بازدید: 40

سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی اخلاقی‌تر شد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1118253
حسین دهباشی در یادداشتی شفاهی با انتقاد از وضعیت موجود سینمای ایران بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، سینمای دهه ۶۰ را با شعار‌های آرمانخواهانه انقلاب اسلامی همسوتر می‌داند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، حسین دهباشی در یادداشتی شفاهی با انتقاد از وضعیت موجود سینمای ایران بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، سینمای دهه ۶۰ را با شعارهای آرمانخواهانه انقلاب اسلامی همسوتر می داند. یادداشت این تاریخ پژوه و مستندساز ایرانی را در ادامه می خوانید.

سینما، بعد از انقلاب اسلامی ایران دچار تغییرات مختلفی در محتوا و فرم شد اما با این مسئله که جریان و یا ژانری به نام سینمای انقلاب اسلامی به وجود آمد، مخالفم.

نقطه زیست سینمای انقلاب اسلامی در میان تمامی رشته های هنری تحت عنوان هنر انقلاب دچار یک مسئله همه گیر شده و آن این است که در انقلاب اسلامی حجم بسیار زیادی اثر تولید می شود که خالق آثار در اکثر مواقع هیچ اعتقادی به انقلاب اسلامی ندارند و تنها تظاهر می کنند که خالق آثار انقلابی هستند.

بسیاری از هنرمندان خود را هنرمند انقلابی می خوانند؛ زیرا به دنبال کسب درآمد هستند. از این میان آثاری هم وجود دارد که از امکانات بهره مند می شوند و بسیاری از آثار که از به خاطر دغدغه های انقلابی و از سر اعتقاد ساخته می شوند، بی ادعا بوده و حتی از همان بودجه ها و امکانات بی نصیب می مانند.

متأسفانه هنر انقلابی، سینمای انقلاب و یا هر چیز دیگر یک تابلویی شده برای کاسبی ریاکارانه و این مشکل آفت هنر انقلابی است.

اما انقلاب اسلامی برای سینمای ایران دستاوردهای مهمی داشته که نباید از آن ها چشم پوشید. سینمای ایران بعد از انقلاب اخلاقی تر شد و از سینمای سرهم بندی پیش از انقلاب بسیار فاصله گرفت. این اخلاقی شدن نشئت گرفته از سانسور و تغییر باورهای مردم بود. در سینمای بعد از انقلاب فرم تغییر کرد و با نگاهی جدی به دور از یک عامل سرگرم کننده به سینما نگاه شد.

اگر به گذشته جشنواره فیلم فجر نگاه کنیم، خواهیم دید که این فستیوال یک جشنواره بسیار مهم بود؛ به طوری که تا چند سری قبل، برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه یکی از سران سه قوه حضور می یافت. اهمیت سینما در بعد از انقلاب دوچندان شد و در این میان آثار خوبی هم تولید شد؛ اما متأسفانه رفته رفته این آثار خوب در میان آثار سرهم بندی گم شد و به همین دلیل است که می گویم به جریان سینمای انقلابی و یا ژانر انقلاب قائل نیستم.

سینمای دهه60 یک سینمای خیلی خوب بود؛ به طوری که نسبت به امروز منتقدتر و چارچوب دارتر عمل می کرد. در دهه 60 آثار بسیار خوبی تولید می شد؛ آثاری انتقادی و اعتقادی. اما همه چیز ما را به سمتی سوق داد که سینمای امروز ما یک سینمای سطحی و سرهم بندی است. سینمای دهه 60 سینمایی بود که به اعتقادات انقلاب بسیار نزدیک بود. سبک سینمای دغدغه مند و انتقادی تر نسبت به امروز که با شعار عدالت، آرمان و آزادگی و ایثار پیوندی عمیق داشت؛ اما متأسفانه شرایط امروز از آن زمان فاصله گرفته و این سبک کار نه تنها در کارهای سینمایی خصوصی بلکه در تولیدات مجموعه های دولتی هم دیده می شود.

اگر بخواهیم علت را جویا شویم باید در جواب بگویم که بهترین تعبیر سخن آیت الله جوادی آملی است که ظاهر مردم بسیار به باطن مسئولین شباهت دارد، وقتی مسئولین امروز کشور به جای گره گشایی در مقام سخن گفتن آرا به نحوی ابراز عقیده می کنند که مبانی و شعارهای انقلابی را زیر سؤال می برند نباید انتظار داشت که سینمای ایران وضعیتی بهتر پیدا کند. جریان سینمای کشور امروز به طرفی رفته که اگر کسی سیاه نمایی هم نکند به فکر کاسبی خودش است و در این میان اعتقاد به انقلاب اسلامی و آرمان های انسانی آن تحت الشعاع قرار می گیرد.

انتهای پیام/


سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی اخلاقی‌تر شد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان