بازدید: 76

کمک صفر امریکا به بازسازی عراق

نتیجه کنفرانس بازسازی عراق در کویت آن چیزی نبود که مقامات بغداد انتظار داشتند، از 88 میلیارد دلاری که عراقی‌‌‌‌ها اعلام کرده بودند برای بازسازی نیاز دارند تنها...
نتیجه کنفرانس بازسازی عراق در کویت آن چیزی نبود که مقامات بغداد انتظار داشتند، از 88 میلیارد دلاری که عراقی‌‌‌‌ها اعلام کرده بودند برای بازسازی نیاز دارند تنها حدود 11 میلیارد دلار تأمین شده است، این در حالی که عربستان و امریکا حمایت‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای زیادی از این کنفرانس کرده بودند اما در عمل حاضر نشده‌اند پولی بدهند. 
به گزارش «جوان» کنفرانس بین‌المللی برای بازسازی عراق روز گذشته در کویت تمام شد. مقاماتی از 70 کشور در این کنفرانس حضور داشتند. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات، ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین و نمایندگان دیگر کشور‌‌‌‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله شرکت‌کنندگان در این کنفرانس بودند. از کشورمان نیز محمدجواد ظریف به همراه هیئتی از بخش خصوصی در کنفرانس حاضر شده بود. در روز اول کنفرانس مقامات عراقی اعلام کردند حداقل 88 میلیارد دلار برای بازسازی ناشی از ویرانی‌های داعش نیاز دارند و امیدوار بودند بخش قابل‌توجهی از نیازهای مالی خود را در این کنفرانس تأمین کنند اما کمک‌‌‌‌‌ها و وعده‌هایی که به عراقی‌‌‌‌‌ها داده شد خیلی کم بود. نیویورک‌تایمز گزارش داد روز سه‌‌‌‌‌شنبه تنها 4 میلیارد دلار در این کنفرانس وعده کمک داده شد. این روزنامه امریکایی نتیجه روز اول این کنفرانس را شرم‌آور توصیف کرد اما در روز چهار‌‌‌‌شنبه وضعیت بهتری بر کنفرانس حاکم بود. وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد آنکارا 5میلیارد دلار به صورت وام بازسازی عراق کمک خواهد کرد. کویت اعلام کرد 2 میلیارد دلار به عراق کمک می‌کند.  امریکا و عربستان که حمایت‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای زیادی از این کنفرانس کرده بودند در عمل کمک‌های ناچیزی به عمل آورده‌اند. امریکا به صورت مستقیم هیچ کمکی نکرده و تنها اعلام کرده می‌خواهد 3میلیون دلار وام به شرکت‌های خصوصی امریکایی برای سرمایه‌گذاری در عراق کمک می‌کند. عربستان نیز گفته 5/1میلیارد دلار کمک خواهد کرد، این در حالی است که بعضی رسانه‌های سعودی گزارش داده بودند ریاض می‌خواهد 50میلیارد دلار به بازسازی عراق کمک کند. 
  
شروط غیرممکن عمار حکیم برای سعودی‌ها

عربستان سعودی اخیراً سیاست‌های خود را در رابطه با عراق تغییر داده و تلاش می‌کند از در دوستی با این کشور وارد شود و در همین راستا تلاش کرده پس از مقتدی صدر از دیگر شخصیت‌های شیعی عراق از جمله «‌سید‌عمار حکیم‌» برای سفر به ریاض دعوت کند که ظاهراً با شروطی مواجه شده که عمل به آنها برای سعودی‌‌‌‌‌ها غیرممکن است. چندی پیش و پس از سفر سید مقتدی صدر به ریاض، زمزمه‌‌‌‌‌هایی در خصوص تلاش سعودی‌‌‌‌‌ها برای دعوت از دیگر شخصیت‌های شیعی عراق برای سفر به این کشور شنیده شد که در همان مقطع «‌سید عمار حکیم‌» در گفت‌وگویی در خصوص این موضوع گفت: «چندی پیش، واسطه‌ای از سوی سعودی‌‌‌‌‌ها برای من پیام آورد که «‌اگر از شما دعوت شود به ملاقات سران این کشور خواهید رفت؟‌» که من در پاسخ گفتم اگر این سفر دستاورد‌‌‌‌هایی چون خروج عربستان سعودی از بحرین و اتمام کشتار ملت مظلوم یمن داشته باشد، حتماً می‌پذیرم. طبعاً این خواسته از سوی آنها رد شد و لذا فعلاً قصد ندارم به عربستان سفر کنم.» ‌حال با گذشت چند ماه، «عبدالعزیز الشمری‌» سفیر عربستان سعودی در بغداد در دیداری که حدود یک ماه پیش با رئیس جریان حکمت ملی عراق داشته، دعوت سران این کشور از سید عمار حکیم برای سفر به ریاض را مجدداً تکرار کرده است.  یک منبع آگاه در خصوص پاسخ سید عمار حکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق به این درخواست، به فارس گفت: «حکیم در پاسخ، برای پذیرفتن این دعوت شروطی را بیان کرده است.»‌حکیم ضمن تأکید بر اینکه سفر به عربستان باید موجب بهبود و گسترش روابط دو کشور در راستای حمایت از فرآیند سیاسی و دولت عراق باشد و آورده‌ای برای مردم عراق در پی داشته باشد، شرط اول خود را «‌دیدار با شیعیان عربستان‌» بیان کرده و گفته است که در صورت سفر به این کشور باید در مناطق شیعه‌نشین عربستان حضور یابد و با شیعیان عربستان از نزدیک دیدار داشته باشد. وی ادامه داد: دیگر شرط سید عمار حکیم برای سفر به ریاض، در خصوص «‌بحرین‌» است و وی تأکید کرده که در صورت سفر به عربستان باید در این سفر وضعیت محاصره شیخ «‌عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین و بازداشت شیخ «‌علی سلمان‌» دبیرکل حزب الوفاق مشخص شود.

کمک صفر امریکا به بازسازی عراق
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۸ درباره تغییرات ردیف‌ها منتشر شد+ متن کامل

گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۸ درباره تغییرات ردیف‌ها منتشر شد+ متن کامل

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد