بازدید: 50

چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟

منبع : فرارو کد خبر: 1122083

بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم های پرداخت مبتنی بر کدهای USSD یا همان ستاره مربع ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکارهایی برای حفظ امنیت این کدها مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، همزمان با اعلام بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر انحلال خدمات پرداخت مبتنی بر کدهای USSD، برخی کارشناسان بانکداری الکترونیک این اتفاق را حرکتی در جهت تضمین امنیت بیشتر اطلاعات حساب های بانکی مشتریان تلقی کردند امری که البته شاید به تنهایی برای بستن مجرای USSD کافی به نظر نرسد چراکه حالا بسیاری از شهروندان در نقاط روستایی که دسترسی به اینترنت در آنجا ضعیف تر است، از طریق همین USSDها اقدام به خرید شارژ تلفن می کنند که با بسته شدن این فضا احتمالا متحمل مشکلاتی خواهند شد.

اساسا زمانی که به یک تکنولوژی اجازه گسترش و فعالیت داده می شود، بعد از مدتی آنقدر در بین مردم اصطلاحا جا باز می کند که دیگر برچیدنش بسیار سخت می شود؛ ضمن اینکه ممکن است بسیاری از کسب وکارها هم فعالیتشان را بر پایه آن فناوری بنا کنند که اینجا دیگر باید قبل از هر اقدامی به تبعات تصمیماتی همچون برچیدن USSDها فکر کرد.

اپراتورها تضمین امنیت نکنند USSDها قطع می شوند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مباحث اخیر مطرح شده در مورد قطع سرویس USSD در کشور تاکید کرد که اگر اپراتورها نتوانند از عهده تضمین امنیت بسترهای USSD بربیایند، قطعا نظر ما هم این است که این شیوه ادامه پیدا نکند.

محمدجواد آذری جهرمی معتقد است که تصمیم بانک مرکزی در کلیت خودش تصمیم درستی است و این که امنیت را در خدمات بانکی لحاظ کنیم یک ضرورت درست است. چراکه اکنون در بستر USSD، از دکل مخابراتی تا شبکه بانکی، اطلاعات کارت مشتریان را در دست دارند و این خود یک مخاطره است.

USSD از ابتدا با مجوز خود بانک مرکزی به وجود آمده است و بخش عمده ای از خرید مردم از خدمات اپراتورها برروی بستر USSD انجام می شود و به گفته جهرمی زمانی که سرویسی دارای محبوبیت در بهره برداری است، اگر بخواهیم تغییراتی در آن انجام دهیم، باید تاثیرات آن را در بازار نیز بسنجیم.

وزیر ارتباطات باوجود تایید نگاه بانک مرکزی درباره لحاظ کردن مسائل امنیتی مشتریان بانک ها تاکید دارد که با این حال باید ملاحظات را در انجام اینگونه تغییرات در نظر گرفت. در حال حاضر بعد از USSD ها بیشترین خرید شارژها از خرید دستگاه های POS انجام می شود، اما خرید از طریق دستگاه های POS گاهی گزارش شده تا سقف ۱۵۰۰ تومان درباره کارت شارژهای ۱۰ هزار تومانی برای مشتریان هزینه داشته است.

وی این اتفاق را موجب کاهش بازار حوزه ICT و متضرر شدن مردم دانست و گفت: به همین ترتیب اقتصاد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کوچک تر می شود و علت آن هم کاهش خرید مردم از خدمات این حوزه است که ما نمی توانیم در قبال این مساله بی تفاوت باشیم.

وزیر ارتباطات اخیرا در اظهاراتی با اشاره به تفاهمی میان اپراتورهای تلفن همراه و شرکتهای پرداخت الکترونیک (PSP) به پیشنهادی اشاره کرد که بر اساس آن، مدل امنیتی برای تراکنشها با قرار دادن یک اپلت روی سیم کارت صورت گیرد تا ملاحظات بانک مرکزی برای امنیت این روش پرداخت الکترونیک محقق شود؛ هم اکنون این راهکار رگولاتوری در دست بررسی و انجام است.

USSD برای دوران گذار بود

از سوی دیگر برخی از کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیک با اشاره به وضع محدودیت های جدید برای فعالیت های مرتبط با USSDها، این فناوری را مربوط به دوران گذار بانکداری الکترونیک توصیف می کنند که حالا هم زمان آنها به سر آمده است.

ایمان اسلامیان، با بیان این که USSD عملا به دوران گذار توسعه فناوری های بانکداری الکترونیکی مربوط بوده اند، گفت: برخی از کشورها حتی به خاطر سرعت بالای اینترنت و اقتصادی دیجیتالی خود اساسا تجربه USSDها را از سر نگذرانده اند، چرا که این فناوری ضعف های امنیتی جدی را در خود دارد.

بر این اساس تجربه USSD در کشور، مناسب زمانی بود که اینترنت رایج نبود؛ در آن زمان، فناوری USSD تنها مجرای جایگزین برای پرداخت های خرد به شمار می رفت که به گفته تحلیلگران برخی از شرکت ها با استفاده از این فناوری و حتی اخذ کارمزد بیشتر از بانک ها و بعضا مشتریان توانستند به سودهای کلانی دست پیدا کنند. اپلیکیشن های اینترنتی می تواند توسط شرکت های کوچک برای ارائه خدمات بانکی بانک ها به مردم طراحی شود که این هم برای بانک ها و هم برای شرکت ها سودآور است و هم مردم از خدمات آن منتفع می شود.

در شرایطی که امروزه بانکداری باز در دنیا در حال توسعه است، در این نوع بانکداری بانک ها ارائه خدمات خود را به صورت منعطف طراحی می کنند و API خود را در خدمت طراحان فین تک ها و شرکت های کوچک برای ارائه خدمات به کاربران و مشتریان قرار می دهد. همانطور که در حال حاضر نیز بسیاری از خدمات بانک ها به صورت آنلاین در دسترس مشتریان قرار دارد. تمام بانک ها به دلیل در اولویت بودن ارائه سرویس سعی می کنند تا راهکارهای موقتی را ارائه دهند و به صورت موقتی امنیت را در اولویت قرار ندهند و گرنه در صورت وجود زیرساخت های اینترنتی، اپلیکیشن های بانک ها از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردارند.

تکلیف مناطق دورافتاده با قطع USSD چه می شود؟

اما مصطفی امیری - کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی در پاسخ به این ابهام که آیا ضعف اینترنت در نقاط دورافتاده و روستایی باعث به مشکل خوردن مردم برای دریافت خدماتی چون خرید شارژ می شود اظهار کرد: الان در بسیاری از نقاط کشور اینترنت ۴G وجود دارد و در نقاط شهری و حتی بین شهری و جاده ای هم اینترنت وجود دارد و امروزه در سبد خانوار قرار گرفته است و نمی تواند بهانه ای برای عدم اجرای این طرح بانک مرکزی باشد.

وی اضافه کرد: حتی اگر قبول کنیم در بعضی از نقاط در مورد اینترنت مشکلاتی وجود دارد اما باید پذیرفت که امروزه حدود شش میلیون دستگاه POS در کشور توزیع شده است، ضمن این که تعداد زیادی هم دستگاه های خودپرداز در اقصی نقاط کشور وجود دارد. امروزه تنها در چند کشور آفریقایی و افغانستان است که فناوری مشابه فناوری های USSD مورد استفاده قرار می گیرد و واقعیت این است که سیستم USSD برای بسیاری از کشورها ناشناخته است، به طوری که حتی برخی از این کشورها آن را تجربه هم نکردند.

ضرر اپراتورها از بسته شدن بستر USSD

اما محمد جلالیان با اشاره به همزمانی اجرای دو طرح تسویه حساب ۲۴ ساعت یکبار تراکنش ها با حذف USSD ها، اظهار کرده است که احتمال می رود این همزمانی باعث شود تا برای مدت کوتاهی مقوله USSD ها از توجه خارج شود، اما واقعیت این است که بانک مرکزی در اجرای طرح حذف USSD ها جدی است و بعد از این که مسائل مربوط به پذیرنده های کارت های بانکی حل شود دوباره توجه ها به سمت USSD جلب شود.

این کارشناس بانکداری الکترونیک با بیان این که استفاده از USSD در سال های اخیر رو به رشد بوده است، اضافه کرد: البته بانک مرکزی سیستم ها را به گونه ای طراحی کرده است که اگر اتفاقی هم بیفتد ابعاد گسترده ای پیدا نمی کند. با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور و آشنایی بیشتر شهروندان با آن می توان به تدریج USSD ها را به طور کامل کنار زد.

طبق اظهارات جلالیان بانک مرکزی در سال های اخیر برخی تراکنش ها و اعلام موجودی از طریق این بستر را ممنوع کرده بود؛ محدود کردن سرویس USSD البته غیرقابل پیش بینی نبود. به این خلأ امنیتی باید زیاده خواهی اپراتورها در استفاده از سرویس USSD را اضافه کرد. آنها با فروش شارژ از این مجرا میزان توزیع و درآمدشان بیشتر شده است ضمن اینکه دیگر هزینه بالای چاپ و توزیع کارت های کاغذی شارژ را هم متحمل نمی شوند.

بر این اساس اگر بستر USSD برای اپراتورها فراهم نبود، آنها باید هزینه بیشتری را برای توزیع شارژ متحمل می شدند؛ اما آنها علاوه بر این کارمزد فروش شارژ خود را از طریق بستر USSD از شبکه بانکی هم دریافت می کنند که عملا باعث می شود که خود شرکت ها و اپراتورها هزینه توزیع شارژ را پرداخت کنند، بانک ها این هزینه را متقبل شوند.

نمی شود USSDها را یک شبه برچید

اما رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، درباره مباحث مربوط به محدودیت USSD ها می گوید: اگر حاشیه ها را کنار بزنیم، وقتی بانک ها یکسری مسائل را می گویند، قطعا یک چیزی وجود داشته که این مسائل مطرح شده و اینگونه نیست که کسی بخواهد از روی مسائل غیرواقعی مطلبی را بیان کند؛ چون USSDها داشتند کارشان را می کردند.

ناصرعلی سعادت با اشاره به توافق صورت گرفته بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی برای توقف حذف USSD ها اظهار کرد: باید بیشتر برروی این مساله کار تحقیقاتی صورت گیرد تا بتوان به تصمیم درست و جامعی رسید. واقعیت این است که مسئولان ما در این حوزه باید دور هم جمع شوند و مشکلات مربوط به این قضیه را پیگیری و حل کنند. نمی توان اینگونه مسائل را یک شبه حل کرد، چراکه بسیاری از کسب وکارها بر اساس آنها بنا شده اند.

او درباره فراگیری استفاده از کدها مبتنی بر USSD نیز اضافه کرد: مردم می آیند و درگیر این خدمات می شوند؛ تجارت ها هم اساس کارشان را برروی این ثروت ها بنا می کنند. اینها باعث می شود تا نتوان به طور ناگهانی این سرویس ها را قطع کرد بلکه باید به این گونه مسائل حاشیه ای هم توجه شود.

اخیرا بانک مرکزی بخشنامه ای به بانک ها ابلاغ کرد مبنی بر این که در نتیجه تغییراتی در انجام تراکنش های مالی، دسترسی به حساب مشتریان بانک ها برای عواملی غیر از بانک یا ارایه دهنده خدمات پرداخت محدود شده و از امنیت بالاتری برخوردار می شود.

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی نباید اطلاعات حساس کارت مشتریان از جمله رمز دوم آنها از مسیرهایی که فاقد رمزنگاری مناسب بوده و امکان ذخیره سازی یا مشاهده آن توسط عواملی غیر از بانک یا ارایه دهنده خدمات پرداخت وجود دارد، مبادله شود. بر این اساس قرار بود از نیمه بهمن ماه امسال تراکنش های فاقد رمزنگاری از مبدأ تا مقصد حذف شود، مگر برای پرداخت قبوض عمومی از جمله آب، برق، گاز و تلفن شهری که البته با مذاکراتی که وزارت ارتباطات با بانک مرکزی انجام داده، این موضوع فعلا متوقف شده است و این سوال وجود دارد که سرنوشت این کدها چه خواهد شد؟

در هر حال در صورت اجرای این مصوبه، تراکنش های مربوط به خرید شارژ یا قبض های ویژه در شبکه های شتاب و شاپرک نیز پذیرش و پردازش نمی شود. به عبارتی فقط اطلاعات رمزنگاری شده پذیرش می شود. در این حالت پردازش از کدهای USSD که اطلاعات در آنجا به صورت رمزنگاری نیستند، به پرداخت قبوض عمومی محدود می شود و این اپلیکیشن هایی که خود بانک ها طراحی کردند، جایگزین آنها خواهند شد.


چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟


  بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کد‌های USSD یا همان ستاره مربع‌ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکار‌هایی برای حفظ امنیت این کد‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می‌شود؟


  بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کدهای USSD یا همان ستاره مربع‌ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکارهایی برای حفظ امنیت این کدها مورد بررسی قرار گیرد.
 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟


 • چالش ستاره مربع‌ها چگونه حل می شود؟


  بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد اعمال محدودیت برای سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کدهای USSD یا همان ستاره مربع‌ها باعث شد که این سیستم پرداخت بیش از گذشته زیر ذره بین کارشناسان برود و راهکارهایی برای حفظ امنیت این کدها مورد بررسی قرار گیرد.
 • «ستاره مربع» چگونه سر از تلویزیون درآورد؟


  باید منتظر ماند و دید با توجه به فتوای اخیر آیت الله مکارم شیرازی و تذکر قاطع رهبر انقلاب همچنین نارضایتی مخاطبان از حجم زیاد تبلیغ ستاره مربع‌ها در قاب تلویزیون، آیا میتوان پایانی بر حکمرانی ستاره مربع‌ها در رسانه ملی متصور بود یا خیر.
 • ستاره ۱۰ ستاره ۱۱۷ مربع تنها سقف قطع میاندوره خط را افزایش می‌دهد


  همراه اول اعلام کرد: کد دستوری ستاره ۱۰ ستاره ۱۱۷ مربع صرفاً سقف قطع میاندوره خط را افزایش می‌دهد و کاربرد دیگری ندارد.
 • از چالش‌های روحانی تا تداوم ستاره اقبال مکرون؛ ۲۰۱۸ چگونه سالی برای رهبران جهان خواهد بود؟


  سال ۲۰۱۷ برای روحانی سال موفقی بود با این حال، او با چالش‌های تازه و بالقوه‌ای مواجه است که سال ۲۰۱۸ را برایش دشوار می‌سازد. تندروهای داخلی نیز روحانی را به اتخاذ موضعی ملایم در برابر امریکایی‌ها متهم می‌کنند. اگر ترامپ به مانع‌تراشی‌های خود در مسی
 • پول "وس" و ستاره مربع ها به جیب چه کسانی می رود؟


  «وس» (VAS( Value Added Service یا همان خدمات ارزش افزوده تلفن همراه که بر سر زبان‌ها افتاده چیست؟ و چرا هرگاه سخن از تعطیلی آن به میان می‌آید فریاد عده‌ای در می‌آید و آیا وس اساساً چیز مذمومی است؟
 • صداوسیما ستاره‌مربع‌ها را بیرون می‌کند!


  قائم مقام معاون سیما می‌گوید درآمدزایی تکلیف قانونی سازمان است، اما در استفاده از کد‌های دستوری ستاره مربع در صداوسیما محدودیت ایجاد شده است.
 • آیا پایان «ستاره مربع ها» نزدیک است؟!


  سوال اصلی اینجاست که با توجه به مواضع مدیران صداوسیما، چرا کماکان ستاره مربع‌ها در برنامه‌های تلویزیونی جولان میدهند و هیچ برخورد و محدودیتی برای این دست تبلیغات به وجود نمی‌آید و گویی هر روز بال و پر بیشتری به آن‌ها داده میشود.
 • پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم


 • ستاره مربع‌ها از تلویزیون می‌روند


  تبلیغ خدمات ارزش افزوده از حیطه فعالیت‌های این شرکت خارج و در کوتاه مدت، محدود به برخی برنامه‌های نوروز 98 می‌شود.
 • حتی زور وزیر هم به ستاره مربع‌ها نمی‌رسد، مگر آنکه کمک از راه برسد!


  به رغم آنکه کلاهبرداری بسیاری از ستاره مربع‌ها بر همگان مسجل است و قرار بر برچیدن بساط کاسبی شان شده، ظاهرا زور وزیر ارتباطات به این کلاهبرداران نمی‌رسد. این را می‌شود از اظهار نظر اخیر آذری جهرمی دریافت که بار دیگر بر «کلاهبردار» بودن بسیاری از ستار
 • سوخت بدون کارت با ستاره مربع‌ها!


  در صورتیکه پروژه‌ای بتواند مبتنی بر تلفن‌های همراه طراحی و اجرا شود، قابلیت مطرح شدن در سطح ملی و عمومی کشور را دار خواهد بود و می‌تواند به کاهش سرمایه‌گذاری‌های کلان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در اجرای نظام سهمیه‌بندی منجر شود.
 • همه خدمات اینترنتی در یک ستاره مربع متمرکز شد


  در حالی‌که پیش از این، از کدهای USSD متفاوتی برای خدمات اینترنتی همراه اول استفاده می‌شد، به گفته‌ی مدیرکل ارتباطات همراه اول، از امروز این خدمات در کد ستاره ۱۰۰ مربع متمرکز می‌شوند.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها