بازدید: 55

ذکر باعث تثبیت ایمان در دل انسان می شود/  تاثیرات آنی و بلند مدت اذکار در زندگی

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1125157
کارشناس علوم قرآنی گفت: ذکر باعث تثبیت ایمان در دل انسان می شود و پس از تثبیت، مومن براساس تقوا و اعتقادات پیش رفته و اشتباه نمی کند. دل مومن اگر پاک باشد به سمت خطا نمی رود و با توکل بر خدا نباید هیچ نگرانی و خوفی به خود راه دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد خوش نظر کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره تاثیر اذکار در زندگی بیان کرد: قطعا اذکار تاثیر زیاد اساسی و بنیادین در زندگی افراد دارند. آن چه انسان در زندگی به آن نیاز دارد آرامش و امنیت روحی، فکری و محیطی است.

وی در همین راستا افزود: در قرآن کریم در سوره رعد آیه 28 آمده است "الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ". "همان کسانى که ایمان آورده‏ اند و دل هایشان به یاد خدا آرام می ‏گیرد، آگاه باش که با یاد خدا دل ها آرامش مى یابد". آرامش و امنیت دل با ذکر و یاد خدا حاصل می شود. اذکار در روایات و آیات قرآن بیان شده است. به زبان آوردن قلبی اذکاری مثل "سبحان الله"، "الله اکبر" و "لااله الاالله" به ویژه اگر به معانی آن ها توجه شود تاثیر زیادی دارد.  

ذکر

این کارشناس علوم قرآنی نماز را ذکر دانسته و بیان کرد: خداوند در آیه 14 سوره طه می فرماید: "إِنَّني‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْني‏ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْري" "همانا من خودم خدای یکتا هستم که هیچ معبودی جز من نیست، پس مرا عبادت کن و نماز را برای یادمن بپا دار". بنابراین نماز هم یک نوع ذکر خداست. همچنین آیات قرآن و تلاوت آن ذکر است چون قرآن در آیه 9 سوره حجر می فرماید: "إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ". "بدرستی که ما ذکر(قرآن) را نازل کرده ایم و ما بطور قطع آن را محافظت خواهیم کرد". هر کلمه ای که ارتباطی با خدا داشته باشد ذکر به حساب می آید.

حجت الاسلام والمسلمین خوش نظر ادامه داد: با وجود تنوع زیاد اذکار، تاثیرات آن هم متنوع است. اسامی پروردگار ذکر است. هر اسمی جنبه خاصی از عظمت پروردگار را بیان می کند. وقتی خداوند را با "سبحان الله" یاد می کنیم و او را منزه می دانیم، وقتی با واژه "حی یا قیوم" قیمومیت خداوند را یاد می کنیم و وقتی ذکر "لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم" را بیان می کنیم هرکدام از این اذکار اثرات خاص خود را در زندگی برایمان به همراه دارد. 

وی درباره جایگاه استفاده از اذکار و برکات آن ها، توضیح داد: هر زمان نعمتی از سوی خداوند به افراد می رسد "الحمدالله" زیاد بگویند. وقتی گرفتاری و غم هایشان زیاد شد استغفار زیاد کرده و "استغفرالله" بر زبان داشته باشند. وقتی فقر و مریضی به افراد روی آورد ذکر "لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم" را بگویند که فقر را از بین می برد. همه این اذکار تجربه شده است و اگر افراد با خلوص این اذکار را بیان کرده و در کنار آن تلاش داشته باشند تاثیرات اذکار را در زندگی خواهند دید.

این کارشناس علوم قرآنی در ادامه تاکید کرد: صرف گفتن اذکار، تلاش نداشتن و منتظر نشستن نتیجه ای به دنبال نخواهد شد. خداوند به انسان عقل و قدرت تدبیر داده است، بنابراین باید زندگی را براساس عقل پیش برد یعنی وقتی زندگی را عاقلانه پیش ببریم آن وقت این ذکرها اثر خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین خوش نظر به پایه های زندگی مومن اشاره و اظهار کرد: اذکار در کنار عقل و تدبیر استوانه های زندگی هستند. یعنی عقل و تدبیر یک پایه زندگی و ذکر، یاد خدا، توکل و توسل پایه های دیگر زندگی هستند. این ها در کنار هم اگر باشند فرد به نتایج خوبی خواهد رسید. ذکر باعث تثبیت ایمان در دل انسان می شود و پس از تثبیت، مومن براساس تقوا و اعتقادات پیش رفته و اشتباه نمی کند. دل مومن اگر پاک باشد به سمت خطا نمی رود و با توکل بر خدا نباید هیچ نگرانی و خوفی به خود راه دهد.

ذکر

وی درباره نوع تاثیراتِ بیان اذکار در زندگی، خاطرنشان کرد: اذکار هم تاثیر آنی و هم تاثیر بلند مدت در زندگی دارند. وقتی فرد با بیان ذکر، یاد خدا می کند معنویتی در انسان به وجود می آورد و این همان تاثیر آنی است؛ اما تاثیر بلندمدت به جهت زمان متفاوت است. در روایات آمده است که فردی از پیامبر اکرم(ص) ذکری را آموخت، سه روز آن را گفت و تاثیرش را دید. تاثیر برخی اذکار نیز ممکن است طولانی تر از این زمان باشد و دیرتر مشاهده شود.

انتهای پیام/


ذکر باعث تثبیت ایمان در دل انسان می شود/  تاثیرات آنی و بلند مدت اذکار در زندگی
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند