بازدید: 67

اَمان از عُمان

منبع : فرارو کد خبر: 1120907
همه کارشکنی‌هایی که مسئولان عمانی در قبال نماینده ایران در لیگ قهرمانان انجام دادند.

حبس همراهان تراکتور در فرودگاه، دردسرسازی برای خبرنگار، امکانات ضعیف ورزشگاه آوازخوانی با دستگاه های صوتی، برخوردهای نامناسب مقامات عمانی در قبال ایرانی ها بود.

به گزارش شهروند، این روزها با افزایش فشارها به فدراسیون فوتبال، خیلی راحت تر می توان دست روی زشتی ها گذاشت و با حساسیت بیشتر از نقطه ضعف ها گلایه کرد.

دم دستی ترین مسأله هم در کوران مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ماجرای میزبانی از نمایندگان عربستان در زمین بی طرف است. عرصه ای که تراکتورسازی در هفته نخست رقابت ها طعم آن را در عمان چشید و خیلی از واقعیت ها را نمایش داد.

واقعیت هایی که عجز مدیران فدراسیون فوتبال در برقراری روابط فوتبالی با سعودی ها و ضعف دستگاه دیپلماسی در ورزش را به تصویر می کشد. آن جا در عمان تراکتور فقط اسما میزبان بود و ریزتر که می شدید، حتی کفه ترازو نسبت به عربستان سنگینی هم می کرد. آن جا برای سعودی ها سنگ تمام گذاشتند و از ورزشگاهی که قرار بود میزبانش ما باشیم، برایمان فضایی تنفرآمیز ساختند؛ نه، آن جا در عمان، عربستان میزبان واقعی مسابقه الاهلی و تراکتورسازی بود.

شروع کارشکنی ها با حبس در فرودگاه!
برای این که بفهمیم عمانی ها قصد همکاری با عربستان در کشوری که قرار بوده میزبان ایران در لیگ قهرمانان باشد را دارند، نیاز به داشتن صبر و حوصله نبود؛ آنها همان دقایق اولیه ورود کاروان تراکتورسازی به فرودگاه مسقط خودشان را نشان دادند. کارشکنی عمانی ها با حبس ٢٤ ساعته ٤ نفر از همراهان باشگاه تراکتورسازی در فرودگاه آغاز شد، این افراد که از کارمندان باشگاه تراکتورسازی بودند، ویزایشان توسط کشور عمان صادر نشده بود و به همین خاطر ٢٤ ساعت در فرودگاه ماندند. جالب این که مسئولان فرودگاه قصد داشتند این افراد را به ایران دیپورت کنند که با تلاش های مدیران باشگاه تراکتورسازی و با کمک برخی دوستان مصطفی آجورلو، مدیرعامل باشگاه در مسقط این اتفاق رخ نداد و درنهایت همراهان تیم موفق شدند بعد از ٢٤ ساعت با دریافت ویزای یک روزه وارد اردوی تراکتورسازی شوند.

پرسش دردسرساز برای خبرنگار ایرانی
مسئولان عمانی از بدو ورود تا زمان استقرار در هتل و درنهایت روز مسابقه هرگز برخورد خوبی با اعضای کاروان تراکتورسازی و حتی خبرنگارهای ایرانی نداشتند. برداشت های شخصی از این موضوع چنین بود که آنها از هر فرصتی برای سلب امتیازهای بدیهی از ایرانی ها استفاده می کردند و مثال اصلی اش هم در قبال تنها خبرنگار ایرانی حاضر در اردو رخ داد که یک پرسش کاملا فوتبالی تبعات خوبی برایش نداشت. وقتی او در نشست خبری قبل از مسابقه از ربروف، سرمربی اوکراینی الاهلی عربستان درباره چرایی عدم حضور این تیم در ایران پرسید، ناظر برگزاری نشست خبری با لحنی تند و برخورد نامناسب این سوال را سیاسی خواند و اجازه پاسخگویی نداد.

همین اتفاق گویا برای عمانی ها کافی بود تا آنها با وجود دریافت مشخصات شناسایی فردی، در روز بازی آی دی کارت مربوط به خبرنگاری را صادر نکنند و مشکلات زیادی را در ورزشگاه السیب به وجود بیاورند. اوج این برخوردهای ناشایست عمانی ها نیز در نشست خبری بعد از بازی رخ داد که همان افراد مسئول به بهانه نداشتن آی دی کارت خبرنگار ایرانی را از سالن کنفرانس بیرون کردند!

ورزشگاه آماتور و دور از استاندارد السیب
برخلاف سال های گذشته که بازی های نمایندگان ایران و عربستان در عمان در ورزشگاه سلطان قابوس مسقط برگزار می شد، امسال مسئولان فدراسیون عمان بدون این که دلیلی قانع کننده داشته باشند، محل برگزاری دیدارهای ایرانی را به ورزشگاه السیب تغییر دادند تا تبعیض ها مشهودتر شود. ورزشگاهی که معماری آن شباهت زیادی به استادیوم هایی با قدمت طولانی دارد و با مشکلات حرفه ای زیادی مواجه است.

کمبود سرویس های بهداشتی، مشخص نبودن مرز بین جایگاه VIP با سایر قسمت ها، نبود صندلی ثابت در جایگاه های ویژه (صندلی ها متحرک از بیرون آورده شد)، نبود اینترنت، ورودی هایی که شباهت به ورودی ورزشگاه ندارد و... همه از ویژگی هایی غیر قابل باور ورزشگاهی بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا آنها را برای برگزاری بزرگترین تورنمنت باشگاهی در سطح قاره تأیید کرده بود.

از در جنوبی السیب که وارد شوید، تونل های تودرتو را مشاهده می کنید که با درهای چوبی از هم جدا شده و برای این که به زمین چمن برسید، باید درهای پوسیده را یکی یکی بگذرانید. در آخر این تونل وحشتناک هم دقیقا می روید به کنار زمین چمن! دقیقا همان قسمتی که ناظر بازی از آن جا شما را به سکوها هدایت می کند و اجازه حضور در جایگاه ویژه را نیز به شما نمی دهد.

ماجرای عجیب بلیت فروشی
تبعیض های پیش آمده در امر بلیت فروشی و استقرار هواداران در ورزشگاه از جلسه هماهنگی قبل از بازی آغاز شد؛ زمانی که مسئولان عربستانی خواهان بیشتر از ١٠ درصد از سکوهای ورزشگاه السیب شدند و برای این منظور پافشاری نیز می کردند. با وجود مخالفت مدیران تراکتورسازی اما مسئول عمانی برگزاری بازی درنهایت اعلام کرد که اگر هواداران تیم ایرانی نتوانند ٩٠ درصد سکوها را پرکنند، بلیت های بیشتری به عربستانی ها فروخته می شود.

همین اتفاق هم رخ داد، در جریان بازی جمعا ١٠٥٣ بلیت (براساس اعلام بلندگوی ورزشگاه) فروخته شد که از این تعداد فقط ٧٠ بلیت متعلق به ایرانی ها بود. نکته دیگر در امر استقرار هواداران روی سکوها به موضوع جای عربستانی ها برمی گشت. با وجود قول و قرارهای انجام شده مبنی بر این که هواداران الاهلی فقط در پشت دروازه استقرار پیدا کنند اما در عمل آنها در هر جایی که خواستند نشستند و صندلی خود را از قسمت های مختلف انتخاب کردند.

مسئولانی که هوادار شدند!
یکی از نکات قابل توجه استقبال کم ایرانی ها از بازی تراکتورسازی بود. حضور اندک هواداران ایرانی مقیم عمان در ورزشگاه سبب شد تا برخی مسئولان و همراهان باشگاه تراکتورسازی پرچم تیم شان را در دست بگیرند و به جایگاه هواداران بروند. این در حالی است که اگر بازی در کشور دیگری مانند قطر و کشورهای شمال دریای خزر برگزار می شد، شرایط فرق می کرد.

آوازخوانی با میکسر و باند حرفه ای
ظاهرا قوانین ای اف سی برای منع ورود وسایل تولید صدا در ورزشگاه ها فقط برای ایران صدق می کند؛ در حالی که به لیدر تراکتورسازی در ورزشگاهی که میزبانش ایرانی بود، اجازه ورود بلندگوی دستی داده نشده بود، هواداران عربستانی باند حرفه ای و میکسر به ورزشگاه آوردند و ٩٠ دقیقه به آوازخوانی پرداختند تا عملا این تصور به وجود بیاید که بازی در عربستان برگزار می شود.

فدراسیون برای استقلال دست به کار شود
هفته آینده در لیگ قهرمانان آسیا استقلال باید در همین ورزشگاهی که درباره اش توضیح داده شد مقابل الهلال عربستان قرار بگیرد و هیچ بعید نیست این کارشکنی ها از سوی مقامات عمانی تکرار شود. فدراسیون فوتبال که در سال های اخیر هرگز نتوانسته در امر حسنه شدن روابط تلاش موثری انجام دهد و همواره مقابل خواسته های عربستانی ها دستانش را بالا برده، شاید وقتش رسیده که از حالا برای برگزاری هر چه بهتر مسابقه الهلال و استقلال در عمان تلاشش را به کار بگیرد. حالا که میزبانی در عمان به ایران تحمیل شده، باید نهایت تلاش ها انجام شود تا تیم های ایرانی بیشتر از این متضرر نشوند.

در انتظار اینفانتینو
در چنین شرایطی تنها امید مسئولان فدراسیون فوتبال درباره حل معضل عربستان به اینفانتینو است؛ مهدی تاج در سفری که به سوییس مقر فیفا داشت، نتوانست با او دیدار کند و دست خالی به ایران برگشت. حالا قرار است اینفانتینو دهم اسفندماه سفری به ایران داشته باشد که امید مسئولان فوتبالی به این سفر است تا شاید بتوانند به راهکاری مطلوب درباره مناقشه با عربستان برسند.


اَمان از عُمان
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات