بازدید: 43

دلایل مشاهده خون در ادرار چیست؟

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1129163
دیدن خون در ادرار می تواند علامت بیماری های مختلفی از سرطان تا مشکلات کلیوی باشد. در برخی مواقع این مشکل با چشم قابل رویت است و در برخی موارد نیز فقط با آزمایش قابل تشخیص می باشد.

صراط: دیدن خون در ادرار می تواند علامت بیماری های مختلفی از سرطان تا مشکلات کلیوی باشد. در برخی مواقع این مشکل با چشم قابل رویت است و در برخی موارد نیز فقط با آزمایش قابل تشخیص می باشد.


به گزارش بهداشت نیوز، گاهی اوقات خون در ادرار فقط می تواند با یک میکروسکوپ قابل مشاهده باشد به همین دلیل ارزیابی وجود خون در ادرار نیاز به بررسی تمام دستگاه ادراری دارد. آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص خون در ادرار ممکن است شامل سیتی اسکن، سیستوسکوپی، سونوگرافی، IVP، MRI، کشت ادرار و سیتولوژی ادرار شود و تشخیص و مدیریت علت وجود خون در ادرار بستگی به علت اصلی و زمینه ای آن دارد.

خون در ادرار (هماچوری) چیست؟
هماچوری یا خون در ادرار، می تواند به شکل آشکار و زیاد (قابل مشاهده) و یا میکروسکوپی (وجود سلول های خونی در ادرار که تنها به وسیله یک میکروسکوپ قابل مشاهده باشد) بروز کند. هماچوری آشکار می تواند به طور گسترده ای و در ظاهر، از یک هاله صورتی تا قرمز تیره به همراه لخته خون متفاوت باشد. اگر چه مقدار خون در ادرار ممکن است متفاوت باشد، اما شرایط و عللی که می توانند این مشکل را ایجاد کنند یکسان هستند و نیاز به از آزمایشات تشخیصی و یا ارزیابی مشابهی خواهند داشت. افراد مبتلا به هماچوری آشکار، با شکایت از وضعیت و شرایطی که به آن دچار شدند به پزشک خود مراجعه خواهند کرد و احتمال اینکه مشکل و بیماری اصلی زودتر تشخیص داده شود بیشتر است. اما از سوی دیگر، افرادی که هماچوری میکروسکوپی دارند، از مشکل خود بی خبر خواهند بود و وضعیت آنها اغلب به عنوان بخشی از یک معاینه دوره ای توسط پزشک خانوادگی یا چکاپ کامل تشخیص داده خواهد شد.

علائم وجود خون در ادرار چیست؟
خون در ادرار ممکن است همراه درد یا بدون درد باشد. اما همیشه غیر طبیعی است و باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مورد بررسی قرار گیرد. این عارضه می تواند ناشی از اختلالات زیادی از جمله عفونت ها و سنگ ها در دستگاه ادراری باشد. وجود خون در ادرار بدون درد نیز می تواند به علل بسیاری از جمله سرطان باشد. این عارضه بطور کلی هماچوری نامیده می شود. خون قابل مشاهده با چشم در ادرار (به میزان زیاد) به عنوان هماچوری بزرگ یا ماکروسکوپی اشاره دارد، در حالی که خونی که در ادرار که به وسیله چشم و با حالت معمول قابل مشاهده نیست، به عنوان هماچوری میکروسکوپی نامیده می شود.

علت خون در ادرار چیست؟
علل هماچوری بزرگ و بدخیم و نوع میکروسکوپی مشابه هستند و ممکن است از خونریزی در هر قسمت از امتداد دستگاه ادراری ایجاد شود. کسی نمی تواند به راحتی و از نمونه ادرار گرفته شده، منشاء خون را در کلیه ها، حالب (لوله ای که ادرار را به از کلیه ها به مثانه انتقال می دهد)، مثانه، یا پیشابراه تشخیص دهد. هر درجه خون در ادرار باید توسط پزشک به طور کامل ارزیابی شود؛ حتی اگر خون مشاهده شده در ادرار بصورت خود به خود برطرف شود.

عفونت ادرار که اغلب عفونت دستگاه ادراری یا عفونت ادراری نامیده می شود و می تواند ناشی از عفونت کلیه یا مثانه باشد، یکی از علل شایع هماچوری میکروسکوپی است. ادرار به طور طبیعی استریل است و نباید حاوی باکتری باشد. سنگ کلیه و مثانه می تواند باعث تحریک و ساییدگی در قسمت های گوناگون دستگاه ادراری شده و منجر به بروز هماتووریوم (خونریزی) میکروسکوپی یا ماکروسکوپی شود. خونریزی در هر یک از اجزای دستگاه ادراری یا پروستات می تواند به ادرار خونی منجر شود. همچنین هماچوری می تواند با بیماری های کلیوی و سایر اختلالات هماتولوژیکی شامل سیستم لخته شدن خون بدن (اختلال در فاکتورهای انعقاد خون) همراه باشد. داروهایی نظیر آسپیرین، وارفارین (کومادین) یا کلوپیدوگرل (پلویکس) که خطر خونریزی را افزایش می دهند، ممکن است به خونریزی در ادرار منجر شود. در نهایت اگر سرطان در هر جایی از دستگاه ادراری رخ دهد با هماچوری همراه خواهد بود.

راه های تشخیص خون در ادرار
ارزیابی خون در ادرار شامل گرفتن تاریخچه، انجام یک سری آزمایش های فیزیکی، ارزیابی ادرار با نوار تست شیمیایی، بررسی زیر میکروسکوپ و در نهایت کشت میکروبیولوژی ادرار برای شناسایی هر گونه باکتری موجود در آن است. علائم دستگاه ادراری تحتانی مانند اضطراب (احساس نیاز شدید به ادرار کردن) و تکرر (نیاز بیشتر به ادرار کردن) و همچنین وجود تب و یا لرز، نشان دهنده وقوع عفونت در بدن است. آسیب های ذکر شده، حتی اگر بیمار به آنها توجه نکند و به این علائم باور نداشته باشد، باز هم باید به عنوان یک علت بالقوه در نظر گرفته شوند. درد شکم یا پهلو، به خصوص اگر با انتشار درد به کشاله ران یا ناحیه تناسلی همراه باشد، ممکن است وجود سنگ در حالب یا سنگ کلیه تشخیص داده شود. تمام داروهای جدید، از جمله ویتامین ها یا مکمل های گیاهی، باید توسط متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شوند. با این حال مهم است که به خاطر داشته باشید حتی اگر یک فرد بیمار به علت مصرف یک دارو دچار خونریزی شده باشد و حدس بزنید که علت خونریزی از عوارض داروهای مصرفی وی است، بررسی های کامل (به شرح آنچه بیان شد و در ادامه بیشتر توضیح داده می شود) مجدداً باید انجام پذیرد.

معاینه فیزیکی بر منابع احتمالی هماچوری تمرکز خواهد داشت. کبودی بر پشت یا شکم ممکن است همراه با تروما باشد و بصورت خون در ادرار نیز مشاهده شود. معاینه دیسک رکتال (مقعدی) باید به ویژه در مردان انجام شود. به عنوان یافته ای که با پروستاتیت سازگار است (مثلاً حساسیت به لمس پروستات) یا پروستات بزرگ شده ای که نشان دهنده هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است، ممکن است برای تشخیص مفید باشد. پیدا کردن یک گره یا ناحیه ای از انسداد پروستات ممکن است نشان دهنده سرطان باشد. آزمایش شیمیایی ادرار و همچنین کشت میکروبی ادرار که حضور گلبول های سفید خون در آزمایش ادرار با تشخیص عفونت دستگاه ادراری کاملاً سازگار است، مجدداً تکرار می شود. پروتئین، گلوکز، یا رسوب در ادرار می تواند وجود نوعی بیماری در کلیه را نشان دهد. آزمایش خون همچنین مهم است، زیرا نتایج آن در ارزیابی عملکرد کلیوی و شناسایی هر گونه اختلالات لخته شدن خون (فاکتورهای انعقاد خون) کمک خواهند کرد. علاوه بر ثبت تاریخه اولیه از بیمار و معاینه فیزیکی، سه فاکتور دیگر برای تکمیل بررسی های هماچوری وجود دارد: تصویربرداری، سیتولوژی ادرار و سیستوسکوپی.

سیتی اسکن یک روش ارزیابی تصویری از سیستم ادراری است. قبل از انجام این روش به بیمار یک نوشیدنی خوراکی شفاف و کنترل شده از راه دهان می دهند. سپس یک رنگ به صورت داخل وریدی تزریق می شود. پس از آن بیمار از طریق دستگاه، سیتی اسکن می شود و به این طریق تصاویری از شکم و لگن گرفته می شود. آزمایش دیگری که می تواند انجام شود، پیلوگراف وریدی است (IVP) که نوعی ارزیابی اشعه ایکس دستگاه ادراری می باشد. در این روش یک رنگ به سیاهرگ تزریق می شود تا این ماده توسط دستگاه ادراری فیلتر شود. پس از آن یک سری اشعه ایکس به مدت 30 دقیقه تابانده می شود تا ناهنجاری های احتمالی را نمایان کند. معمولاً برای ارزیابی دستگاه ادراری از سیتی اسکن IVP استفاده می شود و باید آزمایش مناسب انتخاب شود. هر دو روش بویژه برای ارزیابی کلیه ها و حالب ها مفید هستند؛ اما برای مثانه، پروستات یا مجرای ادرارمناسب نیست. بنابراین انجام معاینه دوم به نام سیستوسکوپی ضروری است. این آزمون یک روش ساده 10 دقیقه ای است که با استفاده از یک سینوسکوپ نازک و انعطاف پذیر (یا دوربین فیبرنوری) از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد می شود تا به این طریق بطور مستقیم هر گونه ضایعات یا منابع خونریزی قابل مشاهده باشد. این روش معمولاً با ژل بی حس کننده موضعی تزریق شده به مجرای ادرار انجام می شود. در نهایت، آخرین روش سیتولوژی ادرار است که طی آن نمونه ای از ادرار به یک پاتولوژیست (متخصص تشخیص انواع بافت های بدن برای بررسی حضور سلول های سرطانی یا غیرطبیعی) داده می شود.

راه های درمان خون در ادرار (هماچوری)
درمان هماچوری به طور گسترده ای متفاوت است و به علت خونریزی بستگی دارد. این نکته بسیار حائز اهمیت است و توجه داشته باشید که اغلب هیچ دلیلی برای هماچوری وجود ندارد. با این وجود، این نکته نباید منجر به نگرانی بیش از حد برای بیمار شود زیرا یک سری آزمایش مناسب و کامل (بر اساس مراحل توضیح داده شده) می تواند به طور مؤثر مهمترین علل هماچوری (به عنوان مثال سرطان) را تشخیص دهد و در مواردی که نتایج آزمایش ها کاملاً منفی باشد، علت هماتوژن ناشناخته باقی بماند. با مشاهده نتیجه منفی آزمایشات، تکرار آزمون ادرار یک گزینه منطقی است. یک آزمایش خون نیز برای بررسی عملکرد کلیه و یک بررسی فشار خون نیز باید انجام شود. مردان قفقازی با بیش از 50 سال سن باید با دکتر خود برای بررسی سالانه آنتی ژن پروستات (PSA) که برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود مشورت کنند. غربالگری پروستات در آمریکایی های آفریقایی تبار به طور سنتی در سن 45 سالگی شروع می شود و در تمام نژادها، سابقه سرطان پروستات (سن ابتلا به این بیماری) در اعضای نزدیک خانواده ممکن است نشانگر شروع اولیه غربالگری باشد. بحث بیشتر در مورد درمان هماچوری به نتایج کار و علت دقیق هماچوری بستگی دارد. متخصص ارولوژی که معاینه ها و آزمایش های بیان شده را انجام می دهد، مسئولیت توصیه هر نوع درمان یا کارهای بعدی را (که ضروری است و توصیه می کند) بر عهده دارد.


دلایل مشاهده خون در ادرار چیست؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
 • دلایل مشاهده خون در ادرار چیست


  دیدن خون در ادرار می تواند علامت بیماری های مختلفی از سرطان تا مشکلات کلیوی باشد. در برخی مواقع این مشکل با چشم قابل رویت است و در برخی موارد نیز فقط با آزمایش قابل تشخیص می باشد.
 • دلایل مشاهده خون در ادرار چیست؟


  دیدن خون در ادرار می تواند علامت بیماری های مختلفی از سرطان تا مشکلات کلیوی باشد. در برخی مواقع این مشکل با چشم قابل رویت است و در برخی موارد نیز فقط با آزمایش قابل تشخیص می باشد.
 • دلایل تکرر ادرار در زنان چیست؟


  زیر دلم و پهلو هام فقط سمت چپم به شدت فراوان درد گرفت و به خود می پیچیدم و تکرر ادرار دارم، چرا؟
 • دلایل سوزش ادرار در زنان چیست؟


  چند روزی است که هر دو الی سه روز یک بار این مشکل برایم به وجود می آید که در واژنم احساس سوزش شدید می کنم.
 • دلایل مشاهده نور در زلزله‌ کرمانشاه


  عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله نمونه آن را کشور رومانی دانست که این سامانه را از سال ۲۰۱۴ به صورت عملیاتی و با ۱۱۲ ایستگاه لرزه نگاری باند پهن و ۵۰ ایستگاه شتابنگاری آنلاین برای زلزله و سونامی برای ساحل محدود خود به طول ۲۷۵ کیلومتر در دریای سیاه بهره ب
 • دلایل بی اختیاری ادرار در خانم ها


  در این مطلب شما را با عادت های نادرستی که ممکن است منجر به بروز و تشدید بی اختیاری ادرار شوند.
 • تکرر ادرار در کودکان، دلایل


  یکی از مهم ترین علل تکرر ادرار به همراه سوزش در زمان ادرار کردن مرتبط است با عفونت در مجرای ادراری یک کودک که خود یکی از اورژانس های پزشکی به شمار می رود.
 • دلایل تکرر ادرار، خانم‌ها بخوانند


  آزمایش ادرار و کشت ادرار بدهید و برای بررسی نتایج آزمایش به متخصص مراجعه داشته باشید تا وضعیت تان مشخص شوید و ببینیم که عفونت دارید یا نه.
 • مشکلات ادرار در بارداری، دلایل عفونت


  مشکلات ادراری یکی از شایع‌ترین علل مراجعه زنان باردار به پزشکان می‌باشد که مورد بحث این مقاله می‌باشد.
 • به این دلایل خطرناک نباید ادرار خود را نگه دارید!


  سلامت نیوز: وقتی شما واقعا سرتان مشغول کار و زندگی است معمولا تا زمانی که به شما فشار نیاید به دستشویی نمی روید اما نمی دانید این موضوع چقدر می تواند برایتان دردسرآفرین باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین به نقل از Dailystar، اگر جزء
 • به این دلایل خطرناک نباید ادرار خود را نگه دارید!


  سلامت نیوز: وقتی شما واقعا سرتان مشغول کار و زندگی است معمولا تا زمانی که به شما فشار نیاید به دستشویی نمی روید اما نمی دانید این موضوع چقدر می تواند برایتان دردسرآفرین باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین به نقل از Dailystar، اگر جزء
 • دلایل بی اختیاری ادرار در زنان، بیشتر بدانید


  بیماری پرکاری مثانه به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و در اثر آن بیمار دچار بی اختیاری ادرار و نیاز به رفتن به سرویس بهداشتی به میزان زیاد در طول روز پیدا می‌کند.
 • خون در ادرار در بارداری، علت چیست؟


  امروز از خواب که پاشدم همراه ادرارم خون دیدم و وقتی با دستمال واژنم و چک کردم خونی بود.
 • خون در ادرار نشانه چیست؟


  یک متخصص طب اورژانس با اشاره به برخی علل بروز سنگ کلیه، عفونت مجاری ادراری و وجود خون در ادرار، راهکارهایی را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها تشریح کرد.
 • خون در ادرار نشانه چیست؟


  سلامت نیوز: یک متخصص طب اورژانس با اشاره به برخی علل بروز سنگ کلیه، عفونت مجاری ادراری و وجود خون در ادرار، راهکارهایی را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها تشریح کرد. به گزارش سلامت نیوز، دکتر غلامرضا معصومی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده