بازدید: 136

ظلم مضاعف به فرشتگانی ها

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1118965
موسسه اعتباری کاسپین مشروط بر این که مدیریت حساب و پرداخت بدهی‌های هشت تعاونی منحل شده را بر عهده بگیرد توانست از بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت کند اما در طول حدود دو سال فعالیت، این موسسه درگیر مسائل فراوانی بوده که مهم‌ترین آن‌ بی تردید نحوه تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی‌های منحل شده، محاسبه سود و تسویه حساب با آن ها بوده است.
به گزارش صبحانه،اگرچه موسسه مدعی است بر اساس تکلیف بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌ها در دوره انحلال را صفر در نظر گرفته و محاسبه کرده است .البته استدلال بانک مرکزی هم این بود که تعاونی‌های منحل شده در دوره انحلال تا تعیین تکلیف هیچ فعالیت اقتصادی نداشته اند بنابراین سودی هم عایدشان نشده است تا به سپرده‌گذاران اختصاص دهند. از سویی نیز کاسپین بر اساس  تکلیف بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها در دوره قبل از انحلال را نیز تعدیل می‌کند، به طور مثال سپرده‌گذاران فرشتگان که در دوره دایر بودن این تعاونی سود 25 درصد دریافت می‌کردند طبق دستورالعمل ابلاغی، سود سپرده شان از 25 درصد به 10 درصد کاهش می‌یابد و براین اساس سود مازادی را که طبق قرارداد از تعاونی دریافت داشته اند، باید بازگردانند. سود سپرده‌ها از زمان کانورت شدن(تغییر) حساب ها نیز به دو صورت کوتاه‌مدت 10 درصد و بلندمدت 15 درصد تخصیص می یابد و پرداخت می‌شود؛ اما این ماجرا روی دیگری هم دارد و آن هم سپرده‌گذارانی هستند که در دوره فعالیت تعاونی‌های منحل شده تسهیلات دریافت کرده‌اند.انگار برای این سپرده گذاران هیچ قاعده جدیدی تدوین نشده و آن ها که قطعا خودشان جزو سپرده گذاران به حساب می آیند، با وجود تعدیل سود سپرده هایشان باید نرخ سود تسهیلات دریافتی را طبق همان قرارداد قبل با موسسه منحل شده پرداخت کنند .

سپرده‌گذار یکی از تعاونی‌های منحل شده که به موسسه کاسپین واگذارشده است با گلایه از نحوه تعیین تکلیف سپرده ها به خراسان رضوی می گوید: بنده علاوه بر این که در تعاونی فرشتگان سپرده داشته‌ام در دوره فعالیت این تعاونی مبلغ 12 میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات دریافت کرده‌ام که یکی از شرایط دریافت این تسهیلات، این بود که 30 درصد تسهیلات دریافتی را به‌عنوان ضمانت در تعاونی بلوکه می‌کردند که با احتساب 30 درصد پولی که از بنده بلوکه شده است،  سود این تسهیلات حدود 28 تا 30 درصد می شود .من ماهانه حدود 308 هزار تومان قسط پرداخت می‌کردم.

این سپرده‌گذار ادامه می دهد: از فروردین تا دی‌ماه امسال که این تعاونی منحل شده، به سپرده بنده هیچ سودی تعلق نگرفته است .علاوه بر این، سودهایی که طبق قرارداد در دوره فعالیت این تعاونی نیز دریافت کرده بودم تعدیل و از موجودی حسابم کسر‌شده است.

این سپرده‌گذار که دفترچه تسهیلات خود را در اختیار خراسان رضوی قرارداده است، می گوید :26 دی‌ماه وقتی برای تعیین تکلیف سپرده‌ام به موسسه کاسپین مراجعه کردم، دفترچه تسهیلات دریافتی را به بنده دادند.اگر دفترچه را نگاه کنید موسسه کاسپین در وهله اول در همان 26 دی‌ماه همه اقساط عقب‌مانده بنده را که مربوط به دوره انحلال بوده و حساب‌هایمان مسدود شده کسر کرده است در حالی که با وجود مسدود بودن حساب ها، اصلاً امکان پرداخت اقساط تسهیلات را نداشته‌ام . جالب این جاست که سود تسهیلات را به هیچ‌وجه به نرخ مصوب بانک مرکزی کاهش ندادند و با همان نرخ قبلی از اصل سپرده بنده کسر کردند درحالی که مدعی هستند چون این موسسه تخلف کرده سود سپرده ها را باید با نرخ بانک مرکزی محاسبه کنند.

این سپرده‌گذار  اضافه می کند: تلخ‌تر از همه این‌ها، این است که در همین دوره‌ای که حساب بنده مسدود شده سودی به سپرده ام تعلق نگرفته است ولی سود تسهیلات را با همان نرخ 30 درصد از حسابم کسر کرده اند بعد هم مدعی هستند موسسه در دوره انحلال، فعالیت اقتصادی نداشته است، مگر همین پرداخت تسهیلات و دریافت سود در قبال آن فعالیت اقتصادی نیست ؟اگر چنین باشد که اتفاقا فعالیت اقتصادی پرسودی هم داشته چون از یک سو سود سپرده ها را تعدیل کرده و از سوی دیگر اقساط تسهیلات را با همان نرخ سنگین از اصل موجودی ها برداشته که قطعا دیگر معوقه ای هم باقی نمانده است . او با بیان این موضوع، از کسر جریمه دیرکرد هم انتقاد می کند و می گوید :تمام دارو ندارم  در این تعاونی بوده، بعد بابت 9 ماه دوره انحلال تعاونی که حساب‌هایم مسدود بوده و امکان پرداخت اقساط وجود نداشته هرماه مبلغی را در قالب وجه التزام به‌عنوان جریمه دیرکرد اقساط به‌صورت یک‌جا از اصل سپرده ام کسر کرده‌اند؛ یعنی علاوه بر این که سود سپرده‌ام را کاهش داده و سود تسهیلات را با همان نرخ برای بنده محاسبه کرده‌اند و تمام اقساط عقب‌مانده را به‌صورت یک جا از اصل سپرده کسر کرده‌اند، بابت مدتی که به دلیل کارشکنی خود کاسپین قادر به پرداخت قسط نبودم، جریمه دیرکرد را از اصل سپرده‌ام برداشته اند .

اما فکور سرپرست شعب موسسه اعتباری کاسپین در خراسان پس از این که خبرنگار ما گلایه های این سپرده گذار را به اطلاع او رساند، درباره این که چرا در دوره انحلال تعاونی‌ها بابت تسهیلات از مشتریان جریمه دیرکرد دریافت می‌شود و اقساط به‌صورت یک جا و خلاف نرخ مصوب بانک مرکزی از حساب ها کسر می شود، اظهار کرد: بنده توضیحی در این باره ندارم. البته بی‌اطلاع نیستم اما فعلاً توضیحی ندارم.


ظلم مضاعف به فرشتگانی ها
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
 • ظلم مضاعف به فرشتگانی ها


  موسسه اعتباری کاسپین مشروط بر این که مدیریت حساب و پرداخت بدهی‌های هشت تعاونی منحل شده را بر عهده بگیرد توانست از بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت کند اما در طول حدود دو سال فعالیت، این موسسه درگیر مسائل فراوانی بوده که مهم‌ترین آن‌ بی تردید نحوه تعیین
 • خوشحالی مضاعف قدوس پس از گل+عکس


  در این مطلب تصویری را از شادی پس از گل سامان قدوس در بازی شب گذشته تیم ملی فوتبال ایران برابر یمن در جام ملت های 2019 امارات را مشاهده می کنید.
 • ظلمي مضاعف به معلولان


  سلامت نیوز: افزايش مشكلات مالي و اقتصادي كه تاثير مستقيمي بر معيشت شهروندان ايراني دارد، بر كسي پوشيده نيست. مشكلاتي كه در اين سال ها، بيشتر و بيشتر شده و گروه هاي خاص جامعه را دوچندان آزرده كرده است. از بيماران گرفته تا مددجوايان بخش هاي مختلف ، زي
 • دعوت نشدن به تیم ملی انگیزه ام را مضاعف کرد


  ­فوروارد تیم بسکتبال شیمیدر تهران: دعوت نشدن به تیم ملی انگیزه ام را مضاعف کرد تا تمرینات بهتری انجام بدهم
 • فشار مضاعف بر معیشت کارگران


  اعضای کارگری شورای عالی کار طی نامه ای به سرپرست وزارت کار ضمن تاکید بر فشار مضاعف به معیشت کارگران، خواستار تشکیل جلسه فوق العاده این شورا برای تصویب راهکار نهایی افزایش قدرت خرید شدند.
 • انگیزه‌ حفظ قرآن با تشویق‌ها مضاعف می‌شود


  گروه مسابقات: نگار مخبریان‌نژاد از شرکت‌کنندگان مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) گفت: باید محیط قرآنی ابتدا در خانواده مهیا باشد و سپس در جامعه تا کودکان و نوجوانان از این طریق با کلام خدا آشنا شوند و زمینه ورودشان به این عرصه اندک اندک فراهم شود.
 • قانع نيستم، كمك‌ها را مضاعف كنيد


  رهبر انقلاب در آغوش مردم کرمانشاه خطاب به اطرافيان:‌ برويد کنار تا مردم را ببينم...
 • مظلومیت مضاعف گویندگان و صداپیشگان


  گوینده رادیو یا دوبلور فیلم دو بار مظلوم است. هم در حیات که صدایش را می شنوند و سیمایش را نمی بینند و نامش را نمی دانند و هم در ممات که صدایش را در خبر نمی توان شنید...
 • آسنسیو حسرت بارسا را مضاعف کرد (عکس)


  در دیدار برگشت سوپرکاپ اسپانیا، رئال مادرید در یک بازی کاملا برتر در نیمه اول موفق شد 2-0 بر بارسلونا پیروز شود.
 • تلاش مضاعف برای توازن بازار نفت


  کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (JMMC) از اعضا خواسته است برای متوازن ماندن بازار در سال ۲۰۱۹ میلادی تلاش بیشتری کنند.
 • انگیزه‌های مضاعف ۳ استقلالی در بازی با سایپا


  ۳ نفر از اعضای تیم فوتبال استقلال انگیزه‌های مضاعفی در بازی با سایپا دارند.
 • «انرژی» مضاعف با رشد بازار / یک ابهام از «انرژی3»


  در مدت گذشته که بازار سهام روزهای سرخی را سپری کرد، برخی سهم ها از این افت مصون ماندند.
 • استان ایلام دارای محرومیت مضاعف است


  نماینده مردم ایلام در شورای عالی استان ها مرزی بودن این استان و عوارض ناشی از جنگ تحمیلی را عوامل اصلی محرومیت مضاعف در ایلام دانست.
 • نباید بگذاریم مظلومیت فلسطین مضاعف شود


  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بین المجالس صدای مردم مظلوم مسلمان است گفت: نباید بگذاریم مظلومیت فلسطین مضاعف شود.
 • تأثیر مضاعف زلزله در روحیه کودکان


  سلامت نیوز-*دکتر فاطمه قاسم زاده : همیشه در بلایا به دلایل مختلف کودکان بیشتر آسیب می بینند. در زلزله ها چنین وضعی وجود دارد. به گزارش سلامت نیوز، شرق نوشت: به یاد می آورم که در جریان زلزله بم، با وجود آنکه بزرگ ترها نیز از صدماتی که دیده بودند،

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی