بازدید: 65

بازی آماری با مغزها

منبع : فرارو کد خبر: 1120921
صندوق بین‌المللی پول آماری از مهاجرت نخبه‌های ایران اعلام نکرده است.

ايران براساس گزارش بانک جهاني در سال ٢٠١٦، جزو ٣٠ کشور اول ارسال کننده مهاجر قرار ندارد.

به گزارش شهروند، آمارهای مختلفی از فرارمغزها اعلام می شود و درحالی برخی رتبه ششم در مهاجرت به خارج از کشور را به ایران نسبت می دهند که آمار دقیقی از جمعیت ایرانی های خارج از کشور وجود ندارد.

از طرفی آماری به نقل از صندوق بین المللی پول در سال ٢٠٠٩ منتشر شده که براساس آن ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار نفر از ایران خارج شده اند که برآورد می شود ۷۰ تا ۸۰ درصد آنها قشر تحصیلکرده و متخصص هستند. این درحالی است که بنا به اعلام معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری صندوق بین المللی پول آماری تحت این عنوان منتشر نکرده است.

فرارمغزها که در ادبیات جهانی به عنوان فرار سرمایه های فکری نیز مشهور است، هر ازچندگاهی موضوع رسانه ها و مردم ایران می شود و تأثیر مخرب این آمارهای کذب و شایعات بر وجهه ایران و ایرانی سالیان دراز باقی می ماند.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرده است؛ چند سالی است که مدعیان زیادی در ارتباط با رتبه نخست ایران در فرارمغزها صحبت می کنند و تنها مدرک قابل ارایه آنها استناد به گزارش صندوق بین المللی پول در سال ٢٠٠٩ میلادی است. با بررسی در این ارتباط متوجه می شویم که صندوق بین المللی پول هیچ گزارشی در سال ٢٠٠٩ در این ارتباط منتشر نکرده است.

آمار واقعی مهاجران به استناد کار پژوهشی
پژوهشکده مطالعات فناوري با استناد به اطلاعات آمارهاي معتبر بين المللي و پايگاه هاي داده در دسترس از نهادهايي مانند سازمان ملل متحد، يونسکو، بانک جهاني، سازمان همکاري اقتصادي و توسعه و همچنين منابع اطلاعاتي برخي کشورهاي اصلي مهاجرپذير مانند آمريکا تلاش کرده است تصوير روشني از وضعيت مهاجرت و جابه جايي دانشجويان ارایه شود.

برهمین اساس و به استناد کار پژوهشی صورت گرفته، پرویز کرمی مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری می گوید: «در سال ٩٤ تعداد دانشجويان مهاجر ايراني ٢ هزار و ٣٥٤ نفر بوده که در رتبه ١٢ تعداد دانشجويان خارجي در کانادا قرار گرفته است. همچنين در سال ٩٦ تعداد کل مهاجران ايراني در کانادا ٦هزار و ٤٨٥ نفر بوده که نسبت به تعداد مهاجران سال ١٣٩٥ (١١هزارو ٦٦٥ نفر) کاهش داشته است.»

او تصریح می کند: «اداره مهاجرت ايالات متحده آمريکا هم اعلام کرده که رتبه ايران در زمينه اعزام دانشجو به اين کشور نسبت به اوايل انقلاب، ٥برابر کاهش داشته است. براساس آماري که اداره مهاجرت اين کشور (CIS) تا سال ٢٠١٦ ارایه کرده است، اکنون جمهوري خلق چين در اين جدول مقام نخست را کسب کرده است.

اين گزارش، رقم دقيق ٣٢٨هزارو٥٤٧ دانشجو را متعلق به کشور چين اعلام کرده است و پس از آن، کشورهاي هند، عربستان سعودي، کره جنوبي، کانادا، ويتنام، تايوان، برزيل، ژاپن و مکزيک در رده هاي بعدي قرار دارند. برهمين اساس، ايران در جايگاه يازدهم کشورهاي اعزام کننده دانشجو به ايالات متحده آمريکا ايستاده است.»

جزو ٢٠ کشور اول ارسال مهاجر نیستیم
يکي از نکات قابل توجه اين است که ايران براساس گزارش سازمان همکاري اقتصادي و توسعه در سال ٢٠١٥، جزو ٢٠ کشور اول نبوده و در گزارش بانک جهاني در سال ٢٠١٦، جزو ٣٠ کشور اول ارسال کننده مهاجر نیز قرار ندارد.

درهمین راستا علی مرتضی بی رنگ، معاون امور بین الملل معاونت علمی و فناوری عنوان می کند: «بررسي آمارها نشان مي دهد که تعداد مهاجران تحصيلکرده يعني افراد داراي مدارک دانشگاهي و نسبت آنها از کل تحصيلکردگان داخل کشور، در مقايسه با ساير کشورها بسيار پايين است. طبق گزارش مشترک سازمان ملل و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD، ايران با حضور در پايين ترين سطح طبقه بندي جهاني از نظر اين شاخص، در زمره کشورهايي است که نرخ مهاجرت افراد تحصيلکرده به کل جمعيت تحصيلکرده در آن، در طبقه کمتر از دو درصد قرار دارد.»

بنابراين با استناد به آمار نهادهاي معتبر بين المللي مي توان اين گونه گفت که پديده فرارمغزها در ايران، فاقد هرگونه سنديت است.


بازی آماری با مغزها
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات