بازدید: 35

آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست!

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1121552
احتمال انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان «H۵N۶» به انسان بسیار ناچیز است، اما همچنان لازم است که مردم از تماس و شکار پرندگان وحشی خودداری کنند و این موضوع را جدی بگیرند.
این موارد را رعایت کنید؛
آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست!

احتمال انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان «H۵N۶» به انسان بسیار ناچیز است، اما همچنان لازم است که مردم از تماس و شکار پرندگان وحشی خودداری کنند و این موضوع را جدی بگیرند.

خبرآنلاین: بالاخره پس از هشدار های چندباره وزارت بهداشت، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به شهر های ایران رسید و پایتخت کشور در بخش شمال غربی خود که در کریدور بادی تهران نیز قرار دارد، به یکی از کانون های مشاهده لاشه های پرندگان جان داده تبدیل شد. دیروز بود که مسئولان سازمان محیط زیست از مشاهده مشاهده ۳ لاشه پرنده مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اطراف دریاچه چیتگر تهران خبر دادند (اینجا) و همزمان وزارت بهداشت نیز هشدار داد این بیماری امکان انتقال به انسان گرچه ناچیز است، اما مردم باید بیشتر مراقب باشند. (اینجا) دامنه این بیماری هم گسترده است، آنطور که رییس اداره محیط زیست تهران عنوان کرده است، «شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان فراتر از یک نقطه کوچک است و یک پرنده مهاجر ممکن است؛ از ۱۰ استان رد شده و چند استان را درگیر کند. نباید به این مسئله نقطه ای نگاه کنیم، تمام کشور به یک اندازه در معرض خطر است.»

این هشدار ها به همین جا نیز ختم نشد. به طوریکه این ویروس در حال حاضر در تالاب بین المللی بوجاق در استان مازندان بیش از سایر مناطق دیده می شود. آنطور که رییس گروه بیماری های حیات وحش سازمان محیط زیست خبرداده حدود ۳ هزار لاشه پرنده بر اثر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در منطقه بوجاق دیده شده است. (اینجا) سیامک مسعودی، درباره آخرین آمار بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفته است: براساس آخرین آمار دریافت شده در تالاب بین المللی بوجاق با توجه به وسعت منطقه تخمین زده شده است که حدود ۳ هزار لاشه پرنده در این منطقه موجود باشد. 
رئیس گروه بیماری های حیات وحش سازمان محیط زیست با بیان اینکه خوشبختانه تلفات پرندگان وحشی درحیات وحش دیگر نقاط کشور گزارش نشده است، گفت: بیش از سه میلیون قطعه پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از اواخر شهریور تا آبان ماه وارد کشور می شوند، طبق بازدید ها و پایش هایی که صورت گرفته در ابتدای بهمن ماه در منطقه بوجاق موارد مشکوک مشاهده شد و نمونه برداری از این منطقه آغاز شد.

او در خصوص اقدامات انجام شده برای جلوگیری و پیشگیری از این بیماری گفت: با همکاری سازمان دامپزشکی ارتباط بین انسان و پرندگان را به حداقل رساندیم که مهمترین اقدام آن بحث ممنوعیت شکار، صید و زنده گیری بود و با متخلفان نیز برخورد می شود. همچنین در مناطقی که مشکوک به آنفولانزای فوق حاد پرندگان باشیم ارتباط بین پرندگان وحشی با انسان به حداقل رسانده شده که مهمترین ممنوعیت شکار و صید است. همچنین حوضچه های ضدعفونی کننده ایجاد شده است.

مسعودی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلای انسان به این بیماری شده داده شده است، تصریح کرد: این موضوع را باید وزارت بهداشت اعلام کند، اما تا جایی که اطلاع دارم گزارش مورد انسانی ویروس جدید بوجاق تاکنون در کشور گزارش نشده است.


این توصیه ها را جدی بگیرید! 


بر همین اساس، در این وضعیت وزارت بهداشت توصیه هایی دارد که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد. دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در این زمینه می گوید: احتمال انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان «H۵N۶» به انسان بسیار ناچیز است، اما همچنان لازم است که مردم از تماس و شکار پرندگان وحشی خودداری کنند و این موضوع را جدی بگیرند.


محمدمهدی گویا با اشاره به مشاهده مواردی از ابتلای پرندگان به ویروس آنفلوآنزا در گیلان، درباره امکان انتقال ویروس «H۵N۶ «که سبب ابتلای پرندگان به آنفلوآنزا می شود، اظهار کرد: تا کنون فقط ۱۸ مورد از ابتلا به این بیماری در دنیا گزارش شده و همه این موارد نیز در کشور چین اتفاق افتاده است. این ویروس توانایی انتقال به انسان را دارد، اما تا امروز این بیماری به جز چین در هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است.


وی با بیان اینکه احتمال انتقال این بیماری به انسان بسیار ناچیز است، گفت: این بیماری در ایران فقط بین پرندگان وحشی و در منطقه محدودی از استان گیلان مشاهده شده است. سازمان های دامپزشکی، محیط زیست و وزارت بهداشت نیز تمام اقدامات کنترلی لازم را در این زمینه انجام داده اند. در حال حاضر نیز تمام کسانی که با این پرندگان در ارتباط بوده اند واکسینه شده اند. داروی پیشگیری نیز به آن ها داده شده است و ۱۰ روز تحت مراقبت قرار می گیرند تا مطمئن شویم جلوی هر نوع خطری گرفته شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین توصیه کرد: مردم باید از تماس با پرندگان وحشی و شکار آن ها خودداری کنند و این موضوع را جدی بگیرند؛ چون می تواند باعث انتقال بیماری شود. علاوه بر آن اگر مواردی از تلفات پرندگان را مشاهده کردند به سازمان دامپزشکی گزارش کنند. تلاش می کنیم که بیماری به شهر های دیگر منتقل نشود، اما هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.

آنفلوآنزای فصلی با آنفلوآنزای پرندگان متفاوت است!

اما یکی از مسایلی که باعث می شود به نگرانی های مردمی در مورد آنفلوآنزا دامن زده شود، اشتباهی مرسوم در یکی دانستن، آنفلوآنزا های فصلی و آنفلوآنزا های نوع پرندگان یا H۵N۶ است. آنفلوآنزای فصلی یا H۳N۲ نوع دیگری از آنفلوآنزای که دانستن درباره این بیماری هم خالی از لطف نیست. چرا که براساس گزارشی که ساینتیفیک امریکن این هفته منتشر کرد، آنفلوآنزای فصلی یا H۳N۲ در بسیاری از کشور های جهان تسری پیدا کرده است و براساس گزارش این پایگاه، شیوع سویه جدید H۳N۲ از آنفلوانزا، زمستان امسال را به فصل سختی از نظر ابتلا به آنفلوانزا تبدیل کرده و متأسفانه هنوز زمان زیادی به پایان آن باقی مانده است.
مسئولان بهداشتی در سراسر جهان می گویند که میزان گسترش و شدت این بیماری تا هفته های بعد هم به همین نحو ادامه پیدا خواهد کرد و با توجه به آمار های فعلی، اپیدمی امسال بدترین مورد ابتلا به این بیماری از سال ۲۰۰۹ است (۱۳۸۸) که آنفلوانزای خوکی همه گیر شد.

اما اگر شما امسال یک بار به این بیماری مبتلا شده اید، آیا از ابتلای مجدد در امان هستید؟


پاسخ این سؤال، منفی است. متخصصان می گویند که احتمال ابتلای دوباره به این بیماری در یک فصل هرچند کم است، ولی وجود دارد. دکتر ویلیام شافنر (William Schaffner) متخصص بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt) می گوید که دلیل این مسئله ساده است: «سویه های مختلفی از ویروس آنفلوانزا وجود دارند؛ درنتیجه، بیمار شدن با سویه ای خاص، لزوما شما را در برابر سویه های دیگر محافظت نمی کند.».


اما خبر خوب آن است که ابتلای دوباره به آنفلوانزا در یک فصل، بسیار نادر است. بیشتر افرادی که امسال به این بیماری مبتلا می شوند، با سویه H۳N۲ آلوده شده اند؛ اما بر اساس داده های مراکز بهداشت و درمان از سراسر جهان، عده کمی از مردم (بین ۱۰ تا ۱۵ درصد) به سویه H۱N۱ یا آنفلوانزای نوع ب. (B) مبتلا می شوند. سویه های H۳N۲ و H۱N۱، هر دو نوعی آنفلوانزای نوع آ. (A) محسوب می شوند.


به گفته دکتر شافنر، واکسن های آنفلوانزای فصلی شامل سه تا چهار سویه مختلف از ویروس هستند، زیرا محافظت در برابر یک نوع ویروس کافی نیست. این احتمال وجود دارد که با ابتلا به یکی از ویروس های نوع آ. تا حدی بتوان در مقابل دیگر سویه های آنفلوانزای نوع آ. هم محافظت پیدا کرد، اما به احتمال زیاد، در برابر سویه نوع ب. ایمن نخواهید بود.


اگر شما (مخصوصا در اوایل فصل آنفلوانزا) به این بیماری مبتلا شوید و پیش تر در برابر آن واکسینه نشده باشید، ممکن است پزشکتان به درستی به شما پیشنهاد کند که پس از بهبودی، واکسینه شوید. مرکز کنترل بیماری ها (CDC) در ایالات متحده پیشنهاد می کند که تمام افراد بالای ۶ ماه در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند؛ البته چه بهتر که برای واکسیناسیون خردسالان ابتدا با پزشک مشورت کنید.

۱۰۰ سال از اولین آنفلوآنزای مرگ بار می گذرد

امسال صدمین سالگرد همه گیری آنفلوانزای سال ۱۹۱۸ (۱۲۹۶-۱۲۹۷) است. در آن همه گیری، حدود پانصد میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند و چیزی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر جان خود را از دست دادند. این تعداد، برابر با ۵ درصد از جمعیت انسان های زمین در آن زمان بود.

نکته ای که در آن همه گیری جلب توجه می کرد، این بود که برخلاف همیشه که کودکان و سالمندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری بودند، نوجوانان و جوانان بسیاری به کام مرگ کشیده شدند. به همین دلیل، برخی این شیوع را بزرگ ترین همه گیری تاریخ دانسته اند.

در طول قرن بیستم، بحث های زیادی بر سر این همه گیری در جریان بوده و مورخان و دانشمندان فرضیات متعدد و متنوعی را برای منشأ، نحوه گسترش و تبعات آن مطرح کرده اند. در نتیجه این بحث ها بود که امروزه سوءتفاهم ها و برداشت های نادرست بسیاری در این مورد بین مردم وجود دارد. ما نیز بر آن شدیم تا ۱۰ مورد از این افسانه ها را معرفی کنیم تا شاید در آینده، امکان پیش گیری و کنترل فجایعی ازاین دست فراهم شود.

آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست!
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد