26 تا 29 برجام)، ایران را مکانی ناامن برای سرمایه گذاری کشورهای جهان دانست! مک مستر در این باره اظهار داشت: «اکنون زمان رسیدگی به نقایص جدی در توافق [هسته ای] با ایران و مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده این کشور از جمله تولید و اشاعه موشک و حمایت تهران از شبه نظامیان و تروریست های دست نشانده ای است که مناقشه های ویرانگر در سرتاسر خاورمیانه ایجاد می کنند!»

پس از مک مستر، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان درصدد تکمیل بازی آمریکا با استناد به 2 مولفه «حمایت کلی از برجام» و «حمله به سیاست های منطقه ای ایران» برآمد.

درنگی کوتاه بر اظهارات گابریل، نشان دهنده بازی مستقیم وی در زمین ایالات متحده آمریکاست: «از آمریکا می خواهیم برجام را لغو نکند؛ به ازای آن از آمریکایی ها می خواهیم تلاش کنند با کمک یکدیگر راهبردهای جدیدی را برای مقابله با سیاست های بی ثبات کننده ایران و عقب راندن نفوذ آن در منطقه خاورمیانه تعیین کنیم».

مقامات فرانسوی نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ به ابراز حمایت کلی خود از برجام اکتفا کردند تا بار دیگر، فرضیه «توافق نهایی واشنگتن و تروئیکای اروپایی» در شهریورماه امسال بر سر «تغییر برجام» تقویت شود. اگرچه کنفرانس امنیتی مونیخ به صحنه تقابل ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپایی بر سر سیاست های حمایت گرایانه اقتصادی دونالد ترامپ تبدیل شد اما نقطه مشترک بازی ترامپ و تروئیکای اروپایی در این کنفرانس، رفتار عملی آنها ضدتوافق هسته ای با ایران بود.

پس از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، آمریکا و اروپا در صدد تکمیل «بازی سیاسی» خود با «مانوری رسانه ای» درباره توافق هسته ای با ایران برآمده اند.

انتشار گزارش خبری اخیر از سوی خبرگزاری رویترز در همین راستا قابل ارزیابی است. این خبرگزاری مدعی شده است وزارت خارجه آمریکا در سندی که برای سفارتخانه های این کشور  در برلین، پاریس و لندن ارسال کرده، مطالبات پیشین رئیس جمهور آمریکا از این کشورها درباره توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 را تعدیل کرده است.

با این حال، زمانی که به مرور گزارش رویترز می پردازیم، درمی یابیم چنین ادعایی صرفا یک شانتاژ رسانه ای [آن هم بلافاصله پس از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ] است.

در متن نامه وزارت خارجه ایالات متحده خطاب به سفرای آمریکا در 3 کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه آمده است: «ما خواستار تعهد شما مبنی بر همکاری با یکدیگر برای رسیدن به یک توافق تکمیلی یا جهت پرداختن به توسعه یا آزمایش موشک های دوربرد، ضمانت بازرسی های قدرتمند آژانس و اصلاح معایب موسوم به «بندهای زوال پذیر» توافق هستیم».

براستی «رویترز» چگونه با استناد به این متن، مدعی تعدیل خواسته های ترامپ در قبال برجام شده است؟! آنچه از این متن کوتاه برمی آید، اصرار ایالات متحده آمریکا بر «تحدید توان موشکی ایران»، «حذف بندهای موسوم به غروب آفتاب از متن برجام» و «بازرسی آژانس از اماکن نظامی ایران» است.

این 3 خواسته اصلی ترامپ، بارها طی یک سال اخیر مطرح شده و مسأله تازه ای نیست. بدون شک، میان این مانور رسانه ای رویترز [مبنی بر عقلانی جلوه دادن خواسته های آمریکا(!) و ادعای تعدیل آنها] و رفتار مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی در کنفرانس مونیخ ارتباطی معنادار وجود دارد.

انتشار این خبر طی روزهای اخیر نیز به صورتی کاملا هدفمند انجام شده است اما بازی به اینجا ختم نمی شود!
رویترز در ادامه  به نقل از مقامات آمریکایی و اروپایی مدعی شده است واشنگتن و تروئیکای اروپایی می توانند با یکدیگر بر سر یک «توافق مکمل» با ایران به توافق برسند و تایید یا عدم تایید این توافق از سوی ایران، چین و روسیه نیز اساسا اهمیتی نخواهد داشت!

بر این اساس ممکن است واشنگتن و تروئیکای اروپایی شروطی را تحت عنوان یک «توافق یکجانبه» لحاظ کنند که مطابق آن ، اگر ایران به آزمایش های موشکی خود ادامه دهد یا اجازه بازرسی از اماکن نظامی خود را ندهد، برجام به صورت خودکار لغو شود!

بنابراین رویترز در بخشی از گزارش خود دست به نوعی «بستر سازی رسانه ای» برای «نقض عهد مشترک آمریکا و اروپا» در قبال توافق هسته ای با کشورمان زده است.

همان گونه که مشاهده می شود، بازی مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی در تقابل با برجام به نقطه حساسی رسیده است.

کنفرانس امنیتی مونیخ، «محل اثبات» بازی مشترک برجامی ایالات متحده آمریکا و اروپای واحد در قبال ایران بود.

همچنین گزارش خاص و معنادار خبرگزاری رویترز نیز از شطرنج هسته ای واشنگتن و تروئیکای اروپایی در تقابل با توافق هسته ای پرده بر می دارد.

بدیهی است طی ماه های مارس و آوریل (2 ماه منتهی به ضرب الاجل 4 ماهه ترامپ) این روند تشدید خواهد شد.

با چینش شواهد و مستندات موجود می توان به این نتیجه رسید که ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپایی، درصددند به جای احیای مذاکرات 1+5، مذاکرات 0+4 را میان خود شکل داده و برگزار کنند.

بدیهی است این اقدام نه تنها با واکنش قاطعانه جمهوری اسلامی ایران، بلکه با مخالفت شدید چین و روسیه نیز مواجه خواهد شد.

قدر به یقین این موضوع، «تلاش آمریکا و اروپا برای همسان سازی رویکرد خود در قبال برجام» است؛ موضوعی که باید با هوشمندی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان همراه باشد.

همچنین لازم است در مواجهه با این بازی وقیحانه، از ظرفیت 2 کشور چین و روسیه نیز استفاده کرد. بدون شک طی هفته های آتی، رفتارهای تقابلی مشترک واشنگتن و تروئیکای اروپایی در قبال برجام، ملموس تر خواهد شد.

نکته جالب توجه اینکه اسم رمز این عملیات مشترک کشورهای غربی، «تلاش برای حفظ برجام» است! 


شطرنج برجامی مشترک آمریکا و اروپا
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان