بازدید: 39

طرح تعطیلی مدارس تیزهوشان؛ تعجیل یا تخریب؟! / آینده نخبگان مناطق محروم در ابهام

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1119233
حذف آزمون از دوره ابتدایی و به دنبال آن تعطیلی مدارس تیزهوشان در دوره اول، موجب سردرگمی دانش آموزان و نگرانی آنها شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از نیمه بهمن ماه امسال بود که محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش خبر ممنوعیت برگزاری آزمون در دوره ابتدایی را به طور رسمی رسانه ای کرد که به تبع آن حذف مدارس تیزهوشان در دوره اول متوسطه انجام خواهد شد.

تصمیمی که توجیه آن، کاهش استرس دانش آموزان در دوره ابتدایی بود، اما این تصمیم بالقوه مثبت در زمانی نامناسب رسمی شد و نه تنها به کاهش استرس دانش آموزان نمی انجامد بلکه موجی از بلاتکلیفی و سردرگمی را در جامعه ایجاد کرده است و اظهارات چند پهلوی مسئولان آموزش و پرورشی بر بلاتکلیفی این تصمیم دامن زده است.

حذف آزمون پاک کردن صورت مسئله است

خبر تعطیلی مدارس تیزهوشان و نارضایتی نخبگان از یک سو، طرفداری کامل آموزش و پرورشی ها از سوی دیگر به تدریج شرایطی دوقطبی در جامعه ایجاد کرده است که یک سوی آن نخبگان و سوی دیگر آموزش و پرورش قرار گرفته است.

هرچند این دوقطبی بودن را می توان ناشی از تصویر مبهم این تصمیم در آینده دانست که آموزش و پرورشی ها در تبیین آن چندان موفق نبودند و نخبگان هم از نادیده گرفتن توانایی شان مضطرب هستند.

به دنبال این دوقطبی ایجاد شده و موج موافقان و مخالفان ،۱۶ بهمن ماه بود که نخبگان نخستین تجمع خود را مقابل وزرات آموزش و پرورش آغاز کردند و با ایجاد کمپین هایی سعی بر جلوگیری از تخریب نخبه پروری و تعطیلی مدارس تیزهوشان دارند.

روز گذشته هم تجمع دانش آموزان فعلی و گذشته مدارس تیزهوشان به همراه خانواده هایشان همچنین جمعی از خانواده های دانش آموزان کلاس ششمی مقابل مجلس برگزار شد تا صدای اعتراض خود را  به گوش نمایندگان مردم برسانند.

طرح تعطیلی مدارس تیزهوشان؛ تعجیل یا تخریب؟! / آینده نخبگان مناطق محروم در ابهام

یکی از دانش آموزان گذشته تیزهوشان که اکنون سال اول دانشگاه تحصیل می کند در گفت وگو باخبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ خواسته خود را تصحیح روش آزمون اعلام کرد و گفت: به صرف اینکه آزمونی استرس آور است نباید جریان چندین ساله مدارس تیزهوشان را نادیده گرفت بلکه باید این روند را اصلاح کرد در غیر این صورت با حذف آزمون، صورت مسئله را پاک کردیم.

وی بیان کرد: مدارس تیزهوشان ظرفیتی دولتی برای افراد تیزهوش محسوب می شود که با حذف این مدارس ظرفیت موجود حذف شده و فقط افرادی که تمکن مالی دارند امکان تحصیل در مدارس غیردولتی شاخص را پیدا می کنند حال آنکه سایر افراد تیزهوش و توانمند از این مسیر جا می مانند.

انکار و اصرار 2 روی سکه تصمیم آقای وزیر

چند روز پیش بود که وزیر آموزش و پرورش به دنبال این تصمیم و  حمایت از دانش آموزان صاحب استعدادهای برتر گفت: در برنامه شهاب که از سال آینده به پایه هفتم می رسد دیگر دانش آموزان صاحب استعدادهای برتر را از سایر دانش آموزان جدا نمی کنیم چرا که براساس اصول جدید تعلیم و تربیت در جهان امروز، بچه ها نباید از هم جدا شوند؛ بر این اساس در طرح شهاب دانش آموزان صاحب استعدادهای برتر در مدارس عادی تحصیل می کنند و پس از شناسایی استعداد آنها، چند روز در هفته برنامه های خاص برای شان اجرا می شود و استعدادها پرورش می یابد تا در متوسطه دوم استعداد آنها شکوفا شود.

اما بطحایی روز گذشته در شورای سیاستگذاری گفت:  آزمون مدارس تیزهوشان شامل مصوبه اخیر حذف آزمون می شود؛ بنابراین مدارس تیزهوشان را داریم، اما آزمون نداریم و دانش آموزان با استعداد های متنوع از طریق اجرای طرح هایی مانند طرح شهاب، شناسایی و تقویت می شوند.

از طرفی فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان بیان کرد: تعطیلی دوره اول سمپاد برای من خوشایند نبود و تلاش هم کردم اما شورای عالی آموزش و پرورش به این مصوبه رای داد و معنایش این است که نتوانستیم رایی بر رد آن بگیریم. یقینا باید به دنبال راه های جایگزین باشیم. 

و این مسئله در حالی است که دانش آموزان تیزهوشان معتقدند  چطور به یکباره دانش آموز بعد از 9 سال تحصیل در آموزش عمومی از متوسطه دوم وارد مدرسه خاص شود و از همه ظرفیت ها بهره گیرد در حالی که سه ساله پایانی تحصیل صرفا بر کنکور تاکید می شود.

طرح تعطیلی مدارس تیزهوشان؛ تعجیل یا تخریب؟! / آینده نخبگان مناطق محروم در ابهام

مناطق محروم، بازنده اصلی حذف مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان بستری دولتی برای شناسایی استعداد های برتر دانش آموزان در کشور و به ویژه مناطق محروم محسوب می شوند چراکه شاید در سایر مناطق فرصت شکوفایی استعداد ها وجود داشته باشد، اما این پتانسیل در مناطق محروم در کمترین شانس خود قرار دارد و تعطیلی مدارس تیزهوشان  تعطیلی شناخت استعداد های برتر را به دنبال دارد.

حمید رضا حاجی بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره روش های جایگزین برای شناسایی استعداد های برتر و کارایی طرح شهاب عنوان کرد: طرح شهاب برای شناسایی نخبگان در مدارسی است که به تیزهوشان دسترسی ندارند و پس از این شناسایی سعی می شود که دانش آموز از طریق مدارس تیزهوشان تحت کنترل و آموزش قرار گیرد حال با نبود این مدارس و در نقاط دور دست چه طور می توان طرح شهاب را اجرایی کرد.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه همه استدلال هایی که تاکنون برای حذف آزمون ورودی دوره ابتدایی مطرح شده به دلیل تعطیلی مدارس تیزهوشان است، اظهار کرد: باید مجلس بررسی های لازم را برای این مصوبه داشته باشد تا بهترین تصمیم در این خصوص اتخاذ شود.

حال باید دید طرفداری صرف آموزش و پرورش از این تصمیم با ارزیابی تمامی زوایای موجود و بدون عقاید رادیکالی بوده است یا خیر و جریان نخبه پروری که در سراسر دنیا به عنوان یک ظرفیت ویژه محسوب می شود در مسیری صحیح حرکت می کند چرا که بهره مندی از ظرفیت نخبگان واقعی کشور به افزایش بهره وری کشور و حتی در مواردی جهان کمک می کند همانطور که کم نبودند نخبگانی ایرانی که در سطح ایران و جهان افتخار آفرینی کردند.

انتهای پیام/


طرح تعطیلی مدارس تیزهوشان؛ تعجیل یا تخریب؟! / آینده نخبگان مناطق محروم در ابهام
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده